Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Omlouváme se, poradna je v současné době uzavřena. Děkujeme za pochopení!

dotaz

Beru Sertivan 100 a potřebovala bych poradit, slyšela jsem že alkohol úplně zruší působení Sertivanu je to pravda? Normálně nepiji, ale večer si dám téměř každý den čaj s velkým rumem, vadí to?

9.4.2015, 11:43
odpověď lékárníka

Není pravda, že by alkohol rušil účinky Sertivanu, nicméně se jeho konzumace během léčby nedoporučuje.

dotaz

Jaká jsou kriteria pro podání antidepresiv? Mě se rozjela psychika po dlouhé nemoci a psychiatrička nasadila ihned antideptesivum Tritico 150 1/3 na noc. Bylo mi po něm zle a změnila to na Valdoxan. Nestačilo by anxiolitikum? Přiznám se, že jsem už vyhledala homeopata. Nechci skončit jako troska na antidepresivech. Četla jsem spoustu recenzí, že po nich lidé nespí a jsou na tom spíše hůř.

7.4.2015, 18:50
odpověď lékárníka

Myslím, že odpovědět nejlépe by dokázala Vaše lékařka (zná Vás, Vaše potíže, zdravotní stav). Mezi antidepresivy a anxiolitiky jsou podstatné rozdíly a pokud máte sebemenší pochybnosti o předepsané a zvolené léčbě, zeptejte se právě své lékařky. Samozřejmě máte možnost volby jak lékaře (klasický lékař / lékař zabývající se alternativní medicínou, homeopat), tak léčby. Lékaři Vám léčbu navrhují, Vy si ji schvalujete. Léčba antidepresivy, tak anxiolitiky s sebou přináší nemalá rizika a nežádoucí účinky, které v případě homeopatické léčby nehrozí. Proto je samozřejmě lepší začít právě s homeopatickou léčbou a teprve v případě potřeby přejít na anxiolitika či antidepresiva.

dotaz

Beru léky na vysoký tlak Perindopril, Nitresan, Loradur a Tyrez. Mohu kombinovat s Mobivevenolem?

4.4.2015, 7:59
odpověď lékárníka

Patrně máte na mysli doplněk stravy Mobivenal micro a ten se zmíněnými léky užívat dohromady můžete.

dotaz

Vnukovi jsou 2 roky a 8 měsíců. Má diagnostikovanou epilepsii a PAS. V současné době užívá Keppru 3x denně á 2 ml a Tegretol 2x denně 1/4 tbl. Po zahájení medikace Tegretolem v 12/2014 se u něj projevila nespavost, občasné halucinace a zmatenost, lékařem byl doporučen Prothazin 25 mg 1/4 tbl. event. Dithiaden 1 tbl. před spaním. Myslíte si, že je tato kombinace vhodná?

30.3.2015, 7:59
odpověď lékárníka

Nespavost může být způsobena oběma užívanými léky. Prothazin ani Dithiaden příčinu nespavosti neřeší, používají se zejména k tlumení následků způsobených alergií, ale protože ovlivňují centrální nervový systém, způsobují ospalost a toho se v tomto případě využívá. Doporučuji Vám se obrátit na lékaře a případně zvážit nejdříve homeopatickou léčbu (např. Sedalia sirup, Sedatif apod.) nebo bylinnou léčbu (meduňkový čaj) apod.

dotaz

Na spaní mám předepsané Trittico AC 150 1/3. Bohužel jsem si trochu nachladil záda a bolí mne. Mohu si vzít Panadol Novum? Je tedy možná kombinace Trittico / Panadol Novum?

26.3.2015, 19:23
odpověď lékárníka

Ano, Trittico a Panadol Novum můžete užívat současně.

dotaz

Může se s užíváním warfarinu doplněk stravy echinacea sirup nebo rakytníkový sirup, sirup s lípou či jitrocelem? Co je vlastně bezpečné podat s warfarinem?

26.3.2015, 14:41
odpověď lékárníka

Z dostupných informací je nepravděpodobné, že by echinaceový, lipový či jitrocelový sirup nějakým mechanismem ovlivňoval metabolismus warfarinu. U rakytníkového sirupu doporučím raději konzultaci s lékařem z důvodu obsahu vitaminu C (vitamin C ve vyšších dávkách ovlivňuje učinek warfarinu) a vitaminu K, kterému je potřeba se obzvlášť vyhýbat.

dotaz

Mohu si vzít na Doxyhexal Ibalgin při bolesti hlavy?

26.3.2015, 3:46
odpověď lékárníka

Při bolestech hlavy si lék s ibuprofenem (např. Ibalgin) k antibiotikům Doxyhexal vzít můžete v případě, že neužíváte léky na vysoký krevní tlak, na ředění krve (např. Warfarin, Anopyrin aj.) a nemáte žaludeční obtíže jako jsou např. vředy, pálení žáhy apod.

dotaz

Je mi 24 let a mám mechanickou chlopeň. Beru jednou denně Warfarin 5-7 mg. Mohu využívat spolu s Warfarinem i prášky Eregma Max Power?

25.3.2015, 23:54
odpověď lékárníka

K Warfarinu se nesmí užívat přípravky obsahující Ginkgo bilobu a ta je v přípravku Eregma Max Power obsažená. V případě onemocnění srdce je i tak možné přípravky s obdobným složením užívat pouze po konzultaci s lékařem.

dotaz

Zdá se Vám v pořádku kombinace léků na deprese Sertalin Actavis 100 mg 1-0-1 a zároven Sertalin Teva 100 mg 1-0-1? Naše maminka bere ještě jiné léky, ale toto se nám zdá, že zpusobuje po měsíci užívání zhoršení stavu, děkuji.

23.3.2015, 20:56
odpověď lékárníka

Léky (antidepresiva) Sertralin Actavis a Sertralin Teva jsou totéž, liší se výrobcem, takže jejich současné užívání v pořádku rozhodně není. Maminka má už tak zvýšenou dávku (obvykle se předepisuje 100 mg 1x denně, ona má 100 mg 2x denně), pokud užívá ještě jednou takovou dávku (400 mg denně) a navíc už po dobu jednoho měsíce, není divu, že to s sebou nese nežádoucí účinky. O dalším postupu se poraďte co nejdříve s lékařem!

dotaz

Na vysoký krevní tlak užívám Prestarium Neo, které se má brát podle příbalového letáku ráno nalačno. Já mám ranní nárůst krevního tlaku, tak mi lékařka doporučila brát tento lék večer. Nevadí tato časová změna?

23.3.2015, 18:03
odpověď lékárníka

Ano, obvykle se léky na snížení krevního tlaku (např. Prestarium Neo) užívají ráno, ale úprava dávkování a posun na užívání večer možná je. Mnohem důležitější je pravidelnost užívání.

dotaz

Je mi 15 let a začaly mi vypadávat vlasy, nikdy předtím mi nepadaly. Nejvíc mi padají večer, je jich asi 100 možná i víc. Proč mi vlasy vypadávají? Je to častějším posilováním? Častým mytím? Pubertou? Někde jsem četl, že by to mohlo být způsobeno i ejakulací.

23.3.2015, 16:34
odpověď lékárníka

Vypadávání vlasů má spoustu příčin - mezi nejčastější patří stres, hormonální změny, jednostranná strava (chybějící vitaminy, minerály, aminokyseliny). Časté mytí vlasům také příliš neprospívá a jejich vypadávání může být i projevem alergie na používanou vlasovou kosmetiku. Více Vám určitě poradí kožní lékař.

dotaz

Mohou se tablety Sortis 20 mg půlit pokud je potřeba užívat nižší dávku?

19.3.2015, 19:26
odpověď lékárníka

Tablety Sortis by se půlit neměly, nemají z toho důvodu ani půlicí rýhu a jejich rozpůlení by tak nebylo ani přesné. Pokud Vám lékař snížil dávkování, může Vám lék zároveň předepsat v poloviční síle (Sortis 10 mg).

dotaz

Používám antikoncepci Stodette a na jaro chci začít používat na alergii Claritine, je tahle kombinace léků v pořádku? Nemůže lék Claritine nějak ovlivnit účinky antikoncepce?

18.3.2015, 17:48
odpověď lékárníka

Ano, kombinace je možná, Claritine účinky antikoncepce neovlivňuje.

dotaz

Mám velké problémy a proto beru Sanval. Půl tablety je ovšem málo po jedné spím 3 hodiny. Mohu si vzít 2 tablety najednou - nejraději bych si vzala i 3, abych vše zaspala.

17.3.2015, 21:05
odpověď lékárníka

Dávku 10 mg zolpidemu (což odpovídá dávce v jedné tabletě Sanvalu) se nedoporučuje překračovat. Jestliže Vám 1 tableta nestačí, poraďte se se svým lékařem o možnosti výměny za jiný lék, popřípadě o možnosti provedení vyšetření.

dotaz

Jsem po operaci kolene a začala jsem užívat Wobenzym, večer užívám na cholestelor 1 tabletu leku LipFix 20 mg. Prosím o radu zda mohu tyto léky souběžně užívat.

14.3.2015, 8:52
odpověď lékárníka

Užívání Wobenzymu a léku LipFix je možné, není známé, že by se nějakým způsobem ovlivňovaly. Večerní dávka Wobenzymu se bere 2 hodiny po posledním jídle a navečeřet se můžete půl hodiny potom (tj. nalačno - stejně jako všechny dávky) a LipFix se užívá po večeři nebo během ní.

dotaz

Mám 15 starého syna a nyní ho čekají dvě důležité zkoušky. Je při nich vždy velmi nervozní, skoro neschopný fungovat, i když je jindy ok. Existuje nějaký přírodní přípravek, vhodný i pro mladistvé, který zbaví nadbytečné nervozity, ale neuspí?

7.3.2015, 11:29
odpověď lékárníka

Ke zklidnění můžete synovi podat homeopatikum Gelsemium sempervirens v ředění 15 CH a to 5 granulí večer před zkouškou, dalších 5 granulí ráno v den zkoušky a ještě 5 granulí hodinu před zkouškou. Granule se nechají volně rozpustit pod jazykem, důležité je mít minimálně 1/2 h odstup od mentolu (větrové bonbóny, žvýkačky, zubní pasta) a případně také od kávy.

Další možností je podání tablet obsahující kozlík lékařský (1-2 tablety denně, už alespoň 3 dny před zkouškou) nebo léku Guajacuran (při neklidu 1 tabletu 2x denně, v den zkoušky 20-30 minut před jejím začátkem), ale u těchto přípravků jisté, i když malé, riziko ovlivnění pozornosti je, u homeopatie ne.

dotaz

Prosím vás o doporučení prášku na spaní, který není návykový.

6.3.2015, 20:28
odpověď lékárníka

Nenávykové léky na spaní jsou ty, které jsou složené z látek extrahovaných z bylin jako je např. kozlík lékařský, chmel otáčivý, meduňka lékařská, mučenka pletní apod. V lékárně je takových přípravků k dispozici hodně, doporučuji Vám vyzkoušet např. Persen forte, Hypnox forte nebo Swiss Sleepnox. Berte jednu tabletu / kapsli půl hodiny až hodinu před plánovaným spánkem a zapijte dostatečným množstvím vody.