Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.

Vši (zavšivení, pedikulóza)

Veš
Veš dětská (hlavová) je 2-4mm velký parazitující hmyz vyskytující se ve vlasech lidí, v nichž se snadno pohybuje díky silným drápům na nohou.

Samičky kladou vajíčka (tzv. hnidy), které jsou velké 0.5–0.8 mm. K vlasům je pevně přilepují pomocí svých speciálně vytvořených bílkovinných látek a kladou je blízko k vlasové pokožce, které většinou typicky nacházíme ve vlasech za ušima. Z vajíčka se cca po 7-8 dnech líhne larva, která se stejně jako dospělý jedinec živí krví. Tím, že bodají a sají krev, projevuje se jejich výskyt neobvyklým svěděním hlavy, pálením, lechtáním, štípáním. Rizikem při intenzivním škrábání je možnost vzniku poranění vlasové pokožky a zanesení infekce do rány.

Vši si nejčastěji přinesou domů děti ve věku 5–12 let ze školky, ze školy, ale výjimkou nejsou ani dospělí, kteří se nakazí buď od dětí, nebo např. v hotelech, motelech. Vši se v kolektivech šíří velmi snadno. Přenáší se přímým kontaktem, takže v případě, že se u vás nebo u dítěte vešky objevily, vyperte ložní prádlo a ručníky na 90°C, přeperte také hračky. Čepice, kšiltovky, šály, šátky, čelenky, přilby vydezinfikujte vhodným prostředkem. Dalším důležitým opatřením je, abyste po dobu léčby nechali dítě doma, aby se zabránilo nákaze dalších dětí a upozornili na tento fakt příslušný personál, aby případně mohli provést příslušná opatření.

Přípravky k odstranění (zahubení) se nepoužívají preventivně, ale pouze v případě výskytů vší a hnidů. Jedná se o šampony, spreje, roztoky obsahující převážně přírodní a silikonové oleje, které vši obalí, udusí a naruší „lepidlo“, kterým jsou hnidy k vlasům připevněné, čímž usnadní jejich vyčesání - klasický hřeben nestačí, doporučuji zakoupit kovový hřeben k vyčesávání hnidů určený tzv. všiváček.

Z praxe osvědčené přípravky na vši:

  • Phyteneo Parasine sprej – aplikuje se do suchých vlasů od kořínků, poté se lehce vetře a nechá se 10-15 minut působit, poté se vlasy umyjí běžným šamponem. Navíc obsažená tympánová silice chrání podrážděnou pokožku. Vhodný pro děti od 2 let a pro dospělé, včetně těhotných a kojících žen.
  • Parasidose šampon – nechává se působit 45 minut, poté se vlasy umyjí běžným šamponem a vysuší se. Neobsahuje parabeny, použít ho mohou jak děti (od tří měsíců), tak dospělí. Vhodný také pro těhotné a kojící ženy.
  • Diffusil H forte B85 sprej - nanese se po celé délce vlasů, smývá se po 8-12 hodinách od aplikace. Vhodný jak pro děti, tak dospělé, včetně těhotných a kojících žen.
  • Paranit - k dostání šampon nebo sprej + šampon + hřeben – výrobce deklaruje zahubení vší a hnidů během 10-15 minut od aplikace, neobsahuje alkohol ani parabeny. Vhodný pro dospělé a děti od 2 let. Těhotné a kojící ženy by přípravek neměly použít bez porady s lékářem!

UPOZORNĚNÍ: aplikace se vždy opakuje po 8-10 dnech od té první!