Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.

Migréna (akutní záchvatovitá bolest hlavy) a její léčba

Bolest hlavy (migréna)

Migréna není klasická bolest hlavy a to je potřeba si pro její správnou léčbu uvědomit a rozlišovat. Jako migréna se označuje akutní záchvatovitá bolest hlavy středně silné až silné intenzity objevující se zpravidla na jedné polovině lebky a často i na jednom místě např. o velikosti pětikoruny. Bolest se ale může postupně šířit a nabývat na intenzitě.

Záchvat trvá obvykle 3-12 hodin, v závažnějších případech až 3 dny (72 hodin). Bolest bývá palčivá, tupá, tepající a je často doprovázena dalšími příznaky typickými pro migrénu:

 • pocitem na zvracení (nauseou),
 • zvracením,
 • zvýšenou citlivostí na světlo a hluk,
 • depresí,
 • neschopností se soustředit a mluvit.

Migréna může být buď s aurou (pacient předem vycítí, že záchvat přijde) nebo bez ní. Specifická bolest se, zjednodušeně řečeno, objevuje jako důsledek zúžení cév přivádějící krev do určité části mozku a jejich následným roztažením (vazodilatací), přičemž vzniká neurogenní zánět a ten se projeví právě bolestí. Migrénami trpí více ženy než muži a výjimkou není bohužel ani u dětí. Přesná příčina vzniku migrény není doposud zcela objasněna.

Nejtypičtější "spouštěče" migrény

Ze zkušeností pacientů a některých studií se mezi nejtypičtější spouštěče migrény řadí:

 • stres, stresová situace (psychické napětí, starosti, hádky, aj.),
 • únava, nedostatek spánku a odpočinku,
 • nadměrný a neustálý hluk (hlasitá hudba, neustávající křik dítěte a štěkot psa apod.),
 • zakouřené prostředí,
 • hormonální výkyvy (období před menstruací a menstruace),
 • životospráva - u citlivých osob některé alkoholické nápoje (pivo a některá vína) a potraviny jako např. čokoláda a obecně potraviny obsahující tyramin (zvěřina, vnitřnosti, některé druhy zrajících sýrů, jogurty, smetana, banány aj.),
 • změny počasí (změna tlaku).

Léčba migrény - léky na bolest hlavy

Pacientům postiženým migrénou se doporučuje vyhledat tmavou místnost, kde je klid a ticho, dále se doporučuje studený obklad na hlavu, dostatek tekutin a odpočinek, pokud samotná opatření nestačí, lze užít analgetikum k potlačení bolesti.

Nejběžněji používané volně prodejné léky k léčbě migrény (u lehkých forem migrenózních záchvatů):

 1. paracetamol (např. Panadol, Panadol Novum, Paralen, Paramegal aj.) - výhodou je, že nedráždí žaludek, mohou jej užít děti, těhotné i kojící ženy, dávkování: individuální, dospělí nad 65 kg 2 tablety naráz co nejdříve od prvních příznaků, další nejdříve za 4 hodiny, max. 8 tablet za 24 hodin,
 2. naproxen (např. Nalgesin S) - vhodný pro osoby od 18 let v dávkování 2 tablety naráz co nejdříve od prvních příznaků, další tabletu je možné užít za 12 hodin, maximální dávka jsou 3 tablety za 24 hodin, tablety užít po jídle kvůli riziku podráždění žaludeční sliznice, nevhodné pro těhotné a kojící ženy,
 3. kyselina acetylsalicylová (např. Acylpirin, Aspirin) - pro dospělé a děti od 16 let v dávce 1-2 tablety po 4-8 hodinách, maximálně 8 tablet za 24 hodin, užít po jídle (riziko podráždění žaludeční sliznice), nedoporučuje se těhotných a kojícím ženám bez porady s lékařem,
 4. ibuprofen (např. Nurofen, Brufen, Ibalgin, Apo-ibuprofen) - užívat po jídle, látka vhodná pro dospělé i děti (rozdíl v dávkování a v lékové formě), mohou užít kojící ženy, těhotné ženy v prvním a druhém trimestru těhotenství možno nárazově a s opatrností, jinak po poradě s lékařem,
 5. diclofenac (např. Diclofenac AL 25 mg, Veral, Voltaren) - dospělí 1-2 tablety po jídle po 4-6 hodinách.

Silnějšího analgetickéhu účinku se dosáhne kombinací např. paracetamolu s kofeinem (např. Paralen extra, Panadol extra), či kombinací více účinných látek v přiměřených dávkách v jedné tabletě jako je tomu např. v léčivém přípravku Migralgin (obsahuje paracetamol, kys. acetylsalicylovou a kofein). Doporučují se ale spíš jednosložkové přípravky.

V případě, že tato analgetika nezabírají, nebo se migréna dostavuje častěji než 1-2x měsíčně, vyhledejte svého lékaře. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti hlavy a migréně není vhodné nejen z důvodu rizika poškození sliznice zažívacího traktu, ale také proto, že jejich časté užívání může způsobit lékově navozenou bolest hlavy! Tato rizika platí pro analgetika obecně.

Po důkladné anamnéze může lékař předepsat silnější léky na bolest jako např.:

 1. Nimesulid (Aulin, Nimesil, Mesulid) - 1-2x denně 1 sáček nebo tabletu, po jídle,
 2. Metamizol (např. Novalgin) – dospělí užívají většinou 1-2 tablety v odstupu 4-6 hodin, po jídle.
Triptany na tlumení silných záchvatů migrény

V případě středně silných a silných záchvatů migrény se podávají látky patřící mezi specifická antimigrenika - tzv. triptany. Triptany se vážou na specifický 5HT-1D serotoninový receptor, čímž brání nadměrnému rozšiřování cév v lebeční a mozkové oblasti a dosahují tak zástavy migrenózního záchvatu. Účinek by se měl dostavit do jedné hodiny od podání a obecně lze napsat, že jsou v léčbě akutních migrenózních stavů nejúčinnější. Na trhu je dostupných několik látek patřící do této skupiny např. Sumatriptan (Sumigra, Cinie, Rosemig, Rosemig Sprintab aj.) Zolmitriptan (Zomig), Eletriptan (Relpax), Frovatriptan (Fromen) a další.

Nežádoucí (vedlejší účinky triptanů)

Po užití triptanů se může dostavit pocení, přechodná porucha koordinace pohybů, slabost, únava, útlum, zarudnutí a pocit horka v obličeji, závrať, snížení či naopak zvýšení krevního tlaku, ale i další vedlejší účinky.

Výběr účinné látky a následně zvolené dávkování je na lékaři. Triptany lékař těhotným ženám předepíše pouze v případě, že léčebný efekt jednoznačně převyšuje nad riziky pro plod. Triptany se vylučují do mateřského mléka, proto pokud triptan užije kojící žena, neměla by minimálně 12 hodin po podání kojit a vytvořené mléko zlikvidovat.

V případě, že je migréna doprovázena pocity na zvracení nebo zvracením (dáno negativním ovlivněním pohyblivosti zažívacího ústrojí při migréně), spolknutá tableta se nemusí v žaludku rozpadnout (důležité pro její účinek) a pacient tak může na nástup účinku čekat delší dobu, popř. se účinku nemusí dočkat vůbec. V tomto případě doporučujeme využít čípkovou formu (např. volně prodejné Paralenové čípky nebo Indometacínové čípky – na recept), ale ve vážnějších akutních případech raději vyhledejte lékařskou pomoc ihned, lékař může předepsat léky jak proti zvracení (antiemetika), tak může lék proti bolesti aplikovat injekčně.

Jak migréně předcházet

 • nestresovat se, naučit se odpočívat, spát 7-8 hodin denně,
 • vyhýbat se zakouřeným a hlučným místům,
 • ženám užívající antikoncepci může pomoci její vysazení,
 • pomoci také může pravidelné užívání hořčíku (tablety Magnesii Lactici, Magne B6 Forte)
 • snížit konzumaci potravin obsahující tyramin (viz výše).