Vyrážka v důsledku užívání antibiotik
Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Vyrážka v důsledku užívání antibiotik

dotaz

Užívám detoxikační přípravek MUDr. Josefa Jonáše - Joalis (v souvislosti s vírovou bradavicí). Aktuálně se léčím s bolestmi v krku a kašlem, od čtvrtku mám předepsány ATB-Klacid 500, resp. dnes nově Ciplox 500, ale v obou případech pociťuji na celém těle svědění, objevuje se vyrážka, i shluky drobných puchýřů. Je možno pokračovat v užívání kombinace těchto léků?

22.4.2016, 14:16
odpověď lékárníka

Nemyslím si, že by Vám svědění kůže a vyrážku způsobovala zmíněná kombinace antibiotika a detoxikačného přípravku Joalis. Potíže, které popisujete jsou poměrně častým nežádoucím účinkem jak antibiotika Klacid, tak antibiotika Ciplox (každé sice obsahuje jinou účinnou látku z jiné skupiny antibiotik, ale tento nežádoucí účinek se vyskytuje u obou z nich). Většinou tyto potíže nebývají důvodem k přerušení léčby a podávání antibiotika, nicméně stav posoudí nejlépe lékař podle plochy postižené kůže, množství a velikosti puchýřků.