Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Omlouváme se, poradna je v současné době uzavřena. Děkujeme za pochopení!

dotaz

Je možné v lékárně sehnat clenbuterol jako lék na hubnutí? Slyšel jsem, že je velmi účinný. Jsou s užíváním clenbuterolu spojená nějaká rizika, případně mohu jej užívat dlouhodobě?

10.9.2015, 10:14
odpověď lékárníka

Clenbuterol je účinná účinná látka vázaná pouze na lékařský předpis a užívá se převážně pro rozšíření průdušek při astmatu a CHOPN. Za účelem hubnutí užívání clenbuterolu nedoručujeme, přečtěte si náš článek o zneužívání clenbuterolu k hubnutí zejména mezi sportovci a kulturisty.

dotaz

Je vhodné užívat jírovcové kapky během těhotenství z důvodu křečových žil? Co jiného byste případně doporučili?

10.9.2015, 7:07
odpověď lékárníka

Většina léků ovlivňující (podporující) správnou funkci žil lze užívat až po ukončení prvního trimestru (od 4. měsíce těhotenství) a i tak pouze v případech, kdy je to po posouzení lékaře nutné, doplňky stravy jako např. jírovcové kapky se nedoporučují vůbec. Klinické studie na zvířatech sice neprokázaly teratogenní účinky na plod, ale zcela vyloučené nejsou (studie na těhotných ženách se neprovádí). Základem léčby křečových žil je zdravá strava, pohyb, při koupeli střídat teplou a studenou vodu, dostatečný příjem tekutin, apod. Při oteklých a bolestivých stavech můžete nanášet např. mazání na žíly Priessnitz.

dotaz

Již pul roku mám velke bolesti kolen, byla mě zjištěna artróza 3. stupně a prasklý meniskus. Ráda bych se zeptala, zda by mě aspoň částečně nepomohl Celadrin Extra, ale beru mimo jiné Pradaxu na ředění krve.

7.9.2015, 5:56
odpověď lékárníka

Myslím si, že větší službu než Celadrin Extra by ve Vašem případě udělal Condrosulf (síla 400 mg je volně prodejná, dvojnásobně silný je vázaný na recept - ta by byla vhodnější, předepsat ji může ale pouze ortoped). Ke Condrosulfu doporučím současně užívat Wobenzym, ale i tady je nutná konzultace s lékařem, protože užíváte lék na ředění krve (Pradaxu). Lékař podle aktuálních krevních výsledků posoudí, zda Wobenzym můžete užívat a zvolí Vám případné dávkování a dobu léčby, či nikoliv. Léčbu můžete podpořit aplikací protizánětlivých gelů (např. Aulin, Voltaren) a kostivalovou mastí Traumaplant.

dotaz

Může Revalid ovlivnit účinek antikoncepce?

6.9.2015, 9:16
odpověď lékárníka

Není známé, že by Revalid ovlivňoval účinek antikoncepce. Pokud by se ale při jeho užívání vyskytly potíže se zažíváním jako je zvracení a průjem, pak to vliv na účinnost antikoncepce má.

dotaz

Je mi 75 let a chci poradit a hlavně posoudit, jestli léky které užívám nezpůsobují svalovou bolest a slabost. Užívám tyto léky: 1.ráno - Triplixam 5/1,25, Rilmenidin 1mg, Sectral 400 1/4, Euthyrox 50, Citalec 20, Caltrate 600. 2. poledne - Purinol 100 mg. 3. večer - Roxilip 10 mg, Rilmenidin a dále potravinové doplňky - kolagen 2000 activ a hořčík v šumivých tabletách. Připadám si jako chodící lékárna. Děkuji předem za rady a posouzení vhodnosti užívaných léků.

4.9.2015, 9:22
odpověď lékárníka

Ano, hned několik léků, které užíváte mohou mít jako vedlejší účinek křeče. Z uvedených léků křeče nejčastěji způsobuje lék na snížení krevního tlaku Triplixam a Rilmenidin a lék na snížení cholesterolu Roxilip. Pokud se u Vás objevují křeče v končetinách často, máte pocit studených nohou, je důležité na to upozornit lékaře, nemusí se jednat o nedostatek hořčíku v organismu, ale o závažný nežádoucí účinek léku na snížení cholesterolu. Lékař by Vám měl udělat krevní testy a zjistit, zda je vše v pořádku.

dotaz

Narodila jsem se s rozštěpem páteře, mám ochrnutí svěračů. Beru lék Detrusitol. Trpím chronickou zácpou, roky proto beru různá projímadla. Jsem z toho zoufalá, projímadla přestávají účinkovat. Můžete mi prosím poradit nějaké přírodní projímadlo nebo bylinou směs, která není návyková?

2.9.2015, 22:35
odpověď lékárníka

Projímadla mají tu nevýhodu, že při častém a dlouhodobém užívání se snižuje jejich účinnost, vzniká určitá forma návyku a aby účinkovala, je nutné postupně zvyšovat jejich dávku a projímadla střídat tak, aby měly jiné účinné látky, ale ani to časem nemusí zabírat.

Z bylin má projímavý účinek např. lékořice či list nebo lusk senny, ale ani ty se nesmí užívat déle jak 14 dní. Z nenávykových projímadel, které lze užívat dlouhodobě Vám můžu doporučit vyzkoušet (pokud jste už nezkoušela) např. Fructolax tablety (1 tabletu užít večer před spaním) nebo Lactulosu sirup (15-45ml denně ve 2-3 dávkách) a dostatečně pít po celý den. Dále je důležitá kompletní úprava životosprávy, příjem potravy bohaté na vlákninu i s laktobacily (také doporučím lněné semínko, švestky, meruňky), ale opět je potřeba dostatečný přísun tekutin, aby nedocházelo k opačnému účinku! Lékař Vám může rovněž doporučit a předepsat k snazšímu vyprazdňování klystýry.

dotaz

Jsou Schindeleho minerály opravdu takový zázrak jak jsou prezentovany? Neobsahují nějaké těžké kovy nebo prvky školicí organismu?

2.9.2015, 20:05
odpověď lékárníka

Schindeleho minerály nejsou dostupné přes lékárnu, dle informací od výrobce však neobsahují žádné prvky ani těžké kovy, které by organismus zatěžovaly.

dotaz

Beru na úzkostnou poruchu Atarax, Amilia a Prothiaden - nejnižší možné dávky. Mohu k tomu brát přírodní extrakt z mučenky? Někde jsem četla, že tuto bylinu není vhodné kombinovat s léky jako beru já.

1.9.2015, 16:45
odpověď lékárníka

Není známé, že by mučenka v doporučených dávkách ovlivňovala účinek Vámi vypsaných léků. Ve vysokých dávkách ale mučenka může zesilovat vedlejších účinky těchto léků a to především sedaci (útlum, ospalost).

dotaz

Chtěla jsem se zeptat, pokud beru lék Ramipril H necelý týden, mohu ho ještě vysadit. Nebo je to lék, který musím užívat pořád?

22.8.2015, 15:25
odpověď lékárníka

Lék lze vysadit, ale určitě měl lékař důvod, proč Vám ho nasadil. Léky na vysoký krevní tlak se užívají zpravidla dlouhodobě a pořád, tlak snižují, ale neřeší přímo příčinu vzniku vysokého krevního tlaku (ta je doposud nejasná).

dotaz

Mám alergii na bodnutí hmyzem (zvlášť včely a vosy), byl mi doporučen lék Zenaro 5 mg. Je to vhodný lék? A jak by se měl užívat?

22.8.2015, 10:25
odpověď lékárníka

Lék na alergii Zenaro se užívá jedenkrát denně (u dospělých celá tableta) s jídlem nebo bez jídla a používá se k potlačení alergických reakcí různého původu.

dotaz

Jaká je nejúčinnější léčba růže? vyskytla se mi před dvěma lety na nohou a stále s ní bojuji. Je na ní účinná chytrá houba?

16.8.2015, 18:00
odpověď lékárníka

Léčba růže je individuální a dost rozdílná pro jednotlivé pacienty. Závažnější formy růže je většinou potřeba (i dlouhodobě) léčit antibiotiky, někteří dermatologové předepisují k zaléčení akutní formy také masti s obsahem kortikoidů, ale ty by se neměly používat déle jak 14 dní. Chytrou houbu (Pythie Biogama mast) vyzkoušejte, myslím, že by Vám v léčbě mohla výrazně pomoci. Po zaléčení (ne na akutní fázi) by dále šlo aplikovat mast Imunoglukan, která zvyšuje kožní obranyschopnost.

dotaz

Před více než měsícem jsem byl napaden a utrpěl zlomeninu nosu. Dnes je to již přes 2 měsíce, nos mám v pořádku, ale zůstala mi na něm menší červená jizva. Chci se vás proto zeptat, co byste mi doporučili, aby se jizva co nejlépe zahojila a byla co nejméně vidět.

15.8.2015, 11:32
odpověď lékárníka

Nejen z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit na hojení jizev silikonový gel Strataderm. Gel je bezbarvý, nanáší se pravidelně 1-2x denně v tenké vrstvě a nechá se zaschnout.

dotaz

Jsem cca jeden rok v péči diabetologie. Zatím bez léků, poslední měření 1. 7. letošního roku jsem měl hodnotu cukru v krvi 6,88. Mám pozvání na Moravu do sklípku na večer s čerstvým burčákem. Před cca dvěmi lety jsem tam byl a bylo to moc pěkné, v rodinném kruhu. Sdělte mi prosím, zda mohu bez obav o zvýšení cukru tento večer absolvovat.

12.8.2015, 23:45
odpověď lékárníka

Z Vaší zprávy to chápu tak, že léky sice neužíváte, ale jste na dietě (hlídáte si obsah sacharidů ve stravě). Burčák obsahuje mimo alkoholu, kyselin a jiných látek také cukr, takže ovlivnění hladiny cukru v krvi (glykémie) zavisí na tom, kolik ho vypijete. Takže pijte s mírou, glykémii Vám burčák zvýšit může.

dotaz

Je možné užívat spolu Indap a Purinol?

12.8.2015, 12:03
odpověď lékárníka

Jelikož Indap může u osob s vyšší hladinou kyseliny močové v krvi způsobit záchvat dny, je vhodné jeho dávku upravovat podle aktuální hladiny této kyseliny v krvi nebo ji snižovat léky (např. Purinolem).

dotaz

Zajímalo by me zda existuje jiný lék než je Warfarin na mou dědičnou vadu krve, tzv. vrozeny defekt hemostazy - mutace FV- Leidenu G-A v homozygotni konstituci se zvýšenou dispozici k projevům žilního tromboembolismu. Prosím i s doplatkem.

11.8.2015, 20:07
odpověď lékárníka

Léků na ředění krve je na trhu více, než pouze Warfarin, ale léčbu podle mnoha dalších faktorů volí ošetřující lékař. Ne všechny látky lze podávat dlouhodobě a navíc nepůsobí stejným mechanismem, tj. ovlivňují a "ředí" krev jiným způsobem. Kromě Warfarinu je k dispozici např. lék Pradaxa, Eliquis, Trombex (každý z nich má jinou účinnou látku, doplatek záleží na síle a počtu tablet v balení, u vyjmenovaných léků se pohybuje v rozmezí cca 41 Kč - 2718 Kč).

dotaz

Jsem 2,5 roku po onkologické operaci prsu a uzlin v podpáždí. Po roce od operace mi začala otékat ruka (lymfatický otok). Onkoložka mě odeslala do lymfoporadny, kde mi byl předepsán lék Detralex. Nikde jsem se nedočetla, že by to byl lék na tento problém. Je tedy v pořádku, že mám Detralex užívat?

9.8.2015, 20:07
odpověď lékárníka

Ano, Detralex se hojně využívá také ke snížení otoků lymfatických cév a kapilár (tyto účinky jsou studiemi prověřené), můžete své lékařce důvěřovat.

dotaz

Používám semínka chia jako doplněk stravy a jsem s nima spokojený, ale nevím jestli by je mohla konzumovat moje žena, která Crohnovu chorobu a občas má trochu krve ve stolici. Já používám semínka tak, že dám jednu a půl polévkové lžíce do 3 dl vody, nechám nabobtnat 15-20 min - mohla by tímto způsobem používat Chia také moje žena?

9.8.2015, 15:27
odpověď lékárníka

Distributor udává, že chia semínka nejsou vhodná pouze pro osoby, které mají nízký krevní tlak nebo užívají léky na ředění krve, přesto Vám ale doporučím jejich konzumaci nejdříve konzultovat s ošetřujícím lékařem. Dieta při Crohnově chorobě je u každého pacienta individuální a co sedne jednomu, nemusí sednout druhému a naopak.

dotaz

Mohu užívat Magne B6 Relax v 16. týdnu těhotenství?

9.8.2015, 11:31
odpověď lékárníka

Tablety na spaní a uklidnění Magne B6 Relax nejsou vhodné pro těhotné ani kojící ženy. Pokud máte problémy s usínáním, poraďte se se svým lékařem, naprostá většina doplňků stravy a volně prodejných léků je totiž (vzhledem k nedostatku informací a zkušeností) v těhotenství a kojení nevhodná.