Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
TĚHOTENSTVÍ | leky-poradna.cz

Užívání léků při kojení

Mateřské mléko je zdrojem celé škály důležitých látek pro vývoj a růst kojence. Obsahuje vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuků, celou řadu vitamínů, minerálů a mnoho dalších látek. Mezi ně patří například růstové faktory, které regulují vývoj mozkových funkcí a růst dítěte, dále imunoaktivní látky, díky nimž jsou kojené děti chráněny před syndromem náhlého úmrtí, cukrovkou I. typu, akutními infekčními nemocemi a v neposlední řadě se podílejí na ochraně střev před viry a bakteriemi. Mateřské mléko zkrátka plně kryje veškeré nutriční potřeby dítěte v prvních 6 měsících života, navíc se během kojení utváří velmi úzký vztah mezi matkou a dítětem, a proto se nedoporučuje předčasné ukončení kojení bez závažného důvodu.

Kojenec

Stejně jako některé léčivé látky procházejí placentou a mohou ovlivnit vývoj dítěte, tak se některé látky vylučují do mateřského mléka a mohou tak negativně působit na dítě (např. nepřibývání na váze, bolesti bříška, nadměrná ospalost, průjem, neklid, vyrážka). Jiné látky mohou ovlivit tvorbu mléka (snížit, ale i zvýšit jeho produkci). V současné době není žádný z léků zvyšující tvorbu mléka k této indikaci doporučen z důvodu velké pravděpodobnosti nežádoucích účinků na matku i dítě.

Pokud kojící žena musí užívat léky (byť jen na přechodnou dobu), které se do mateřského mléka vylučují, mělo by se kojení načasovat tak, aby dítě nepilo při maximální koncentraci léku v mléce (různé pro jednotlivé léky, na časový odstup by Vás měl upozornit lékař nebo lékárník). V některých případech (opět záleží na typech užívaných léků a onemocnění matky) může být doporučeno přerušení nebo dokonce ukončení kojení.

Na rozkojení a na podporu tvorby mléka můžete ale vyzkoušet bezpečný volně prodejný homeopatický přípravek Ricinus Communis 5CH v dávkování 5 granulí (kuliček) 2x denně. Granule se nechají rozpustit volně pod jazykem a aby bylo homeopatikum účinné, musí se dodržet odstup od kávy, mentolu (žvýkaček, mentolu, zubních past) a kouření minimálně půl hodiny před a po jeho podání.