Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Užívání léku Warfarin

dotaz

Chtěl bych užívat Celadrin na klouby, ale ten obsahuje vitamin C 40 mg. Beru ovšem Warfarin - nerozhodí mi to Quick test? Můžete mi případně doporučit něco jiného? Jaký je Váš názor na tento přípravek?

30.12.2014, 20:19
odpověď lékárníka

Vitamin C snižuje antikoagulační účinek Warfarinu ve vysokých dávkách, což při užívání 1-2 kapslí Celadrinu denně (40-80 mg vitaminu C) by Vám Quick testy ovlivnit nemělo. Dle mého názoru se nejedná o špatný přípravek (doplněk stravy), ale v případě silnějších a déle trvajících bolestí pohybového aparátu bychom doporučili spíše léčivý přípravek jako je např. Prubeven nebo Condrosulf.

dotaz

Měla jsem tromboflebitidu a užívám Warfarin. Je vhodné brát lecitin, chia semínka, bio Se+Zn?

12.1.2015, 19:28
odpověď lékárníka

Při léčbě Warfarinem můžete užívat Lecitin i Bioaktivní Selen a Zinek. Chia semínka pouze po poradě s lékařem a když, tak s minimálním dvouhodinovým odstupem od Warfarinu.

dotaz

Může se s užíváním warfarinu doplněk stravy echinacea sirup nebo rakytníkový sirup, sirup s lípou či jitrocelem? Co je vlastně bezpečné podat s warfarinem?

26.3.2015, 14:41
odpověď lékárníka

Z dostupných informací je nepravděpodobné, že by echinaceový, lipový či jitrocelový sirup nějakým mechanismem ovlivňoval metabolismus warfarinu. U rakytníkového sirupu doporučím raději konzultaci s lékařem z důvodu obsahu vitaminu C (vitamin C ve vyšších dávkách ovlivňuje učinek warfarinu) a vitaminu K, kterému je potřeba se obzvlášť vyhýbat.

dotaz

Je mi 24 let a mám mechanickou chlopeň. Beru jednou denně Warfarin 5-7 mg. Mohu využívat spolu s Warfarinem i prášky Eregma Max Power?

25.3.2015, 23:54
odpověď lékárníka

K Warfarinu se nesmí užívat přípravky obsahující Ginkgo bilobu a ta je v přípravku Eregma Max Power obsažená. V případě onemocnění srdce je i tak možné přípravky s obdobným složením užívat pouze po konzultaci s lékařem.

dotaz

Mohu užívat kozlík lékařský pokud užívám Warfarin 4 mg denně?

29.5.2015, 20:21
odpověď lékárníka

Interakce mezi kozlíkem lékařským a Warfarinem nejsou známé. Určitě se ale vyhněte přípravkům s třezalkou tečkovanou.

dotaz

Užívám Warfarin (po plicní embolii) a nevím, zda mohu k tomuto léku pít sirup z aronie. Je to sirup domácí, který vyrábím sama z našich plodů. Vím, že nemohu jíst sušené švestky, tak nejím povidla, která se vyrábí právě ze sušených švestek, ale mám je moc ráda a kdybych si uvařila svoje z čerstvých švestek, tak bych povidla mohla?

12.9.2015, 22:11
odpověď lékárníka

Účinek Warfarinu negativně ovlivňuje vitamin K, ale také vysoké dávky vitaminu C. Plody jeřábu černého (aronie) jsou velmi bohaté na vitamin C a zatím nejsou studie, které by prokázaly nebo vyvrátily jeho negativní účinek na Warfarin. Švestky obsahují jak vitamin C, tak vitamin K, sušené švestky se konzumovat společně s Warfarinem opravdu nedoporučují. Čerstvé švestky či domácí povidla si občas v malém množství dopřát můžete, ale i tady platí všeho s mírou a důležité je samozřejmě pravidelně docházet na Quickův test, aby se případně dávkování Warfarinu nebo dieta včas upravily.

dotaz

Mohu při léčbě Warfarinem užívat Erdomed?

12.9.2015, 17:33
odpověď lékárníka

Ano, není známé, že by mezi těmito dvěma léky byla interakce. Stejně by ale lékař předepisující Erdomed (lék je vázaný na předpis) měl o užívání Warfarinu vědět.

dotaz

Mohu při warfarinové dietě jíst granátové jablko?

21.10.2015, 20:16
odpověď lékárníka

Ano, k Warfarinu granátové jablko nevadí. Z ovoce je nutné se vyhýbat hlavně malinám, ostružinám, sušeným švestkám, mangu a kiwi.

dotaz

Mám chlopňovou náhradu a užívám léky na vysoký tlak společně s Warfarinem. Mám problémy se spánkem, poraďte mi prosím, zda existuje nějaký nenávykový prostředek. Může se například užívat Hypnox Forte společně s Warfarinem?

14.12.2015, 9:28
odpověď lékárníka

Mezi bylinkami obsaženými v doplňku stravy Hypnox forte a Warfarinem nejsou zjištěné kontraindikace, nicméně i tak se o vhodnosti užívání poraďte s lékařem. Určitě se ale vyhněte doplňkům stravy a lékům na spaní s obsahem třezalky tečkované.

dotaz

Chtěla bych se zeptat, zda je možné užívat přípravek proenzi spolu s Warfarinem.

14.12.2015, 7:52
odpověď lékárníka

Proenzi obsahuje glukosamin a vitamin C a tyto dvě látky mohou zvýšit účinek Warfarinu. Z tohoto důvodu je jeho užívání společně s Warfarinem možné pouze na doporučení lékaře.

dotaz

Užívám Warfarin, mohu k němu užívat Prevemax? Tend obsahuje nukleitidy, polysacharidy chlorely, betaglutany, pyridoxin, kyselinu listovou a selen.

26.1.2016, 9:57
odpověď lékárníka

Ano, Prevemax můžete užívat společně s Warfarinem.

dotaz

Prosím o radu na léčbu chřipky, kašle, zánětu průdušek pro maminku, která užívá lék Warfarin.

23.1.2016, 14:32
odpověď lékárníka

Na snížení horečky a ztišení bolesti může maminka užívat Panadol (1-2 tablety po 4-6 hodinách), na kašel doporučím tablety Bronchipret (3x denně 1 tabletu před jídlem) a pro rychlejší léčbu a lepší funkci imunitního systému Preventan Akut (1 pastilku ráno, druhou večer).

dotaz

Mohu při užívání léku Warfarin jíst banány, červenou řepa, rozinky, hroznové víno, ananas, přípravek od Walmarku Urinal, Super kolagen a Prostenal? Jsou nějaké potraviny, které zahušťují krev a nemají se jíst po mozkovém infarktu?

22.1.2016, 13:21
odpověď lékárníka

K Warfarinu můžete ovoce bez omezení kromě sušených švestek, malin, ostružin a manga. Zde najdete podrobný přehled k omezení stravy v jídelníčku při užívání Warfarinu.

dotaz

Je mi 78 roků a beru tyto léky: Warfarin, Orcal, Tritace, Zoxon, Apo-ome, Doreta - prosím sdělte mi, zda se tyto léky vzájemně nevylučují.

7.1.2016, 16:59
odpověď lékárníka

Po zvážení pro a proti může lékař léky současně předepsat, nicméně je důležité brát v úvahu, že Apo-ome může snížit vstřebávání Warfarinu a lék Doreta proti bolestem může taktéž negativně ovlivnit účinky Warfarinu. Tyto kombinace tak vyžadují zvýšený lékařský dozor.

dotaz

Užívám Warfarin a mám zánět dasní. Prosím o radu, zda mohu použít na dásně Herbadent nebo šalvěj.

6.1.2016, 15:21
odpověď lékárníka

Roztok Herbadent ani šalvěj při krátkodobém a lokálním použití v doporučeném dávkování účinek Warfarinu neovlivňují. Stejně tak můžete k léčbě zánětu dásní použít ústní vodu Corsodyl.

dotaz

Maminka užívá Warfarin, který nemůžeme ani po 6 měsících nastavit. Užívá ještě Euthyrox, Milurit, Omeprazol, Tramadol, Sortis. Jak moc mohou tyto léky ovlivnit užívání Warfarinu ?

13.2.2016, 21:16
odpověď lékárníka

Kromě Miluritu (Euthyrox, Omeprazol, Tramadol i Sortis) tyto léky negativně ovlivňují účinek Warfarinu a tím protrombinový čas (srážlivost krve, tzv. Quickův test). Nemožnost kompenzace připisuju hlavně současnému podávání Euthyroxu (vytěsňuje Warfarin z vazby na bílkoviny krevní plazmy a tím zvyšuje riziko krvácení), tento účinek je ale, ač v menší míře, než u Euthyroxu, známý i v případě ostatních léků, které maminka užívá a je proto u lékařů potřebná při současném podávání zvýšená opatrnost.

dotaz

Mám trombu v lýtku levé nohy, po hospitalizaci v nemocnici mi byl nasazen Fraxiparin Forte do břicha a Warfarin 5 mg. Chodím krevní testy, aby se určilo správné dávkování. Můžu používat doplněk stravy ProMan Plus? Chtěl bych požádat o změnu léku z Warfarinu (který považuji za jed na hlodavce) na Eliquis, doporučujete mi tuto změnu?

10.2.2016, 12:02
odpověď lékárníka

Tuto změnu Vám my, lékárníci, doporučit nemůžeme, to mohou udělat pouze lékaři podle Vašich celkových krevních testů, protože Warfarin ředí krev jiným způsobem (ovlivňuje jiné složky krve, tj. má jiný mechanismus účinku), než lék Eliquis. Poraďte se proto prosím s Vašimi lékaři, jaká léčba pro Vás bude nejvhodnější.

dotaz

Mohu jíst grep při užívání Warfarinu?

4.2.2016, 19:01
odpověď lékárníka

Ano, můžete, grep účinky Warfarinu neovlivňuje.

dotaz

Maminka bere lék na ředění krve Warfarin, je možné občas užít lék Ibalgin proti bolesti kyčle?

4.2.2016, 9:55
odpověď lékárníka

Warfarin v kombinaci s Ibalginem zvyšuje riziko krvácení, proto je Ibalgin k Warfarinu kontraindikovaný. Bezpečně může maminka užít na bolest kyčle léky, které srážlivost krve neovlivňují - např. paracetamol (např. Panadol Novum, Paralen).

dotaz

Po úrazu a následné operaci nohy jsem byla propuštěna s 3 mg Warfarinem a injekcemi Clexane. Obvodní lékař mi hned změnil dávokování, kdy mám užívat méně Warfarinu a každý den Clexane. Dnes mi řekl, ať užívám jen Warfarin a Clexane vrátím. Tento postup nechápu, co z toho plyne?

8.3.2016, 16:15
odpověď lékárníka

Clexane i Warfarin jsou léky, které ředí krev a používají se tak jako prevence krevních sraženin. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že Clexane působí v krvi hned, kdežto účinek Warfarinu nastupuje cca po třech dnech pravidelného užívání. Proto se obvykle tři dny podává Warfarin a ještě injekčně Clexane, potom se injekce Clexane vysazují a pokračuje se pouze ve Warfarinu (nutno přizpůsobit podle výsledků INR hodnot).

dotaz

Mám mutaci FV-Leiden (1691 G.A) heterozygot. Před 4 lety plicní embolie 1,5 roku jsem užívala Warfarin, následně trvale Godasal. Před 5 měsíci tromboza, znovu Warfarin. Nyní ale opakované masívní krvácení z nosu opakující se několik dnů. Prosím je možné změnit léky?

13.3.2016, 11:40
odpověď lékárníka

Ano, jsou i jiné léky na ředění krve, které krev ředí jiným způsobem než Warfarin, ale riziko je u všech dost podobné. Na opakované krvácení z nosu určitě upozorněte lékaře, možná by stačilo dávku Warfarinu upravit (snížit - podle výsledků Quickova testu), než lék měnit. O možné a pro Vás vhodné změně Vás bude kdyžtak rovněž informovat Váš lékař.

dotaz

Mohu si vzít Postinor, když beru Warfarin?

31.3.2016, 21:13
odpověď lékárníka

Postinor se k Warfarinu stejně jako bežná antikoncepce příliš nedoporučuje. Každopádně po předchozí poradě s Vašim lékařem je jeho užití i tak možné.

dotaz

Užívám Warfarin, mohu současně užívat i tyto doplňky stravy: hlíva ústřičná od Imunitu, Lecisterol (Dr.Max) a Biotin plus (Dr.Max)? Warfarin užívám z důvodu rizika trombofílie dolních končetin.

8.4.2016, 19:13
odpověď lékárníka

Biotin k Warfarinu můžete v doporučeném denním dávkování užívat. Hlívu ústřičnou a Lecisterol ale pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

dotaz

Plati při užívaní Eliquistu stejná omezeni ve stravě jako u Warfarinu?

9.4.2016, 8:44
odpověď lékárníka

Lék Eliquis nepůsobí stejným mechanismem jako Warfarin, proto při jeho užívání neplatí dieta s omezením vitaminu K jako při užívání Warfarinu.

dotaz

Je možné k Warfarinu užívat na bolest Tramadol. Popřípadě co jiného na bolest bych mohl užívat?

15.4.2016, 10:56
odpověď lékárníka

Tramadol zvyšuje účinek Warfarinu. Bez porady s ošetřujícím lékářem, který zná Váš zdravotní stav a hodnoty INR, si tak k Warfarinu smíte vzít pouze léky obsahující paracetamol (např. Paralen, Panadol Novum).

dotaz

Užívám dlouhodobě Warfarin a setkal jsem se s různými názory na kombinaci tohoto léku s laktobacily. Lze užívat Warfarin a zároveň laktobacily (probiotika)?

16.4.2016, 19:45
odpověď lékárníka

Laktobacily jsou živé bakterie, které se ve střevech podílejí na tvorbě vitaminu K (kdežto Warfarin blokuje tvorbu vitaminu K), proto jejich užívání nelze doporučit. Laktobacily jsou obsažené také v jogurtech, proto i jejich konzumace je při užívání Warfarinu omezená.

dotaz

Manžel má před malým zákrokem vysadit Warfarin a začít si aplikovat Fraxiparin. Můze Warfarin vysadit tentýž den, kdy si píchne první dávku Fraxiparinu?

24.4.2016, 11:55
odpověď lékárníka

Je zapotřebí se řídit doporučením manželova ošetřujícího lékaře, postup je individuální podle hodnot INR pacienta, proto Vám nedokážu přesně odpovědět. Obvykle se ale Fraxiparine začíná aplikovat druhý nebo třetí den po vysazení Warfarinu.

dotaz

Mohu užívat Pancrolan forte k Warfarinu? Trpím na bolesti žaludku a už si nevím rady.

24.4.2016, 9:39
odpověď lékárníka

Pancreolan forte jsou trávicí enzymy slinivky břišní, které zlepšují např. stavy těžkosti po jídle a plnosti žaludku spojené často také s nadýmáním. Potíže se často zhoršují po vydatnějším a tučnějším jídle. Pancreolan forte je možné užívat při léčbě Warfarinem.

dotaz

Mohu při užívání Warfarinu jíst občas sladké jídlo, např.palačinky či buchty?

28.4.2016, 11:39
odpověď lékárníka

Sladké jídlo můžete při léčbě Warfarinem konzumovat bez omezení. Ze stravy nejsou povolené pouze potraviny obsahující vitamin K (zejména zelená a kořenová zelenina).

dotaz

Léčím se s trombózou a užívám Warfarin dva roky. Stále mám nízký Quick a nejvyšší denní dávky Warfarinu. Dodržuji však co se má... Užívám zinek a B17 - mohlo by to vadit?

28.4.2016, 8:13
odpověď lékárníka

Zinek v doporučených dávkách nemá na účinek Warfarinu vliv. Předpokládá se, že B17 apricarc účinek Warfarinu také neovlivňuje, ale studie, které by to ověřily, nebyly provedeny.

dotaz

Jsem onkologický pacient (rakovina tlustého střeva), mám jíst hodně zeleniny, ale můj problém je v tom, že užívám Walfarin 5 mg tím se mi hodnoty mění. Mám v žíle zaveden tzv. deštníček, neznám přesný název. Chtěla bych poradit co je pro mne lepší dodržovat - Walfarinovou dietu a nebo jíst zeleninu?

4.5.2016, 20:42
odpověď lékárníka

K Warfarinu zeleninu nesmíte, obsahuje často vitamin K, který ruší efekt Warfarinu a to může být i životu nebezpečné. Určité druhy zeleniny si proto můžete dopřát pouze v malém množství, které máte v rámci diety povolené od lékaře a vlákninu můžete doplnit v jiné formě a to buď v tabletách nebo v sypké podobě (např. Bioaktivní vláknina, Psyllium, Lepicol aj.). Pokud však budete tuto formu vlákniny užívat, dodržujte od ní a jiných léků časový odstup alespoň 3-4 hodiny.

dotaz

Mohu užívat sibiřskou čagu (tablety 500 mg), když užívám Warfarin 5 mg (růžový)? Užívání se mění dle INRI.

10.5.2016, 11:03
odpověď lékárníka

Sibiřská čaga mimo jiné obsahuje vitamin K, jehož množství v potravě a doplňcích stravy si pacienti užívající Warfarin musí hlídat. Já osobně Vám užívání těchto tablet pro nedostatek údajů a obsahu vit. K nedoporučuji, ale poraďte se ještě se svým lékařem.

dotaz

Mohu k Warfarinu užívat rakytníkový olej? Mám vrozenou Leidenskou mutaci, 2x jsem prodělala trombózu a warfarin musím užívat trvale.

16.5.2016, 12:20
odpověď lékárníka

K Warfarinu do kombinace není rakytníkový olej doporučovaný, jelikož obsahuje vitamin K, který se k tomuto léku užívat nesmí a dále vyšší dávky vitaminu C, které rovněž nepříznivě ovlivňují účinek Warfarinu.

dotaz

Manžel bere Warfarin po léčení plicní emboie. Dostali jsme nabídku od Naturamed kapsle Cardiomax. Může je manžel brát?

13.5.2016, 18:26
odpověď lékárníka

Užívání omega 3 nenasycených mastných kyselin (např. Vám nabízený doplněk stravy CardioMax) patří při užívání Warfarinu mezi rizikové, proto jeho užívání nedoporučuji.

dotaz

Můžu brát Ibalgin proti bolesti koleního kloubu jestliže beru Warfarin?

23.5.2016, 7:13
odpověď lékárníka

Bez vědomí lékaře nesmíte brát na bolesti žadné jiné léky než ty, které obsahují čistý paracetamol (např. Panadol Novum, Paralen). Léky jako je Ibalgin a jemu podobné totiž výrazně zvyšují riziko vnitřního krvácení.

dotaz

Po embolii v pravé ruce beru Warfarin (dle hodnot Quickova testu). Lze zároveń s Warfarinem brát lék Movalis?

1.6.2016, 8:20
odpověď lékárníka

Movalis si můžete k Warfarinu vzít pouze v opodstatnělých indikacích na doporučení lékaře. Je zde nutná opatrnost při užívání obou léků současně, protože tato kombinace zvyšuje riziko poškození trávicího traktu a vnitřního krvácení.

dotaz

Mohu pří warfarinové dietě jíst třešně, švestky, jahody, cibuli a pažitku?

29.5.2016, 21:41
odpověď lékárníka

Při warfarinové dietě jsou potraviny jako cibule, pažitka a švestky povoleny pouze v malém množství, jahody a třešně bez omezení.

dotaz

Užívám Warfarin a čeká mě operace křečových žil laserem v lokální anestezii. Mohu Warfarin užívat i v době operace? A nevadí lokální anestezie?

5.6.2016, 12:27
odpověď lékárníka

Při laserových operacích křečových žil dochází k malým vpichům do kůže nebo k jejímu naříznutí. Protože i tyto drobné ranky mohou u pacientů užívajících Warfarin více krvácet, bývá většinou zapotřebí nejpozději 3 dny před zákrokem Warfarin vysadit a přejít na jiný způsob léčby. S přesným postupem zákroku a nutnosti nebo nenutnosti vysadit Warfarin by Vás měl ale včas seznámit Váš operující lékař.

dotaz

Mohu při Warfarinu užívat Rakytník nebo Goji? Začala jsem si plody Goji dávat do salátů a jagortů, nicméně jsem se dočetla, že bych Goji při Warfarinu neměla jíst.

8.6.2016, 7:57
odpověď lékárníka

Rakytník není do kombinace k Warfarinu doporučovaný z důvodu vysokého obsahu vitaminu C a Gója také ne, protože není k dispozici dostatek informací o této kombinaci. O vhodnosti jejich užívání se ale můžete ještě poradit s ošetřujícím lékařem.

dotaz

Po embolii plic mám naordinovaný Warfarin. Mohu ho užívat současně léky / doplňky stravy Geriavit, Wobenzyn, Calcichew D3 a Detralex?

11.6.2016, 15:59
odpověď lékárníka

U Warfarinu se vyvarujte užívání Geriavitu (obsahuje ženšen, který snižuje účinek Warfarinu) a Wobenzymu (enzymy naopak zvyšují účinek Warfarinu a zvyšují tak riziko krvácení). Léky Calcichew D3 a Detralex v kontraindikaci nejsou.

dotaz

Mohu k léku Warfarin používat gel Indobene?

20.6.2016, 22:06
odpověď lékárníka

Indobene gel k Warfarinu smíte použít 1-2x denně na bolestivá zánětlivá místa v tenké vrstvě a pouze na menší plochy těla. Gel byste neměla bez porady s lékařem používat déle jak 5-7 dní v kuse.

dotaz

Kdy se má užívat Warfarin, ráno nebo v poledne?

25.6.2016, 6:29
odpověď lékárníka

Warfarin se doporučuje užívat v poledne nebo večer.

dotaz

Mohu k leku Warfarin užívat Paralen?

29.6.2016, 20:17
odpověď lékárníka

Ano, Paralen si v doporučeném dávkování k Warfarinu vzít smíte.

dotaz

Je možné brát současně s Warfarinem lék Piascledin?

7.7.2016, 17:04
odpověď lékárníka

Interakce mezi léky Piascledine a Warfarin nebyly zjištěny, takže ano, pokud máte od lékaře předepsané oba tyto léky, smíte je užívat.

dotaz

Může se s Warfarinem užívat současně přípravek Ive InkontinStop?

11.7.2016, 12:25
odpověď lékárníka

V doplňku stravy Ive InkontinStop jsou obsaženy isoflavony (látky z jetele lučního a sóji), které dle výsledků studií mohou snižovat účinky Warfarinu. Užívání Ive InkontinStop se proto nedoporučuje bez předchozí konzultace s lékařem.

dotaz

Užívám krátce Warfarin a teprve zjišťuji co můžu a co ne. Mohu k Warfarinu GS Merilin, ostropestřec, Mydocalm a Lichořeřišnice kapky?

17.7.2016, 22:52
odpověď lékárníka

Mydocalm lze k Warfarinu užít, pakliže o této kombinaci ví lékař. Doplňky stravy GS Merilin, ostropestřec a lichořeřišnice v kapkách se k Warfarinu nedoporučují, protože mohou snižovat jeho účinek.

dotaz

Užívám Warfarin 5 mg, jsem onkologická pacientka (tlusté střevo). Při mém onemocnění mám jíst rajčata, brokolici atd., ale u Walfarinu ne. Mám zaveden kavální filtr, mohu jíst potraviny s vitamínem K?

23.8.2016, 21:03
odpověď lékárníka

I když máte zavedený kavální filtr a přesto ještě užíváte také Warfarin, platí pro Vás omezení přijmu vitaminu K. Zmíněnou zeleninu, která vitamin K obsahuje (rajčata, brokolice, zelí, kapusta a jiné) jíst smíte jednotlivě v malém množství např. 1 - 2x týdně v gramážích doporučené lékařem nebo zdravotní sestrou (obvykle podle výsledků INR hodnot Quickova testu).

dotaz

Mužu k léku Warfarin používat konopnou mast na bolest krční páteře?

7.9.2016, 20:49
odpověď lékárníka

Při léčbě Warfarinem můžete konopnou mast na bolavá místa aplikovat za předpokladu, že mast není s hřejivým účinkem, nebudete ji nanášet častěji, než je doporučené a léčba nepřesáhne délku 7- 10 dnů.

dotaz

Je při užívání Warfarinu a Betalocu možné pít rooibos a himálajský ájurvédský čaj Brahmi? A co brusinky, ořechy, mléko, zakysaná smetana, polévky (zelenina...)?

9.9.2016, 11:22
odpověď lékárníka

Mléko, zakysanou smetanu a ořechy smíte k lékům Warfarin a Betaloc bez omezení. Čaje Rooibos i Brahmi si myslím, že by také neměly být problém, ale doporučuji se poradit ještě i s lékařem. Brusinky mohou zesilovat účinek Warfarinu, proto by se jim měli pacienti s Warfarinem vyhnout. Zeleninové polévky jsou povolené pouze v malém množství, záleží na konkretním tipu zeleniny, kterou daná polévka obsahuje (s Warfarinem si musíte hlídat celkový denní příjem vitaminu K, který je mimo jiné obsažený právě v kořenové a zelené zelenině).

dotaz

Užívam 4 roky Warfarín, může mi způsobovat vysychání a svědění pochvy, žaludeční potíže a padání vlasů?

14.9.2016, 3:03
odpověď lékárníka

Ano, sice to nebývá běžné, ale byly zaznamenány případy, kdy Warfarin pacientům způsoboval svědění pokožky (včetně vyrážky) i vypadávání vlasů. Nežádoucí účinky jako zvýšená suchost sliznic a svědění pochvy zjištěny nebyly. A podráždění žaludku s pocitem na zvracení až zvracením jsou bohužel častým vedlejším účinkem Warfarinu.

dotaz

Je možné při léčbě Warfarinem užívat Lactulose AL sirup?

5.10.2016, 17:21
odpověď lékárníka

Ano, užívání Lactulosy není při léčbě Warfarinem překážkou.

dotaz

Užívám denně 4,5 mg Warfarinu. Mohu při tom užívat kapky Iberogast (3 x 20 kapek denně).

10.10.2016, 17:17
odpověď lékárníka

Interakce mezi Warfarinem a Iberogastem nejsou známé. Krátkodobé / nárazové podání by tedy nemělo způsobit problém (i vzhledem k tomu, že Iberogast obsahuje mimo jiné lékořici, která může účinek Warfarinu snížit), o pravidelném či dlouhodobém užívání se však poraďte s lékařem.

dotaz

Užívám Warfarin, jaký lék mohu užívat proti bolesti?

16.1.2017, 21:13
odpověď lékárníka

Na bolest při užívání Warfarinu můžete léky obsahující paracetamol (např. Panadol Novum, Paralen). Jiné léky jsou vhodné jen na doporučení lékaře.

dotaz

Beru denně Warfarin, mohu užívat doplněk stravy Biosil Plus?

31.1.2017, 17:56
odpověď lékárníka

Ano, Biosil plus a Warfarin smíte užívat společně.

dotaz

Užívám lék Warfarin. Mohu užívat štávu z aronie premium firmy Allnature?

4.3.2017, 20:26
odpověď lékárníka

Štávu z aronie při léčbě Warfarinem smíte, doporučuji ovšem střídmě (např. snížit denní příjem) kvůli vysokému obsahu vitaminu C, který nepříznivě ve velkých dávkách ovlivňuje účinek Warfarinu.

dotaz

Mohu při užívání Warfarinu brát potravinový doplněk GS Mega Lecitin 1325?

14.3.2017, 14:55
odpověď lékárníka

Ano, můžete, užívání Lecitinu s Warfarinem se nevylučuje (za předpokladu, že budete dodržovat dávkování).

dotaz

Užívám Warfarin a mám výron kotníku. Mohu použít na otok a modřiny Veral gel?

18.3.2017, 12:27
odpověď lékárníka

Na výron kotníku smíte Veral gel při užívání Warfarinu použít na předpokladu, že ho budete nanášet v doporučeném množství, 2x denně a ne déle jak 10 dní.

dotaz

Mohu při Warfarinu brát Alavis Triple Blend? Užívala jsem 3 měsíce 1 odměrku, nyní mám 1-3 měsíční pauzu. Neovlivní to výsledek Quicka?

18.3.2017, 16:52
odpověď lékárníka

Chondroprotektiva, které jsou v Alavisu Triple Blend obsažená, mohou ovlivnit účinek Warfarinu a tím pádem výsledek "Quicka". Nedoporučuji Alavis brát bez předchozí konzultace s lékařem.

dotaz

Lze užívat Warfarin zároveň s injekcemi Clexane?

6.5.2017, 6:45
odpověď lékárníka

Ano, je možné si píchat injekce Clexane a zároveň brát Warfarin. Účinek Warfarinu je opožděný, tj. jeho účinek není znát narozdíl od injekcí Clexane okamžitě, ale až cca po třech dnech. Proto zhruba po tuto dobu (neurčí-li lékař jinak) pacient užívá oba dva léky a dále pokračuje už jen ve Warfarinu.

dotaz

Je možné kombinovat Warfarin a Betahistin-Ratiophram?

11.5.2017, 17:18
odpověď lékárníka

Ano, kombinace léků Warfarin - Betahistin je možná.

dotaz

Je možné kombinovat lék Warfarin s Wobenzymem? Případně, je možná nějaká alternativní enzymatická léčba pro pacienty užívající Warfarin? A je možné Wobenzym kombinovat s Clexane?

10.8.2017, 18:51
odpověď lékárníka

Wobenzym a jiné enzymatické přípravky je možné při léčbě Warfarinem užívat pouze po předchozí dohodě s lékařem, jelikož Wobenzym může jeho účinek ovlivnit. Clexane a Warfarin se většinou kombinuje po dobu tří dní, než začne účinkovat Warfarin, poté se Clexane vysadí. Záleží, jaký postup zvolí lékař.

dotaz

Užívám Warfarin Orion 3 mg, můžu k tomu užívat tablety Chillies Active?

3.7.2017, 8:30
odpověď lékárníka

Doplněk stravy Chillies Active není vhodný pro pacienty na Warfarinu.

dotaz

Je možné užívat Warfarin a Prostenal forte spolu?

30.6.2017, 14:47
odpověď lékárníka

Ano, při léčbě Warfarinem můžete zároveň užívat Prostenal forte.

dotaz

Mohu kombinovat Apiglukan s Warfarinem?

1.9.2017, 13:41
odpověď lékárníka

Apiglukan Imuni obsahuje látky, které mohou nepříznivě ovlivnit účinek Warfarinu, proto Vám ho užívat nedoporučuji.

dotaz

Mohu užívat Aulin a Warfarin zároveň? Při uívání Warfarinu po operaci sítnice jsem měla prlbém s příliš prokrveným okem a proto se mi sítnice málem uvolnila. Teď se bojím jej znovu brát protože to byla náročná operace. Warfarin bych měla užívat kvůli arytmii.

14.9.2017, 12:16
odpověď lékárníka

Aulin může účinek Warfarinu nepříznivě ovlivnit. Ale i tak podle výsledků krve může lékař Aulin k Warfarinu předepsat a upravit dávkování, je-li třeba. Zda je pro Vás Warfarin vzhledem k prodělané operaci sítnice vhodný, to Vám musí zodpovědět ošetřující lékař.

dotaz

Manžel užívá Warfarin a já jsem se doslechla, že existuje jiný, šetrnější lék - je to pravda?

4.11.2017, 10:15
odpověď lékárníka

Léků na ředění krve je spousta. Podle mnoha kritérií a vyšetření vybírá pro pacienta nejvhodnější lék vždy lékař, v případě pochybností se proto, prosím, obraťte na něj.

dotaz

Mohu společně s Warfarinem užívat Magne B6, Prostenal forte nebo Spectrum?

8.11.2017, 18:18
odpověď lékárníka

S Warfarinem nesmíte doplňky stravy obsahující vitamin K a vitamíny Spetrum mezi takové patří. Prostenal Forte a Magne B6 k Warfarinu smíte.

dotaz

Mohu při užívání Warfarinu užívat kolagenové přípravky na klouby?

19.11.2017, 21:38
odpověď lékárníka

Čistý kolagen (např. v doplňku stravy Colafit) srážlivost krve nijak neovlivňuje, takže ho smíte užívat společně s Warfarinem.

dotaz

Může děda, pokud bere Warfarin, užívat Doretu na bolest?

27.11.2017, 15:40
odpověď lékárníka

Doreta sice může ovlivnit účinek Warfarinu, nicméně i tak ji může lékař k Warfarinu předepsat a je-li třeba, upravit dávkování léků.

dotaz

Mohu s Warfarinem používat Dolgit krém a Urinal akut?

8.12.2017, 10:23
odpověď lékárníka

Ano, na bolestivá místa smíte používat Dolgit krém v doporučeném množství, ale neměl byste ho nanášet častěji než 2x denně a používat déle než 1 týden. Urinal akut vzhledem k užívání Warfarinu vhodný není, o vhodném léku či doplňku stravy na léčbu zánětu močových cest je nutné se poradit s lékařem.

dotaz

Beru Warfarin 5 mg a začala mě bolet levá noha - celé koleno a sval nad kolenem. Nevím, co mám dělat.

14.12.2017, 9:04
odpověď lékárníka

Určitě neuděláte chybu, když navštívíte lékaře. Vzhledem k Warfarinu, smíte na bolest "jen" léky s paracetamolem (př. Panadol Novum, Paralen), které ale neřeší příčinu bolestí, pouze ji tlumí. Další možností je sval a koleno potírat gelem proti bolesti, zde už by ale výběr vhodného přípravku bylo lepší konzultovat s lékařem.

dotaz

Užívám Warfarin Orion 3 mg. Mohu při bolesti zad a kyčle vzít Aulin?

15.1.2018, 14:02
odpověď lékárníka

Aulin může negativně ovlivnit účinek Warfarinu. I přesto ho však lze užít, ovšem za předpokladu, že máte dlouhodobě INR hodnoty v normě a lékař Vám jeho užití schválí.

dotaz

Mám arytmii a od října užívám Warfarin. Trpím léta průjmy (dráždivý tračník). Při cestování užívám Imodium, které mi pomáhá. Mohu ho brát i při léčbě Warfarinem?

27.1.2018, 15:11
odpověď lékárníka

Mezi Warfarinem a Imodiem nebyly zjištěny interakce. V nutných případech a v doporučeném dávkování si tak Imodium vzít smíte, jen ho neužívejte dlouhodobě (vzhledem k arytmiím).

dotaz

Užívám 10 let Warfarin, dále Prestarium neo, Betaloc ZOK, Jumex, Tanyz a Tulip. Mohu užívat doplňky stravy s koenzymem Q 10 a Omega 3?

28.2.2018, 9:52
odpověď lékárníka

Koenzym Q10 ani Omega 3 nejsou pro warfarizované pacienty vhodné, jelikož mohou negativním způsobem ovlivnit účinky Warfarinu. Pakliže Vám Warfarin z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, obraťte se, prosím, na svého lékaře a zeptejte se, zda by pro Vás byly v úvahu i jiné alternativy. Léků na ředění krve je spousta, ale liší se od sebe mechanismem účinku, proto ne každý lék by Vám mohl "sedět". Lékař volí lék strikně individuálně podle celkového zdravotního stavu pacienta.

dotaz

Mamince je předepsán Warfarin, může používat na mazání nohou při křečových žílách Lioton 100 000 gel?

12.3.2018, 21:03
odpověď lékárníka

Gel Lioton 100 000 není pro pacienty na Warfarinu vhodný, jelikož může prodloužit dobu, za kterou dojde ke srážení krve (protrombinový čas). Určitě jej nedoporučuji používat bez vědomí lékaře.

dotaz

Maminka užívá Warfarin Orion a neví, jestli může užít ACC long na kašel?

13.3.2018, 8:04
odpověď lékárníka

Z dostupných informací ze studií není známé, že by acetylcystein (účinná látka) v přípravku ACC long významným způsobem ovlivňoval účinek Warfarinu. Maminka si tak v doporučeném dávkování (1 šumivou tabletu denně ráno po jídle) vzít smí. Pro správný účinek tablet ACC long a léčbu vlhkého kašle doporučuji dostatečný příjem tekutin (minimálně 2,5 litru denně).

dotaz

Beru Warfarin, mohu brát i Godasal? Anopyrin mi byl vysazen.

28.3.2018, 14:30
odpověď lékárníka

Současné podávání Warfarinu a Godasalu musí pečlivě zvážit lékař. Kombinace těchto léků je v určitých indikacích prospěšná, nicméně zvyšuje riziko krvácení, tvorbu modřin atd. Pacient by proto měl i častěji docházet k lékaři ke kontrolám srážlivosti krve.

dotaz

Mohu užívat Trittico, když beru Warfarin na ředění krve?

30.3.2018, 19:47
odpověď lékárníka

Souběžné užívání Trittica a Warfarinu může vyvolat změny v protrombinovém času. Pokud lékař kombinaci doporučí a předepíše, musí přizpůsobit dávkování obou léků. Zároveň by pacient měl být častěji lékařem kontrolován (sledování hodnot Quickova testu).

dotaz

Může se při užívání warfarinu užívat Urinal Akut?

8.6.2018, 10:26
odpověď lékárníka

Urinal akut, stejně jako jiné brusinky či šťávy z nich, k Warfarinu neužívejte, mohlo by dojít k nepříznivému ovlivnění účinku Warfarinu. Mohu však k němu doporučit na zánět močových cest Blokurimu akut v sáčcích, samozřejmě konzultujte i s lékařem.

dotaz

Můžu při léčbě Warfarinem sladit čekankovým sirupem? Jde asi o 20-25 g denně.

23.7.2018, 15:45
odpověď lékárníka

Čekankový kořen, ze kterého se sirup vyrábí, je zdrojem vitaminu K, jehož příjem je nutné při léčbě Warfarinem významně redukovat, proto jeho používání příliš nedoporučuji.

dotaz

Mohu k Warfarinu užívat OmegaMarine forte plus?

12.10.2018, 22:42
odpověď lékárníka

Mastné kyseliny OmegaMarine forte mohou zesilovat účinky Warfarinu, jejich užívání tak není příliš vhodné, popř. je vhodné jejich užívání konzultovat s lékařem.

dotaz

Manžel bere Warfarin, může brát vitamin C? Jedna tableta má 250 mg.

1.11.2018, 17:54
odpověď lékárníka

Vitamin C může ve vyšších dávkách (1000 mg denně a víc) nepříznivě ovlivnit účinek Warfarinu. Pokud manžel nemá vysoký příjem vitaminu C ve stravě, pak by jedna tableta v síle 100 - 250 mg denně vadit neměla.

dotaz

Otec užívá Warfarin 2 mg. Může spolu s ním užívat Prostamol Uno? A co byste nám pro něj doporučili v případě průjmového onemocnění?

29.1.2019, 13:10
odpověď lékárníka

Pokud je tatínek dobře kompenzovaný a má dlouhodobě výsledky Quickova testu v normě, pak by neměl být problém ani při užívání jedné tablety denně Prostamolu Uno. Na průjem způsobený dietní chybou či mírnou infekcí bez teplot trvající krátkodobě (1-2 dny) smí tatínek užít např. černé uhlí nebo Smectu, ale je nutné si ohlídat, aby mezi jejich užitím a Warfarinem (před i po) byla alespon 3 hodinová pauza. Při závažnějších průjmech vždy kontaktujte lékaře!

dotaz

Mohu při léčbě Warfarinem jíst dýně, cibuli, okurky, nakládané okurky a ocet na ochucení?

10.2.2019, 6:40
odpověď lékárníka

Potraviny na které se ptáte obsahují vitamin K v menším množství, ale zároveň to není množství, které by šlo přehlížet. Je tedy potřeba ho zohlednit a nesníst potraviny v jeden den a ve velkém množství. Můžete si dát např. jednu okurku denně, jiný den 4-6 ks nakládaných okurek, další den dýňovou polévku apod. Ocet např. jako zálivku salátů počítat nemusíte a cibuli předpkládám taky nesníte celou, takže tu taky není potřeba příliš počítat.

dotaz

Je možné užívání Warfarinu s vitaminem D3?

25.4.2019, 20:43
odpověď lékárníka

Některé studie poukazují na fakt, že vyšší dávky vitaminu D mohou účinek Warfarinu ovlivnit. Dávka vitaminu D by proto u warfarizovaných pacinetů neměla překročit 400 IU/den (včetně příjmu ze stravy).

dotaz

Mohou se při Warfarinu používat fytonáplasti?

3.6.2019, 10:06
odpověď lékárníka

Pokud Fytonáplast použijete jednorázově, potíže by vzniknout neměly, ale jejich pravidelné a dlouhodobé aplikace při užívání Warfarinu určitě nedoporučuji.

dotaz

Mám kardiostimulátor a beru 4 roky Warfarin. Mohla bych požádat lékaře o jiný lék, třeba Pradaxu? A mohu Protectum Omegu 3? Je mi 84 roků a omezení zeleniny mě hodně vadí.

23.6.2019, 23:49
odpověď lékárníka

Chápu, že je pro Vás omezení příjmu zeleniny a celkové hlídání příjmu vitaminu K nepříjemné. Pradaxa funguje jiným mechanisnem než Warfarin a ne pro každého pacienta je vhodným lékem. Výhodou Warfarinu je, že je používaný dlouhá léta a je s ním spousta zkušeností. Další výhodou je možnost provedení Quickova testu, čímž má lékař možnost zjistit účinnost léčby a případně upravovat dávkování, tato možnost je u jiných antikoagulancií omezená. S lékařem se o změně léku poradit samozřejmě můžete. Veškeré doplňky stravy s obsahem Omegy 3 nejsou vhodné k jakékoliv antikoagulační léčbě, protože mohou zvyšovat její účinek.

dotaz

Beru Warfarin PMCS 7,5 mg denně. Zajímalo by mě, zda můžu k tomuto léku brát DetoxActive 2 x denně 4 kapsle.

20.8.2019, 11:49
odpověď lékárníka

Při léčbě Warfarinem nedoporučuji užívat kapsle DetoxActive. Kapsle totiž mimo jiné obsahují i vitamin K a vitamin C, což jsou vitaminy, které negativně ovlivňují účinky Warfarinu a léčba by se Vám mohla zkomplikovat.

dotaz

Mohu k léku Eliquis na ředění krve jíst různé druhy zeleniny a ovoce? S Warfarinem to nešlo.

25.11.2019, 13:00
odpověď lékárníka

Při užívání Eliquisu si můžete dopřát veškerou zeleninu i ovoce, omezení je jen u Warfarinu.

dotaz

Jak brát Warfarin? Před jídlem nebo po něm?

27.11.2019, 9:19
odpověď lékárníka

Strava zpomaluje vstřebávání Warfarinu, dávka však zůstává zachována. Pokud Vám to nedělá problémy, berte Warfarin nalačno (30 minut před snídaní, nebo 2 hodiny po jídle).

dotaz

Užívám Warfarin 5 mg. Zároveň mám astma. Mohu spolu s Warfarinem užívat lék Erdomed?

12.03.2020, 16:48
odpověď lékárníka

Interakce mezi Warfarinem a Erdomedem nebyly zjištěny a nepředpokládají se, tudíž se léky mohou kombinovat.

dotaz

Beru Warfarin 7 mg denně a píchám si inzulín Insuman Basal Solostar. Můžu brát na zápal Cedrox 500 mg 1 tbl. po 12 hod.?

18.04.2021, 1:32
odpověď lékárníka

Pokud léky předepsal stejný lékař, pak přínos léčby převažuje nad možným rizikem. Popřípadě bude nutno častěji kontrolova hodnoty INR a podle toho upravit dávky warfarinu.

dotaz

Používám Warfarin a lékař-urolog mi nyní na prostatu předepsal Dutrozen a Doxazoxin. V příbalových letácích u těchto léků jsem ale vyčetl, že se s Warfarinem vylučují. Prosím, kde je pravda? Co mám dělat?

01.05.2021, 11:53
odpověď lékárníka

Pokud Vám léky předepsal stejný lékař, nemusíte mít obavy. Warfarin má mnoho jak lékových tak potravinových interakcí. Lékař si pohlídá Vaše hodnoty INR (Quickův test) a popřípadě Vám upraví dávkování Warfarinu, aby byly hodnoty v normě.

dotaz

Léčím se na fibrilaci síni a štítnou žlázu, užívám Euthyrox 50, Betahistin 16, Micardis plus 80/12,5, Warfarin 5, Sotahaxal 80, Trittico 75. Lékař mi doporučil užívat ještě Vitamin D3, Omega 3 a Chitosan od firmy Starlife. Mohu všechno tohle kombinovat? Na kontrolu krve chodím jednou za měsíc.

25.05.2021, 17:23
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace nepředstavuje větší problém. Rizikové by byly k Warfarinu užívat nesteroidní antiflogistika (brufen, diklofenak), vit. K, třezalka a další bylinky, ale o tom jste jistě již seznámena od svého lékaře.