Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Užívání léku Asentra

dotaz

Uživám přípravek Asentra 50 mg. Užívám ho teprve týden a mívám záchvaty každý den i 6x za den. Také trpím bolestí srdce, hlavy a mývám zvýšenou teplotu, noční můry a velkou chuť k jídlu. Je toto normální? A mohu užívat Asentru 100 a lék Climen?

1.10.2015, 19:00
odpověď lékárníka

Lék Asentra začíná působit po 2-4 týdnech pravidelného užívání. O svých potížích informujte lékaře, avšak léčbu sama nepřerušujte. Bolest u srdce a teplota by s užíváním léku neměla souviset. Užívání Asentry a léku Climen možné je.

dotaz

Je možná kombinace Asentra 50, později 100, a Lanzul 30 mg 1x ráno + Itoprid 50 mg 1-1-1?

22.9.2015, 17:30
odpověď lékárníka

Podání Lanzul + Itoprid možné je, stejně tak Itoprid + Asentra, ale podání Asentry a Lanzulu se doporučuje pouze s opatrností, protože interakce mezi těmito léky nejsou studiemi vyloučené.

dotaz

Mohu po pěti dnech vysadit Asentru 50 bez toho, abych měla abstinenční příznaky? Také jsem se chtěla zeptat, zda mohu užívat Paralen, Brufen a nosní spreje Olynth a Nasivin. Může nastat nějaký problém při užívání Asentry, pokud bych například potřebovala umrtvit zub u lékaře?

23.10.2015, 23:34
odpověď lékárníka

Paralen, Brufen i nosní spreje jako je Olynth, Nasivin a jim podobné se k léku Asentra užívat smějí, i zubař může použít injekci s lokálním anestetikem k znecitlivění zubu, jen je třeba ho upozornit na všechny léky, které užíváte. Při vysazení Asentry po pětidenním užívání se nemusíte obávat abstinenčních příznaků, uvědomte však svého lékaře o svém záměru a o přerušení léčby.

dotaz

Již třetí týden užívám Asentru 50 jednou denně. Chtěla bych vědět, zda se při užívání smí pít káva s mlékem? A zda nevadí, že jí užívám odpoledne po obědě, místo ráno či večer. A jestli se musí brát v danou hodinu, nebo je to jedno. Kdybych se rozhodla jí brát např. ráno, mohu, i když jsem předchozí den si vzala Asentru odpoledne?

9.11.2015, 15:18
odpověď lékárníka

Při užívání Asentry není třeba vyloučit kávu ani mléko. Užívat by se měla v přibližně stejnou denní dobu, takže pokud na ni nebudete kolem 14h odpoledne zapomínat, není to problém. A ano, dávkování lze tímto způsobem upravit.

dotaz

Ráda bych se Vás zeptala, zda mohu antidepresivum Asentra (Sertralin) zapíjet ledovým čajem a nenaruší to její účinek, nebo výhradně jen vodou?

29.10.2015, 8:28
odpověď lékárníka

Lék můžete zapít i ledovým čajem, není známé, že by nějak negativně ovlivňoval účinek antidepresiv.

dotaz

Je možné současné užívání Asentry 100 a kolopného oleje CBD oil?

29.10.2015, 17:27
odpověď lékárníka

Konopný olej je legálně dostupný bez obsahu psychoaktivních látek a tudíž se současným podáváním antidepresiva Asentra by neměl být problém.

dotaz

Už 14 dní jsem nemocná, brala jsem antibiotika a ted mám kašel a zapomněla jsem na antidepresivum Asentru, Jaké to muže mít následky? Mám si jí začít brát po půlce jako ze začátku léčby a mužu ji kombinovat s Persen tabletkami?

25.1.2016, 18:54
odpověď lékárníka

Asentra by se měla vysazovat postupným snižováním dávky, náhlému vysazení je nutné se vyvarovat, protože hrozí četné nežádoucí účinky. Pokud Asentru neužíváte už celých 14 dní, poraďte se ohledně dávkování s lékařem, ale myslím si, že postupné navyšování dávky nebude třeba. Asentru do kombinace s tabletami Persen forte nedoporučuji pro nedostatek informací ze studií a rizika zvýšení nežádoucích účinků antidepresiva.

dotaz

Maminka bere Asentru 50 jednou denně ráno a nemohla spát, lékař jí proto nasadil Prothazin, jednu tabletu na noc. Je možné kombinovat tyto léky a jak dlouho?

20.1.2016, 21:33
odpověď lékárníka

Prothazin se užívá většinou po dobu nezbytně nutnou, délku léčby však určí lekař podle potíží pacienta. Nicméně v kombinaci s lékem Asentra doporučím spíš krátkodobé a nárazové podávání, protože kombinace Asentra - Prothazin může zvyšovat riziko vzniku srdečních arytmií nebo vznik tachykardií.

dotaz

Mohu při užívání léku Asentra 50 zároveň užívat kopretinu řimbabu ve formě bylinného čaje nebo tinktury?

13.1.2016, 16:49
odpověď lékárníka

Kopretina řimbaba není vhodná pro lidi užívající léky na ředění krve, jiné omezení známé není, takže k léku Asentra čaj či tinkturu z této byliny užívat můžete.

dotaz

Je mi 50 let, dva roky užívám Asentru a přibírám na váze. Mohu ke stravě zařadit i Psyllium (vlákninu)?

10.2.2016, 20:55
odpověď lékárníka

Psyllium můžete do své stravy zařadit, jen si užití vlákniny naplánujte tak, abyste od ní a od tablety Asentry měla minimálně dvou až tří hodinovou pauzu (před i po užití tablety Asentry).

dotaz

Maminka bere Asentru 50 jednou denně ráno a nemohla spát, lékař nasadil Prothazin jednu tabletu na noc. Je možné kombinovat tyto léky a jak dlouho?

Dále bych se chtěl zeptat, zda lze při užívání léku Asentra 50 chodit pracovat a zda nemá vliv na pracovní činnost.

3.2.2016, 9:40
odpověď lékárníka

Prothazin se užívá většinou po dobu nezbytně nutnou, délku léčby však určí lekař podle potíží pacienta. Nicméně v kombinaci s lékem Asentra lze doporučit spíše jen krátkodobé a nárazové podávání, protože kombinace Asentra - Prothazin může zvyšovat riziko vzniku srdečních arytmií nebo vznik tachykardií. Pokud nemáte výrazné potíže, lékař by Vás do zaměstnání pustil měl, užívání Asentry není překážkou.

dotaz

Za jakou dobu nastávají abstinenční příznaky? Beru jednu Asentru denně,ale došly mi tablety před pár dny a až zítra si jdu pro recept. Mám pocit sucha v ústech a jakoby zpomalené reakce nebo dvojí vnímání těla.

1.3.2016, 22:27
odpověď lékárníka

Abstinenční příznaky se obvykle po vysazení Asentry dostavují během 1-3 dní.

dotaz

Mohu dlouhodobě užívat lék Asentra, když mám Leidenskou mutaci?

7.3.2016, 23:17
odpověď lékárníka

Z mého pohledu by to neměl být problém, s větší jistotu Vám ale odpoví Váš hematolog.

dotaz

Neurolog mi nasadil Asentru. První den půl tabletky - bylo mi dobře a dnes jsem vzala zase půl tabletky. Hrozně se třesu a mám pocit knedlíku v krku o pocení ani nemluvě. Je to normální jev? Přejde to? Mohu si vzít na bolest hlavy Brufen?

22.3.2016, 13:16
odpověď lékárníka

Stát se to může, patrně jde o nežádoucí účinek léku, který často časem odezní. Pokud jsou ale stavy velmi nepříjemné, poraďte se o vhodnosti dalšího užívání se svým lékařem. Na bolest hlavy si vemte raději než Brufen Panadol nebo Paralen (obsahují totéž).

dotaz

Devět měsíců jsem užívala lék Asentra 50 na panickou poruchu. Během léčby bylo vše v pořádku, tak jsme se s paní doktorkou rozhodly lék vysadit. Vysazovala jsem týden po půlce a pak úplně konec. První 3 dny po ukončení to bylo v pohodě, ale pak začaly takové nepříjemné vzruchy v hlavě, motání hlavy a trochu i pocit na zvracení. Jsou to abstinenční příznaky, nebo se mám bát, že je to něco jiného? Kdy by to mohlo odeznít?

25.3.2016, 21:00
odpověď lékárníka

S největší pravděpodobností se bude jednat o abstinenční příznaky po vysazení Asentry. Pokud se opravdu necítíte dobře, kontaktujte svého lékaře, který Vám může znovu doporučit Asentru užívat a její vysazování zvolit ještě v pomalejším tempu.

dotaz

Dostala jsem léky Asentra 50 a Lexaurin, které užívám podle potíží. Kolik tablet Lexaurinu mohu užít během dne?

6.4.2016, 10:23
odpověď lékárníka

Dávkování Lexaurinu je individuální a stanovuje ho lékař. Zpravidla to bývá 1,5 - 3,0 mg (podle toho jakou sílu tablet Vám lékař předepsal) 2-3x denně.

dotaz

Mohu k léku Helicid užívat Asentru?

21.6.2016, 12:04
odpověď lékárníka

Mezi těmito dvěma léky není známá interakce.

dotaz

Užívám Asentru 100 a začaly mě bolet klouby na prstech. Je možné je mazat, popř. použít náplast s Diclofenacem?

1.9.2016, 16:22
odpověď lékárníka

Bolavé klouby na prstech můžete mazat gely obsahující diclofenac jako je např. Veral gel, Flector gel, aj., užívání Asentry v tomto případě nevadí. Výhodou diclofenacu je, že tlumí bolest a zároveň působí protizánětlivě. Výborný účinek má ale také přírodní mast s arnikou (např. arniková mast Dr. Popov nebo Dr. Muller). Mazání je také možné střídat, ale měla byste je používat max. 14 dní.

dotaz

Mohu absolvovat masáž, při které se používá velké množství třezalkového oleje, když beru Asentru a Mirzaten?

24.9.2016, 15:52
odpověď lékárníka

Můžete, olej se při masáži do organismu nevstřebává a neovlivňuje tak účinek antidepresiv (Asentra, Mirzaten).

dotaz

Je možné užívat spolu s antidepresivy Asentra bylinné přípravky Diochy, konkrétně Intocel a Diocel biominerál?

25.10.2016, 17:56
odpověď lékárníka

Z měho pohledu Diocel biominerál není problém při užívání Asentry, Intocel snad také ne, ale pro velký obsah bylinek však doporučím konzultaci s lékařem, studie interakcí s nimi mnohými nebyly vůbec provedeny.

dotaz

Je mi 50 let, mám menopauzu a užívám 3 roky Asentru (půlku ráno) a uvažuji o Sarapisu sója nebo Sarapis plus. Mohu to užívat současně s Asentrou?

5.7.2017, 9:13
odpověď lékárníka

Ano, smíte, Asentra není překážkou v užívání Sarapisu.

dotaz

Může mi předepsat praktická lékařka Asentru? Je vhodná na přechodné období při zvýšené psychické zátěži, únavě, stresu a mírné depresi? Trpím občas i komunikačními problémy a tento lék mi již jednou pomohl překonat tyto potíže. Bohužel jsem se k tomuto léku dostala přes třetí osobu a ještě nikdy jsem nebyla u psychiatra a slyšela jsem, že tyto léky předepisuje i praktický lékař. Je to pravda?

7.3.2018, 20:37
odpověď lékárníka

Asentra nemá preskripční omezení, což v praxi znamená, že ano, i praktická lékařka Vám může Asentru předepsat. Je však vhodná k delšímu pravidelnému užívání (účinek nastupuje min. po 2 - 4 týdnech). Další možností je užívání léku na uklidnění, nárazově a krátkodobě. Svěřte se lékařce s tím, co Vás trápí a ona pro Vás vhodný lék vybere, popř. Vás pošle za dalším specialistou na vyšetření.

dotaz

Může se užívat současně Asentra a Levodopa?

29.8.2018, 15:39
odpověď lékárníka

Ano, léky lze užívat společně. Bohužel však kombinace zvyšuje riziko ospalosti, zmatenosti, zhoršuje koncentraci a může vyvolávat závratě, je proto důležité, aby byl pacient lékařem o vedlejších účincích informován.

dotaz

Začala jsem brát lék Asentra 100 mg. Je normální, že jsem najednou unavená? Je možné, že je to vedlejší účinek Asentry? A zmizí?

6.7.2019, 17:41
odpověď lékárníka

Ano, únava při užívání Asentry je pacienty hlášena velmi často. Postupně s délkou užívání se však pocity únavy snižují či vymizí úplně.

dotaz

Začínám s užíváním léku Asentra 50. Mohu nadále užívat Algifen na menstruační bolesti a migrény?

25.02.2021, 16:23
odpověď lékárníka

Ano, ojediněle na akutní bolest hlavy, nebo menstruační bolesti lze užít algifen. Významnější interakce mezi Asentrou a Algifenem se nemusíte bát.

dotaz

Včera jsem začala užívat 1/2 tbl. Asentry. Dnes se mi celý den motá hlava, jsem unavená a buší mi srdce. Je možné, aby to byly po dvou dnech užívání vedlejší účinky?

03.03.2021, 17:59
odpověď lékárníka

Nástup účinku sertralinu (účinná látka přípravku Asentra) je zhruba za 4-6 týdnů pravidelného užívání. Nemyslím si, že by to byly nežádoucí účinky asentry po tak krátké době. Nemůžou být Vámi uvedené příznaky psychického původu ( zhoršení nálady, panická úzkost, zvýšené napětí, stres apod.) ? Většina vedlejších účinků trvá 2 - 4 týdny po zahájení léčby, poté většinou postupně vymizí. Pokud by obtíže přetrvávaly vyhledejte lékaře.

dotaz

Mohu užívat společně s antidepresivy (Asentra, Trittico) lék Lanzul a přípravek obsahující ženšen pravý?

07.04.2021, 7:10
odpověď lékárníka

Ano, k antidepresivům Lanzul užívat můžete. Ovšem sertralin (účinná látka Asentry) ze skupiny antidepresiv SSRI interaguje s některými bylinami a hrozí riziko rozvoje serotoninového syndromu. Mezi tyto byliny patří třezalka, ženšen, rozchodnice, šafrán aj. Proto se určitě nedá pravidelné užívání ženšenu doporučit.