Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Homeopatika

dotaz

Jaká je vhodná náhrada Tamsulosinu HCL Sandoz 0,4 hopeopatickým lékem?

4.1.2015, 15:10
odpověď lékárníka

Homeopatických léků k léčbě benigní hyperplazie prostaty je několik (např. Phosphoricum acidum 15CH, Aurum metallicum 15CH, Staphysagria 15CH a jiné). Správný typ a ředění homeopatik, jejich případné kombinace a v neposlední řadě také četnost jejich podávání by měl určit lékař se specializací na homeopatii (homeopat) podle hned několika individuálních znaků tak, aby léčba byla co nejúčinnější. Určitě nepůjde Tamsulosin ihned nahradit homeopatií, možná ale časem ano podle toho, jak budete na homeopatika reagovat.

dotaz

Mám 15 starého syna a nyní ho čekají dvě důležité zkoušky. Je při nich vždy velmi nervozní, skoro neschopný fungovat, i když je jindy ok. Existuje nějaký přírodní přípravek, vhodný i pro mladistvé, který zbaví nadbytečné nervozity, ale neuspí?

7.3.2015, 11:29
odpověď lékárníka

Ke zklidnění můžete synovi podat homeopatikum Gelsemium sempervirens v ředění 15 CH a to 5 granulí večer před zkouškou, dalších 5 granulí ráno v den zkoušky a ještě 5 granulí hodinu před zkouškou. Granule se nechají volně rozpustit pod jazykem, důležité je mít minimálně 1/2 h odstup od mentolu (větrové bonbóny, žvýkačky, zubní pasta) a případně také od kávy.

Další možností je podání tablet obsahující kozlík lékařský (1-2 tablety denně, už alespoň 3 dny před zkouškou) nebo léku Guajacuran (při neklidu 1 tabletu 2x denně, v den zkoušky 20-30 minut před jejím začátkem), ale u těchto přípravků jisté, i když malé, riziko ovlivnění pozornosti je, u homeopatie ne.

dotaz

Je zdravé brát léky i v noci? Jedná se mi o homeopatika a výživový doplněk (na játra). Přítel se budí několikrát za noc a zároveň si bere léky.

27.6.2015, 12:36
odpověď lékárníka

Léky se v noci obvykle neužívají, tedy pokud se nejedná o antibiotika, nebo jiné léky, které je nutné brát v časových intervalech a jejich další dávka vychází na noc. V případě užívání homeopatik a doplňků stravy s ostropestřcem by to ale nijak zásadně vadit nemělo.

dotaz

Již několik let má moje mamka psychické obtíže. Je náladová, s bouřlivými projevy v citech. Poslední dobou více plačtivá, stále vzdychá, málo komunikuje. Od své psychiatričky má predepsán Citalec, Trittico a v případě potřeby Neurol. Je možné s těmito léky začít užívat homeopatikum Ignatia Amara 9CH a zkusit postupně snižovat dávky antidepresiv?

15.3.2017, 20:15
odpověď lékárníka

Kombinace homeopatik s antidepresivy a s léky na uklidnění možná je. Nicméně dávky antidepresiv by Vaše mamka neměla snižovat bez doporučení a dozoru psychiatra.

dotaz

Syn má 8 měsíců a je poprvé nemocný. Má klasickou rýmu a kašel. Koupila jsem mu Oscillococcinum a nepochopila jsem, jak mu ho mám dávkovat. Jednu tubu celý týden? Můžu mu k němu dávat i sirup Prospan na kašel?

30.3.2018, 19:44
odpověď lékárníka

Osmiměsíčnímu dítěti podejte obsah jedné celé tuby jedenkrát týdně a to tak, že kuličky pečlivě rozpustíte v mléce či v jiném nápoji, který malý pije (čaj, šťáva). Prospan kašel netlumí, naopak podporuje vykašlávání hlenů a s Oscillococcinem jej kombinovat bez obav smíte.

dotaz

Již skoro 2 roky se moje třináctiletá dcera léčí antidepresivy a antipsychotiky. Její stav byl velmi vážný, musela být i po nějakou dobu hospitalizována v nemocnici. Zlepšení o 70 % nastalo asi po roce a půl léčby. Chtěla jsem dceří pomoct ještě víc, a proto jsem ji našla homeopatku a ta ji k lékům přidala homeopatika, jenže stav dcery se zhoršil a to výrazně, bude muset znovu do nemocnice. Je to normální a vůbec možné? Homeopatka tvrdí, že to není její vina, ale mně se to nějak nezdá.

31.8.2018, 21:03
odpověď lékárníka

Osobně si myslím, že za zhoršení stavu Vaší dcery léčba homeopatiky nemůže, obzvlášť ne pokud dcera antidepresiva ani antipsychotika nevysadila, nebo nesnížila jejich dávky.

dotaz

Otec má 83 let a užívá Warfarin. Může spolu s ním v období chřipek užívat Oscillococcinum a zázvorový čaj? Co byste nám doporučili jako prevenci, jaké vitamíny a výživové doplňky?

8.2.2019, 10:39
odpověď lékárníka

Správně tušíte, že výběr doplňků je u tatínka značně zúžený kvůli léčbě Warfarinem. Oscillococcinum k Warfarinu nevadí a tatínek může v rámci prevence užívat jednu dózu týdně. Zázvorový čaj nikoliv, zázvor totiž snižuje srážlivost krve a v kombinaci s Warfarinem tak zvyšuje riziko krvácení. Preventivně lze brát vitamin C, ale ne ve vysokých dávkách. U warfarizovaných pacientů by dávka vitaminu C neměla překročit cca 600 mg denně a je potřeba počítat i s jeho příjmem ve stravě.

dotaz

Zhruba 2 měsíce beru 1/2 tablety Elicei 5 mg. Teď jsem dostala od doktorky ATB Klacid 500 mg na léčbu ureoplasmy a do toho jsem onemocněla. Smím používat i Mucosolvan long a Oscillococcinum?

18.02.2021, 13:18
odpověď lékárníka

Ano, na léčbu vlhkého produktivního kašle si můžete vzít tabletu Mucosolvanu long effect (ideálně v dopoledních hodinách s dostatečným množstvím tekutin) a Oscillococcinum na podporu obranyschopnosti. Není zde žádná interakce.