Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.

Pigmentové skvrny (névy)

Pigmentové skvrny
Hlavním úkolem kožního barviva (melaninu) je chránit pokožku před UV zářením. Za jeho tvorbu zodpovídají pigmentové buňky zvané melanocyty. Ty se nacházejí ve svrchní části pokožky, ve vlasových folikulech, v oku, v okolí mazových žlázek a prsních bradavek. Jejich aktivitu a následně tak tvorbu melaninu zvyšuje především sluneční záření.

Pigmentové skvrny jsou nežádoucí hnědé až hnědočerné pigmentace na kůži, které vznikají při nadměrné tvorbě melaninu. Mají různou velikost, tvar i intenzitu zbarvení a objevit se mohou kdekoliv na těle. Mezi nejčastější postižené partie patří obličej (tváře, okolí spánků a očí), hřbety rukou, krk, dekolt a horní část trupu.


Přečtěte si o nebezpečí rakoviny kůže (melanomu) na Vitalion.cz

Následkem hyperpigmentace vzniká pigmentová skvrna. Skvrny jsou buď vrozené tj. geneticky podmíněné (pihy) nebo vznikají kdykoliv během života. S výskytem skvrn se setkáváme častěji u žen než u mužů, což je dáno vlivem kolísání ženských pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu) během života. Také hodně záleží na fototypu kůže, barvě vlasů a očí a velkou roli hraje věk člověka. Často se setkáváme s výskytem skvrn až ve stáří („stařecké" skvrny).

Klasická piha (ephelides) je pigmentovým znaménkem, zpravidla ostře ohraničeným, s nahromaděným melaninem a řadí se mezi benigní skvrny.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn:

  • genetické predispozice
  • vliv UV (slunečního) záření – riziko se zvyšuje, je-li kůže poškozená (zánět, jizvy), spálená, vysušen
  • užívání léků, které zcitlivují kůži na UV záření např. psychofarmaka, antibiotika, antihypertenziva a lokální aplikace některých látek obsažených v parfémech, přípravky nanášené lokálně proti bolesti a zánětu (např. Fastum gel, Emoxen gel, Indobene gel)
  • opalování v soláriu
  • hormonální vlivy – kolísání hladin hormonů v důsledku stárnutí, v těhotenství, užívání perorální antikoncepce (jednak ovlivňuje hormonální řízení, ale také kůži zcitlivuje na sluneční záření), užívání hormonální substituce v období menopauzy
  • hormonální poruchy - nedostatečnost kůry nadledvin, zvýšená funkce štítné žlázy
  • nedostatečná funkce jater
  • nedostatek vitaminů a minerálních látek (vitamin E, vitamin C, biotin, zinek, selen)
  • snížená tvorba kožního barviva

Jak předcházet vzniku pigmentových skvrn?

V první řadě je nutné omezit / vynechat pobyt na přímém slunečním záření a nebo v soláriu. Dále je nutné kůži chránit před slunečními paprsky (UVA i UVB zářením) vhodnými opalovacími přípravky s ochranným faktorem minimálně 30, lépe 50. Uvědomte si, že pro kůži je nebezpečné každé spálení a to v každém věku. Opatrnost se vyplácí zejména u novorozenců a dětí! Používejte přikrývky hlavy a sluneční brýle.

Léčba pigmentových skvrn:

Léčba hyperpigmentace a znamének se liší. O určení typu skvrny či znaménka a o jejich následném správném postupu léčby nebo odstranění rozhodne vždy odborník – dermatolog.

Jak lze odstranit pigmentové skvrny:

  • pomocí přírodních a kosmetických přípravků – tzv. „bělících" krémů
  • chemickým peelingem
  • laserem
  • intenzivním pulzním světlem
  • chirurgicky

Volně prodejné přípravky na pigmentové skvrny:

  • La Roche-Posay Mela-D – obsahuje kyselinu LHA, která upravuje rozložení melaninu v epidermis (vrchní vrstva pokožky), Mexoryl XL, který zajistí ochranu před UVA i UVB zářením (SPF 15) a kyselinu kojovou, která brání vzniku pigmentu. Krém se aplikuje ráno a večer na vyčištěnou pleť.
  • Bioderma White Objective (krém, sérum či aplikační pero) – zesvětluje pleť a brání vzniku nových skvrn, vitamin C, který jeho účinky doplňuje a ochranné filtry UVA i UVB (SPF 27). Přípravky jsou bez parfemace a nanášejí se 2x denně na vyčištěnou pleť. Krém obsahuje parabeny, sérum je bez parabenů.
  • Eucerin Even Brighter denní a noční krém – denní krém obsahuje B-resorcinol, který potlačuje vznik melaninu v pokožce a pomáhá sjednocovat tón pleti, kyselinu glycyrrhetinovou, která brání předčasnému stárnutí pleti a ochranné filtry UVA i UVB (SPF 30). Noční krém navíc obsahuje Dexpanthenol na regeneraci pleti a neobsahuje UV filtry.
  • Další přípravky: FC Pigmentoceutical, Neostrata Pigment lightening gel.

Tyto přípravky působí na povrchové pigmentace a aby byly účinné, je potřeba je aplikovat pravidelně, většinou po dobu 3-6 měsíců. Aby nedocházelo k dalším nežádoucím pigmentacím a minimalizovalo se podráždění pleti, doporučuje se aplikace těchto přípravků v zimním období, kdy je pleť slunečnímu záření vystavována podstatně méně.