Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Nouzová antikoncepce (léky proti otěhotnění)

dotaz

Mohu použít Postinor 2x během 14 dnů? Může mi to nějak ublížit?

10.5.2015, 8:54
odpověď lékárníka

Postinor slouží jako nouzová antikoncepce (tj. nenahrazuje pravidelnou kontracepci) a doporučuje se použít maximálně 1x během cyklu jelikož obsahuje vysokou dávku hormonu, která už tak může mít řadu nežádoucích účinků. O nutnosti použití dalšího balení se poraďte se svým gynekologem (záleží v jaké fázi cyklu jste) a je také třeba zcela vyloučit těhotenství po užití předešlého balení.

dotaz

Zhruba před 14 dny jsem užila pilulku Postinor cca tyden na to se mi objevila menstruace, pro upřesnění mi začala po dvanácti dnech a po pěti dnech bylo po ní, dva dny byl klid a teď po 21 dnech, kdy bych měla dostat svou menstruaci při pravidelném cyklu, se objevila znovu lehkou bolestí v podbříšku - prostě můj obvyklý průběh menstruace... Chtěla jsem se zeptat jestli mohu dvakrát do měsíce menstruovat nebo proč se opět objevila ta menstruace... Nemám moc času a nechci hned chodit k doktorovi, ovšem odborná rada by mi pomohla.

21.5.2015, 19:20
odpověď lékárníka

Postinor obsahuje vysokou dávku hormonu, který v organismu často způsobí nejednu komplikaci. Mezi nejčastější nežádoucí účinky Postinoru patří krvácení v jinou dobu než je termín očekávané menstruace (a to jak předčasné, tak pozdější) a je potřeba s tím počítat, upozornit Vás na to měl vydávající lékárník. Pokud se další menstruace neobjeví v očekávaném termínu, nebo bude probíhat atypicky, navštivte pro jistotu svého gynekologa.

dotaz

Dostala jsem menstruaci se zpožděním 14 dnů. Test jsem si dělala a těhotná nejsem a na den poté se stala nehoda při styku a hned jsem použila Postinor. Chci se zeptat má to nějaký vliv na účinky Postinoru, když sem to před použitím nedostala?

15.5.2015, 23:03
odpověď lékárníka

Mechanismus účinku Postinoru je takový, že brání ovulaci (pokud k ní ještě nedošlo) a zabraňuje případnému uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Postinor se ale nesmí užít v případě, že je menstruace opožděná. Vyloučení těhotenství pomocí těhotenského testu může být nepřesné a bylo by bývalo vhodné navštívit gynekologa, nechat se vyšetřit, snažit se objasnit důvod vynechání menstruace, definitivně vyloučit těhotenství a poradit se s ním, jak postupovat dál.

dotaz

Chci si přes internet objednat Ella One na potrat, mám totiž těhotnou přítelkyni a dítě nechceme. Jak to mám prosím objednat přes internet, pošlete mi prosím odkaz, v lékárně nám prý tabletu vydají jen na recept.

8.7.2015, 12:20
odpověď lékárníka

EllaOne tableta slouží proti otěhotnění, neslouží k vyvolání potratu, tj. v případě, že k otěhotnění již došlo, nesmí se tato tableta užít! Nevyvolá potrat, ale hrozí poškození plodu.

dotaz

Je prosím možné užít Postinor po miniinterupci?

4.7.2015, 6:09
odpověď lékárníka

Vysokou dávku hormonu v Postinoru byste neměla užít bez konzultace se svým gynekologem, který po miniinterupci zná Váš aktuální zdravotní stav.

dotaz

Chtěla bych se zeptat jestli vadí, když jsem použila lék Postinor dvakrát během 1 cyklu (1 na začátku a po 2. na konci).

1.7.2015, 2:32
odpověď lékárníka

Postinor je nouzová antikoncepce, která se dá použít pouze 1x během jednoho cyklu, poté je nutné používat bariérovou metodu kontracepce a předejít tak opakovanému užití. Navíc pokud jste si Postinor vzala pár dní před očekávanou menstruací, vzala jste si to zbytečně, protože otěhotnění v těchto dnech je nemožné.

dotaz

Menstruaci jsem měla dostat už před týdnem 20. 7. A ve čtvrtek 23. 7. jsem měla s přítelem pohlavní styk s kondomem. V neděli 26.7 jsem si pro jistotu šla koupit Escapelle, jinak jsme sex od předchozí menstruace neměli. Je možné, že jsem těhotná, když se menstruace ještě nedostavila?

27.7.2015, 23:34
odpověď lékárníka

Pohlavní styk jste měla v období očekávané menstruace, tj. v neplodných dnech, kdy otěhotnění možné není. Escapelle jste tak užila zbytečně (navíc byl styk chráněný) a tato vysoká dávka hormonu může menstruaci zase o několik dní posunout. Pro jistotu si zakupte spíš těhotenský test a objednejte se ke svému gynekologovi.

dotaz

Postinor jsem užila a nezvracela. Tak druhou tabletku jsem užila po 12 ti hodinách od té první, jak mi řekli v lékárně. Mám si potom udělat tehotensky test popřípadě se objednat ke gynekologii pro jistotu?

27.7.2015, 13:22
odpověď lékárníka

Ano, ani Postinor není stoprocentní. Těhotenský test si udělejte pro jistotu a v případě, že nedostanete v očekávaném termínu menstruaci (s tolerancí 5-10 dní - Postinor ji může posunout), objednejte se na gynekologii.

dotaz

Stala se nám s přítelem nehoda při sexu - praskl nám kondom a před 3 hodinami jsme měla dvě skleničky vína. Kdy mohu prosím užít Postinor? Nebude to mít nějaké vedlejší účinky, když jsem měla alkohol?

24.7.2015, 20:29
odpověď lékárníka

Postinor si můžete bez obav vzít, jen je potřeba si vzít druhou tabletu, pokud byste do 3 hodin po jeho užití zvracela.

dotaz

Existují léky proti jednorázovému neplánovanému početí?

1.10.2015, 10:41
odpověď lékárníka

Ano, existují a jsou volně prodejné. V lékárně je zakoupíte pod názvem Postinor, Escapelle, Nulsora nebo EllaOne. Vydávající lékárník či farmaceutický asistent Vám vysvětlí dávkování (u jednotlivých typů nouzové antikoncepce se liší), kontraindikace a nežádoucí účinky.

dotaz

Píši Vám ohledně tabletky Escapelle - měla jsem pohlavní styk den po menstruaci a 54 hodin po styku jsem si vzala pilulku. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění?

22.10.2015, 16:24
odpověď lékárníka

Čím dřív se tableta Escapelle užije, tím víc se pravděpodobnost jejího účinku zvyšuje. Myslím si, že se nemusíte strachovat, do 72 hodin jste tabletu užila.

dotaz

Dne 11. 10. nám s přítelem praskl kondom. Do hodiny a půl jsem užila Escapelle. Jaká je šance, že tableta zabere, když jsem poslední menstruaci měla 30. 9.?

11.10.2015, 10:57
odpověď lékárníka

Nouzové antikoncepce nejsou 100 %, dle studií ale zabrání otěhotnění v 88-92% případech. Vy jste užila tabletku velmi rychle, myslím si, že se nemusíte obávat.

dotaz

Před pěti dny jsme s přítelem měli nehodu - praskl nám kondom, a on se zrovna v tu chvíli udělal, půl hodiny na to jsem si vzala Postinor 2, ale dodnes jsem nedostala mensturaci. Pociťuji nechutnost, bolet břicha a hlavy. Nevím jestli můžu být těhotná nebo je to jen kvůli užití toho prášku.

28.11.2015, 16:13
odpověď lékárníka

Postinor jste užila v době, kdy očekáváte menstruaci, tj. v neplodných dnech, jeho užití bylo zbytečné. Potíže, které popisujete mohou být příčinou jak očekávané menstruace, tak nežádoucím účinkem Postinoru. Pokud budou potíže přetrvávat, navštivte svého gynekologa.

dotaz

Chci se zeptat na tabletku ellaOne. Selhala nám s přítelem ochrana při sexu a musela jsem si vzít tabletku ellaOne. Vzala jsem si ji po 10 hodinách. Menstruace mě měla začít 3 dny po užítí tablety. Dostavilo se jen mírně špinění po dobu dvou dnů. Nemůžu být těhotná?

13.11.2015, 10:33
odpověď lékárníka

Pokud máte pravidelný cyklus a k selhání ochrany došlo 3 dny před očekávanou menstruací, užití tablety ellaOne bylo zbytečné, měla jste už neplodné dny, tj. otěhotnění je nemožné. Pokud byste těhotná byla, nebude příčinou toto selhání ochrany.

dotaz

Měli jsme sex s přítelkyní, ten den ji skončila menstruace (dnes) a praskl nám kondom. Chtěli bychom koupit tabletku proti otěhotnění Postinor. Mně je 18 let a mé přítelyni 15. Dočetl jsem se, že lék může lékarna vydat osobě, která ho chce použít (žena). Ale je to omezené věkem 16+. V tom případě teda máme smůlu, nebo jsem četl špatné informace?

31.10.2015, 19:03
odpověď lékárníka

Zhruba od poloviny května letošního roku je Postinor a jiné nouzové antikoncepce volně pro prodejné bez omezení, ale jejich užití se doporučuje ženám nad šestnáct let, pro ženy mladší pouze po předchozí konzultaci s gynekologem.

dotaz

S přítelkyní nám praskl kondom. Vím, že řešením by mohla být některá z tablet "po", ovšem přítelkyně trpí trombózou. Existuje nějaký lék, způsob, jak v tomto stavu otěhotnění zabránit?

23.1.2016, 17:23
odpověď lékárníka

Použití všech nouzových antikoncepcí je u trombózy skutečně v kontraindikaci. Nicméně i tak ji může gynekolog po zvážení zdravotního stavu doporučit, poraďte se proto, prosím, s ním.

dotaz

Použila jsem pilulku Nulsora zhruba 30 hodin po styku (bohužel dříve to nešlo), je pravdepodobné že zabere?

25.1.2016, 10:27
odpověď lékárníka

Čím dříve je tableta užita, tím se zvyšuje její účinnost. Nulsoru je možné užít do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku nebo selhání použité antikoncepční metody, takže jste ji užila včas.

dotaz

Před pěti dny jsem měla se svým manželem pohlavní styk, při kterém nám praskl kondom. Koupila jsem si proto Postinor 2 a užila ho přesně tak, jak bylo napsané v návordu. I druhou pilulku jsem si podle instrukcí vzala přesně po 12 hodinách. Je možné, že jsem otěhotněla? Nemám totiž menstruaci, kterou už jsem měla dostat, ani žádné příznaky.

19.1.2016, 8:23
odpověď lékárníka

Pakliže jste Postinor užila přesně podle doporučeného návodu (platí, že čím dřív si jej vezmete, tím lépe), je otěhotnění velmi nepravděpodobné.

dotaz

Před 2 dny jsem měla chráněny pohlavní styk (kondom), ale bohužel došlo k nehodě, kdy kondom praskl a sperma tudíž skončilo ve mě. Měla jsem přesně den po menstruaci. Dnes jsem byla v lékárně a koupila jsem si Postinor. Leží mi na stole a já na něj stále koukám, lékárnice mi totiž řekla, že bych ho užít nemusela, jelikož jsem měla den po menstruaci. Četla jsem pár diskuzí o tomto prášku, co je to za svinstvo a prostě nevím jestli ho užít nebo ne.

18.1.2016, 13:27
odpověď lékárníka

Pokud máte pravidelný menstruační cyklus a víte, kdy míváte ovulaci, dá se riziko otěhotnění snadněji posoudit. Ovulace bývá většinou v polovině cyklu, tj. mezi 12. - 14. dnem, ale jsou výjimky, kdy žena ovuluje dřív nebo naopak později. Riziko otěhotnění den po menstruaci je malé, ale není zcela vyloučené. Hormon obsažený v Postinoru má řadu nežádoucích účinků a tělu rozhodně nic dobrého nepřinese, ale rozhodnutí zda si tablety vezmete nebo ne, je pouze na Vás.

dotaz

Může žena použít lék Postinor, když je měsíc po miniinterupci?

28.2.2016, 8:24
odpověď lékárníka

Po mimiinterupci nelze Postinor užít bez konzultace s gynekologem.

dotaz

Chci se zeptat na lék Nulsora. Užila jsem ho do 12 hod po styku 12. den cyklu. K vyvrcholení došlo mimo, ale partner si nebyl jistý. Chci se zeptat, zda je možné otěhotnět.

15.2.2016, 21:09
odpověď lékárníka

Ani nouzové antikoncepce nejsou 100 %, ale vzhledem k tomu, že jste tabletu užila včas (čím dříve, tím lépe), je pravděpodobné, že neotěhotníte.

dotaz

Moje přítelkyně bere prášky proti otěhotnění a po měsíci nedostala menstruaci, což ani ona sama nechápe. Byla u doktora a žádné známky těhotenství na ultrazvuku nebyly vidět. Doktor jí řekl, že by měla dostat menstruaci 13. 2., což už bylo a stále se menstruace nedostavila.

14.2.2016, 12:56
odpověď lékárníka

Pokud Vaše přítelkyně užívala antikoncepci pravidelně a lékař navíc těhotenství z ultrazvuku vyloučil, není důvod se těhotenství obávat, navíc menstruaci odhadl přibližně, nemůže vedět přesně kdy, počítejte tak plus mínus 3-4 dny (od 13. 2.). Vynechání menstruace může mít i spoustu dalších příčin.

Důvodem vynechání menstruace může OBECNĚ být také stres, hormonální nerovnováha, cysty, užívání některých dalších léků a také řada jiných onemocnění. Těhotenství lze posoudit také z krevních testů, o které může Vaše přítelkyně na gynekologii případně požádat.

dotaz

Je možné po užití pilulky proti početí 12 den cyklu, aby se další menses zpozdil, ale projevy jako bolesti břicha, hlavy, náladovost apod. byly naopak dříve, přičemž já nebyla těhotná?

2.3.2016, 8:49
odpověď lékárníka

Ano, je to možné a po užití tablety proti početí celkem běžné. Hormonální výkyvy mají za následek právě zmiňované účinky.

dotaz

Můj nový partner mne neplánovaně pozval na víkendový pobyt. Chtěla bych se milovat, ale nesnáším kondomy a antikoncepci neberu, protože jsem byla bez partnera čtyři roky a tak mi připadalo zbytečné pojídat hormony. Chci se tedy zeptat, jestli můžu tuto situaci vyřešit Postinorem? Budeme spolu trávit dva dny. Menstruaci bych měla dostat týden po společném víkendu a po ní již začnu užívat antikoncepci. Je mi 30 let a nemám žádné zdravotní potíže. Pokud bych to takto řešila můžu se milovat vícekrát mezi užitím první a druhé tablety?

7.3.2016, 20:54
odpověď lékárníka

Mechanismus účinku léku Postinor je, že zabraňuje ovulaci. Pokud máte pravidelný cyklus a menstruaci očekáváte týden po pohlavním styku, budete mít patrně po ovulaci a užití Postinoru tak nebude mít význam. Další možností jak se pro jistotu před otěhotněním chránit je použití lokálně působícího spermicidního krému nebo vaginálních čípků Pharmatex.

dotaz

Při sexu jsme s manželem měli "nehodu", v době mých plodných dnů. Vzala jsem si Postinor po 36 hodinách (manžel se bál,že mi ublíží) a další po 14 hodinách (špatně nařízený budík). Nyní mám zmeškanou menstruaci 4 dny. Udělala jsem si těhotenský test a je pozitivní. Další sex po Postinoru už jsme neměli.Je možné že nezabral a jsem těhotná?

20.3.2016, 14:05
odpověď lékárníka

Mechanismus účinku Postinoru je, že zabraňuje ovulaci. Pokud k nechráněnému styku došlo v době, kdy už ovulace proběhla a Vy jste Postinor užila až po 36 hodinách po styku, je možné, že těhotná jste.

dotaz

Měla jsem s přítelem pohlavní styk a praskl nám kondom. Zrovna když mám plodné dny. Koupila jsem si Ellaone a chci se zeptat, jestli zabrání připadnému otěhotnění i když bych měla mít (možná jsem už měla) ovulaci?

21.3.2016, 20:27
odpověď lékárníka

EllaOne ovulaci zabraňuje a oddaluje (podle informací ze studií oddálí prasknutí folikulu až o 5 dní). Pokud ale již k ovulaci došlo, záleží, jak rychle jste si tabletu vzala, šance na otěhotnění by byla sice malá, ale ne zcela vyloučená.

dotaz

Jak dlouho je v těle Postinor, než se vyloučí?

18.4.2016, 21:32
odpověď lékárníka

Úplné vyloučení levonorgestrelu z organismu trvá cca 2-3 dny.

dotaz

Ještě nikdy jsem nemenstruovala, ale včera jsem spala bez ochrany se svým přítelem. Mohu otěhotnět? Radši bych si vzala Postinor, ale když jsem nikdy neměla menstruaci a je mi 15, tak aby to nějak neovlivnilo příchod první menstruace.

23.4.2016, 15:02
odpověď lékárníka

Je téměř nemožné, abyste otěhotněla, nicméně by bylo vhodné hned z několika důvodů ochranu používat. Postinor je určený pro ženy, které již menstruují a jsou starší 16 let, do této doby je Postinor bez výslovného doporučení gynekologa kontraindikován.

dotaz

Před měsícem jsem samovolně potratila a dnes nám s přítelem praskl kondom. Jaká je prosím šance otěhotnění a popřípadě bych se ráda zeptala, zda mohu užít Postinor.

23.5.2016, 11:39
odpověď lékárníka

O vhodnosti užití nebo neužití Postinoru Vám poradí nejlépe gynekolog, který zná Váš zdravotní stav, obraťte se proto prosím na něj.

dotaz

Měli jsme s přítelem nechráněný pohlavní styk pár dní před mou ovulací. Vzala jsem si Postinor do 10 hodin od styku. Za 5 dní se dostavila menstruace. Jeden den po této "uměle" vyvolané menstruaci jsme měli nechráněný styk znovu. Žila jsem v domění,že nemohu otěhotnět, protože je to pár chvil po skončení menstruace. Myslím si to správně?

4.6.2016, 8:19
odpověď lékárníka

U žen, které nemají pravidelný menstruační cyklus nebo jej mají momentálně narušený vlivem nouzové antikoncepce (Postinor) se dá hůře odhadnout další den ovulace. Domnívám se ale, že Vaše šance na otěhotnění je malá, to ale neznamená zcela vyloučená. Doporučuji konzultaci s gynekologem, protože užití Postinoru (ani jiné nouzové antikoncepční tablety) v tak krátké době po sobě není pro organismus vůbec optimální.

dotaz

15 hodin po pohlavním styku jsem si vzala Postinor, druhou až po 16 hodinách, tzn. se čtyř hodinovým spožděním. Není možné, že proto Postinor nebude fungovat?

13.6.2016, 10:33
odpověď lékárníka

Studie jsou provedené na užití druhé dávky Postinoru po 12 hodinách a tím tak zajištění vyšší spolehlivosti antikoncepce, ale myslím si, že 4 hodinové zpoždění ještě tolik nevadí, že nemusíte mít obavy, důležité je, že jste druhou tabletu užila.

dotaz

S manželem nám při sexu praskl kondm - stalo se to 4 dny po menstruaci. Je mi 48 let. Jaká je prosím šance na otěhotnění. Mám si vzít Postinor?

14.6.2016, 7:05
odpověď lékárníka

Se zvyšujícím se věkem šance na otěhotnění postupně klesá, nicméně do doby, kdy žena menstruuje, se zcela vyloučit nedá. O vhodnosti užití Postinoru nebo jiné nouzové antikoncepce se ale prosím poraďte se svým gynekologem.

dotaz

Před pěti dny jsem měla nechráněný pohlavní styk v době plodných dnů, ale partnerovo vyvrcholení šlo "mimo mě". Kvůli nedostupnosti jsem tabletku "po" (Postinor) použila až 36 hodin po styku. Po první, ani druhé tabletce jsem nezpozorovala žádné vedlejší účinky. Vše přišlo po jednom dni: teplota, únava,bolest v krku, bolest v podbříšku, mírný průjem a tlak v prsou. Krvácení se ještě nedostavilo, pravidelnou menstruaci mám dostat až za 2 dny. Potřebovala bych ujistit, že tyto příznaky mohou být stále vedlejšími účinky Postinoru a ne obávaného těhotenství a zda by příznaky těhotenství přišly tak brzy.

24.6.2016, 11:50
odpověď lékárníka

Únava, bolest v podbřišku, průjem a tlak v prsou jsou známé nežádoucí účinky Postinoru. Bolest v krku a teplota k nim ale nepatří. Postinor jste užila včas, po nechráněném pohlavním styku máte čas do 72 hodin. Příznaky těhotenství byste mohla pozorovat nejdříve za 3-5 dní po vynechání menstruace. Pokud se tedy menstruační cyklus zpozdí o více jak 5 dní od očekávaného data, proveďte si těhotenský test.

dotaz

Je postkoitální antikoncepce (Postinor...) účinná při použití po více než jednom nechráněném pohlavním styku? Příklad během dvou dnů dojde k více stykům, zabezpečí požití této antikoncepce nechtěnému otěhotnění při požití do 72 hodin od prvního styku?

29.6.2016, 12:52
odpověď lékárníka

Teoreticky ano, prakticky tomu tak být nemusí. Účinek Postinoru záleží jak na době pohlavního styku (přesné ovulace), tak na době jeho užití (čím dříve se po nechráněném pohlavním styku užije, tím víc se zvyšuje šance očekávaného účinku).

dotaz

Přesně před týdnem jsem měla nechráněný sex a po 28 hodinach jsem užila Escapelle. Mennstruace se mi dostavila o týden dříve. Je možné, že bych byla těhotná?

4.7.2016, 12:03
odpověď lékárníka

Menstruace bývá obvykle známkou toho, že žena těhotná není, pokud však i přesto máte pochybnosti, požádejte o vyšetření svého gynekologa. Dřívejší / pozdější menstruace o 5 - 7 dní je typickým nežádoucím účinkem nouzové antikoncepce (např. Escapelle). Nouzovou antikoncepci tohoto druhu můžete užít nejpozději do 72 hodin od nechráněného pohlavního styku.

dotaz

S přítelkyní jsme měli chráněný sex (s kondomem). Poté jsme si dali sprchu. Asi po hodině jsme na chvilku (cca 2 - 3 minuty) měli sex bez kondomu, ovšem neejakuloval jsem, to jsem si jist. Nicméně někde jsem četl, že "kapičky touhy" mohou po předchozí ejakulaci bez vymočení obsahovat nějaké spermie. S přítelkyní jsme se nakonec rozhodli pro jistotu koupit Nulsoru, kterou užila po cca 66 hodinách (určitě ne více) od nechráněného sexu. Jaká je prosím Vás účinnost Nulsory po takové době? Jsou vůbec obavy na místě, když jsem do ní neejakuloval?

12.7.2016, 0:01
odpověď lékárníka

Sice malá, ale určitá šance, že tzv. kapičky touhy" spermie obsahují tu je. Nedá se však na Váš dotaz odpovědět přesně, protože je důležité vědět, v jakém období cyklu se Vaše přítelkyně nachází. Pokud je v období tzv. neplodných dní, užití Nulsory bylo zcela zbytečné, pokud v období plodných dní (ovulace), pak by užití tabletky "po" dávalo alespoň částečný smysl. Myslím si, že pravděpodobnost otěhotnění je opravdu velice malá.

dotaz

Mohu použít Postinor, pokud mám problémy s vysokým tlakem?

25.7.2016, 23:33
odpověď lékárníka

Vysoký krevní tlak není kontraindikací k užití Postinoru.

dotaz

Před 14 dny jsem měla pohlavní styk a hned druhý den ráno jsem si koupila pilulku Ellaone (užila jsem ji po necelých 12 hodinách). Bojim se, že styk přišel už po mé ovulaci, ale v příbalovém letáku léku píší, že pokud se menstruace normálně dostaví nebo přijde o pár dní dříve, pilulka zabrala. Je to opravdu tak? Menstruaci jsem dostala asi dva dny po užití pilulky, to znamená asi o 3 dny dříve, než jsem měla. Průběh byl úplně normální jako každý měsíc (žádné bolesti, nic). Můžu si být jistá,že nejsem těhotná?

3.8.2016, 11:58
odpověď lékárníka

Nemusíte mít z těhotenství obavy, menstruace a její normální průběh značí, že těhotná nejste.

dotaz

Před dvěma dny jsem měla během plodných dnů nechráněný pohlavní styk. Mohu 35 hodin po styku pro jistotu užít Escapelle? Pokud bych nebyla těhotná, bude mít Escapelle nějaké účinky?

1.8.2016, 8:52
odpověď lékárníka

Escapelle ani jiné typy nouzové antikoncepce se v případě, že žena již těhotná je, užít nesmějí (nevyvolávají potrat, ale plod mohou poškodit). V tak krátké době po styku (35 h) ještě nemůžete být těhotná. Escapelle zabraňuje oplodnění a tím nechtěnému těhotenství a je možné jej užít nejpozději do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku.

dotaz

Měla jsem nechráněný pohlavní styk a užila jsem Postinor, všechno bylo v pořádku a po týdnu jsem dostala menstruaci (asi o týden dřív než se mela dostavit). Tento měsíc už jsem ji měla mít už před několika dny. Začínám mít strach jestli pilulka nezabrala nebo jestli to jen patří mezi vedlejší účinky?

21.8.2016, 9:10
odpověď lékárníka

Pokud červencová menstruace byla normální jako vždy bez nějakých odlišností, je velmi nepravděpodobně, že by Postinor nezabral. V případě pochybností si udělejte těhotenský test, který Vám nyní už s jistotou ukáže výsledek (teda v případě, že jste od té doby nechráněný pohlavní styk neměla).

dotaz

Před pár dny jsem měla nechráněný pohlavní styk a to pravděpodobně v období ovulace. Užila jsem tabletku Nulsora asi 40 hod po nechráněném styku. A ten večer po užití jsem měla další nechráněný styk. Ovlivní to nějak funkčnost tabletky?

11.9.2016, 14:08
odpověď lékárníka

Čím dříve se po nechráněném pohavním styku tabletka Nulsora užije, tím se zvyšuje šance na její správný a očekávaný účinek. Jistější by bylo, kdyby druhý styk byl chráněný, ale čistě teoreticky by to snad neměl být problém. Stejně užití druhé nouzové antikoncepce není možné (smí se použít maximálně jedna během jednoho cyklu).

dotaz

Postinor jsem užila do 72 h. A do menstruace mi zbývá ještě týden. Mám občasné bolesti v podbřišku a lehce špiním. Mám očekávat těhotenství?

14.9.2016, 15:18
odpověď lékárníka

Postinor sice otěhotnění nebrání 100 %, ale když si přečtete nejčastější vedlejší účinky Postinoru, myslím, že odpovídají.

dotaz

Po nechráněnném styku v období ovulace jsem využila tabletky záchrany 7 hodin po styku. Pátý den po tabletě mám měsíčky, což k tomu asi patří (zažila jsem to před 4 lety) ale mám obavy, jelikož šlo o plodné dny.

15.9.2016, 23:13
odpověď lékárníka

Postinor sice nefunguje 100 %, ale vzala jste si ho včas a tím se jeho šance na očekávaný účinek podstatně zvyšuje, víc už udělat teď stejně nemůžete. Zhruba po 12 - 15 dnech od nechráněného styku proveďte pro jistotu těhotenský test.

dotaz

Mám pravidelný cyklus a vím, kdy mám plodné dny. Poprvé se mi ovulace posunula o týden dříve. Měla jsem s manželem přerušovaný sex před 4 dny v noci a ovulaci jsem měla po třech dnech. Když jsem zjistila, že mám ovulaci, vzala jsem si Escapelle. Od požití tabletky mám bolesti v podbřišku vpravo jako při ovulaci a trvá to už dvanáct hodin. Normálně mě bolí při ovulaci podbřišek maximálně 2 hodiny. Je nějaká šance otěhotnění?

26.9.2016, 10:00
odpověď lékárníka

Bolest v podbřišku je bežný nežádoucí účinek Escapelle. Mechanismus účinku levonorgestrelu, látky obsažené v pohotovostní antikoncepci Escapelle, spočívá hlavně v zabránění ovulace a oplodnění v případě, že ke styku došlo před ovulací (tj. v preovulační fázi), kdy je pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší. Dále může způsobit změny na děložní sliznici a znesnadnit uchycení případně oplodněného vajíčka. Když jste si tabletku vzala v den ovulace, nedá se jednoznačně říct, že zabere nebo nezabere, ale fakt, že došlo k přerušovanému styku, riziko otěhotnění snižuje.

dotaz

Před pěti dny jsem měla nechráněný styk. Druhý den jsem v lékárně koupila Postinor a ovulační testy, které vyšly potizivni. Postinor jsem použila podle návodu cca 20 hodin po styku, ale menstruace se zatim nedostavila. Způsobuje Postinor i krvácení, pokud došlo k nidaci? Kdy si mohu udělat těhotenský test?

7.10.2016, 16:34
odpověď lékárníka

Těhotenský test má smysl provádět nejdříve 10 dní po nechráněném styku. Pokud by již došlo k uhnízdení oplodněného vajíčka (k nidaci) před užitím Postinoru, Postinor je neúčinný, nezpůsobuje potrat, ale mohl by plod poškodit.

dotaz

S přítelem jsem měla pohlavní styk a došlo k nehodě. Praskl nám kondom. Do 45 minut jsem si vzala Escapelle. Bojím se, protože si myslím, že už jsem v ovulaci. Jaká je možnost otěhotnění? Je to pravděpodobné?

23.10.2016, 7:14
odpověď lékárníka

Pravděpodobnost otěhotnění se špatně odhaduje, nicméně se domnívám, že ve Vašem případě je velmi malá.

dotaz

Měla jsem s přítelem nechráněný pohlavní styk, ale jsme si jistí, že 100% se neudělal do mě. Potom si ho umyl, vymočil se a chvilku jsme ještě pokračovali (už bez "udělání"). Bylo to 3 dny po menstruaci. Po cca 40 hodinach jsem si vzala Nulsoru. Od té doby mám citlivé bradavky na dotyk a chvilkami mě poboliva břicho (od užití tablety uběhl skoro týden). Můžu se obávat těhotenství?

28.10.2016, 10:53
odpověď lékárníka

Nulsoru jste si vzala zcela nesmyslně a zbytečně. Citlivost bradavek a pobolívání břicha jsou vedlejšími účinky Nulsory.

dotaz

Před 14 dny jsem užila tabletu ellaOne pro zabránění otěhotnění. Včera se nám s přítelem opět stala nehoda a potřebuji poradit, zda si muzu vzít podobnou tabletku znovu. Dnes jsem dostala menstruaci, takže první tableta nejspíš zabrala.

13.3.2017, 10:06
odpověď lékárníka

Veškeré tablety "po" zabraňují a oddalují ovulaci. Když jste dostala menstruaci, znamená to, že těhotná nejste a otěhotnět nyní ani nemůžete, tzn. je nesmysl si další tabletu "po" brát.

dotaz

Stala se nám s přítelkyní nehoda, tak jsme pořídili nouzovou antikoncepci, ale v balení byl jen jeden prášek, přičemž všude jsem se dočetl že jsou potřeba dva. Nevíte zda u některých nouzových antikoncepcí stačí jen jeden?

25.3.2017, 17:29
odpověď lékárníka

Jediný Postinor obsahuje tablety dvě, ostatní nouzové antikoncepce jako Escapelle, Nulsora či EllaOne obsahují v balení pouze jednu tabletu.

dotaz

S přítelem jsem měla nehodu, kdy kondom sklouzl a zůstal ve mně, v pochvě. Byla jsem týden po menstruaci a užila jsem pilulku po. Nyní je to týden a já jsem začala silně krvácet. Je to jeden z možných vedlejších účinků pilulky po nebo se mám začít obávat?

31.5.2017, 6:07
odpověď lékárníka

Jedná se s největší pravděpodobností o účinek pilulky "po". Těhotenství není třeba se obávat.

dotaz

Měli jsme s manželem nechraněný sex. V 11 dopoledne proběhl akt a večer už jsem citila jak mám ovulaci, či se mi uvolňuje vajíčko. Vzala jsem si Postinor 2 po 30 hodinách od sexu. Myslíte, že spermie stihly proklouznout do vajička a tím padem bych mohla být těhotná?

7.6.2017, 9:29
odpověď lékárníka

Hlavním mechanismem účinku Postinoru je, že brání či oddaluje ovulaci. Pokud už ovulace proběhla, účinek Postinoru to může výrazně snížit.

dotaz

S přítelkyní jsme měli nechráněný sex v době ovulace. Myslím, že tak do 10 hodin si vzala Postinor, krvácení a určité nevolnosti přišly s práškem. Teď po měsíci mi řekla, že měla dvakrát pozitivní test, je to možné?

12.6.2017, 12:58
odpověď lékárníka

Postinor není stoprocentní. Zabraňuje ovulaci, to je jeho hlavní účinek, pokud k ní již došlo, jeho účinek je tím významně snížen. Když ale přítelkyně po jeho užití menstruaci dostala, neotěhotněla po tom styku, co máte na mysli Vy, je proto třeba zvážit další fakta, kdy mohlo k otěhotnění dojít.

dotaz

Jsem po bypassu žaludku (před dvěma měsíci) a dnes jsme měli s přítelem sex a praskl nám kondom. Antikoncepce se z důvodu zkrácení strev a posunutí nemá brát, prý se nestihnou hormony rozpustit. Jak je to s tabletkou Postinor? Nesmím 1,5 roku po operaci otěhotnět a nevim zda Postinor pomůže.

22.6.2017, 1:56
odpověď lékárníka

Postinor je také hormonální tableta, dokonce několikrát silnější než klasická antikoncepce. S postupem, jak situaci řešit, se obraťte na svého lékaře.

dotaz

Omylem jsem užila dvě pilulky Postinoru naráz. Je to problém? Může to ovlivnit to, že bych mohla být těhotná?

18.7.2017, 0:03
odpověď lékárníka

Když jste užila obě dvě tablety Postinoru naráz vůbec to nevadí, naopak ze studií vyplývá vyšší účinnost.

dotaz

Stala se mi nehoda při sexu a použila jsem lék Postinor 2 nicméně špatně jsem přečetla příbalový leták a vzala jsem si obě pilulky naráz. Žádné nežádoucí účinky nemám. Je to velký problém a může to ovlivnit účinnost prášku? Mimčo vážne nechci.

27.7.2017, 13:32
odpověď lékárníka

Užití obou tablet naráz nevadí, naopak se zyvšuje účinnost Postinoru.

dotaz

Je možné mít nechráněný sex po užití Postinoru?

16.8.2017, 16:28
odpověď lékárníka

Účinek Postinoru může být snížený. V příbalovém letáku se držte doporučení, že po užití Postinoru se je potřeba při dalším styku chránit (kondom, pesar, apod.).

dotaz

V červnu jsem musela použít Postinor. Je možné že od té doby mi váha vyskočila o tři kila nahoru?

9.7.2017, 7:27
odpověď lékárníka

Při studiích nebylo zjištěno, že by Postinor způsoboval přírustek na váze.

dotaz

Chtěla bych se zeptat kdy by se měla dostavit po užití pilulky Escapelle menstruace? A jak poznám že byl prášek účinný a těhotná nejsem?

28.8.2017, 14:58
odpověď lékárníka

Menstruace by se měla dostavit zhruba 5 dní před či po termínu jejího očekávání. Že byl Escapelle účinný poznáte právě s příchodem menstruace, popř. 10 - 20 dní po nechráněném styku podle výsledku těhotenského testu.

dotaz

Měli jsme s přítelem pohlavní styk a on si není jistý jestli došlo k ejakulaci či ne. Během těchto dní bych měla dostat menstruaci, takže nevím jestli si mám Postinor kupovat nebo ne?

27.11.2017, 10:36
odpověď lékárníka

K nehodě došlo v době očekávané menstruace, tj. v období neplodných dní. Užití Postinoru je tak zcela zbytečné.

dotaz

Dnes jsme s přítelkyní měli pohlavní styk, bohužel praskl kondom. Nicméně přítelkyně si půl hodiny po nehodě vzala Nulsoru 1,5 mg, kterou nám doporučili v lékárně. Jaká je prosím šance, že tableta zabere?

5.1.2018, 23:10
odpověď lékárníka

Velmi záleží na tom, v jaké fázi cyklu přítelkyně byla. Po proběhlé ovulaci je šance na otěhotnění vždy vyšší, než mimo tyto dny. Nemohu Vám se stoprocentní jistotu říct, že přítelkyně neotěhotní, ale dle popisu a rychlosti užití tablety soudím, že šance je velmi malá.

dotaz

Je v pořádku, že po užití pilulky Postinor 2 špiním (10. 1. jsem užila tabletku a 14. 1. se dostavilo špinění) nutno podotknout, že 10. 1. jsem končila s MS.

14.1.2018, 14:31
odpověď lékárníka

Ano, je možné, že špinění se po užití Postinoru objevilo i tak krátce po skončení menstruace.

dotaz

Včera jsem měla nechráněný styk. Dnes jsem měla Postinor 1 tabletku a teprve poté jsem si tady přečetla, že se mají brát obě najednou, vzala jsem si tedy tu druhou teď, asi hodinu po té první. Bude to mít stejný účinek, jako kdybych je vzala najednou?

12.2.2018, 13:34
odpověď lékárníka

Ano, nemusíte se bát, účinek Postinoru bude stejný, jako kdybyste spolkla obě tabletky naráz.

dotaz

Za jak dlouho po požití Postinoru 2 bych měla dostat menstruaci?

28.2.2018, 16:06
odpověď lékárníka

Záleží v jaké jste byla fázi cyklu. Po užití Postinoru se menstruace může, ale nemusí, objevit během pár dní. Nicméně nejpozději 5 dní po termínu očekávané menstruace by se dostavit měla, v opačném případě je vhodné provést těhotenský test nebo navštívit gynekologa, aby se vyloučilo / potvrdilo těhotenství.

dotaz

Měla jsem s přítelem nejdříve chráněný pohlavní styk, potom však i chvíli pohlavní styk nechráněný. Pro jistotu jsem si po 36 hodinách vzala Postinor. Pohlavní styk jsme měli 3 dny před mou menstruací, dnes jsem ji měla dostat, ale ta se ovšem nedostavila. Je nějaká možnost, že bych mohla být těhotná, když jsem užila Postinor a pohlavní styk proběhl v neplodných dnech?

17.3.2018, 11:51
odpověď lékárníka

Pakliže máte pravidelný cyklus a styk jste měla 3 dny před menstruací, šance na otěhotnění je u Vás opravdu velmi malá, takřka nulová.

dotaz

Můžu užít Postinor 2, když jsem trombofilik?

29.5.2018, 11:44
odpověď lékárníka

Smíte, ale pouze po předchozí konzultaci s Vaším gynekologem.

dotaz

Týden před očekávanou menstruací (nepravidelný cyklus) partner marturboval a po ejakulaci se párkrát penisem dotkl mého klitorisu a poševního vchodu. Užila jsem pro jistotu tabletku NorLevo. Je možné i přes toto otěhotnět? Jak moc se může kvůli tabletě zpozdit menstruace?

21.6.2018, 23:25
odpověď lékárníka

Dle popisu si myslím, že šance na otěhotnění je nulová. Užití postkoitální antikoncepce může menstruaci ovlivnit oproti termínu o plus mínus 5 dní. Ve vašem případě, když nemáte cyklus pravidelný, to ale může být s odlišnou odchylkou.

dotaz

S přítelem jsme měli dvakrát po sobě nechráněný pohlavní styk a to zhruba tři dny po mé ovulaci. Patnáct hodin poté jsem si vzala dvě tablety Postinoru. Je tu určitá pravděpodobnost, že bych mohla být těhotná?

10.7.2018, 13:20
odpověď lékárníka

Možnost otěhotnění nelze nikdy stoprocentně vyloučit ani po užití Postinoru. Takže šance, ač nižší, tu pořád je.

dotaz

Paní lékárnice mi při koupi Postinoru řekla, ať si vezmu obě dvě tabkety v balení najednou. Je to správně?

15.12.2018, 12:22
odpověď lékárníka

Ano, je to správně, předpokládá se tím vyšší účinnost Postinoru.

dotaz

Měla jsem s manželem pohlavní styk během posledního dne menstruace a raději jsem si vzala 2 tabletky Postinoru. Od té doby beru další balení antikoncepce Lindynette, mám strach, abych nebyla těhotná. Má smysl brát jednu tabletu antikoncepce ráno a druhou večer, nebo dvě najednou?

18.12.2018, 17:38
odpověď lékárníka

Vyšší jistotu učinku nouzová antikoncepce Postinor má, když žena užije obě dvě tablety v balení najednou. Běžnou antikoncepci (Lindynette) však užívejte klasickým způsobem, tj. jednu tabletu denně vždy ve stejnou dobu v určeném pořadí.

dotaz

Když si vezmu Postinor vadí, když si dám cigaretu? Je větší pravděpodobnost, že prášek nezabere?

1.1.2019, 20:27
odpověď lékárníka

Cigarety nemají vliv na účinek Postinoru.

dotaz

Užívám hormonální antikoncepci pravidelně v 9 hodin večer, v prvním týdnu nového platíčka jsem však pilulku neužila a tu noc měla nechráněný pohlavní styk. Dle návodu v příbalovém letáku jsem si vynechanou tabletku vzala co nejdříve (i když to bylo více jak 12 hodin), pro jistotu jsem si pořídila i Postinor, který jsem užila do 12 hodin po pohlavním styku. Menstruaci mám ještě před sebou, avšak po posledním užití postinoru se vůbec nedostavila. Nyní mě již několik dní bolí prsa a jeden den jsem špinila ve spojení se svěděním intimních partií (předpokládala jsem, že to bylo spíše z nepohodlného spodního prádla). Bude těhotenský test 12 dní po incidentu průkazný? Je zde velká pravděpodobnost, že bych mohla být těhotná?

18.6.2019, 0:01
odpověď lékárníka

Myslím si, že pravděpodobnost, že jste otěhotněla je velmi malá, ale pochopitelně ne zcela vyloučená. Těhotenský test s vysokou citlivostí má smysl provádět nejdřív 10 dní po pohlavním styku, spíše 4 dny před dnem očekávané menstruace a další testy případně obden. Pokud těhotenské testy budou negativní, ale menstruace se přesto nedostaví, navštivte pro jistotu svého gynekologa.

dotaz

Měli jsme s přítelkyní styk 2 dny před skončením menstruace. Měla obavu a koupila si tabletu Postinor 2. Je účinek stejný, i když oba prášky rozpustila ve vlažné vodě a vypila to cca 12 hodin po styku? Má totiž problém s polykaním tablet.

24.9.2019, 12:29
odpověď lékárníka

Rozpuštění tablet ve vodě by nemělo mít na účinek Postinoru zásadní vliv, nemusíte mít obavy.

dotaz

Může se nouzová antikoncepce brát víckrát do roka?

1.11.2019, 21:22
odpověď lékárníka

Tento typ antikoncepce se nesmí užít víckrát než jednou během jednoho cyklu, plus obecně platí pravidlo, že čím méně, tím lépe. Ženě a jejímu zdraví rozhodně neprospívá, proto se doporučuje opravdu pouze "v nouzi".

dotaz

Měla jsem sex se svým klukem. Použili jsme ochranu, ale když ji přítel sundaval, obsah se vylil (i na mě) a bála jsem se, že jsem si omylem něco zavedla dovnitř, a tak jsem si druhý den po cca 19 hodinách koupila Postinor. Je nějaká pravděpodobnost, že jsem těhotná? Jinak sex byl den po ovulaci.

22.12.2019, 20:40
odpověď lékárníka

Nelze přesně určit, kdy k ovulaci dojde, je to přibližné. Nicméně ve Vašem případě si myslím, že pravděpodobnost otěhotnění je velmi nízká.

dotaz

Před 14 dni jsem měla nechráněný pohlavní styk, ale hned druhý den ráno jsem si vzala EllaOne. Teď ale nemám menstruaci v očekávaném termínu, dokonce mám už 3 dny zpoždění, jsem těhotná?

02.02.2020, 10:40
odpověď lékárníka

Pakliže se menstruační krvácení nedostavilo v očekávaném termínu, udělejte si těhotenský test, pakliže bude negativní a krvácení se během dalších dvou až tří dnů nedostaví, proveďte těhotenský test znovu. V případě negativního výsledku můžete tento postup zopakovat nebo se objednat na vyšetření na gynekologii.

dotaz

Praskl nám kondom na začátku pohlavního styku a nevím, jestli si vzít pilulku po, protože jsem jednu měla před měsícem a cyklus mám nepravidelný.

04.01.2021, 7:48
odpověď lékárníka

Trochu Vašemu dotazu nerozumím - když kondom praskl na začátku styku, mohli jste včas použít jiný nebo se zachovat tak, aby se dala vyloučit možnost otěhotnění. Nicméně pokud se nehoda stala tak, že byste otěhotnět mohla, pak bych doporučil pro jistotu tabletu po užít.

dotaz

Mohu užít během týdne 2 pohotovostní pilulky.

13.02.2021, 0:03
odpověď lékárníka

Ne, během jednoho cyklu se užívá pohotovostní pilulka pouze jednou. Tato informace je také uvedena v příbalovém letáku, stejně tak to, že po jejím užití se má používat bariérová antikoncepce, aby se další potřebě nouzové kontracepce předešlo. Pokud selhala, poraďte se o dalším postupu se svým gynekologem. Také záleží, v jaké fázi cyklu jste a zda by mělo vůbec význam ji brát.

dotaz

Minulý měsíc jsem po pohlavním styku užila tabletu Postinor. Následně jsem dostala menstruaci, která měla zpoždění cca 2 dny. Nyní bych měla dostat již další menstruaci, která má ale již 5 dní zpoždění. Pohlavni styk jsem měla, avšak s ochranou a žádná nehoda se nám nestala. Je možné, aby Postinor takto ovlivnil již druhý cyklus, i přes to, že jsem to minulý měsíc dostala menstruaci prakticky normálně? Ještě jsem tento měsíc užívala tablety Luivac, ty by na cyklus však neměly mít vliv.

13.03.2021, 17:02
odpověď lékárníka

Nouzová antikoncepce způsobí v těle změny, které mohou doznívat déle, než jeden měsíc (cyklus), je to individuální, každá žena reaguje jinak. Takže ano, může to být užitím Postinoru. Neuděláte chybu, když provedete těhotenský test (pro jistotu) a v případě negativního výsledku když by se menstruace nedostavila dalších 3-5 dní, kontaktujte lékaře.