Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Na co se užívá léky Eliquis

dotaz

Žádám o prodloužení průkazu Medical pro pilotní létání. Z důvodu užívání léku Eliguis 2,5 mg na ředění krve jako prevence mi odmítli průkaz prodloužit, prý není uznávaný, jedině když tento lék vysadím, budu užívat léky jiné, např.Anopyrin či Vobasal. Ten by prý vydat šel. Můžete mi podat vysvětlení? Myslím si, že Eliguis je lék modernější a šetrnější k lidskému zdraví. Lékaři kroutí hlavou.

27.3.2017, 17:37
odpověď lékárníka

Protisrážlivé léky (léky "na ředění krve") se dají rozdělit do tří základních skupin. A každá tato skupina krev ředí jiným způsobem a také mají speciální a leckdy rozdílné indikace, což je velmi podstatné. Nedá se příliš zaměnit důvod užívání Anopyrinu či Godasalu (tyto dva léky mají stejnou účinnou látku a zabraňují shlukování krevních destiček) za Eliquis (který ovlivňuje přímo koagulační faktor) a naopak. Neznám podmínky pro vydání pilotního průkazu, ale domnívám se, že potíž jeho neprodloužení je v tom, proč Vám byl Eliquis předepsaný.

Jeho indikace jsou: prevence žilních tromboembolických příhod u dospělých pacientů, kteří podstoupili elektivní náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu, prevence cévní mozkové příhody a systémové embolie u dospělých pacientů s nevalvulární fibrilací síní a s jedním nebo více rizikovými faktory jako jsou předchozí cévní mozková příhoda nebo tranzitorní ischemická ataka; věk nad 75 let; hypertenze; diabetes mellitus; symptomatické srdeční selhání, dále je indikován k léčbě hluboké žilní trombózy a plicní embolie. Většina těchto onemocnění, zejména kardiovaskulárních, se vylučuje s létáním obecně, stejně tak krvácivé stavy a sklony ke krvácení, které při užívání protisrážlivých léků hrozí. Jiné vysvětlení mě nenapadá.