Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Pošlete nám Váš dotaz, rádi Vám diskrétně poradíme.
dotaz

Před 14 dni jsem měla nechráněný pohlavní styk, ale hned druhý den ráno jsem si vzala EllaOne. Teď ale nemám menstruaci v očekávaném termínu, dokonce mám už 3 dny zpoždění, jsem těhotná?

02.02.2020, 10:40
odpověď lékárníka

Pakliže se menstruační krvácení nedostavilo v očekávaném termínu, udělejte si těhotenský test, pakliže bude negativní a krvácení se během dalších dvou až tří dnů nedostaví, proveďte těhotenský test znovu. V případě negativního výsledku můžete tento postup zopakovat nebo se objednat na vyšetření na gynekologii.

dotaz

Píchám si injekce Clexane 4000 IU. Stane se něco, když jsem zapomněl a injekci si píchl o hodinu a půl později?

02.02.2020, 21:51
odpověď lékárníka

Nestane se nic, nemusíte mít obavy, zpoždění není velké.

dotaz

Je možné užívat Xorimax a Paralen?

13.02.2020, 14:22
odpověď lékárníka

Ano, léky smíte bez obav kombinovat, není mezi nimi interakce.

dotaz

Lze kombinovat ACC long se sirupem Tussical na noc?

13.02.2020, 19:24
odpověď lékárníka

Ano, lze a to za předpokladu, že ráno po snídani užijete ACC long a večer před spaním si vezmete jednu dávku Tussicalu.

dotaz

Užívám Stacyl na ředění krve a Detralex na žíly. Jde to dohromady?

23.02.2020, 19:32
odpověď lékárníka

Ano, léky Detralex a Stacyl se mohou kombinovat.

dotaz

Můžu užít Paralen 500 a na to Algifen kapky?

23.02.2020, 17:19
odpověď lékárníka

Paralen a Algifen by se kombinovat neměly, oba dva léky totiž snižují bolest a teplotu/horečku, takže ani nevidím význam proč je brát oba dva. Smíte je střídat, tj. mít mezi jejich užitím min. 6 hodin pauzu.

dotaz

Můžu užívat Apo-ome a roztok Novo-passit? Byla mi zjištěna chronická gastritida a já teď nemohu myslet na nic jiného a jsem z toho psychicky vyčerpaná.

22.02.2020, 15:33
odpověď lékárníka

Novo-passit způsobuje zažívací potíže zřídka, tudíž ano, můžete jej užívat i při chronické gastritidě. Pokud by se ale Vaše obtíže zhoršily, ihned ho vysaďte. Apo-ome užijte ráno 30 minut před snídaní a Novo-passit až po jídle.

dotaz

Mám zjištěný atypický zápal plic. Mám nasazeny antibiotika Amoksiklav 1 g po 8 hodinách a zároveň Fromilid po 12 hodinách. Koupila jsem si probiotikum Biopron a chtěla bych se zeptat, kolik tobolek denně mohu užívat a co dál třeba použít na zvyšení imunity a zabránění nějakých trávicích obtíží?

20.02.2020, 22:42
odpověď lékárníka

Po dobu léčby antibiotiky berte 2 tobolky Biopronu a to vždy tak, že budete mít pauzu od antibiotika 3 hodiny. Imunitní systém a zaroveň trávení můžete podpořit pomocí doplňků stravy např.s hlívou ústřičnou (př. Hlíva ústřičná s laktobacily od firmy Terezia), či můžete imunitu podpořit rakytníkem (na výběr je forma tablet, čajů nebo sirupů) apod.

dotaz

V případě komplikací používání Warfarinu existuje jeho náhrada na ředění krve? Mám umělou mechanickou srdeční chlopeň.

20.02.2020, 9:04
odpověď lékárníka

Ano, na trhu je více druhů léků na ředění krve (liší se hlavně mechanismem účinku, ale také cenou, výrobcem, užíváním aj.). Nejvhodnější typ léčby a léku však volí ošetřující lékař. Nevím, jaké komplikace při užívání Warfarinu máte na mysli, nicméně riziko krvácení a tvorby modřin je podobné, pacienti proto musí být pečlivě sledováni.

dotaz

Lze užívat současně Condrosulf a Wobenzym?

18.02.2020, 21:27
odpověď lékárníka

Ano, lze, mezi léky nebyly zjištěny interakce.

dotaz

Ráda bych se zeptala na Pharmaton Geriavit, který jsem dostala darem. V balení je 100 tobolek. Píšou, že se má užívat 1 měsíc a pak ukončit, ale co s tím zbytkem tobolek? Mám je vyhodit nebo uskladnit na příště? Je to dost drahý doplněk stravy.

13.03.2020, 11:29
odpověď lékárníka

Tobolky určitě nevyhazujte, to by byla škoda. Doporučené dávkování Pharmatonu Geriavit pro dospělé osoby je 1 tobolka denně spolu s jídlem po dobu 1-3 měsíců maximálně. Buď tedy můžete 3 měsíce denně užívat 1 tobolku a využívat tak téměř celé balení naráz, anebo brát 1 tobolku denně po dobu 1-2 měsíců, poté si udělat např. měsíční pauzu a pak v užívání Geriavitu opět pokračovat.

dotaz

Mám pásový opar a musím brát antivirotikum Zovirax v tabletách, mám je na 7 dní. Za jak dlouho můžu začít opět kojit?

12.03.2020, 14:50
odpověď lékárníka

Po dobu léčby Zoviraxem mléko několikrát denně alespoň odstříkávejte, aby se jeho tvorba významně neredukovala. S kojením můžete opět začít 2 dny po dobrání Zoviraxu.

dotaz

Mám po disekci aorty a mechanickou srdeční chlopeň. Beru Warfarin, 6 mg denně. Je možné brát doplňky stravy na zlepšení erekce?

12.03.2020, 5:37
odpověď lékárníka

Tím, že tyto doplňky stravy zlepšují prokrvení, se k Warfarinu obecně příliš nehodí. Doporučuji opatrnost a poradit se s lékařem na způsobu řešení problému s erekcí, na Vašem místě bych žádný takový doplněk stravy nezkoušel.

dotaz

Jsem těhotná, v prvním trimestru. Mám obavy z nákazy koronavirem. Smím něco na posílení imunity?

14.03.2020, 15:29
odpověď lékárníka

Ano, najdou se doplňky stravy, které lze bezpečně k posílení imunitního systému užít také během těhotenství. Kromě vitaminových doplňků určené přímo pro těhotné ženy (např. Femibion, Nosifol forte, GS Mamavit, Gravital, Superfolin a spoustu jiných) lze užívat a výše zmíněné kombinovat např. s betaglukany v hlívě ústřičné. Doporučit mohu doplňky od firmy Terezia Company - konkrétně se jedná o doplněk Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem, Hlíva ústřičná s laktobacily , dále např. želatinky Rakytníček nebo sirup Baby Imun sirup s hlívou a s rakytníkem. Dalším velmi důležitým opatřením, které platí pro nás pro všechny, je dodržování hygienických pravidel a vyhýbání se všem, kteří jsou nakažení či mohli přijít do kontaktu s nakaženou osobou.

dotaz

Užívám Warfarin 5 mg. Zároveň mám astma. Mohu spolu s Warfarinem užívat lék Erdomed?

12.03.2020, 16:48
odpověď lékárníka

Interakce mezi Warfarinem a Erdomedem nebyly zjištěny a nepředpokládají se, tudíž se léky mohou kombinovat.

dotaz

Mohu užívat Klacid, Erdomed a Voltaren tablety?

10.03.2020, 18:17
odpověď lékárníka

Ano, můžete, jen doporučuji udělat mezi Klacidem a Erdomedem alespoň 2 hodiny pauzu.

dotaz

Můžu kombinovat antibiotika Doxyhexal 100, které mám předepsané na zadní rýmu a léky na vysoký tlak Lorista a lék na reflux Omeprazol?

10.03.2020, 18:03
odpověď lékárníka

Ano, veškeré předepsané léky smíte kombinovat, nejsou mezi nimi závažné interakce.

dotaz

Mohu na silnou bolest použít ráno Diclofenac AL retard a večer Foxis?

18.03.2020, 13:08
odpověď lékárníka

Ano, můžete, mezi léky je vhodný minimálně 6 hodinový odstup, takže když Diclofenac užijete ráno a Foxis večer, je pauza dostatečná.

dotaz

Mám zánět dvanácterníku a Helikobaktera. Beru Helicid, Klacid 500 po 12 hodinách a ještě Duomox 1000 (taky po 12 hodinách). K antibiotikům jsem si dokoupil Biopron premium a beru 2 tobolky denně. Celou léčbu mám na týden, ale teď (5. den léčby) jsem dostal průjem. Je to normální nebo je něco špatně?

19.03.2020, 9:32
odpověď lékárníka

Průjem nebo jiné zažívací problémy jsou častým vedlejším účinkem nejen antibiotické léčby. Nevím, zda užíváte Biopron premium s tříhodinovou pauzou od antibiotik (tzn. když si vezmete antibiotikum, nejdřív za tři hodiny užijte Bioprom premium 1-2 kapsle a bude to v pořádku, protože antibiotikum si vezmete za 9 hodin, čím je pauza dodržena), ale pro správný účinek je to zásadní. Probiotika doporučuji užívat ještě měsíc po ukončení antibiotické léčby, aby se upravila mikroflóra a celkové zažívání.

dotaz

Mohu v případě zvýšené teploty na Erdomed tablety a Flonidan tablety užít Nurofen nebo Nalgesin S? Paralen neužívám z důvodu jeho neúčinnosti na můj organismus.

23.03.2020, 18:09
odpověď lékárníka

Můžete užít Nurofen i Nalgesin, kombinace se zmíněnými léky na kašel a alergii nevadí. Samozřejmě je nesmíte užít oba dva, vyberte si, který Vám na teplotu zabírá lépe. Nicméně si myslím, že vhodnější by byl Nurofen, Nalgesin je indikován k tlumení bolestí, které se pojí se zánětem, teplotu ale snížuje také. Nurofen uleví na dobu 4-6 hodin, Nalgesin učinkuje 8-12 hodin.