Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Léky na štítnou žlázu

dotaz

Jsem po odstranění štítné žlázy, beru Letrox, byla mi diagnostikována osteoporóza, užívám Calcichew. Pro lepší přeměnu umělin T4 na T3 přikupuji selen. dále užívám hořčík 375 mg s B6 a piperinem a Schindeleho minerály. Jelikož mi nadměrně padají vlasy, chtěla bych zahájit kůru s Hair Clinic. Prosím poraďte, není toho mnoho, a je tato kombinace doplňků stravy možná?

4.1.2015, 18:54
odpověď lékárníka

Vstřebávání hormonů štítné žlázy (Letrox) snižuje vápník (Calcichew i Schindeleho minerály), hliník, železo (Schindeleho minerály), ale také např. sója (pozor - některé přípravky proti vypadávání vlasů ji obsahují). Současné užívání zmíněných přípravků možné je, ale s minimálně dvouhodinovým odstupem a zároveň je důležitá pravidelná kontrola hladin hormonů štítné žlázy (krevní testy), protože jejich nerovnováha (nedostatek) může mimo jiné způsobit vypadávání vlasů. Hair Clinic z důvodu obsahu železa nedoporučuji.

dotaz

Začala jsem užívat Euthyrox 50 na štítnou žlázu, 1/2 tablety denně, avšak mi nejspíš nesedí, protože mám bušení srdce, dušnost s bolestí zad a hlavy. Jaký lék je vhodný na bolest hlavy, aby se mi neudělalo zle? Připadám si jako při chřipce, akorát nemám teplotu ani kašel. Doktor tvrdí, že za to může stres.

23.6.2015, 20:47
odpověď lékárníka

Vámi popisované potíže můžou být nežádoucím účinkem léku Euthyrox, ale mohou být rovněž důsledkem psychického vypětí. Obvykle po 1-3 týdnech pravidelného užívání Euthyroxu potíže vymizí, anebo lékař podle krevních testů zváží úpravu dávkování. Na bolest hlavy můžete užít jakýkoliv lék s obsahem paracetamolu (tím se vyhnete i riziku podráždění žaludku - např. Paralen, Panadol Novum) nebo s obsahem ibuprofenu (zde je však riziko případné nevolnosti od žaludku - např. Brufen, Ibalgin, aj.).

dotaz

Může užívání třezalky a kozlíku lékařského ovlivňovat vstřebávání letroxu (hormonální substituce po ca štítné žlázy)?

30.7.2015, 21:21
odpověď lékárníka

Není známé, že by kozlík či třezalka negativně ovlivňovaly vstřebávání Letroxu. Účinky Letroxu však snižuje sója a železo.

dotaz

Mám odstraněnu štítnou žlázu a beru lék Euthyrox 100 mg - 1 denně. Mohu brát doplněk stravy Applefit - s jablečným octem, glukomananem a jódem?

16.12.2015, 12:02
odpověď lékárníka

Kvůli obsahu jódu se o vhodnosti užívání poraďte s Vaším endokrinologem. Obsah jablečného octa a glukomanamu nevadí, jen by musel být zhruba tříhodinový odstup mezi lékem na štítnou žlázu (Euthyroxem) a Aplefitem.

dotaz

Může Euthyrox vyvolat nepříjemný pocit v ústech a občasné svědění těla bez vyrážky?

1.3.2016, 9:28
odpověď lékárníka

Euthyrox může způsobit řadu vedlejších účinků. Alergické reakce jsou hlášeny, potíže jako nepříjemný pocit v ústech ne, ale to neznamená, že nemůže být lékem způsobený. O potížích informujte svého lékaře.

dotaz

Mám nemocnou štítnou žlázu a předepsaný Euthyrox 75. Ale léky neužívám už od začátku. Hrozí mi něco?

18.3.2016, 0:59
odpověď lékárníka

Léky byste užívat měla. Hormony štítné žlázy mají v těle nemalé množství funkcí, zejména se podílí na řadě metabolických reakcí, takže hrozí jejich rozvrat, s tím spojená únava, přibývání na váze a tak dále.

dotaz

Jsem pořád ospalý a unavený - může to být způsobeno kombinací léků, které beru: Sobycor 2,5 mg, Prestance 5 mg, Lexaurin 3 mg, Letrox 75 mg, Helicid a Milurit?

4.4.2016, 14:57
odpověď lékárníka

Léčíte se se sníženou funkcí štítné žlázy (lék Letrox) a je typické, že pacienti s tímto onemocněním bývají unavenější. Dále se léčíte s vysokým krevním tlakem (Sobycor, Prestance) a únava může být způsobena kolísáním krevního tlaku. Ale největší důvod, proč se cítíte unavený bude patrně lékem, který užíváte na uklidnění (Lexaurin), lék Vás zklidní, uvolní, čímž ale také způsobí ospalost - jde o jeho typický a častý nežádoucí účinek.

dotaz

Dnes mi byl předepsán lék pro inhalaci Symbicort Turbuhaler 200 mikrogramů / 6 mikrobgramů / inhalace. Doma jsem si přečetla, že by se neměl užívat v kombinaci léků na štítnou žlázu (užívám Letrox 75 na sníženou funkci). A také nevím, zda inhalovat nalačno či po jídle.

5.4.2016, 10:56
odpověď lékárníka

Ano, omezení tu je, protože kortikoid obsažený v Symbicortu snižuje přeměnu hormonu štítné žlázy thyroxinu na trijodthyronin (T4 na T3). Letrox lze používat dohromady se Symbicortem pouze v případě, že předepisující lékař ví, že Letrox užíváte a vzal tak na vědomí, že bude možná potřeba dávkování Letroxu upravovat (podle výsledků krevních testů).

dotaz

Užívám Letrox 1x denně a Symbicort na astma. Chtěla bych se zeptat, jak často mají být prováděny krevní testy na kontrolu činnosti štítné žlázy. Také bych poprosila o radu radu, co používat při nadměrném padání vlasů a třepení nehtů. V neposlední řadě mě často chytají křeče a to v prstech u rukou i nohou, někdy v lýtkách. Čím to může být? A co používat, aby se křeče zmírnily?

24.5.2016, 12:59
odpověď lékárníka

Testy na kontrolu štítné žlázy by měly být prováděny minimálně jednou za 3 měsíce, při špatných výsledcích častěji podle toho, jak kontroly naplánuje lékař. Jednou z mnoha příčin padání vlasů a třepení nehtů může být právě onemocnění štítné žlázy, proto je důležité, aby nejen z tohoto důvodu byl Váš stav kompenzovaný. Pokud byste chtěla užívat tablety proti vypadávání vlasů, doporučím ve Vašem případě čistý Methionin (2x denně 1 kapsli po dobu 2-3 měsíců) a zinek (1x denně 1 tabletu). Křeče jsou nejčastěji projevem nedostatku hořčíku (zde doporučím užívat Tbl. Magnesii lactici 3x denně 1 tabletu, po zlepšení 1-2x denně 1 tabletu).

dotaz

Léta jsem užívala na štítnou žlázu lék Trimepranol ten se již u nás neprodává. Existuje za Trimepranol nějaká náhrada?

30.5.2016, 21:45
odpověď lékárníka

Trimepranol není lék na štítnou žlázu, ale řadí se mezi tzv. beta-blokátory, které jsou indikované pro léčbu např. vysokého krevního tlaku, některých druhů arytmií, anginy pectoris či při srdečním selhávání. Žádný lék obsahující konkrétně metopranolol (účinná látka v léku Trimepranol) již není v České republice registrovaný. Beta-blokátorů je ale na trhu značné množství, nejvhodnější tip pro pacienta volí lékař, nejlépe kardiolog.

dotaz

Mám 2 roky po operaci štítné žlazy. Nejdřiv jsem brala Letrox 100, pak Euthyrox 100 mg. Po operaci mám denně zvyšené teploty a jsou ovlivněny menstruačnim cyklem. Jakmile dostanu menstruaci, teplota mi klesne na 37 až 37,2 stupně a to trvá tak dva týdny. Pak až do začatku další menstruace mám teplotu až 37,5 stupňů. Před čtyřmi měsíci jsem byla na kontrole u endokrynoložky a po odběrech mi dávku Euthyroxu snížila na 88 mg. Jsem hrozně unavená, vypadla mi většina vlasů a ten zbytek ani nejde učesat. Hlavně bych prosila o radu, jestli nejsou na trhu jiné léky, než Letrox či Euthyrox.

27.7.2016, 11:07
odpověď lékárníka

Po operaci štítné žlázy (po jejím vyjmutí) je nezbytná substituční terapie, tj. užívání léků s hormonem štítné žlázy - s levothyroxinem. Dávku levothyroxinu určuje endokrinolog podle několika výsledků krevních testů individuálně pro každého pacienta zvlášť také v souvislosti s tím, jak se pacient celkově cítí. Na trhu jsou celkem 3 léky, které levothyroxin obsahují a to Letrox, Euthyrox a Eltroxin (jedná se tedy o ty samé léky od různých firem). U některých pacientů bývá zapotřebí také současné doplnění jódu, ale opět je nutná konzultace s endokrinologem.

dotaz

Může Euthyrox způsobovat kašel, zadýchávání, hlasité dýchání či lichen planus? Případně jaké alternativy Euthyroxu existují?

5.10.2016, 14:59
odpověď lékárníka

Mezi zjištěné vedlejší účinky Euthyroxu patří např. bušení srdce a zrychlený tep (hlasité dýchání a zadýchávání se by mohlo být projevem) a alergické reakce projevující se hlavně v oblasti kůže a dýchacího systému, ale vyloženě lichen planus mezi ně nepatří. Protože Vaše potíže s užíváním Euthyroxu souviset nemusí, informujte o těchto problémech svého lékaře. Jako lékárník Vám mohu nabídnout pouze lék se stejným složením jako je Euthyrox, změna léku či úprava dávkování je vždy na lékaři.

dotaz

Je možné užívat na štítnou žlázu lék Letrox a Ladybon? Nebo Ladybon snižuje účinek Letroxu?

12.10.2016, 13:45
odpověď lékárníka

Substituční hormonální terapie v menopauze (Ladybon) mohou užívat také pacientky léčíčí se se štítnou žlázou (Letrox). Ladybon však může snížit účinek Letroxu, takže se může (ale nemusí) stát, že bude zapotřebí upravit (zvýšit) dávku Letroxu.

dotaz

Po odstranění štítné žlázy před 9 lety beru Letrox 75. Od té doby mám vysoký cholesterol, takže to zřejmě souvisí. Četla jsem, že nedostatek T3 může zvyšovat cholesterol, jak zvýšit T3, u nás snad prý léky s ním nejsou? Jak je to možné, když v jiných zemích ano? A ještě dotaz - mohu při užívání Letroxu užívat doplňky stravy či pít bylinné čaje, jíst lněné semínko apod.?

20.4.2017, 19:31
odpověď lékárníka

K Letroxu smíte pít bylinné čaje i lněné semínko.

dotaz

Mohu bez obav kombinovat Letrox 75 a Rosucard 10 mg? Mám dost zvýšený cholesterol.

9.8.2017, 21:26
odpověď lékárníka

Rosucard je u pacientů se sníženou funkcí štítné žlázy kontraindikovaný. Doporučuji se obrátit na lékaře.

dotaz

Užívám Euthyrox 25 mikrogramů. Byl mi předepsán Rosucard 10 mg. Není zde kontraindikace?

8.11.2017, 20:29
odpověď lékárníka

Rosucard je pro pacienty s hypofunkcí štítné žlázy kontraindikován v dávce 40 mg a více. Dávka 10 mg, kterou máte předepsanou Vy, užívat smíte. Stejně je ale dobré lékaře na užívání Euthyroxu upozornit.

dotaz

Kdy bych měl užívat léky na štítnou žlázu - před snídaní nebo po snídani?

9.2.2018, 19:49
odpověď lékárníka

Tablety s obsahem levothyroxinu (např. Letrox, Euthyrox) sloužící k substituční léčbě hypofunkce štítné žlázy se užívají ráno půl hodiny až hodinu před snídaní.

dotaz

Může maminka, ve věku 70 let, brát současně Letrox na štítnou žlázu a Micardis na vysoký tlak?

12.2.2018, 10:10
odpověď lékárníka

Ano, léky Micardis a Letrox lze kombinovat.

dotaz

Jsem čtyři měsíce po operaci štítné žlázy. Mohu užívat Tribulus terrestris, aniž by snižoval hormony? Užívám Letrox 125 až 200.

15.7.2018, 15:44
odpověď lékárníka

Kotvičník nemá vliv na účinky Letroxu, takže ano, užívat jej smíte.

dotaz

Užívám léky na štítnou žlázu Euthyrox a antidepresiva Brintellix. Je možné je brát současně nebo musí být mezi léky časový interval?

7.2.2019, 22:44
odpověď lékárníka

Mezi Euthyroxem a Brintellixem nebyly zjištěné interakce a oba léky si lze vzít najednou. Euthyrox je nutné brát nalačno tj. půl hodiny před snídaní a Brintellix lze nalačno užít také anebo se dá vzít později během jídla.

dotaz

Můžu užívat Femiflavon forte na přechod, když užívám léky na sníženou funkci štítné žlázy? Užívám 1x denně Euthyrox 150.

20.2.2019, 16:06
odpověď lékárníka

Femiflavon forte užívat smíte, ale za předpokladu, že dodržíte od jeho a užití Euthyroxu minimálně tříhodinovou pauzu.

dotaz

Přibírá se po Detralexu? A můžu ho užívat, když beru ještě také Euthyrox?

19.6.2019, 3:55
odpověď lékárníka

Z dostupných informací není známé, že by Detralex způsoboval přírůstky na váze. Jelikož se však léčíte se štítnou žlázou a užíváte Euthyrox, přisuzovala bych kolísání váhy této léčbě.

dotaz

Beru nově Euthyrox 50 mg, a to v dávce 1 tabletu denně ráno. Jak je to prosím s alkoholem? Můžu nějaký pít nebo ho vůbec nesmím?

28.10.2019, 20:42
odpověď lékárníka

Střídmě a přílěžitostně si alkohol dopřát smíte, ale nedoporučuji více než 1 skleničku vína nebo 0,5 litru piva.

dotaz

Beru Letrox 50 na štítnou žlázu. A potřebovala bych si vzít Ascorutin. Nechce mi skončit menstruace. Smí se Ascorutin k Letroxu 50?

31.10.2019, 14:34
odpověď lékárníka

Ano, léky smíte zkombinovat. Jestliže má krvácení atypický průběh anebo trvá příliš dlouho, neváhejte se obrátit na svého gynekologa.

dotaz

Beru Euthyrox 100 na nemocnou štítnou žlázu. Můžu užívat Paralen?

30.09.2020, 6:57
odpověď lékárníka

Ano, můžete, léky se vzájemně neovlivňují.

dotaz

Už podruhé se mi stalo, že jsem zapomněla ráno na 1 prášek Euthoryxu a následující den jsem si vzala ráno tablety dvě. Je to špatně, nebo to se mnou nic neudělá?

17.01.2021, 10:24
odpověď lékárníka

Když si Euthyrox zapomenete vzít, následující den dávku nezdvojnásobujte a vezměte si klasicky jednu tabletu, jak máte předepsané. Hlídejte si ale, ať se to stává co nejméně.

dotaz

Mám předepsané léky Emanera, Euthyrox a Thezeo. Jak mám tyto léky ráno postupně užívat (v jakém pořadí), když Emanera i Euthyrox se mají brát nalačno?

07.02.2021, 0:57
odpověď lékárníka

Euthyrox užívejte ráno půl hodiny před snídaní a nezapíjte tabletu mlékem. Přípravky s vápníkem nebo železem užívejte s rozestupem min. 2hod. od Euthyroxu. Tobolky Emanera je možné užívat v kteroukoli denní dobu s jídlem, nebo nalačno. Tezeo se obvykle užívá 1x denně ve stejnou denní dobu nezávisle na jídle. Lze užít s jídlem i bez jídla.

dotaz

V roce 1995 mi byla odebrána štítná žláza a od té doby užívám 30 minut před snídaní Euthyrox 100. Na podzim 2020 jsem začala mít potíže se srdcem a od listopadu 2020 užívám Eliquis 5 mg (1-0-1), Propanorm 150 mg (1-1-1),Concor 2,5,mg (1-0-0), Rosumop 10 mg (0-1-0) a do půlky ledna 2021 jsem užívala Ursosan forte 500 mg(0-0-2). Zhruba od podzimu jsem začala být více unavená, večer musím chodit spát už po 21.hodině. Při první letošní kontrole na endokrinologii jsem měla TSH 9,8 U/I, což vypadá na to, že se mi Euthyrox někde ztrácí. Nemohou to způsobovat léky na srdce?

16.02.2021, 14:41
odpověď lékárníka

Ano, některé léky na tlak a na srdce mohou vyvolávat únavu, závratě nebo bolesti hlavy. Taky důležitou roli hraje hormonální rovnováha. Štítná žláza ovlivňuje látkovou výměnu, svalový, nervový, trávicí systém. Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Poruchy štítné žlázy mohou souviset s únavou, přibíráním na váze, nebo i vypadáváním vlasů.

dotaz

Začala jsem brát Euthyrox 50 mg. Bylo mi řečeno, že lék mám užívat 25 mg ráno a 25 mg večer. Poslední 3 dny trpím na nespavost. Může to být lékem, který užívám večer? Popřípadě mohu užívat celých 50 mg ráno?

12.03.2021, 12:14
odpověď lékárníka

Euthyrox se obvykle užívá ráno nalačno (půl hodiny až hodinu před jídlem), zapíjí se čistou vodou, nezapíjet mlékem. Minerály, vápník, železo a mléčné výrobky by měly být alespoň s 2hod. odstupem. Užívání Euthyroxu ráno nalačno nejlépe napodobuje přirozený proces štítné žlázy. Potíže jako častá únava, nesoustředěnost, nespavost nebo neklid mohou souviset se štítnou žlázou. Ta má pro organismus zásadní význam. Vyrábí hormony, které ovlivňují rychlost látkové přeměny, spotřebu kyslíku a vývoj organismu. Večerní dávka je neobvyklá, pokud Vám lékař dávkování z nějakého důvodu takto rozepsal, konzultujte změnu v dávkování prosím s ním.

dotaz

Dobrý den, v poslední době trpim nočním pocením, trvá to zhruba půl roku. Moje doktorka mi poradila vyhýbat se stresu, ale já snad žádný moc nemám. Nadváhou netrpím, těhotná nejsem a léky neberu, jen v letním období Xyzal na alergii. Existuje nějaká přírodní kúra, případně změna jídelníčku, která by mohla pomoci? Děkuji.

15.6.2014, 23:12
odpověď lékárníka

Dobrý den, noční pocení má řadu příčin, může souviset nejen s kolísáním stresových hormonů (adrenalin, noradrenalin) či pohlavních hormonů (menstruace, těhotenství, menopauza), ale může být také způsobené sníženou či naopak zvýšenou tvorbou hormonů štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin). Proto bych svou lékařku pro jistotu poprosila o tyto krevní testy. Z přírodní léčby můžeme vyzkoušet šalvěj, buď ve formě čaje (pije se 2x denně) či ve formě tablet (1 tableta denně), po dobu minimálně 1 měsíce.

Detoxikace organismu rozhodně nebude od věci a může pomoci Doporučuji Bio Spirulinu se selenem. Co se úpravy jídelníčku týče, snažte se omezit / vyloučit sůl, zázvor, pepř a jiné pálivé koření, cukr (sladkosti), kofein (kávu) a alkohol. V nadměrném množství nepijte (ale nemusíte úplně vyloučit) mléko a ostatní mléčné výrobky.