Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Pošlete nám Váš dotaz, rádi Vám diskrétně poradíme.
dotaz

Užívám léky Trombex 75mg, Neurotin 100 mg, Lusopress 20 mg. Můžu si při horečce vzít Paralen 500 mg? Mám teplotu a nevím, jestli mi Paralen neublíží?

4.7.2019, 4:49
odpověď lékárníka

Ano, na horečku smíte bez obav užít Paralen nebo jiné léky obsahující pouze paracetamol. Kvůli léčbě Trombexem byste analgetické léky s jinou účinnou látkou bez porady s lékařem užít neměl.

dotaz

Co všechno nemohu jíst když beru Stacyl? Můžu angrešt? Jaké zelenině a jakému ovoci se mám vyhýbat? Je vhodné si při bolestech ke Stacylu brát Aulin?

2.7.2019, 21:37
odpověď lékárníka

Při užívání Stacylu můžete jakoukoliv zeleninu a ovoce, žádná dietní opatření nejsou potřeba. Kombinace s Aulinem možná je za předpokladu, že ho budete užívat při akutních bolestech, v nižším dávkování a po co nejkratší dobu (může totiž zvyšovat riziko krvácivých stavů, bolesti a tlačení žaludku apod.).

dotaz

Moje devadesátiletá velmi aktivní maminka užívá mimo jiné i lék Stacyl na ředění krve. Občas je jí zaměněn za lék Godasal. Je prosím nějaký rozdíl mezi těmito dvěma léky? Dle mého názoru je rozdíl pouze ve výrobci, ale přesto prosím o Vaše vyjádření, už i pro maminčin klid.

8.7.2019, 16:52
odpověď lékárníka

Stacyl i Godasal obsahují kyselinu acetylsalicylovou 100 mg coby léčivou látku, takže ano, léčivý účinek mají stejný. Kromě výrobce se ale liší ještě také v tom, že Godasal oproti Stacylu obsahuje glycin, což je aminokyselina, která působí jako pufr a pomáhá chránit žaludek před působením kyseliny, což snižuje riziko vedlejších účinků jako je bolest žaludku, pálení žáhy a pocitů různých tlaků v žaludku.

dotaz

Začala jsem brát lék Asentra 100 mg. Je normální, že jsem najednou unavená? Je možné, že je to vedlejší účinek Asentry? A zmizí?

6.7.2019, 17:41
odpověď lékárníka

Ano, únava při užívání Asentry je pacienty hlášena velmi často. Postupně s délkou užívání se však pocity únavy snižují či vymizí úplně.

dotaz

S přítelem jsem měla nechráněný styk, následující den odpoledne jsem použila tabletku Escapelle, ale včera nám praskl kondom. Mohu použít další tabletku? Je nějaká pravděpodobnost, že bych mohla otěhotnět?

11.7.2019, 10:16
odpověď lékárníka

Během jednoho cyklu lze vždy užít maximálně jednu nouzovou antikoncepci. Nevýhodou však je, že v případě dalšího nechráněného styku tableta před otěhotněním nechrání, ale toto varování je uvedené v příbalové informaci. Šance na otěhotnění nedokážu posoudit, záleží, v jaké fázi cyklu jste.

dotaz

Nechala jsem si od svého gynekologa předepsat lék na oddálení menstruace Norethisteron a začalo ho užívat dle jeho doporučení 2 x denně 1 tabletu. Potíž je v tom, že balení obsahuje 45 tabletek a na dovolenou jedu za měsíc, takže mi jedno balení nebude stačit. Můžu brát jen jednu tabletu denně? Nedostanu menstruaci naopak dřív, když budu brát poloviční dávku?

27.7.2019, 18:37
odpověď lékárníka

Na oddálení menstruace se bere 1 tableta Norethisteronu 2x denně 3 dny před očekávaným termínem menstruačního krvácení. Tabletky tedy ještě neberte a nasaďte si je až ty tři dny před termínem menstruace před dovolenou.

dotaz

Viděla jsem u vás upoutávku na analýzu vlasů a pokožky hlavy. Máte nějaký kalendář, kdy v nejbližší době v Praze budede? děkuji moc na info. Hezký den Magrlová

5.8.2019, 8:58
odpověď lékárníka

Patrně se jednalo o reklamní sdělení na našich webových stránkách, my žádnou analýzu vlasů neprovádíme. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně léčby vypadávání vlasů nebo potravinových doplňků na jejich posílení a podpory růstu, neváhejte se na nás obrátit.

dotaz

Jsem zoufalá, již měsíc beru Trittico a začaly mi hodně vypadávat vlasy a to po hrstech každý den. Už se mi udělalo nad čelem kolečko. Navíc poslední dny se budím i po užití prášku a spím tak napůl, budím se. Dá se s tím něco dělat? Případně jsou jiné léky na spaní co by mi nevadily na vlasy?

7.8.2019, 20:46
odpověď lékárníka

Vypadávání vlasů může, ale nemusí mít (obzvlášť v takové míře) souvislost s užíváním Trittica. Za ztrátou vlasů může být stres a samotné psychické onemocnění. Náhlé vypadávání vlasů může poukazovat také na onemocnění štítné žlázy. Doporučuji se co nejdříve obrátit na ošetřujícího lékáře.

dotaz

Mohu užít Ibalgin a Nimesil v jeden den? Mám je brát při bolestech zubního nervu.

9.8.2019, 22:43
odpověď lékárníka

Ibalgin a Nimesil užít v jeden den smíte, ale ne naráz. Pokud si jako první vezmete Ibalgin, smíte si Nimesil vzít za 4-6 hodin. Pokud nejdřív užíjete Nimesil, Ibalgin smíte nejdřív za 8 hodin.

dotaz

Můžu užívat Helicid, když beru Zoloft?

9.8.2019, 14:18
odpověď lékárníka

Interakce mezi těmito léky nejsou potvrzené, ale ani vyloučené a je proto doporučená opatrnost. Helicid doporučuji užívat klasicky ráno minimálně půl hodiny před jídlem a Zoloft ve večerních hodinách nezávisle na jídle.

dotaz

Je možná kombinace léků Emanera 40 mg, Miraklide 10 mg, Xyzal 5 mg? Lze tyto léky užít i najednou ve stejnou dobu?

5.8.2019, 20:02
odpověď lékárníka

Všechny tři léky najednou ve stejnou dobu neužívejte. Lék Emanera a Miraklide se ovlivňují (esomeprazol obsažený v léku Emanera zvyšuje koncentrace Escitalopramu - účinná látka v léku Miraklide) a je vhodná opatrnost a případná úprava dávek obou léků - což u Vás proběhlo a mělo by to být v pořádku. Nicméně není vhodné tyto dva léky brát naráz. Emaneru užívejte nalačno minimálně 30 minut před snídaní a Miraklide a Xyzal pravidelně v poledne nebo večer.

dotaz

Měla jsem nechráněný styk a momentálně neberu antikoncepci. Mám zrovna bohužel plodné dny, tak jsem si vzala EllaOne cca 40h po styku. Jen jsem se nyní dočetla, že pokud již k ovulaci došlo, je tato pilulka k ničemu. Je možné ještě užít Postinor? Zhruba 10 h po užití Ellaone? Stále se vejdu do 72 h po styku.

21.8.2019, 5:19
odpověď lékárníka

V podstatě je jedno, kterou postkoitální antikoncepci zvolíte. Některé se musí užít nejpozději do 72 h po nechráněném styku, jiné nejpozději do 120 hodin. U všech ale platí, že pokud žena ovuluje, či má těsně po ovulaci, šance, že antikoncepce bude účinná se značně snižuje. Čili tu samou informaci byste se dočetla v letáčku u Postinoru. Antikoncepce se ani nesmí kombinovat, vzala jste si EllaOne a víc nyní dělat nemůžete.

dotaz

Beru Warfarin PMCS 7,5 mg denně. Zajímalo by mě, zda můžu k tomuto léku brát DetoxActive 2 x denně 4 kapsle.

20.8.2019, 11:49
odpověď lékárníka

Při léčbě Warfarinem nedoporučuji užívat kapsle DetoxActive. Kapsle totiž mimo jiné obsahují i vitamin K a vitamin C, což jsou vitaminy, které negativně ovlivňují účinky Warfarinu a léčba by se Vám mohla zkomplikovat.

dotaz

Beru Helex retard a Neurol. Mohu si k nim vzít Aspirin?

21.9.2019, 18:29
odpověď lékárníka

Helex retard a Neurol mají stejnou léčivou látku a s Aspirinem se kombinovat smějí.

dotaz

Je možné užívat Biseptol a Wobenzym současně?

21.9.2019, 12:13
odpověď lékárníka

Wobenzym a Biseptol se kombinovat smí, ale neberte si je naráz. Wobenzym je totiž důležité brát nalačno (tj. půl hodiny před prvním denním jídlem a dále pokračovat v užití dávky vždy nejdříve dvě hodiny po posledním jídle a od spolknutí tablet se najíst za půl hodiny. A Biseptol je vhodné užít s jídlem nebo po něm, takže hned jak budete jíst, můžete užít Biseptol.

dotaz

Mohu kombinovat Dimexol a Neurol? Mám problémy s krční páteří a Neurol mám předepsaný na hyperventilační tetanii.

20.9.2019, 17:12
odpověď lékárníka

Léky Dimexol a Neurol jsou v kontraindikaci, protože oba dva mají tlumivé účinky na centrální nervový systém, z čehož vyplývá řada nežadoucích účinků a s nimi spojených rizik. Nicméně zkombinovat se dají, jen je zapotřebí, aby lékař upravil jejich dávkování.

dotaz

Beru dlouhodobě Purinol. Neměl jsem už dlouho žádné potíže, žádný dnavý záchvat či bolesti s tím spojené. Dokonce mám hladiny kyseliny močové něco málo pod hladinou normální hranice. Mohu brát Purinol obden, nebo ho vysadit úplně nebo to už nelze?

17.9.2019, 18:46
odpověď lékárníka

Purinol snižuje hladinu kyseliny močové v séru. Pokud jej vysadíte, může se její hladina buď vrátit na normalní hodnoty (když je nyní nižší) anebo se rapidně zvýšit (pakliže nebude striktně dodržována doporučená dieta nebo nebude dostačující). Po dohodě a se souhlasem ošetřujícího lékaře lze buď snížit dávkování Purinolu či jej vysadit úplně, ale nadále sledovat hodnoty kyseliny močové.

dotaz

Lékařka mi napsala na zánět v prsu antibiotika Amoksiklav 2x denně. Zatím jsem měla 2 tablety. Stoupá mi teplota, ráno 36,9 večer už 38.1. Můžu prosím přidat i Paralen? Momentálně kojím.

25.9.2019, 20:03
odpověď lékárníka

Určitě ano, při horečče nad 38°C můžete užít Paralen v dávkování 1 - 2 tablety (podle Vaší hmotnosti, rozepsáno v příbalové informaci) po 4 - 6 hodinách. V případě, že zánět způsobilo kojení a kojíte nadále, je vhodnější než Paralen užít lék s ibuprofenem (např. Nurofen, Apo-Ibuprofen, Ibalgin aj.)

dotaz

Déle než 2,5 roku jsem užívala Rivotril na nespavost a záškuby. Lék mi byl před 4 měsíci vysazen. Nespavost se bohužel lehce vrátila a tak sem začala pít na noc čaj z šišáku bajkalského. Až po pár dnech jsem zjistila, že mimo jiné ředí krev. Může mi to nějak uškodit při dlouhodobějším užívání? Užívám pravidelně pouze železo a Vigantol.

25.9.2019, 14:29
odpověď lékárníka

Když se neléčíte léky, které ovlivňují srážlivost krve, nevidím překážku v tom, abyste šišák nadále užívala a to i po delší dobu.

dotaz

Je možné zkombinovat antibiotikum Doxyhexal 100 a Paralen?

23.9.2019, 20:52
odpověď lékárníka

Ano, kombinace léků je v pořádku.

dotaz

Beru lék Concor 5 mg, jen půl tablety denně. A zajímalo by mě, jestli na lék mohu pít alkohol?

25.9.2019, 10:30
odpověď lékárníka

Alkohol ovlivňuje účinky bisoprololu (léčivá látka Concoru) v tom smyslu, že pacient se může cítit unavený, být malátný, nepozorný apod. Z tohoto důvodu by se alkohol ke Concoru pít neměl, nebo jen velmi zřídka a střídmě.

dotaz

Měli jsme s přítelkyní styk 2 dny před skončením menstruace. Měla obavu a koupila si tabletu Postinor 2. Je účinek stejný, i když oba prášky rozpustila ve vlažné vodě a vypila to cca 12 hodin po styku? Má totiž problém s polykaním tablet.

24.9.2019, 12:29
odpověď lékárníka

Rozpuštění tablet ve vodě by nemělo mít na účinek Postinoru zásadní vliv, nemusíte mít obavy.

dotaz

Kvůli prasklé žíle na noze v okolí kotníku mi lékařka předepsala Detralex. Doma mám na cévní problémy Aescin, který jsem na žíly kdysi brala. Můžu brát Detralex i Aescin dohromady? Detralex beru 1 tabletu 2x denně a Aescin 3x denně 1 tabletu. Můžu kdyžtak přidat ještě i Rutin?

28.9.2019, 23:54
odpověď lékárníka

Většina flavonoidů má při zkombinování synergický účinek, tudíž jejich kombinací nemůžete nic pokazit. I tak ale doporučuji nejdřív využívat od lékařky Detralex, klidně současně s Aescinem (ten však neužívejte bez porady s lékařem déle než 4 týdny) a bude-li potom třeba, nasaďte Rutin.

dotaz

Po trhání zubů beru předepsaný Augmentin 625 mg, ale silná bolest trvá. Mohu užít Ibalgin 400 mg?

28.9.2019, 16:18
odpověď lékárníka

Ano, můžete, antibiotika bolest netlumí a běžně se s analgetiky kombinují. Smíte užít 1 tabletu Ibalginu 400 mg po 4 - 6 hodinách, max. 3 tablety za 24 hodin.

dotaz

Použila jsem pilulku "po" Postinor asi 24 hodin po nechráněném styku. Po týdnu jsem začala lehce špinit a měla menstruační bolesti. Další, už silnější krvácení se dostavilo dnes, kdy jsem další menstruaci původně čekala. Dá se dnešek tedy počítat jako začátek menstruace? Je normální, že jsem 9 dní špinila? Nevím na čem jsem.

27.9.2019, 18:29
odpověď lékárníka

Špinění po užití Postinoru není neobvyklé, naopak je to důsledek prudkého hormonálního výkyvu, který po jeho užití v těle nastal a nejednalo se o menstruaci. Za začátek menstruace proto počítejte den, kdy se menstruace dostavila a dostavit se i měla.

dotaz

Protože v práci stojím 11 hodin, začal jsem užívat Detralex a jsem s ním velice spokojen. Bolest ustoupila a nohy neotékají. Jak dlouho se smí Detralex užívat při dávkování 2 tablety denně?

27.9.2019, 14:28
odpověď lékárníka

Udržovací dávka Detralexu je 2 tablety denně, což je Vás případ. V tomto dávkování je možné Detralex užívat několik týdnů až měsíců, dle potřeby a posouzení předepisujícího lékaře.