Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Bolest žaludku, problémy s trávením a pálením žáhy

dotaz

Cca před 2 lety mi byla diagnostikována brániční kýla. Užívám lék Apo-ome a nemám skoro žádné problémy, které by jinak brániční kýla mohla způsobovat. Lék se ale bere denně a můj dotaz je - není lék Apo-ome při dlouhodobém užívání zatěžující, škodlivý... pro tělo? Lze případně doporučit něco jiného?

14.1.2015, 10:47
odpověď lékárníka

Většina dlouhodobě užívaných léků tělu neprospívá a přináší s sebou určitá rizika či nežádoucí účinky, ale je potřeba zvážit přínos podávání léku a rizik bez léčby. Neléčená brániční kýla způsobuje pálení žáhy, obvykle i poškození a vznik zánětu jícnu, zvyšuje se také riziko vzniku karcinomu.

Dlouhodobé užívání omeprazolu (např. Apo-ome, Helicid) může způsobovat například nedostatek vitaminu B12, který je důležitý pro správnou krvetvorbu, dále snížit vstřebávání hořčíku, což se může projevit podrážděností nebo svalovými záškuby a křečemi. Pokud chodíte na pravidelné kontroly, vyšetření, lék užíváte pod dohledem lékaře a žádné další obtíže nemáte, mělo by být vše v pořádku.

dotaz

Nedávno mi vytrhli moudrý zub a pan doktor mi řekl že mám jíst prášky proti bolesti, ale žádné mi nepředepsal, naštěstí mi vždy zabere Ibalgin 400. Ale problém je v tom, že jsem ho brala 2x denně po dobu 5 dnů, opravdu bolest byla veliká a brala jsem si ho ráno a večer. Někdy jen jeden večer na noc. Od včera je mi zle od žaludku, tlačí mě žaludek, mám pocit na zvracení a mám ode dneska zácpu. Na informačním letáku bylo povoleno Ibalgin užívat maximálně 7 dnů, což jsem splnila. Dnes jsem žádný nepožila a zítra jdu po týdnu na vyndání stehů. Chci se zeptat, jestli mám závažné předávkování, nebo se to dostatečným příjmem tekutin spraví.

4.3.2015, 22:09
odpověď lékárníka

Při užívání Ibalginu jsou žaludeční (zažívací) obtíže poměrně častým nežádoucím účinkem, ale potíže by měly po vysazení tablet odeznít. Maximální denní dávka pro dospělého je 1200 mg za 24 hodin (3 tablety), takže při dávkování 2x denně 1 tableta je předávkování velmi nepravděpodobné.

dotaz

Užívám tyto léky: Betaloc ZOK 25 mg, Prenewel 1,25 mg, Amloratio 10 mg, Stacyl 100 mg, Rosucard 20 mg. Chci se zeptat, jestli mohu brát Talcid na pálení žáhy.

24.2.2015, 18:12
odpověď lékárníka

Talcid je vhodné užívat při občasném palení žáhy, které je způsobené zejména dietní chybou (příliš sladkého, konzumací kávy, alkoholu, kořeněného jídla atd.), ale s minimálně dvouhodinovým odstupem od všech léků, které užívate.

dotaz

Může mi na křeče (bolesti) v žaludku pomoci lék Nalgesin S?

28.4.2015, 21:52
odpověď lékárníka

Křeče v žaludku mají mnoho příčin, Nalgesin S je však neuvolní, používá se zejména k tlumení bolestí, kde je vhodný také jeho protizánětlivý účinek a na snížení teploty, žaludek může naopak podráždit. Pokud máte pocit tlaku a plnosti v žaludku doporučím Vám na úlevu bylinné volně prodejné kapky Iberogast. Užívejte 20 kapek (smíchaným s vodou) 3x denně cca 20-30 minut před jídlem (neužívejte v případě, že se léčíte s játry nebo s epilepsií).

dotaz

Užívám Isoprinosine kvůli HPV infekci. Několikrát denně mám nepříjemné pocity v žaludku, a řidkou stolici. Může být toto z těchto léků?

17.6.2015, 9:26
odpověď lékárníka

Ano, mezi poměrně časté nežádoucí účinky léku Isoprinosine patří zažívací potíže jako je nepříjemný pocit v nadbřišku, pocit na zvracení a zvracení, méně častěji pak průjem nebo zácpa.

dotaz

Užívám lék Helicid na pálení žáhy už 13 let 1 denně. Poslední rok mám strašné sucho v ústech. Nemůže to být následek této dlouhodobé léčby?

20.9.2015, 17:09
odpověď lékárníka

Helicid způsobuje suchost v ústech vzácně, ale pokud se potíže objevily až po 13 letech, nemusí mít s užívaným lékem souvislost. Tento příznak může signalizovat také jiné onemocnění, své potíže určitě sdělte ošetřujícímu lékaři.

dotaz

Jsou tablety Helicid 40 mg na pálení žáhy močopudné?

23.10.2015, 18:57
odpověď lékárníka

U Helicidu nejsou takové vedlejší učinky známé.

dotaz

Jak má působit v trávicí soustavě lék Helides 40 mg - Esomeprazolum?

20.12.2015, 18:31
odpověď lékárníka

Účinná látka esomeprazol (v léku Helides) je tzv. inhibitor protonové pumpy. Lék brání zvýšené tvorbě kyseliny chlorovodíkové v žaludku, často se používá k léčbě pálení žáhy, k léčbě vředů v trávicí soustavě, apod.

dotaz

Mám několik let problém se žaludkem, prodělala jsem několik vyšetření střev, žaludku a žádný problém se nenašel. Potíže začínají pocitem plnosti, poté mě hodně rozbolí žaludek a přejde to i do břicha. Většinou to řeším dietou, ale přesto to trvá 3 dny než se to zlepší, bolesti mně budí i v noci. Prodělala jsem několik hospitalizací, které problém nevyřešily a vždy se to svedlo na páteř. Zrovna od včerejška trpím, zkouším lék Helicid, vzala jsem si jeden Buscopan, zkoušela jsem sníst banán, bramborovou kaši, ale nechce se to uklidnit. Vadí mi, že nemůžu normálně fungovat, také se cítím vyčerpaná a unavená. Potřebovala bych poradit čím žaludek zklidnit.

6.12.2015, 22:04
odpověď lékárníka

Pakliže se při vyšetření žaludku a střev žádné onemocnění nepotvrdilo, doporučím Vám užívání Enterosgelu (k pročištění zažívacího ústrojí od toxinů, nevhodných bakterií apod.), laktobacilů (pro správné osídlení trávicícho traktu bakteriemi), pravidelné dietní opatření (vysledovat potraviny, které Vám potíže způsobují a vyhýbat se jim - zejména sladkým, kořeněným, tučným potravinám, potravinám obsahujícím přiliš škrobu aj.). Křeče a těžkosti po jídle také dobře pomáhají odstraňovat přírodní kapičky Iberogast (3x denně 20 kapek do vlažné vody 30 minut před jídlem) nebo další možností je doplnění trávicích enzymů (např. Pangrol, Pancreolan forte), které pomáhají štěpit potravu.

dotaz

Můžu Helicid používat delší dobu, například několik let?

24.1.2016, 19:01
odpověď lékárníka

Helicid, stejně jako ostatní tzv. inhibitora protonové pumpy, lze brát dlouhodobě na doporučení lékaře (je vhodné vyšetření trávicího traktu, aby se vyloučilo případné jiné onemocnění způsobující Vám tyto potíže).

dotaz

Kolik dní mohu užívat žaludeční kapky od Phyteneo?

21.1.2016, 12:27
odpověď lékárníka

Užívání žaludečních kapek od Phytenea není časově omezené. Pokud Vás ale potíže s trávením obtěžují dlouhodobě, zastavte se u lékaře, aby se případně vyloučilo onemocnění trávicího traktu nebo jiná možná příčina.

dotaz

Mám v duodenu (tenkém střevě) vychlípeninu. Doktorka mi napsala léky Itoprid a Pantoprazolum, na který jsem ale alergická. Nyní beru Helicid. Poslední dobou mi brní rty a nevím, zda to má souvislost. Existuje nějaký jiný lék, který by chránil žaludek.

12.1.2016, 22:21
odpověď lékárníka

Ano, brnění rtu může mít souvislost s užíváním léků, může se i tady jednat o projev alergie. Alergie to ale může být na cokoliv, co je v léku obsažené (jak na účinnou látku, tak na kteroukoliv pomocnou látku). Pantoprazol i omeprazol (účinná látka léku Helicid) patří do stejné skupiny - mezi tzv. inhibitory protonové pumpy. Lékař Vám může z této skupiny zkusit předepsat ještě další tři různé látky dostupné na trhu k řešení těchto potíží. A to léky obsahující esomeprazol, lansoprazol nebo rabeprazol.

dotaz

Je možné souběžně denně užívat Zocor resp. Simvastatitin Ratiopharm 20 mg, Apo-Ome 20, Prednison 5, Caltrate 600 mg, k tomu občasně Lexaurin 3 a Paralen 500?

16.2.2016, 21:50
odpověď lékárníka

Léky kombinovat lze, jen lék Apo-Ome má více indikací - pokud ho užíváte k léčbě žaludečních vředů, pak se podávání tablet Prednison doporučuje s opatrností a kortikoidy v Prednisonu obsažené snižují vstřebávání vápníku (lék Caltrate), což může vést k potřebě zvýšené dávky (posoudí lékař).

dotaz

Doktor mi předepsal Medoxin 500 mg. Já ale momentálně beru i Zulbex 20 mg na žaludek a jícen. Mohu antibiotika brát?

3.5.2016, 14:04
odpověď lékárníka

Zulbex a Medoxin je možné užívat zároveň, ale je nutné brát v úvahu fakt, že Zulbex může ovlivnit (snížit) vstřebávání antibiotika Medoxin.

dotaz

Mohu užívat Endiaron a Febichol nebo Espumizan?

1.6.2016, 17:48
odpověď lékárníka

Společně s Endiaronem lze užívat jak Febichol na problémy se žlučníkem, tak Espumisan na potíže s nadýmáním.

dotaz

Na dyspepsii jsem dostala lék Itoprid. Za jak dlouho pocítím jeho účinnost? Beru jednou denně jednu tabletu.

5.6.2016, 17:40
odpověď lékárníka

Účinek Itopridu by měl být znát během 2-4 dnů pravidelného podávání.

dotaz

Beru Esomeprazol na žaludek a Enterol na průjem. Dále jsem dostala antidepresiva Estan 10 mg. Mohu tyto léky brát dohromady? Mám horečky a křeče v břiše.

21.6.2016, 16:07
odpověď lékárníka

Během podávání antidepresiva Estan a Esomeprazolu na žaludek je zapotřebí opatrnost, protože to může způsobit zvýšení koncentrace escitalopramu (účinná látka Estanu) v krvi a způsobovat nežádoucí reakce. Často bývá zapotřebí při nutnosti podání obou léků úprava dávkování, poraďte se proto se svým lékařem. Enterol k Estanu nevadí, od Esomeprazolu je vhodná pauza alespoň 3 hodiny. Když máte průjem doprovázený horečkou, značí to často infekci, proto Vám poradím k dezinfekci trávicího traktu užívat 3-4x denně 1 sáček Smecty - od té ale musíte mít min. dvouhodinovou pauzu (před i po užití) od všech ostatních léků a dostatečný pitný režim.

dotaz

Již delší dobu (cca půl roku) mě velice pálí žáha, pocity jak plnosti tak na zvracení, bolest v oblasti jater, spodní části pravé plíce a krku a to přibližně v místě vrchní části hrudníku. I přes to, že toho moc nesním, tak přibíram na váze a to zhruba 1,5 kg/měsíc. Může se jednat o nějakou reakci na léky, nebo jiný problém? Užívám Pregabalin 75 mg ráno a večer (schodou okolností cca. půl roku), Escitalopram 20 mg 1x denně a Ketilept 100 mg na noc. Diagnostikovano "GAD".

1.8.2016, 14:45
odpověď lékárníka

S největší pravděpodobností pálení žáhy, pocit plnosti a další potíže s trávením způsobují Vaše léky (Preganalin, Escitalopram i Ketilept), ale příčina může být samozřejmě také jinde. Vzhledem k délce trvání obtíží (píšete zhruba půl roku) by bylo vhodné na vzniklé a přitom nezanedbatelné problémy s trávením upozornit lékaře a podstoupit případná jím doporučená vyšetření a stejně tak se zmínit o rychlém nárůstu hmotnosti. Zvýšení tělesné hmotnosti je častým vedlejším účinkem opět všech tří léků, které užíváte, ale i tu je zapotřebí hlídat a korigovat.

dotaz

Užívám každodenně 1 tabletu léku Helicid na žaludek a teď mi byly předepsána antibiotika Doxyhexal. Je možné Helicid s antibiotiky kombinovat?

23.8.2016, 13:14
odpověď lékárníka

Kombinace Helicidu a Doxyhexalu je s opatrností možná (lékař předepisující antibiotika by měl o užívání omeprazolu vědět). Doxyhexal, aby nepodráždil jícen a žaludek, byste měla užívat ve vzpřímené poloze a pořádně zapíjet.

dotaz

Užívám Helicid 3 dny 2x denně a cítím bolesti v podbřišku a nadýmání. Je to důvod k ukončení jeho užívání. Může toto Helicid způsobovat?

23.10.2016, 9:35
odpověď lékárníka

Helicid snižuje kyselost žaludku (zamezuje tvorbě kyseliny chlorovodíkové, která je mimo jiné důležitá pro správné trávení), proto vznikají tyto nepříjemné potíže jako je bolest v podbřišku, nadýmání apod. Obvykle tyto vedlejší účinky Helicidu nebývají důvodem k přerušení léčby, nicméně se poraďte se svým lékařem. Lékař Vám předepsal zvýšené dávkování, třeba by Vám jej mohl upravit na jednu tabletu 1x denně.

dotaz

Beru Zoloft 50 mg 1x denně. K tomu ještě Mommox 1x denně a Xados 20 mg 1x denně. Chtěla bych si vzít Zulbex 20 mg, jelikož mám chronický zánět žaludku a mám s tím teď problém - pálení žáhy. Jsou tyto léky v kontraindikaci? Popřípadě bych chtěla poprosit o radu, co bych si mohla vzít.

24.10.2016, 7:53
odpověď lékárníka

Zulbex na pálení žáhy a na chronický zánět žaludku by ke spreji Mommox a tabletám proti alergii Xados nevadil. Nejsou však vyloučené interakce mezi Zulbexem a antidepresivem Zoloft, proto tuto kombinaci bez předchozího doporučení a souhlasu lékaře neužívejte.

dotaz

Může současně užitá kombinace léků Helicid 20, Siofor 500 a Amprilan 2,5 způsobovat trávící problémy / častější chození na stolici?

5.3.2017, 10:31
odpověď lékárníka

Ano, užívání těchto léků (a nemusí to být jejich kombinací) má často za následek trávicí obtíže jako je plynatost, průjem apod.

dotaz

Mám průjem v zelené barvě, bublání v břiše, nevolnost na zvracení. Je to z Nimesilu nebo co to může být?

22.6.2017, 18:25
odpověď lékárníka

Zelený průjem může má hodně příčin, pokud potíže přetrvávají obraťte se na svého lékaře. Nicméně s podáváním Nimesilu to určitou souvislost mít může, ale taky nemusí.

dotaz

Mohou se užívat současně léky na průjem (imodium rapid, endiaron) a léky upravující střevní mikroflóru (Hylak, černé uhlí), případně s jakým časovým odstupem?

13.7.2017, 12:16
odpověď lékárníka

Ne, takto léky kombinovat nelze. Imodium se bere v případech, kdy je zřejmé, že průjem není infekčního původu (např. je způsobený stresem, jinými léky apod.). Endiaron naopak při průjmech infekčního původu, často doprovázených horečkou, zvracením apod., pokud pacient nemá tyto doprovodné příznaky, je vhodné černé uhlí NEBO Smecta. Hylak upravuje střevní mikroflóru, čímž pomáhá v léčbě průjmu a je vhodná ke všem uvedeným lékům, nejlépe od nich s 2-3 hodinovým odstupem.

dotaz

Mohu kombinovat léky Omeprazol (na trávení) a Ascorutin?

21.11.2017, 21:00
odpověď lékárníka

Ascorutin k Omeprazolu nevadí, léky tedy smíte užívat oba.

dotaz

Lze při akutní bolesti žaludku a nevolnosti užít Omeprazol a Endiaron zároveň?

6.2.2018, 22:32
odpověď lékárníka

Úplně nevím, co si představit pod pojmem akutní bolest žaludku, když si chcete vzít Omeprazol i Endiaron současně a nepíšete ani, co potíže mohlo způsobit a jak se projevují. Omeprazol a Endiaron mají odlišné indikace, záleží, co všechno Vás trápí (jestli kromě žaludeční nevolnosti i průjmové onemocnění?). Omeprazol je určen ke zklidnění překyseleného žaludku, užívá se nalačno, tedy ráno půl hodiny před jídlem a Endiaron je indikován na různé tipy infekčních průjmů a je vhodné ho užívat po jídle.

dotaz

Užívám Erdomed a v žaludku mě ta kapsle zůstává a tlačí od rána ještě večer, musím ho dobrat? Je popřípadně možné tobolku vysypat a požít jen prášek?

22.2.2018, 20:19
odpověď lékárníka

U Erdomedu bývá častým vedlejším účinkem podráždění trávicího traktu, ovšem tento nepříjemný efekt lze zmírnit užitím tobolky po jídle a následným vypitím alespoň sklenice vody. Podávání Erdomedu lze kdykoliv přerušit a je-li to zapotřebí, lze jej nahradit jiným lékem na vykašlávání (s jinou účinnou látkou), popř. obsah tobolky smíchat s vodou, džusem či jinou tekutinou.

dotaz

Můžu brát na deprese Zoloft a současně Helicid na pálení žáhy?

2.4.2018, 22:12
odpověď lékárníka

Mezi Zoloftem a Helicidem bohužel nelze interakci vyloučit. Lékař o kombinaci léků musí vědět a případně upravit dávkovací schéma obou léků.

dotaz

Mám potíže s trávením a chci se tak zeptat, zda můžu souběžně užívat Espumisan a Pancreolan forte?

23.1.2019, 16:36
odpověď lékárníka

Ano, můžete užívat oba léky souběžně, neovlivňují se. Nepíšete bohužel přesně, jaké potíže s trávením máte, ale významně může pomoct také úprava jídelníčku, zejména redukce jednoduchých cukrů apod. Lepšímu trávení a snížení nadýmání rovněž napomáhají probiotika.

dotaz

Lze jíst mléčné výrobky při užívání léku Helicid 40?

2.3.2019, 11:55
odpověď lékárníka

Mléko není při užívání Helicidu vhodné k zapíjení tobolek a už vůbec ne ke smíchání a rozmíchání obsahu tobolek ve sklenici s mlékem, ale jinak není příjem mléčných výrobků nijak omezen.

dotaz

Beru ráno Metformin a často mi dělá průjmy. Beru i Furon, není to tím?

20.6.2019, 11:37
odpověď lékárníka

Časté průjmy způsobuje Metformin a myslím si, že pokud jste trávicí potíže neměl před zahájením léčby, bude to i ve Vašem případě jím. Nepíšete jak dlouho tablety užíváte, nicméně tento nepříjemný a častý vedlejší účinek bývá nejvíc zřetelný na začátku léčby a postupně se zmírňuje a ustupuje. Pokud berete Metformin pouze v jedné denní dávce ráno, mohly by se potíže zmírnit tím, kdyby Vám lékař dávku rozdělil do dvou až tří denních dávek. Rovněž důležité je Metformin brát během jídla či po něm.

dotaz

Mohu užívat společně Nakom mite a Neurontin 300 mg? A k nim ještě Omeprazol?

27.9.2019, 9:02
odpověď lékárníka

Ano, všechny tři léky je možné zkombinovat. Nevím, jak dlouho se s parkinsonovým onemocněním a s epilepsií léčíte a jak dlouho Vás trápí bolesti žaludku, pálení žáhy či jiný problém s trávením kvůli čemuž užíváte nebo chcete začít užívat Omeprazol, ale tyto potíže mohou souviset právě s jejich dlouhodobým užíváním. Doporučuji konzultaci s lékařem, popř. vyšetření na gastroenterologii, aby se vyloučil peptický vřed.

dotaz

Jsem dva měsíce po autonehodě a měla jsem zlomených 5 žeber. V nemocnici jsem brala tolik léků, že mi to rozhodilo zažívání. Po vyšetření na gastroskopii mi byl zjištěna erozivní gastritida/gastropatie. Beru lék Nolplaza 40 mg 1-0-0. Jaké léky na bolest mohu, abych ještě víc nezatížila žaludek?

13.01.2020, 11:28
odpověď lékárníka

Pouze paracetamol patří z léků na bolest mezi ty, které žaludek nedráždí. Jedná se o léky pod názvem např. Panadol Novum a Paralen.

dotaz

Existují léky na bolest, které tolik nedráždí a neohrožují gastrointestinální trakt? Měla jsem, možná i dále mám eroze na žaludeční stěně. Užívala jsem Rapoxol 20 mg, nyní ho mám po zlepšení vysazený.

27.01.2021, 12:48
odpověď lékárníka

Z léků na bolest, které nedráždí zažívací ústrojí vybírejte ty, které obsahují samotný paracetamol (např. Panadol, Paralen). Jiné látky (např. diklofenak, kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, nimesulid, naproxen aj.) už patří mezi NSAID a jak kolegyně už psala, ty žaludeční trakt při dlouhodobém užívání dráždí a většinou i poškozují (vředy, ulcerace, krvácení apod.).

dotaz

Je možné užívat společně ACC Long 600 mg a Anopyrin 400 mg?

11.02.2021, 21:14
odpověď lékárníka

Ano, je to možné, léky se vzájemně neovlivňují. Jen tato kombinace není vhodná pro osoby s žaludečními či dvanáctníkovými vředy, častými bolestmi žaludku, pálením žáhy apod.