Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Omlouváme se, poradna je v současné době uzavřena. Děkujeme za pochopení!

dotaz

Chtěla bych se jen zeptat, jestli si mohu vzít Detralex i večer, pokud si ho zapomenu vzít ráno.

12.9.2014, 23:54
odpověď lékárníka

Nevadí, Detralex můžete užívat ráno nebo večer, vždy v průběhu jídla nebo po něm a dostatečně zapít.

dotaz

Užívám clenbuterol na astma (20 mcg denně) a chtěla bych si nechat předepsat hormonální antikoncepci. Má clenbuterol vliv na její účinnost?

11.9.2014, 17:46
odpověď lékárníka

Kombinace účinné látky clenbuterol a hormonální antikoncepce je možná, účinek nesnižuje, nicméně bez zdravotních rizik úplně není. Zvážení rizika a přínosu je na lékaři, ten musí znát Vaši podrobnou anamnézu. Měl by vědět, že clenbuterol užíváte, jak ho snášíte (co se týče projevů nežádoucích účinků) a před předepsáním antikoncepce by Vám měl zkontrolovat jaterní testy.

dotaz

Je mi 74 let. Chtěla bych poradit jestli léky které užívám jsou v pořádku a neovlivnují se navzájem negativně. Jsou to: Prestarium Neo, Prestarium Combi, Nitresan, Rilmenidin, Sectral, Euthyrox, Citalec, Caltrate a Tenziomin při zvýšeném tlaku.

28.8.2014, 23:20
odpověď lékárníka

Vypsané léky lze užívat současně. Jen pozor - přípravek Caltrate Plus může ovlivnit vstřebávání hormonů štítné žlázy (Euthyrox), takže tady je důležité dodržet mezi jednotlivými léky minimálně dvouhodinový odstup. Snad víte, že k Citalecu nesmíte pít grapefruitovou šťávu a nebo užívat přípravky s obsahem třezalky tečkované (čaje, některé bylinné přípravky na spaní apod.). V léčbě krevního tlaku je tří až čtyř kombinace léků úplně běžná - Vy máte Prestarium Neo, Prestarium Neo Combi (škoda, že nepíšete sílu), Nitresan, Rilmenidin a Tenziomin.

dotaz

Už druhým rokem mě trápí hnisavé akné a nemohu se ho zbavit. Zkoušela jsem různé krémy a nic nepomáhá. Kamarádka mi doporučovala začít užívat antikoncepci, prý jí to pomohlo. Na internetu jsem se dočetla různé názory a nechce se mi brát hormonální antikoncepci jen kvůli akné. Jaký je prosím váš názor?

27.8.2014, 20:48
odpověď lékárníka

Nasazení antikoncepce nevidím jako vhodné řešení, jen byste si do těla přidávala "další jedy". Pokud se v organismu nahromadí, tělo se jich zbavuje také přes kůži (např. vzniká akné). Zaměřila bych se na celkovou očistu organismu (zejména na detoxikaci střev a jater) a vyřadila z jídelníčku především cukr (sacharózu). Doporučit Vám mohu Enterosgel. Užívá se vnitřně (1 lžíce 3x denně, můžete ho zamíchat do vody, do čaje, popř. džusu) i zevně - nanášejte na noc přímo na akné po odlíčení a řádném vyčištění pleti (volila bych čistící gel určený k čištění aknózní pleti z lékárny). Kůru si nasaďte minimálně na jeden měsíc a počítejte s tím, že se mohou potíže zprvu zhoršit kvůli vylučování toxinů.

dotaz

Dobrý den, existuje nějaký spolehlivý make up na zakrytí vitiliga? Potřeboval bych nějaký tmavý odstín, na opálené kůži jsou světlé skvrny hodně vidět. Dostupné make-upy jsou hodně světlé a skvrny neskryjí. Chystám se na dovolenou k moři a rád bych se ušetřil nepříjemných pohledů jiných lidí. Děkuji za tip nebo radu.

11.8.2014, 12:18
odpověď lékárníka

Dobrý den, určitě chraňte svou kůži krémem s vysokým UV faktorem (SPF 50+). Make-upy většinou obsahují nízký (SPF 15-30), nebo žádný ochranný faktor proti UV záření. Doporučujeme Vám použít zabarvený krém od Biodermy (Bioderma Photoderm MAX Teintée SPF 50+), případně použít nezabarvený krém s UV faktorem SPF 50+ (kůži je opravdu potřeba dostatečně chránit před spálením) a 15 minut po jeho aplikaci vitiligo zakrýt pomocí make-upu. Výborné krycí schopnosti má make-up Dermablend od Vichy, na trhu jsou 4 odstíny, přičemž odstín číslo 46 je nejtmavší. Doporučujeme si před jeho zakoupením vyžádat v lékárně vzoreček a make-up si vyzkoušet (stačí menší množství, které je potřeba pořádně rozetřít).

dotaz

Mám obrovský problém s nespavostí, jen čekám, kdy se zhroutím, jsem totálně vyčerpaná. Pár měsíců beru Hypnogen, předepsaný mým psychiatrem. Léčím se s depresemi a úzkostmi. Brala jsem Hypnogenu jen půlku tablety na noc, pak to přestávalo účinkovat, budila jsem se třeba ve 4 ráno. Tento týden jsem nespala už třetí den. Minulý týden jsem si potřetí vzala 3/4 tablety, místo půlky. Minulý týden v pondělí jsem nespala vůbec, v úterý pár hodin, ve středu vůbec, včera asi tři hodiny. Teď už jsem prakticky nespala 2 týdny. O víkendu jsem si vzala celou tabletu Hypnogenu, v pátek a v sobotu, ale z neděle na pondělí jsem nezamhouřila oko. Hypnogen, celá tableta, maximum, které si můžu vzít, už vůbec nefunguje. Před spaním piju meduňkový čaj, žádný účinek. Už nevím, co mám dělat. Mám strašné problémy se soustředěním a s pamětí.

7.8.2014, 10:39
odpověď lékárníka

Na nespavosti mohou mít výrazný podíl léky, které užíváte na léčbu depresí a úzkostí. Bohužel nepíšete, jaké léky konkrétně Vám psychiatr předepsal, v jakém dávkování a dobu, kdy je užíváte. Možná by stačilo upravit dávkování a denní dobu jejich užití. V případě, že dávky jednotlivých léků a čas podání je zvolený správně, existují léky na spaní pro krátkodobé podávání s jinou účinnou látkou, než obsahuje Hypnogen (úč. látka zolpidem), např. Dormicum (úč. látka midazolam), ale rozhodnutí je na lékaři, který zná Váš celkový zdravotní stav a ví o všech lécích, které užívate.

dotaz

Již druhý měsíc trpím černým kašlem, 9 dní beru antibiotika Klacid 500 a vždy když zalehnu do postele, mám nesnesitelný tlak v pravém podžebří. Tento stav trvá již cca týden. Mám i zvýšený cholesterol, před půl rokem to bylo 9,1, stravuji se relativně nezdravě a přejídám se. Za poslední 2 měsíce jsem 10 kg přibrala. Prosím Vás o radu, před půl rokem jsem ležela v nemocnici se žlučníkem a víckrát už tam býti nechci pokud to nebude nezbytně nutné.

4.8.2014, 3:20
odpověď lékárníka

Dobrý den, zdravotní potíže jsou odrazem toho, jak se chováte a přejídání Vašemu tělu rozhodně neprospívá. Pokud jste přibrala 10 kg během dvou měsíců, tělo nechápe, co se děje a bez změny životního stylu můžete očekávat jen další potíže (např. s játry nebo žlučníkem, oba orgány jsou mimochodem uloženy vpravo pod žebry). Zkuste se nepřejídat, omezte (lépe vynechte) z jídelníčku smažené, přiliš tučné pochoutky, sladké a jezte s odstupem alespoň 3-4 hodin, aby tělo mělo dostatek času přijatou potravu pořádně rozštěpit, strávit a poslat dále trávicím ústrojím. Nezapomínejte na pitný režim - ideální je voda a neslazené čaje. Vyhněte se slazeným (jak cukrem, tak náhradními sladidly) nápojům s obsahem bublinek.

Ke Klacidu mohu doporučit užívání probiotik (zdraví prospěšné mléčné bakterie, které běžně žijí v našem trávicím ústrojí - na trhu je velké množství), čímž můžete předejít komplikacím způsobených antibiotikem (např. průjem, zácpa, bolesti žaludku aj.).

dotaz

Mohu prosím během těhotenství používat léky na bolest? Případně které? Občas trpím bolestí hlavy a než jsem otěhotněla, používala jsem Brufen. Předem děkuji za odpověď.

3.8.2014, 14:57
odpověď lékárníka

Brufen můžete užívat v prvním a ve druhém trimestru jen s velkou opatrností a výjimečně. Po celou dobu těhotenství můžete bez obav (v doporučených dávkách a jen po nezbytně dlouhou dobu) užívat léky s obsahem paracetamolu (např. Paralen, Panadol, Panadol Novum, Paramegal). Brufen (ibuprofen) se potom upřednostňuje v období kojení.

dotaz

Užívám lék na prostatu Omnic Tocas a doplácím něco kolem 400 Kč. Neexistuje lék bez doplatku?

28.7.2014, 9:08
odpověď lékárníka

Ano, takový přípravek existuje a obsahuje stejnou účinnou látku jako Omnic Tocas - tamsulosin. Bez doplatku Vám může lékař předepsat například Tamsulosin HCL Sandoz nebo Tamsulosin HCL Mylan.

dotaz

Prosím o radu, krátce beru lék na tlak Ramipril Actavis 5mg, při prvním vyzvednutí mi lékárnice napsala jeden večer a při druhém vyzvednutí v jiné lékárně mi napsala jeden ráno, tak prosím kdy užívat? Děkuji

24.7.2014, 21:34
odpověď lékárníka

Dobrý den, Ramipril (obecně léky na snížení krevního tlaku) je důležité užívat především v pravidelnou denní dobu, tj. jestli si tabletu spolknete ráno anebo večer je na Vás. Zvolte si čas, který Vám více vyhovuje, abyste na tabletu nezapomínala. Tableta se užívá nezávisle na jídle.

dotaz

Dobry den, uzivam antibiotika Doxyhexal kvuli borelioze. Chci se zeptat probiotika - Imupron probiotic mam uzivat sousasne s antibiotiky nebo az po nich? Zacala jsem totiz probiotika uzivat 12.den antibiotik a bolesti nohou, ktere jsem mela jako priznak boreliozy se vratily. Tak nevim, jestli to je zpusobene temi probiotiky. Dekuji za radu.

28.6.2014, 8:26
odpověď lékárníka

Dobrý den, probiotika se doporučují užívat současně s antibiotiky, aby zmírnily trávicí obtíže, popř. jim zabránily (bolesti žaludku, pocity na zvracení, průjem, zácpa ...). ALE je potřeba je užívat s 3-4 hodinovým odstupem od antibiotik, jinak hrozí, že je antibiotikum rovnou zničí. Pokud se Vám znovu objevily bolesti nohou, probiotikami to není. Je důležité, jak dlouho Doxyhexal užíváte. Léčba boreliózy bývá dlouhodobá, trvat může i pár měsíců. Lékař by Vás měl zvát na pravidelné krevní testy, podle nichž bude léčbu nadále upravovat.

dotaz

Dobrý den, je možné použít přípravek Novo-Passit na uvolnění nervozity při sexu? Nemůže dojít k oslabení erekce?

17.6.2014, 17:48
odpověď lékárníka

Dobrý den, Novo-Passit by erekci ovlivnit neměl. Obsahuje ale směs látek, které mají uklidňující a tlumivý (sedativní účinek) a proto může způsobit ospalost. Neužívejte přípravek v případě, že se léčíte s epilepsií, trávicími potížemi (např. žaludeční vředy) a depresemi. Novo-Passit by se neměl užívat ani současně s alkoholem a s léky na spaní (výrazně by se tak zvýšily tlumivé účinky na centrální nervový systém).

dotaz

Dobrý den, chci se zeptat na přípravek GS Anxiolan. Zajímá mě jak se užívá-na letáčku je uvedeno 1-2 tablety denně. Mám to brát ráno nebo večer, nebo je to jedno? Děkuji.

17.6.2014, 14:36
odpověď lékárníka

Dobrý den, pokud přípravek užíváte pro snadnější usínání, berte jednu tabletu večer půl hodiny před plánovaným spánkem. Pokud jej berete na uklidnění, užívejte jednu tabletu ráno a v případě potřeby druhou v odpoledních hodinách.

dotaz

Dobrý den, v poslední době trpim nočním pocením, trvá to zhruba půl roku. Moje doktorka mi poradila vyhýbat se stresu, ale já snad žádný moc nemám. Nadváhou netrpím, těhotná nejsem a léky neberu, jen v letním období Xyzal na alergii. Existuje nějaká přírodní kúra, případně změna jídelníčku, která by mohla pomoci? Děkuji.

15.6.2014, 23:12
odpověď lékárníka

Dobrý den, noční pocení má řadu příčin, může souviset nejen s kolísáním stresových hormonů (adrenalin, noradrenalin) či pohlavních hormonů (menstruace, těhotenství, menopauza), ale může být také způsobené sníženou či naopak zvýšenou tvorbou hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin). Proto bych svou lékařku pro jistotu poprosila o tyto krevní testy. Z přírodní léčby můžeme vyzkoušet šalvěj, buď ve formě čaje (pije se 2x denně) či ve formě tablet (1 tableta denně), po dobu minimálně 1 měsíce.

Detoxikace organismu rozhodně nebude od věci a může pomoci Doporučuji Bio Spirulinu se selenem. Co se úpravy jídelníčku týče, snažte se omezit / vyloučit sůl, zázvor, pepř a jiné pálivé koření, cukr (sladkosti), kofein (kávu) a alkohol. V nadměrném množství nepijte (ale nemusíte úplně vyloučit) mléko a ostatní mléčné výrobky.

dotaz

Dobrý den, moc prosím o váš názor. Chytla jsem od dcery vši a jsem v prvním trimestru. Manžel koupil Diffusil H Forte B 85. Mohu ho používat i v tak raném těhotenství? Předem děkuji za odpověď.

22.5.2014, 18:14
odpověď lékárníka

Dobrý den, Diffusil H Forte B85 obsahuje směs přírodních a silikonových olejů, které se do organismu nevstřebávají, proto se nemusíte bát přípravek používat ani během těhotenství. Vzhledem k délce působení tohoto přípravku (8-12 hodin) bych upřednostnila Parasidose šampon, který se nechává působit jen 45 minut, viz náš článek o tom, jak se zbavit vší.

dotaz

Dobrý deň, prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť či sa s liekmi proti depresii - Mirzaten+ Tritico, liekmi na spanie - Chlorprothixen+ Prothazin; Xanax môže užívať aj Chlorella? Dočítala som sa o nej, že pomáha pri depresiách a odstraňuje z tela škodlivé látky. Neviem, či by za škodlivú látku Chlorellla nepovažovala aj všetky tie lieky a tým pádom by z liečby nebol žiaden efekt. Ďakujem pekne za odpoveď.

3.5.2014, 11:21
odpověď lékárníka

Dobrý den, Chlorella je skutečně výborným pomocníkem a to nejen pro detoxikaci organismu. Užívat ji můžete, nemusíte se bát, že by léky, které běžně berete, vyloučila a ony by tak nepůsobily. Schopnost navázat na sebe léčiva, ovlivnit jejich vstřebávání a vyloučení z organismu mají látky s velkým aktivním absorpčním povrchem, používané např. při průjmech nebo otravách (černé uhlí) a mezi ně Chlorella nepatří. Chlorella je kontraindikována pouze pro pacienty užívající léky k potlačení imunitních reakcí (např. po transplantacích) nebo léky ovlivňující srážlivost krve (např. Warfarin). Jen kvůli obsahu vlákniny užívejte chlorellu v jiný čas, než zmiňované léky, stačí s odstupem 1-2 hodin.

dotaz

Syn dostal prášky, jmenují se Ardeaosmosol MA 20. Můžete mi říct na co nebo proti čemu se používají?

3.5.2014, 11:21
odpověď lékárníka

Dobrý den, Ardeaosmosol MA 20 nejsou tablety, ale infuzní roztok. Aplikuje se výhradně ve zdravotnickém zařízení pod dozorem zdravotnických pracovníků a důvodů k jejich použití je více, proto se, prosím, se svým dotazem obraťte na ošetřujícího lékaře.

dotaz

Dobrý den, co byste mi poradili na otékání nohou? Je mi 35 let, nadváhu nemám, křečovými žilami netrpím. Občas mívám křeče, hlavně v noci. Slyšela jsem, že pomáhají přípravky gingo biloba, je to pravda? Moc děkuji.

28.4.2014, 10:46
odpověď lékárníka

Dobrý den, mezi nejběžnější příčiny otoků dolních končetin patří dlouhé stání nebo naopak sezení (obzvlášť ve stísněném prostoru - např. při cestování), nevhodná (těsná) obuv, kouření, nedostatečný pitný režim, hormonální výkyvy (užívání antikoncepce, menstruace, těhotenství, období po porodu, aj.). Otoky mohou také poukazovat na jiné onemocnění (poškození lymfatických cév, zánět žil, špatná funkci srdce, jater nebo ledvin).

Co vím, tak se ginkgo biloba v hlavní indikaci na otoky nepoužívá. Doporučila bych Vám užívat venofarmaka (látky, které pomáhají snížit propustnost a praskání kapilár, zpevňují cévní stěnu, snižují otok a zlepšují průtok krve). Jedná se o přírodní či polosyntetické látky především ze skupiny flavonoidů a glykosidů (např. Diosminol, Mobivenal Micro, Venoruton forte, Glyvenol, apod.). Z lokálně působících přípravků můžete vyzkoušet přípravky s obsahem heparinu (Lioton 100 000 gel, Viatromb forte sprej). V případě bolesti přípravky s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek - gel s obsahem ibuprofenu (např. Ibalgin gel, Dolgit gel) nebo diclofenacu (např. Voltaren gel, Flector gel). Křeče mohou poukazovat a souviset se zánětem žil, ale mohou být způsobené také nedostatkem hořčíku. Pokud ho doplníte, určitě nic nezkazíte. Pokud by Vás tyto potíže trápily i nadále, konzultujte je se svým lékařem.

dotaz

Přeji dobrý den, mám problémy se spaním - těžko usíná a často se budím. Dříve jsem spala dobře, nevím, čím to může být. Je mi 38 let a nemám jiné zdravotní problémy. Doporučíte mi prosím nějaké šetrné léky na spaní? Existují nějaké přírodní alternativy? Předem moc děkuji za odpověď.

26.3.2014, 20:42
odpověď lékárníka

Dobrý den, problémy s usínáním nemusí vždy souviset s nějakým onemocněním (různé typy bolestí, hyperfunkce štítné žlázy, svědivé onemocnění kůže aj.), ale příčiny mohou být také psychické - stres, řešení problémů, následné přemýšlení, neklid, nervozita. Mezi další příčiny se řadí např. práce na směny (střídáních denních a nočních), spaní přes den, atd.

Přípravky, které si v lékárně můžete zakoupit bez lékařského předpisu jsou na rostlinné bázi a není třeba se obávat, že by byly návykové. Nejčastěji obsahují meduňku, kozlík, třezalku, mučenku, chmel. Látky v těchto bylinkách obsažené mají účinek jednak zklidňující a jednak pomáhají navodit spánek. Je třeba počítat s tím, že jejich nástup účinku nebývá okamžitý jako je tomu u chemických látek, které jsou vázané pouze na lékařský předpis. Chce to trpělivost a zhruba 5-7 dní pravidelného užívání. Většinou se užívá 1 tableta 0,5 - 1 h před spaním a zapíjí se sklenicí vody. Pokud dáváte přednost čajům před tabletkami, je tu možnost zakoupení čajové směsi.

Další možnou alternativou je homeopatický sirup (Sedalia), který se rovněž užívá večer 0,5 - 1 h před spaním v dávce pěti mililitrů. Účinek homeopatických léků ale ruší mentol, proto je důležité dávku užít nejdříve 20 minut před anebo po vyčistění zubů, případně si zakoupit zubní pastu bez mentolu. Doba užívání by neměla být delší než 3 týdny.

Pro další informace se podívejte na náš článek o nespavosti a problémech s usínáním.

dotaz

Dobrý den, mám dvouměsíčního syna a chtěla bych pro něj koupit nějaký vhodný opalovací krém pro kojence. Co mi doporučíte? Díky za odpověď!

22.3.2014, 20:20
odpověď lékárníka

Dobrý den, zvolte krém nebo mléko s ochranným faktorem 50+ od kvalitní značky (například Vichy, La Roche-Posay, Bioderma), jejichž přípravky jsou hypoalergenní. Upřednostňuji minerální filtry před chemickými, protože jsou šetrnější k citlivé dětské pokožce a představují menší riziko podráždění. Snažte se ovšem vystavovat takto malé dítě slunečnímu záření co nejméně.

dotaz

Dobrý den, poraďte mi prosím jaké doplňky stravy, čaje nebo léky použít pro jarní detoxikaci organismu a které léky by mi mohly pomoci při hubnutí. Na trhu je spousta prostředků a je těžké se v nich vyznat. Předem děkuji.

20.3.2014, 9:58
odpověď lékárníka

Dobrý den, pokud organismus zbavíte těžkých kovů a dalších nečistot, určitě pro Vás bude jednodušší zhubnout. Doporučit Vám můžu sladkovodní řasu Chlorellu, konkrétně Chlorellou Japan od firmy Health Link. Jedná se totiž o čistou chlorellu bez příměsí a mám s ní dobrou zkušenost. Tato řasa je bohatá na spoustu potřebných vitaminů, enzymů, minerálů, antioxidantů, aminokyselin a dalších látek, které si tak zároveň doplníte.

Máte pravdu, na trhu je neuvěřitelné množství doplňků na hubnutí za různé ceny, nicméně podle mého názoru nefungují. Důležitá je úprava životosprávy a výběr potravin, zaměřit se na to, jak často a především CO jíte. Dávejte přednost zásadotvorným potravinám a potravinám s nízkým glykemickým indexem (luštěniny, těstoviny, zelenina, některé druhy ovoce, tmavé pečivo, jáhly, ovesné vločky) a omezte příjem těch kyselinotvorných (tavené sýry, eidam, bílé pečivo, pizza, uzeniny, chipsy, červená masa, veškeré sladké potraviny a nápoje, káva, ovocné čaje, alkohol...). Jezte 3 hlavní jídla denně a dopřávejte si malé svačiny vždy po 2-3 hodinách po hlavním jídle. Nezapomínejte se nasnídat, tím "nastartujete" metabolismus na celý den a naopak naposledy si dejte něco malého nejpozději 2 hodiny před spaním. Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také fyzická aktivita - stačí rychlejší chůze či plavání. Věřím, že při dodržení těchto pravidel půjdou kila dolů sama, držím palce!

dotaz

Dobrý den, když jsem v lékárně chtěl Brufen, nabídli mi spoustu alternativ, třeba Ibalgin. Je to opravdu to samé? Jaký prášek na bolest je nejúčinnější? Děkuji.

17.3.2014, 19:56
odpověď lékárníka

Dobrý den, účinnou látkou v Brufenu je ibuprofen 400 mg a takových přípravků je na trhu skutečně mnoho, příkladem jsou Ibalgin, Ibumax, Nurofen, Ibuprofen AL. Přípravky se případně liší pomocnými látkami (umožňují například výrobu tablety), ale účinná látka je stále stejná. Léky jako Ibalgin Rapid nebo Nurofen Rapid obsahují jinou sůl ibuprofenu, která zajišťuje rychlejší nástup účinku. Léčivé přípravky na bolest se mohou lišit účinnou látkou, jejich výběr pro pacienta je individuální v závislosti na tom, jaká bolest ho trápí, jaké další léky užívá nebo s jakým onemocněním se léčí.

dotaz

Prosím vás o radu - mám velmi suchou a velmi citlivou pleť, nepomáhá mi ale žádný krém. Co mi můžete doporučit?

10.3.2014, 14:01
odpověď lékárníka

Dobrý den, bohužel neuvádíte jak se Vaše citlivá pleť projevuje (sklon k začervenání pleti, rozšířené žilky, vyrážka, alergie, svědění, štípání či jiné) a jaké přípravky používáte. K odlíčení, vyčištění a hydrataci pleti je třeba používat přípravky výhradně určené pro citlivou pleť. Pacienti mají velmi dobrou zkušenost s péči od značky La Roche-Possay (řada Toleriane Ultra) či od značky Bioderma (řada Sensibio Riche). Dále bych pro odlíčení dala přednost mléku před odličovací vodou. V případě, že používáte make-up, je důležité také vybírat jen testovaný a určený pro citlivou pleť, opět mohu doporučit již dříve zmíněné značky.

dotaz

Trápí mě alergická rýma? Je možné se alergie zbavit? Děkuji, pěkný den.

5.3.2014, 18:03
odpověď lékárníka

Dobrý den, samotné alergie je těžké se zbavit. Při déle trvající a zhoršující se alergii by bylo vhodné Vaše potíže konzultovat s alergologem. Obtíže je možné zmírnit pravidelnou vakcinací, která řeší příčinu a ne jen následek, například rýmu, kýchání, svědění očí a jiné. Na sezónní potlačení projevů alergie bych doporučila Claritine tablety. Mám zkušenost, že u pacientů, které trápí senná rýma, zabírájí nejlépe a pacienti po nich jen zřídka trpí ospalostí. Dávkování je jednoduché: 1 tableta denně nezávisle na jídle.

dotaz

Jaké doplňky stravy doporučujete užívat během těhotenství?

24.2.2014, 10:16
odpověď lékárníka

Dobrý den, při těhotenství je vhodné se soustředit na příjem kyseliny listové (v prvním trimestru 800 μg, dále 400 μg denně), jódu a DHA kyselin (Omega-3 nenasycené mastné kyseliny). V případě, že netrpíte nějakým chronickým onemocněním (např. diabetes, epilepsie, porucha štítné žlázy) a Váš jídelníček je pestrý (bohatý zejména na ovoce a zeleninu), nejsem zastáncem užívání doplňků s vysokým obsahem všech vitamínů a minerálů. Může se stát, že příjem těchto látek bude zbytečně vysoký a vznikne riziko vyšší porodní váhy dítěte. Také se spekuluje, že dítě po narození může být náchylnější k nemocem z důvodu poklesu příjmu vitamínů, kterými bylo vyživováno v těle matky.

dotaz

Dobrý den, již delší dobu mě při chůzi bolí kolena. Jaká kloubní výživa je podle vašeho názoru nejlepší? Moc děkuji.

22.2.2014, 7:52
odpověď lékárníka

Dobrý den, tato problematika je složitější, záleží na délce trvání obtíží, na Vašem věku a jestli jste prodělal nějaké úrazy kolen či operace. Z volně prodejných přípravků bych doporučila Condrosulf 400 - jedná se o registrovaný léčivý přípravek (má tedy deklarované složení a účinek podložený studiemi Státního ústavu pro kontrolu léčiv - SÚKL) a ne o doplňek stravy. Užívá se prvních 14 dní 2x denně 2 tablety, poté 2x denně 1 tableta. Kúra by měla trvat minimálně 2 až 3 měsíce. Tablety užívejte po jídle a zapíjejte sklenicí vody.

dotaz

Poraďte mi prosím jak se vypořádat s vaginální mykózou. Děkuji.

21.2.2014, 18:12
odpověď lékárníka

Dobrý den, pokud Vás trápí "pouze" svědění a pálení, doporučila bych Canesten krém, který byste aplikovala na postižená místa 3x denně. Pokud jsou tyto potíže spojeny i s výtokem, doporučuji Canesten CombiPack, kde je navíc ke krému vaginální tableta určena k zavedení na noc. Při opakování potíží by bylo vhodné užívání tabletek Candivac, které pomáhají recidivitu potíží snížit. Obecně platí, že léčbu urychlíte, jestliže se vyhnete potravinám obsahujícím cukr (sacharózu) a budete používat mýdla určená na intimní hygienu (mají upravené pH a často obsahují kyselinu mléčnou).

dotaz

Dobrý den, mohu současně užívat antikoncepci a GS Anxiolan na uklidnění? Díky za informaci.

21.2.2014, 8:31
odpověď lékárníka

Dobrý den, třezalka obsažená v GS Anxiolan může ovlivňovat metabolismus řady léků, včetně hormonální antikoncepce. Proto doporučuji se třezalce vyhnout a užívat doplňky s obsahem mučenky, chmelu, meduňky a kozlíku, popř. jejich kombinaci, např. Persen forte kapsle (nevhodné u žaludečních a žlučníkovým onemocnění), Anti-stress tablety.

dotaz

Jak dlouho po nechráněném pohlavním styku má smysl si dělat těhotenský test?

18.2.2014, 13:02
odpověď lékárníka

Dobrý den, určitě ne dříve, než po deseti dnech. Těhotenský test reaguje na hormon hCG, který začne být produkován placentou teprve až po zahnízdění oplodněného vajíčka.