Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Vaginální mykózy a potíže

dotaz

Po stomatologickém zákroku - resekci, extrakci zubu, jsem obdržela recept na lék Entizol, který mám užívat po 12 hodinách. Lékárna mi vydala vaginální tabletu Entizol s doporučením nechat tabletu po jídle rozpustit v ústech, aby prý účinkovala co nejvíce v ráně. To jsem zkusila a následovala silná nevolnost trvající celou noc - následně jsem musela vyhledat lékařskou pomoc, kde jsem obdržela jiný lék. Jakou funkci má příbalový leták, který zdůrazńuje, že se jedná jen o vaginální tabletu? O perorálním užití žádná zmínka. Na dotaz v dotyčné lékárně řekli, že to není problém a v praxi se to běžně dělá... Prosím o laskavé vyjádření k této situaci - mnou dotázaní zdravotníci jsou opačného názoru.

9.7.2015, 23:58
odpověď lékárníka

Záleží, co Vám napsal na recept lékař - jestli pro Vás chtěl vaginální tablety nebo perorální a za jakým účelem (předpokládám, že Vám řekl, co a proč Vám předepisuje a jak budete lék užívat). Pokud už při výdeji v lékárně vznikly nesrovnalosti, měl vydávající lékárník či lékárnice zavolat lékaři a domluvit se s ním. Vaginální tablety se v praxi skutečně v některých případech používají také k rozpouštění v ústech a to při plíśňovém onemocnění v dutině ústní, ale většinou se toho využívá pouze v případě, že na trhu není perorální tableta se stejnou účinnou látkou, což v případě Entizolu tomu tak není - na trhu jsou dostupné jak tablety perorální, tak vaginální. Na druhou stranu potíže, které popisujete (nevolnost, pocit na zvracení, případně zvracení) patří mezi typické a nejčastější po podání metronidazolu (účinná látka Entizolu).

dotaz

Od června jsem byla u gynekoložky asi sedmkrát, pokaždé jsem měla kvasinky, vždy jsem na to dostala nějaké tablety nebo čípky a nikdy to nepomohlo. Stále jsem tedy měla bělavý výtok. Před třemi týdny mě kromě výtoku začalo trápit i svědění, pálení atd, je to opravdu nepříjemné. Změnila jsem tedy gynekoložku a ta mi nechává dělat autovakcínu, na kterou teď čekám. Chtěla jsem se zeptat, jaká je pravděpodobnost, že mi opravdu pomůže, četla jsem totiž různé reakce. Už jsem z tohoto problému opravdu zoufalá, tak do ní vkládám veškěré naděje. Mám o kvasinkách přečteno mnoho a myslím, že nic co by se "nemělo" nedělám (přes upnuté oblečení po správnou hygienu atd). Mám strach, že jestli mi nepomůže tohle, tak už asi nic. Kvasinek jsem se nezbavila už několik měsíců. Ještě jsem četla o nějakých doplňcích stravy jako je femivaxinum neo a další, ale nevím, jestli to nejsou vyhozené peníze, už tak jsem za různé přípravky utratila dost peněz. Děkuji za jakékoliv další informace, jak se jich zbavit.

29.10.2015, 16:21
odpověď lékárníka

Pokud dodržujete doporučená opatření a přes to Vás potíže trápí, požádala bych lékařku také o vyšetření krve (pokud jste testy už nepodstoupila v rámci autovakcíny), když se infekce stále vrací, je často zapotřebí i přeléčení tabletami k vnitřnímu užití (podání celkových antimykotik jako je např. Mycomax aj., nebo antibiotik - např. Entizol a jiné) a ne "pouze" lokální léčba ve formě zaváděcích vaginálních tablet nebo čípků. Přiznám se, že nemám zpětnou vazbu s účinností autovakcín, takže Vám na tuto otázku nedokážu odpovědět. Za to s doplňky stravy jako je Femivaxinum Neo nebo Candivac mám zkušenosti velmi dobré (jde o oslabené kmeny bakterií, které infekce nejčastěji způsobují a organismus si proti nim vytvoří jistou imunitu).

dotaz

Můj gynekolog mi předepsal Ovestin (nemám žádné záněty), ale velmi citlivou suchou pochvu a občas problémy s močovým měchýřem. Na mou námitku ohledně kontraindikací mi řekl, že to není problém že tam vždy píší více, mám tyto, které jsou tam uvedené, před 3 lety lehký infarkt, otoskleroza, chronická lymfatická leukémie – pouze sledovaná, vyšší tlak (pod kontrolou). Mohu tento lék opravdu bezpečně brát?

29.10.2015, 10:59
odpověď lékárníka

U registrovaných léků musí být vypsané veškeré vedlejší účinky, které se vyskytly třeba i jen u jednoho pacienta ze všech testovaných apod., kontraindikace jsou ale jasně dané - infarkt myokardu v kontraindikaci uvedený je. Substituční hormonální terapie (tablety Ovestin nahrazují jeden ženský pohlavní hormon v období menopauzy) a zahajuje se v případě, že převažuje rizika s ní spojená. Suchost vaginální sliznice se dá řešit i zaváděním čípků nebo mastí se zvlhčujícím účinkem (bez hormonů) např. Cicatridina, Vagisan, Feminella Hyalosoft aj.).

dotaz

Beru antibiotika Klacid a začalo mé svědit v okolí vagíny. Prosím, poraďte co s tím. Je to velice nepříjemné.

25.12.2015, 8:08
odpověď lékárníka

Potíže vznikly tím, že antibiotika zničila přirozenou vaginální mikroflóru a přemnožily se patogenní bakterie. Doporučím použít např. Canesten krém (2-3x denně po dobu minimálně 7-10 dní) a zavádění laktobacilů (např. Gynocaps, Fermalac, Lactofeel aj.). V případě výtoku použijte Canesten vaginální tabletu.

dotaz

Mohu užívat vaginální čípky Macmiror complex 500 spolu s Duphastonem?

17.12.2015, 0:03
odpověď lékárníka

Macmiror Complex 500 coby vaginální čípky po zavedení působí lokálně, do krve se nevstřebávají a účinek Duphastonu tak neovlivňují, tudíž ano, můžete.

dotaz

Je mi 64 let a od mládí se mi objevuje opar na rtu, po angině dokonce v třísle, ale od ledna 2016 mám potřetí opar na stydkých pyscích. V podstatě jsem bez sexu, nemám jiného partnera než manžela a ten také jinde sex nemá.Jak se mohu oparu na vagině zbavit? V současné době se mažu Herpesinem.

29.4.2016, 12:58
odpověď lékárníka

Opar na genitáliích je vysoce nakažlivý a je zapotřebí se řídit pokyny lékaře. Obvykle mazání antivirotickým krémem (Herpesin) nestačí a je vhodné celkové přeléčení tabletami (stejný název jako krém - Herpesin tablety - ale jsou vázané lékařským předpisem, nebo existují i jiná celková antivirotika, léčbu Vám zvolí pochopitelně Váš lékař - gynekolog). Preventivně doporučím užívat doplňek stravy obsahující imunoglukany na posílení imunity.

dotaz

Trpím opravdu hodně na kvasinky v pochvě, nyní mám autovakcínu a pomalu se to začíná zlepšovat. Vím, že chlor v bazénech mi spíš přihorší, ale chci se chodit alespoň občas koupat. Chtěla bych se zeptat na nějaký přípravek, který bych si třeba večer po návštěvě aquaparku mohla zavést (přírodní koupaliště neplánuji vůbec). Něco jako prevenci a spíš přírodního charakteru. Už jsem měla opravdu hodně silnějších chemických přípravků za celou dobu mojí léčby a nakonec to bylo spíše na škodu.

6.6.2016, 16:09
odpověď lékárníka

Jako prevenci kvasinkových onemocnění při koupání v bázenech doporučuji použití speciálních ochranných tampónů napuštěných vazelínovým olejem, které brání proniknutí chlorované vody do citlivých intimních oblastí. Po koupání k zachování vaginální mikroflóry nebo k její případné obnově a k udržení správného kyselého pH zavedení jedné tuby gelu Lactofeel večer před spaním.

dotaz

Hodně dlouho trpím na kvasinky v pochvě, už jsem užívala nespočet vaginálních tablet, čípků, mastí a dokonce i autovakcínu. Nic nepomohlo, tak uvažuji nad Wobenzymem. Někde jsem s dočetla, že by se měl Wobenzym začít užívat s jinou léčbou jako jsou třeba vaginální tablety. Je tedy méně učinné, když teď nic takového neužívám a začala bych brát Wobenzym jen tak samotný? A také mám se začátkem léčby počkat spíše po létě?(kvůli občasnému koupání v bazénu atd.)? Když už zainvestuji, chtěla jsem, ať je učinek co největší. Popřípadě máte zkušenosti, že pacientkám s tímto problémem pomohl?

22.6.2016, 12:30
odpověď lékárníka

Wobenzym si můžete nasadit kdykoliv. Pomáhá zvýšit celkovou imunitu a pomáhá zvyšovat odolnost vaginální sliznice vůči patogenům, aby se záněty neopakovaly. V případě, že byste s užíváním začala při infekci, pomůže zároveň ještě navíc urychlit proces léčby. Nemá význam čekat s nasazením Wobenzymu po létě (je to ale samozřejmě na Vás), jen byste měla stále dbát na zvýšené preventivní opatření, aby se infekce nevyskytla - tj. používání speciálních napuštěných ochranných tampónů na koupání (např. Senta Protect) a po koupání můžu ze zkušeností mnoha svých pacientek doporučit také Lactofell gel.

dotaz

Před 4 dny jsem dobrala plato antikoncepce a následující den jsem měla bílý hustý výtok z vagíny. Svědčí to o brzkém příchodu menstruace?

18.7.2016, 23:44
odpověď lékárníka

Bílý výtok (nesmí být však tvarohovité konzistence) bez zápachu a jiných doprovodných potíží může být přirozený. Pro vyloučení infekce či jiného onemocnění by bylo případně potřebné gynekologické vyšetření.

dotaz

Nedávno jsem měla po dobrání antibiotik vaginální mykózu, ale měla jsem pohlavní styk (ještě jsem to nevěděla). Poté jsem se léčila a zdálo se, že to přešlo. Během braní probiotik jsem měla znovu pohlavní styk a asi týden potom znovu svědění. Přítel se měl také mazat masti (Pimafucin), ale po prvním namazání ho to pálilo, proto nemazal. Je tedy možné, že opakovaně dostávám vaginální mykózu od něj? Existuje pro něj nějaká antimykotická mast, která by byla citlivější?

20.9.2016, 17:34
odpověď lékárníka

Z volně prodejných antimykotik si může přítel zakoupit Clotrimazol krém, který se nanáší na postižená místa alespoň 10 dní 3x denně.

dotaz

Mám nepříjemný pocit ve vagíně po antibiotikách, které jsem měla na zánět močových cest. Pomůže mi Wobenzym, když beru Uro-Vaxom?

16.6.2019, 20:11
odpověď lékárníka

Wobenzym bych si na Vašem pořídila v případě, že by se vaginální záněty objevovaly často a vracely by se několikrát do roka. Pokud se potíže objevily (s největší pravděpodobností jde o mykózu) v souvislosti s užíváním antibiotik, jedná se o častý vedlejší účinek této léčby u žen, který se léčí podáním antimykotik - k zaléčení infekce (např. Clotrimazol vaginální tablety s aplikátorem v kombinaci s krémem na potírání zevních rodidel) a na obnovu vaginální mikroflóry (kterou zničily antibiotika) doporučím vaginální kapsle s laktobacily (např. Maldion, Gynimun, Gynocaps aj.).

dotaz

Poraďte mi prosím jak se vypořádat s vaginální mykózou. Děkuji.

21.2.2014, 18:12
odpověď lékárníka

Dobrý den, pokud Vás trápí "pouze" svědění a pálení, doporučila bych Canesten krém, který byste aplikovala na postižená místa 3x denně. Pokud jsou tyto potíže spojeny i s výtokem, doporučuji Canesten CombiPack, kde je navíc ke krému vaginální tableta určena k zavedení na noc. Při opakování potíží by bylo vhodné užívání tabletek Candivac, které pomáhají recidivitu potíží snížit. Obecně platí, že léčbu urychlíte, jestliže se vyhnete potravinám obsahujícím cukr (sacharózu) a budete používat mýdla určená na intimní hygienu (mají upravené pH a často obsahují kyselinu mléčnou).