Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
TĚHOTENSTVÍ | leky-poradna.cz

Těhotenství a vývoj plodu

Těhotenství trvá obvykle 40 týdnů od prvního dne posledního menstruačního cyklu (tj. 38 týdnů od oplodnění). Toto období je vždy velkým a nezapomenutelným zážitkem plným emocí - radosti, obav a vzrušení.

Období těhoteství se rozděluje na 3 trimestry, přičemž ten první (0. - 12. týden) se označuje za nejvíce kritický, protože nejčastěji dochází ke spontánnímu potratu plodu v důsledku jeho defektů, nebo nemoci matky. Během všech trimestrů dochází k plynulému vývoji plodu a přípravy dítěte i matky na porod.

První trimestr

Prvních 13 týdnu těhotenství se označuje jako první trimestr. Většina žen si do poloviny prvního trimestru ani neuvědomí, že jsou těhotné. Jedná se o období rychlého vývoje, který následuje poté, co je vajíčko mezi 12 a 24 hodinami od ovulace oplodněno a uhnízdí se v děloze. V počátku se vytváří placenta, která hraje zásadní roli v podpoře plodu a uvolňování hormonů regulujích růst dítěte.

Druhý trimestr

Během druhého trimestru je plod plně zformován, jeho hlava je disproporčně veliká vzhledem ke zbytku těla a vyvíjí se obličejová část. Během druhého trimestru se nejvíce vyvíjí životně důležité orgány a nervový systém. Plod se dále zvětšuje a zhruba v polovině druhého trimestru začínají maminky pociťovat první pohyby dítěte.

Třetí trimestr

Pro třetí trimestr, tj. období od 27. týdne těhotenství až do porodu, jsou typické periody pohybu plodu a jeho odpočinku. Dítě začíná kopat, hýbat se a hledat si pro sebe co nejpohodlnější pozici. Mozek a nervový systém dítěte jsou již plně zformovány a rapidně se vyvíjejí plíce. Pro matku je toto období fyzicky nejnáročnější a bývá pocitově nejdelší. Žená se může cítit více unavená a její tělo začíná zadržovat více vody, což se projevuje otoky.