Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Omlouváme se, poradna je v současné době uzavřena. Děkujeme za pochopení!

dotaz

Již měsíc používám Canespor. Mám nehtovou plíseň na rukou. Nehty již nemám, ale plíseň stále vytéká. Mohu použít proti plísňový přípravek Bio Block?

4.10.2015, 10:17
odpověď lékárníka

Bio Block je určený na nehty postižené mykózou, vy píšete, že nehty už nemáte. Jedná se pravděpodobně o pokročilé stádium mykózy, proto je v tomto případě nezbytná návštěva kožního lékaře v co nejbližší době.

dotaz

Uživám přípravek Asentra 50 mg. Užívám ho teprve týden a mívám záchvaty každý den i 6x za den. Také trpím bolestí srdce, hlavy a mývám zvýšenou teplotu, noční můry a velkou chuť k jídlu. Je toto normální? A mohu užívat Asentru 100 a lék Climen?

1.10.2015, 19:00
odpověď lékárníka

Lék Asentra začíná působit po 2-4 týdnech pravidelného užívání. O svých potížích informujte lékaře, avšak léčbu sama nepřerušujte. Bolest u srdce a teplota by s užíváním léku neměla souviset. Užívání Asentry a léku Climen možné je.

dotaz

Užívám Trombex po IM a aplikací stnetu. Kožní lékařka mě nasadila pro podezření na boreliozu Doxyhexal ATB. Mohu antibiotika bez obav užívat?

2.10.2015, 9:47
odpověď lékárníka

Ano, podání Trombexu a Doxyhexalu současně není kontraindikováno.

dotaz

Existují léky proti jednorázovému neplánovanému početí?

1.10.2015, 10:41
odpověď lékárníka

Ano, existují a jsou volně prodejné. V lékárně je zakoupíte pod názvem Postinor, Escapelle, Nulsora nebo EllaOne. Vydávající lékárník či farmaceutický asistent Vám vysvětlí dávkování (u jednotlivých typů nouzové antikoncepce se liší), kontraindikace a nežádoucí účinky.

dotaz

Beru léky Rivocor, Presid 5, Lorista H a Velaxin. Mám po nich pocit třasu. Je to možné?

28.9.2015, 11:13
odpověď lékárníka

Ano, třes a nervozita mohou být nežádoucím účinkem zejména u léků Velaxin a Lorista H.

dotaz

S partnerem pracujeme na miminku, těhotenství zatím není potvrzeno. Na kašel mi lékař předepsal Mucosolvan pro dospělé (sirup). Upozornila jsem ho na možné těhotenství. Mám mít obavy o případné poškození plodu? Všude se píše, že Mucosolvan v prvním trimestru neužívat. Nepíše se ale, co by Mucosolvan mohl způsobit. Dokážete mi prosím na toto odpovědět?

28.9.2015, 11:12
odpověď lékárníka

Studie provedené na zvířatech potvrdily, že účinná látka Mucosolvanu (ambroxol) prochází přes placentu. Sice ve studiích na zvířatech (na těhotných ženách se studie neprovádějí) nebyly potvrzené žádné škodlivé účinky na plod, ale doporučuje se jasná a obecně platná zásada - volit užívání jakýchkoliv léků (obzvlášť v prvním trimestru) v nezbytně nutných případech.

dotaz

Můžu při zácpě během kojení užívat Lepicol probiotika?

28.9.2015, 00:07
odpověď lékárníka

Ano, Lepicol je možné užívat i během kojení.

dotaz

Jaký lék na bolest např. zubů, hlavy, zad? Užívám léky Asentra 50 a Neurol?

26.9.2015, 13:37
odpověď lékárníka

K uvedeným lékům je možné na bolest užívat léky obsahující paracetamol (např. Panadol, Paralen), ibuprofen (např. Nurofen, Ibalgin), diclofenac (Voltaren), naproxen (Nalgesin S), ale z důvodu zvyšujícího se rizika poškození trávicího systému ne déle jak 5 dní.

dotaz

Mohu užívat Nolpaza 40 mg a Panadol Novum 500 mg (při nachlazení a bolestech).

25.9.2015, 8:27
odpověď lékárníka

Ano, k Nolpaze můžete bez obav na bolesti a teplotu užívat léky s obsahem paracetamolu (např. Panadol Novum, Paralen, Paralgil apod.).

dotaz

Mám infekci v krku a beru antibiotika, ale moc mi to nepomáhá. Mám prý kvasinky a potřebuji poradit jak se jich zbavit.

24.9.2015, 22:39
odpověď lékárníka

Správně zvolená antibiotika zabírají většinou po 2-3 dnech od jejich nasazení. Pokud se Váš stav nelepší, obraťte se znovu na svého lékaře. Léčbu infekce v dutině ústní můžete podpořit např. vyplachováním úst a kloktáním šalvějového extraktu (Florsalmin) a užíváním pastilek Tantum Verde, které také působí proti kvasinkovým infekcím.

dotaz

Může dcera, která má 13 let, brát echinacea tablety, zárovneň Tantum verde a Paralen? Neuškodí brát tyto přípravky v jeden den najednou?

24.9.2015, 11:39
odpověď lékárníka

Ano, Tantum verde, Paralen a echinaceové tablety lze užívat současně.

dotaz

Beru lék Trittico 75 pouze večer. Mohu tento lék brát i ráno? Mám úzkosti, bolest hlavy a žaludku.

23.9.2015, 10:37
odpověď lékárníka

Nepřekračujte dávkování, které Vám určil lékař. Pokud se domníváte, že je pro Vás zvolená dávka nedostačující, může lékař dávku upravit nebo zvolit jiný lék, popřípadě Vám přidat další.

dotaz

Je možná kombinace Asentra 50, později 100, a Lanzul 30 mg 1x ráno + Itoprid 50 mg 1-1-1?

22.9.2015, 17:30
odpověď lékárníka

Podání Lanzul + Itoprid možné je, stejně tak Itoprid + Asentra, ale podání Asentry a Lanzulu se doporučuje pouze s opatrností, protože interakce mezi těmito léky nejsou studiemi vyloučené.

dotaz

Je možné k Asentře (50 mg zatím) a Neurolu používat Rhodiolin, nebo výtažek z mučenky, aby nebylo potřeba vyšší dávkování Neurolu?

22.9.2015, 16:59
odpověď lékárníka

Neurol neřeší příčinu potíží, užívá se pouze při akutních stavech nervozity, paniky, při stresu apod. po dobu maximálně 6-8 týdnů, aby nevznikl návyk. Rhodiolin (rozchodnice růžová), ani mučenka neovlivňují případnou potřebu zvýšení dávky. O vhodnosti jejich užívání se poraďte se svým lékařem, já osobně doporučím jejich nasazení až po vysazení Neurolu.

dotaz

Stimuluje růst řas a vlasů arganový nebo rakytníkový olej?

22.9.2015, 7:10
odpověď lékárníka

Na suché a poškozené vlasy, stejně tak na výživu řas se v kosmetice hojně využívá arganový olej, ale za stejným účelem je neméně oblíbený také ricínový olej. Rakytníkový olej se využívá spíše na podporu imunity, ke zlepšení funkčnosti a pevnosti cév apod.

dotaz

Mám užívat k Doxybene 100 mg nějaká probiotika? Pokud ano, jaká?

21.9.2015, 21:41
odpověď lékárníka

Ke všem antibiotikům se doporučují probiotika, aby se předešlo případným trávicím obtížím jako je průjem, zácpa, bolesti žaludku, pocit na zvracení, u žen gynekologickým potížím apod. Doporučím Vám např. Biopron 9 Premium ATB, GS Laktobacily ATB, Swiss Laktobacily, ale vhodných je i spousta dalších. Laktobacily užívejte 1-2x denně s jídlem a s minimálně tříhodinovým odstupem od antibiotik Doxybene.

dotaz

Užívám lék Helicid na pálení žáhy už 13 let 1 denně. Poslední rok mám strašné sucho v ústech. Nemůže to být následek této dlouhodobé léčby?

20.9.2015, 17:09
odpověď lékárníka

Helicid způsobuje suchost v ústech vzácně, ale pokud se potíže objevily až po 13 letech, nemusí mít s užívaným lékem souvislost. Tento příznak může signalizovat také jiné onemocnění, své potíže určitě sdělte ošetřujícímu lékaři.

dotaz

Štípla mě do nohy včela, udělal se mi jen bílý pupínek. Druhý den už tam byla červenofialová skvrna, která během týdne trochu vybledla. Týden po bodnutí mi na dva dny oteklo místo vpichu a jeho okolí a vybledlou skvrnu tam mám pořád. Může se jednat o boreliozu? Pokud ne, má smysl s tím chodit k lékaři?

15.9.2015, 13:05
odpověď lékárníka

Borelióza není po bodnutí včely zcela vyloučená, ale může se jednat i o běžnou reakci či jinou komplikaci. Pro jistotu doporučím se u lékaře ukázat.

dotaz

Užívám Warfarin (po plicní embolii) a nevím, zda mohu k tomuto léku pít sirup z aronie. Je to sirup domácí, který vyrábím sama z našich plodů. Vím, že nemohu jíst sušené švestky, tak nejím povidla, která se vyrábí právě ze sušených švestek, ale mám je moc ráda a kdybych si uvařila svoje z čerstvých švestek, tak bych povidla mohla?

12.9.2015, 22:11
odpověď lékárníka

Účinek Warfarinu negativně ovlivňuje vitamin K, ale také vysoké dávky vitaminu C. Plody jeřábu černého (aronie) jsou velmi bohaté na vitamin C a zatím nejsou studie, které by prokázaly nebo vyvrátily jeho negativní účinek na Warfarin. Švestky obsahují jak vitamin C, tak vitamin K, sušené švestky se konzumovat společně s Warfarinem opravdu nedoporučují. Čerstvé švestky či domácí povidla si občas v malém množství dopřát můžete, ale i tady platí všeho s mírou a důležité je samozřejmě pravidelně docházet na Quickův test, aby se případně dávkování Warfarinu nebo dieta včas upravily.

dotaz

Mohu při léčbě Warfarinem užívat Erdomed?

12.9.2015, 17:33
odpověď lékárníka

Ano, není známé, že by mezi těmito dvěma léky byla interakce. Stejně by ale lékař předepisující Erdomed (lék je vázaný na předpis) měl o užívání Warfarinu vědět.

dotaz

Přítel má boreliozu od klíštěte a bere Doxyhexal. Já jsem zjistila, že jsem ve 4. týdnu těhotenství. Chci se zeptat, zda může být plod nějak boreliozou ovlivněn (i pokud by antibiotika v té tobě nebral).

7.9.2015, 5:56
odpověď lékárníka

Potrat a poškození plodu by hrozilo, dokud byste boreliózu a léčbu antibiotiky musela podstoupit Vy. Doposud není zcela jasné, jestli antibiotika u mužů ovlivňují kvalitu spermií a mají vliv na plodnost (proto se obecně v tomto období nedoporučuje početí dítěte), pokud k otěhotnění dojde, spíše se předpokládá, že bude plod v pořádku. Víc Vám určitě řekne Váš gynekolog.

dotaz

Před měsícem jsem stoupla na včelu a ta mě bodla. Žihadlo jsem nenašla a tudíž nevytáhla. Asi za 3 týdny mě začal bolet nárt a více či méně bolí stále. Může to souviset s tím bodnutím? Co s tím lze dělat?

11.9.2015, 13:39
odpověď lékárníka

Pokud jste tři týdny po štípnutí včelou neměla žádné potíže a z ničeho nic se objevila bolest nártu, je nepravděpodobné, že by náhle vzniklá bolest měla se žihadlem něco společného. Doporučuji konzultaci s lékařem.