Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Omlouváme se, poradna je v současné době uzavřena. Děkujeme za pochopení!

dotaz

Mohu použít Postinor 2x během 14 dnů? Může mi to nějak ublížit?

10.5.2015, 8:54
odpověď lékárníka

Postinor slouží jako nouzová antikoncepce (tj. nenahrazuje pravidelnou kontracepci) a doporučuje se použít maximálně 1x během cyklu jelikož obsahuje vysokou dávku hormonu, která už tak může mít řadu nežádoucích účinků. O nutnosti použití dalšího balení se poraďte se svým gynekologem (záleží v jaké fázi cyklu jste) a je také třeba zcela vyloučit těhotenství po užití předešlého balení.

dotaz

Chtěl jsem se zeptat, zda je možná kombinace léků Foxis, Movalis a Trittico. V příbalovém letáku léku Movalis se píše, že se nedoporučuje s léky na deprese. Trittico užívám na nespavost, ale píše se o něm, že se jedná o antidepresivum.

6.5.2015, 17:07
odpověď lékárníka

Účinná látka v léku Trittico se používá v hlavní indikaci skutečně jako antidepresivum, ale ano, má také jiné použití - např. k léčbě poruch spánku. Všechny tři léky jsou vázané na lékařský předpis, to znamená, že o jejich užívání (i kombinaci) rozhoduje lékař. Lék Movalis a Foxis se výrazně liší v důvodu použití (mají jiné účinné látky a indikace, tj. záleží, co máte za potíže). Nicméně kombinace léku Trittico s lékem Movalis se nedoporučuje z důvodu zvýšeného rizika podráždění a poškození trávicího traktu, kombinace s lékem Foxis se také nedoporučuje, protože hrozí celkem závažný nežádoucí účinek zvaný serotoninový syndrom.

dotaz

Začínám brát hormonální antikoncepci Belara, která se podle návodu bere 21 dnů poté 7 dní pauza. Znamená to, že až 8. den začínám brát HA znovu?

4.5.2015, 14:18
odpověď lékárníka

Ano, Belara se užívá přesně tímto způsobem.

dotaz

Mohu užívat současně antibiotika a Smectu? Nevyruší se účinky atb? Může se smecta používat dlouhodobě při dráždivém tračníku, když nic jiného nezabírá?

3.5.2015, 6:30
odpověď lékárníka

Smectu společně s antibiotiky užívat můžete, ale je potřeba mít mezi nimi minimálně dvouhodinový rozestup. Smecta je vhodná k dlouhodobému užívání při chronických průjmech, jako je tomu například v případě diagnózy dráždivého tračníku.

dotaz

Je možné sehnat přípravek proti padání vlasůRevalid u lékařé na recept?

29.4.2015, 12:36
odpověď lékárníka

Kapsle Revalid jsou volně prodejné a jelikož nejsou hrazené z veřejného pojištění (tj. pojišťovny jej ani částečně nehradí), vyjde Vás cena v lékárně stejně jak s receptem, tak bez něj.

dotaz

Chtěla jsem se poradit s Vámi jestli léky, které užívám na tlak mohou být užívány společně. Jeden lékař mi řekl že jich užívám zbytečně moc. Tak jsem chtěla slyšet nezávislý názor. Užívám tyto léky: Tenormin 100 mg 1x, Lozap 50 mg 1x, Amloratio 5 mg 1x, Amicloton 1/2 obden.

29.4.2015, 9:35
odpověď lékárníka

Léčba vysokého krevního tlaku spočívá běžně v dvoj až čtyřkombinaci účinných látek. Často jsou různé látky obsažené v jedné tabletě, což přináší pacientům především pohodlnost v užívání. Nicméně typy léčivých látek a jejich kombinace volí lékař a ne všechny jsou vyráběné v kombinaci do jedné tablety. Ve Vašem případě léky současně užívat lze, ale je otázka, jestli všechny zabírají a spolupodílí se adekvátně na snížení krevního tlaku.

dotaz

V poslední době mi není dobře a hodně jsem zhubla. Proto jsem se chtěla zeptat jestli léky které užívám nejsou nějak spolu příčinou mých potíži. Užívám tyto léky: Amesos, Salazopyrin, Leflunopha, Tramylpa, Pantoprazol, Glucophage. A ještě si píchám inzulin Humulín 4x denně v dávkach 4-3-6-6.

28.4.2015, 16:30
odpověď lékárníka

Léky, které užíváte mohou způsobovat různé nežádoucí účinky (od bolestí hlavy, žaludku, pocitů nevolnosti, trávicích obtíží, závratí, malátnosti až po ztrátu chuti k jídlu, je jich mnoho). Také je důležité, jak máte jednotlivé dávky léků rozdělené časově (např. od Pantoprazolu a Salozopyrenu je nutný značný časový odstup). Jedním z cílů léčby cukrovky druhého typu je obvykle snížení hmotnosti, je možné, že dávky inzulínu, perorálních antidiabetik a dietu Vám lékař stanoval schválně a hubnutí je žádoucí, svoje potíže ale se svým diabetologem určitě konzultujte.

dotaz

Může mi na křeče (bolesti) v žaludku pomoci lék Nalgesin S?

28.4.2015, 21:52
odpověď lékárníka

Křeče v žaludku mají mnoho příčin, Nalgesin S je však neuvolní, používá se zejména k tlumení bolestí, kde je vhodný také jeho protizánětlivý účinek a na snížení teploty, žaludek může naopak podráždit. Pokud máte pocit tlaku a plnosti v žaludku doporučím Vám na úlevu bylinné volně prodejné kapky Iberogast. Užívejte 20 kapek (smíchaným s vodou) 3x denně cca 20-30 minut před jídlem (neužívejte v případě, že se léčíte s játry nebo s epilepsií).

dotaz

Již několik let beru Citalec, Trittico a Rivotril. Trpím silnými bolestmi hlavy od krční páteře. Beru na to jen Panadol. Vyzkoušela jsem i Novalgin a Diclofenac. Nic nezabírá. Co mohu při této kombinaci léků brát, abych se bolesti zbavila?

23.4.2015, 17:37
odpověď lékárníka

Léky, které jste si na bolest zkoušela brát se liší účinnou látkou, Novalgin (vázaný na lékařský předpis) je z nich nejsilnější a bez receptu si silnější nepořídíte. Pokud jsou bolesti skutečně způsobené od krční páteře, lze svalstvo v jejím okolí pravidelně masírovat a uvolňovat (hřejivými prokrvujícími mastmi, kostivalovou mastí, apod.), aby nedocházelo "ke skřípnutí" nervu a následné bolesti hlavy.

Jestliže ale trpíte bolestmi hlavy dlouhodobě, jsou stále silnější a léky nezabírají, určitě tento problém řešte se svým ošetřujícím lékařem.

dotaz

Mohu užívat biotin a kyselinu listovou při snaze o dítě?

25.4.2015, 19:28
odpověď lékárníka

Užívání biotinu by nemělo při plánování těhotensví vadit (nemá vliv na plodnost), ale užívání během těhotenství se pro nedostatek zkušeností nedoporučuje. Před otěhotněním a do cca 12. týdne těhotenství se doporučuje 600 - 800 μg kyseliny listové a biotin s ní současně užívat můžete.

dotaz

Chtěla bych užívat Schindeleho minerály. Užívám Glyvenol na křečové žíly, Amloratio na vysoký krevní tlak a současně beru Apo Laktobacily. Je mi 69 let cítím se unavená.

23.4.2015, 23:00
odpověď lékárníka

Schindeleho minerály nejsou v kontraindikaci s uvedenými léky, užívat je tedy můžete.

dotaz

Dcera (3 roky) má po těle vitiligo, docela ve velkém rozsahu, chci se zeptat zda pro ni kromě Daylongu kids 50 mohu pořídit ještě něco jiného.

24.4.2015, 9:55
odpověď lékárníka

Ano, pro děti s tímto kožním onemocněním jsou vhodné na ochranu před slunečním zářením také opalovací přípravky od značky Bioderma (řada Photoderm) nebo od La Roche-Posay (řada Photoderm). Od obou značek je v nabídce jak forma krému, tak spreje, mají ochranný faktor 50+, přípravky jsou voděodolné, bez parabenů, parfemace a jsou testované i na té nejcitlivější dětské pokožce.

dotaz

Dostala jsem od revmatologa lék Apo-Diclo (na zkoušku) kvůli možné počínající artritidě. Jak můžu ochránit žaludek? Doporučili byste mi nějaký volně prodejný lék na ochranu žaludku?

21.4.2015, 21:31
odpověď lékárníka

Apo-Diclo s účinnou látkou diclofenac se předepisuje za účelem odstranění bolesti a ke snížení projevů zánětu, artritidu jako takovou zcela neléčí, proto se většinou kombinuje v případě potvrzené artritidy s dalšími léky. Volně prodejný lék na ochranu žaludeční sliznice není, bolestem a podráždění žaludku je možné předejít nejlépe krátkodobým užíváním Apo-Dicla (jen po nezbytně nutnou dobu - tzn. pár dní) v co nejnižší dávce, užívat ho těsně před jídlem nebo s ním a více jej zapíjet.

dotaz

Trpím velmi silnými bolestmi hlavy, v prvním těhotenství jsem při takovýchto bolestech zvracela i 10 hodin a omdlévala, paraleny mi vůbec nezabírají. Jsem právě z toho zoufalá, i z užívání bylinek mám strach. Existuje nějaká možnost jak si pomoci?

21.4.2015, 8:44
odpověď lékárníka

Bez porady s lékařem je paracetamol (např. Paralen) na bolesti z hlediska bezpečnosti v těhotenství pro krátkodobé užívání nejbezpečnější. Bolesti hlavy mohou mít spoustu příčin, žádnou z nich ale léky na bolest bohužel neřeší, jen ji pár hodin ztlumí. V případě těhotenství je bolest hlavy způsobena nejčastěji velkými hormonálními výkyvy (mohou být doprovázené i zvracením) a stresem, ale psala jste, že jste tyto potíže měla i před otěhotněním (a užívala Novalgin), takže předpokládám, že teď se Vaše potíže "jen" zhoršily.

Tyto stavy ve většině případů pomáhají upravit režimová opatření jako jsou přiměřený (ale pravidelný) pohyb, úprava životosprávy - minimum stresu, dostatečný spánek a odpočinek, pitný režim, konzumace lehčích jídel a zeleniny (určité nedoporučím konzumaci sladkého, uzenin, plísňových sýrů a samozřejmě ne alkoholu a kofeinových nápojů) a přísun hořčíku (v 1. a 2. trimestru 500 mg 1-3x denně), ve 3. trimestru je jeho užívání vhodné po poradě s lékařem.

dotaz

Dobrý den, prosím o radu, mohu po celý čas těhotenství užívat Novalgin? Užívám jej proti bolesti hlavy. Nebo případně, dají se léky na bolest hlavy a migrény nahradit nějakou bylinkou?

20.4.2015, 14:47
odpověď lékárníka

Užívání Novalginu se během těhotenství nedoporučuje. Lékař Vám ho může předepsat pouze po zvážení rizik v nutných případech a to jen během druhého trimestru. Při bolestech hlavy si můžete v celém období těhotenství vzít léky s paracetamolem (např. Paralgil, Paralen, Panadol aj.). S bylinkami buďte také opatrná, velké množství je rovněž kontraindikováno.

dotaz

Při užívání léků Ramipril, Torvacard, Stacyl se rapidně zhoršila kyselost moči. Lze toto upravit? Léky beru dlouhodobě.

20.4.2015, 10:22
odpověď lékárníka

Kyselost moči, tedy její pH, se mění několikrát během dne a nezávisí jen na lécích. Faktorů, které jej ovlivňují je celá řada - životospráva, stres a další. Na kyselosti moči se ze zmíněných léků patrně podílí nejvíce Stacyl (s účinnou látkou kyselinou acetylsalicylovou) a lze jí vyrovnávat minerály, zásadotvornou stravou, detoxikačními kůrami a nezbytný je také dostatečný pitný režim.