Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.

Opary

Opar
Opary jsou nepříjemné bolestivé puchýřky naplněné tekutinou a patří mezi herpetické infekce způsobené virem zvaným Herpes Simplex Virus (HSV). Setkáváme se s nimi nejčastěji v okolí nosu, rtů a přímo na rtech (HSV – 1), ale mohou se také vyskytovat v oblasti genitálu (HSV – 2).

K prvotní nákaze dochází většinou bez našeho vědomí (často již v dětství). Viry přežívají v organismu v nervových gangliích a aktivují se při spuštění jednoho ze spouštěcích faktorů. Nositelem viru je až 85 % lidí.

Mezi nejčastější spouštěcí faktory patří: únava, oslabený imunitní systém, nachlazení, chřipka, horečka, fyzický i psychický stres, pobyt na slunci a menstruace.

Projevy:

V počátcích dochází k pálení, brnění, cukání či svědění a nalévání místa, poté se (zhruba za 3-5 dní) objevuje puchýřek, který během dalších 2-3 dnů praská nebo zasychá a přibližně do 2 týdnů se hojí.

Všeobecná doporučení jak se zbavit oparu:

  • použití krémů s obsahem antivirotika (látka působící proti virům) co nejdříve od zpozorování prvních příznaků (pozor - vyhněte se dotknutí konce tuby poté, co jste se dotkli oparu)
  • na opar zbytečně nesahejte (riziko šíření viru a další infekce), pokud tak učiníte, co nejdříve si umyjte ruce
  • pro rychlejší zahojení rtu je vhodné doplnění riboflavinu (vitamin B2), popř. zinku
  • po zahojení rány si vyměňte zubní kartáček a ručník
  • nesdílejte s ostatními příbory, skleničky apod.

Doporučené krémy na opary:

  • Erazaban (účinná látka Docosanol) – pro dospělé a děti od 12 let, nanáší se na postižená místa po 3 hodinách s vynecháním noční dávky; výhodou je, že se může použít i do okolí, aby se opar nešířil
  • Herpesin, Zovirax (účinná látka Aciclovir) – nanáší se po 4 hodinách s vynecháním noční dávky, snažte se aplikaci provést jen na opar, krém neroztírejte do okolí!
  • Vectavir (účinná látka Penciclovir) - nanáší se po 2-3 hodinách s vynecháním noční dávky přímo na opar, neroztíráme do okolí!

Pokud se do 5 dnů od používání krémů příznaky nelepší, vyhledejte radu lékaře.

O použití výše uvedených přípravků během těhotenství a kojení by měl rozhodnout vždy lékař.