Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Bolesti kloubů a kloubní výživa

dotaz

Chtěl bych užívat Celadrin na klouby, ale ten obsahuje vitamin C 40 mg. Beru ovšem Warfarin - nerozhodí mi to Quick test? Můžete mi případně doporučit něco jiného? Jaký je Váš názor na tento přípravek?

30.12.2014, 20:19
odpověď lékárníka

Vitamin C snižuje antikoagulační účinek Warfarinu ve vysokých dávkách, což při užívání 1-2 kapslí Celadrinu denně (40-80 mg vitaminu C) by Vám Quick testy ovlivnit nemělo. Dle mého názoru se nejedná o špatný přípravek (doplněk stravy), ale v případě silnějších a déle trvajících bolestí pohybového aparátu bychom doporučili spíše léčivý přípravek jako je např. Prubeven nebo Condrosulf.

dotaz

Beru Gleperil Combi 4 mg / 1,25 mg tbl., Lokren 1/2 tbl., Piascledine 300 tbl., Apo-Diclo 100 mg tbl., Apo-Ome tbl., doplňky - Vilcacora, Yucca, Celadrin Extra silný. Mám artrózu kolena 2.st. - silně bolestivé hlavně v levé části kolene - osteofyty, kyčle 3.st. Mohu užívat vše zároveň, případně přidat doplněk s chondroprotektivy? V poslední době cítím na přední straně stehen necitlivost, pálení, bodání, bolest.

26.2.2015, 9:10
odpověď lékárníka

K lékům na snížení krevního tlaku (Gleperil combi a Lokren) není příliš vhodné dlouhodobě užívat léky proti bolesti obsahující účinnou látku diclofenac (Apo-Diclo). Léky se mohou vzájemně ovlivňovat a způsobit kolísání krevního tlaku, proto tato kombinace vyžaduje jeho pravidelnou kontrolu měřením.

Dále může dlouhodobé podávání diclofenacu poškozovat sliznici trávicího ústrojí a vyvolávat žaludeční obtíže (např. překyselení a bolesti žaludku, žaludeční vředy atd.), ale aby se riziko snížilo, máte patrně z tohoto důvodu předepsaný lék Apo-ome. Lék Piascledine mezi chondroprotektiva patří a obecně jej lze kombinovat s dalšími chondroprotektivy jako je např. Condrosulf (ve Vašem případě bych nevolila doplňky stravy jako je např. Celadrin, ale léky). O možnosti této, případně jiné kombinace se poraďte ještě se svým revmatologem. Svalové potíže, které popisujete, mohou mít hned několik příčin, jednou z nich může být i nedostatek hořčíku.

dotaz

Máte zkušenosti s přípravkem Dona - injekční roztok? Lékař mi ho předepsal na výživu kloubů.

15.7.2015, 14:28
odpověď lékárníka

Injekční roztok Dona se používá k léčbě osteoporózy. Obsahuje účinnou látku Glucosamin sulfát, která pomáhá zmírnit bolestivost kloubů, zlepšit pružnost chrupavek a celkově zvýšit kloubní pohyblivost. Kůra by měla trvat 5-6 týdnů (dle stupně osteoporózy a potíží), v případě potřeby se potom dále přechází na tabletkové podávání glucosaminu.

dotaz

Již pul roku mám velke bolesti kolen, byla mě zjištěna artróza 3. stupně a prasklý meniskus. Ráda bych se zeptala, zda by mě aspoň částečně nepomohl Celadrin Extra, ale beru mimo jiné Pradaxu na ředění krve.

7.9.2015, 5:56
odpověď lékárníka

Myslím si, že větší službu než Celadrin Extra by ve Vašem případě udělal Condrosulf (síla 400 mg je volně prodejná, dvojnásobně silný je vázaný na recept - ta by byla vhodnější, předepsat ji může ale pouze ortoped). Ke Condrosulfu doporučím současně užívat Wobenzym, ale i tady je nutná konzultace s lékařem, protože užíváte lék na ředění krve (Pradaxu). Lékař podle aktuálních krevních výsledků posoudí, zda Wobenzym můžete užívat a zvolí Vám případné dávkování a dobu léčby, či nikoliv. Léčbu můžete podpořit aplikací protizánětlivých gelů (např. Aulin, Voltaren) a kostivalovou mastí Traumaplant.

dotaz

Je možné užívat doplněk stravy Iporuro na klouby a nějaký doplněk stravy na močové kameny v ledvinách, pokud beru léky Betaloc, Lozap a Siofor?

24.10.2015, 21:32
odpověď lékárníka

Ledvinové kameny by měly být léčeny s opatrností a pod dohledem lékaře, obzvlášť když se léčíte s cukrovku druhého typu. Doplňky stravy na odkyselení organismu nemusí být leckdy dostačující, doporučím Vám spíš kapky Rowatinex (coby registrovaný lék, volně prodejný) k rozpouštění a vyplavení močových kamínků (účinnost závidí na velikosti kamínků, doporučím konzultovat s lékařem/ lékařkou). S užíváním kapslí Iporuro by neměl být problém.

dotaz

Dostala jsem na klouby a svaly lék Iporuro, který obsahuje steroidy. Dále ovšem užívám lék na vysoký tlak Betaloc. Je prosím tato kombinace léků možná a bezpečná?

22.10.2015, 22:04
odpověď lékárníka

Tato kombinace je v pořádku, nejsou žádné známé kontraindikace tohoto doplňku stravy s léky na vysoký krevní tlak (Betaloc).

dotaz

Je možné kombinovat Vigantol (vitamin D) a kloubní doplněk s enzymy Gelactiv? Pociťuji bolest žaludku i celého břicha.

22.1.2016, 11:30
odpověď lékárníka

Vaše potíže připisuji ne ke kombinaci Vigantolu a Gelactivu (i kdyz enzymy mohou tyto potíže způsobovat taky), ale spíš samotnému Vigantolu. Pocit na zvracení, bolest žaludku a břicha, nadýmání, průjem nebo naopak zácpa jsou jeho nejčastější nežádoucí účinky.

dotaz

Mnoho lidí užívá Alavis duoflex. Je to vhodné při artróze 2. stupně a bezpečné?

22.4.2016, 13:03
odpověď lékárníka

Alavis duoflex je veterinární přípravek určený jako kloubní výživa pro koně a na to je také testovaný. Na druhou stranu máte pravdu, tento přípravek užívá mnoho lidí s bolavými klouby a jsou s ním spokojení. Alavis duoflex neobsahuje nic, co by člověk užívat nesměl, ale každý si to musí zvážit sám. Zapotřebí je výrazně snížit dávku (přepočítat podle hmotnosti), aby přípravek nezpůsoboval zažívací problémy.

dotaz

Po větší sportovní námaze mě bolí koleno. Zvláště při chůzi z kopce nebo když vstávám ze židle. Jaký lék zvolit? Nemám na mysli doplněk stravy.

4.4.2016, 9:07
odpověď lékárníka

Z léků jako kloubní výživu si můžete vybrat mezi Condrosulfem 400 mg a Prubevenem (léky se liší pouze typem amino-monosacharidu, tj. jeden obsahuje chondroitin sulfát, druhý glukosamin sulfát, oba léky mají studie a jsou registrované Státním Ústavem pro kontrolu léčiv jako léky). Lokálně doporučím bolestivé místo potírat 3-4x denně mastí Traumaplant po dobu 10 dnů.

dotaz

Beru Warfarin 5 mg, Euthyrox 100 mg, Lozap 20 mg, Zocor 20 mg. Mohu brát Caltrate plus? Hrozně mě bolí kolena a klouby.

25.4.2016, 20:51
odpověď lékárníka

Záleží, co je příčinou Vašich bolestí kolen. Caltrate Plus je lék určený k doplnění vápníku při jeho deficitu a ke zvýšení hustoty kostí zejména při osteoporóze nebo její prevenci. K lékům, které užíváte, lze přidat Caltrate Plus, ale pohlídejte si 2-4 hodinovou pauzu mezi tímto lékem a lékem Euthyrox na štítnou žlázu (z důvodu, že vápník snižuje vstřebávání hormonu štítné žlázy - levothyroxinu).

dotaz

Užívám léky Concor 2.5 mg, Tryasin 2.5 mg a Euthyrox 75 mg. Mám silnou artrózu jak v kolenou, tak levé kyčli. Je vhodné užívat s ohledem na předešlé léky například Piascledin? Nebo například Glucosamine Chondroitin MSM?

27.4.2016, 23:39
odpověď lékárníka

Kloubní výživa nemá vliv na účinky uvedených léků, které užíváte (Concor, Triasyn, Euthyrox). Pokud máte diagnostikovanou opravdu silnou artrózu, doporučím Vám neužívat doplňky stravy, ale registrované léčivé přípravky jako je z volně prodejných např. Condrosulf 400 nebo Prubeven, léků vázaných na lékařský předpis je mnoho např. Piascledine, Condrosulf 800, Flexove - zde nejvhodnější léčbu vybírá lékař.

dotaz

Je Condrosulf v injekčním roztoku k dostání volně, nebo jen na recept? V zahraničí (Rakousku) se aplikuje ambulantně při bolestech páteře. Byla by to možná úleva pro staré lidi se špatnými plotýnkami páteře či bolestmi kloubů? Rakušani ho prý jezdí kupovat k nám.

9.5.2016, 19:20
odpověď lékárníka

Condrosulf v injekční formě není v České republice registrovaný a není tak na trhu k dispozici. Pokud by byl, dal by se sehnat pouze na základě lékařského předpisu jako všechny ostatní injekce u nás.

dotaz

Po embolii plic beru jednou denně Warfarin 5 mg. Mohu k němu občas vzít tablety Voltaren Rapid 50 mg při bolesti kloubů?

15.7.2016, 19:09
odpověď lékárníka

Voltaren rapid k Warfarinu lze užívat v nutných případech a to jen po předchozí konzultaci s lékařem, protože kombinace těchto dvou léků zvyšuje riziko vnitřního krvácení. Bez vědomí lékaře můžete na bolest k Warfarinu užít pouze paracetamol (tj. Panadol, Paralen).

dotaz

Užívám dlouhodobě Inovo 5 (Glukosamin sulfát, MSM, chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, kolagen, vitamin C). Ortoped mi tento lék schválil. Nyní Barny's začali vyrábět Celadrn, který neobsahuje výše uvedené látky, ale údajně urychluje jejich dodání do kloubních chrupavek. Je vhodné užívat oba výživové doplňky současně?

11.8.2016, 16:40
odpověď lékárníka

Osobně nedoporučím doplňky stravy Inovo 5 a Celadrin kombinovat, doplňky však můžete střídat např. s tříměsíční pauzou.

dotaz

Prosím o doporučení vhodného volně prodejného léku/doplňku stravy, který by pomohl při artróze (76 let, velké bolesti ramenních kloubů).

30.6.2017, 21:42
odpověď lékárníka

Vzhledem k věku a velkým bolestem Vám nedoporučuji doplněk stravy, ale volně prodejný lék Condrosulf 400, který doporučuji užívat po dobu dvou až tří měsíců.

odpověď lékárníka

Doplněk stravy na klouby Klokan obsahuje kromě kolagenu, který k Warfarinu nevadí, chondroprotektiva glukosamin a chondroitin a tyto dvě látky mohou nevhodně ovlivnit účinek Warfarinu. Bez předchozí konzultace a doporučení lékaře tento doplněk stravy k Warfarinu užívat nedoporučuji.

dotaz

Je mi 60 let, pro nově zjištěnou fibrilací síní (nyní již EKG Holter 2x v pořádku) mám nasazenou Pradaxu 150 mg ráno a večer a Concor 2,5 mg 1x denně. Mohu na bolesti kloubů užívat Profi Condro forte?

21.01.2020, 12:26
odpověď lékárníka

Bohužel Vás zklamu, Profi Condro forte obsahuje látky, které mohou snížit srážlivost krve, čímž zvyšuji riziko krvácení. Jeho užívání nedoporučuji.

dotaz

Lze užívat současně Condrosulf a Wobenzym?

18.02.2020, 21:27
odpověď lékárníka

Ano, lze, mezi léky nebyly zjištěny interakce.

dotaz

Dobrý den, již delší dobu mě při chůzi bolí kolena. Jaká kloubní výživa je podle vašeho názoru nejlepší? Moc děkuji.

22.2.2014, 7:52
odpověď lékárníka

Dobrý den, tato problematika je složitější, záleží na délce trvání obtíží, na Vašem věku a jestli jste prodělal nějaké úrazy kolen či operace. Z volně prodejných přípravků bych doporučila Condrosulf 400 - jedná se o registrovaný léčivý přípravek (má tedy deklarované složení a účinek podložený studiemi Státního ústavu pro kontrolu léčiv - SÚKL) a ne o doplňek stravy. Užívá se prvních 14 dní 2x denně 2 tablety, poté 2x denně 1 tableta. Kúra by měla trvat minimálně 2 až 3 měsíce. Tablety užívejte po jídle a zapíjejte sklenicí vody.