Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Užívání léků během kojení

dotaz

Můžu při zácpě během kojení užívat Lepicol probiotika?

28.9.2015, 00:07
odpověď lékárníka

Ano, Lepicol je možné užívat i během kojení.

dotaz

V současné době kojím, mám přesně měsíc starou holčičku. Každý den užívám jednu tabletu jodidu. Poslední tři dny jsem možná místo tablety jodid užila tabletu Norethisteron (celkem tedy maximálně 3 tablety). Nejsem si úplně jistá zda k záměně došlo. Mohla jsem nějak ublížit miminku a případně jaký vliv by to na miminko mohlo mít a jsou nutná nějaká opatření.

21.1.2016, 22:27
odpověď lékárníka

Z těla je norethisteron vyloučen cca za 13 hodin. Z výsledků studií je známé, že norethisteron proniká do mateřského mléka a jeho užití v době kojení je tak kontraindikované. O případném jeho užití informujte pediatra.

dotaz

Omylem jsem užila 1/4 léku Furon a kojím. Mohu tím způsobit miminku nějaké problémy? Popřípadě na jak dlouho mám kojení vynechat, pokud je to nutné?

2.6.2016, 14:57
odpověď lékárníka

Furon je v době kojení kontraindikovaný, protože přechází do mateřského mléka a navíc laktaci snižuje. Doporučím Vám nekojit alespoň 4 - 5 hodin po užití tabletky a hodně pít.

dotaz

Jsem týden po porodu a kojím, a bohužel nevím, jak se uvolnit, jsem plačtivá, podrážděná, samozřejmě i nevyspalá a mám kolísavou náladu. Mohu použít pri kojení GS Anxiolan? Doufám, že to je přechodné, pokud mám u sebe partnera, jsem v pohodě.

10.7.2016, 15:21
odpověď lékárníka

Po porodu dochází k výkyvům hladin hormonů, které jsou zodpovědné za smutek, plačtivost, podrážděnost, špatné nálady apod. Po šestinedělí by mělo dojít k ustálení a zlepšení těchto stavů. Pokud by se však tyto potíže objevovaly často nebo měly horší průběh, bez váhání na to upozorněte lékaře. Většina léků a doplňků stravy na uklidnění pro kojící matky nejsou vhodné - buď přestupují do mateřského mléka a hrozí tak negativní účinek na kojence nebo nejsou zkušenosti a dostatek informací ohledně rizik při podání kojícím matkám. Lze ale použít přírodní přípravek na úzkosti, strach a deprese tzv. Bachovy květové esence.

dotaz

Za týden jdu na operaci žlučníku, do té doby musím vydržet s bolestí. Mám dvouměsíční miminko a kojím. Prosim o radu, jaký lék mohu užít Včra jsem použila Cholagol, který částečně zabral.

18.8.2016, 12:59
odpověď lékárníka

Některé složky z Cholagolu sice přecházejí do mateřského mléka, ale pouze v minimálním množství. Přípravek se tedy při kojení užívat krátkodobě smí, tj, ne déle jak 5 dní. S léky na bolest je to při kojení už složitější, protože první volbou je ibuprofen (např. Apo-ibuprfen, Brufen, Ibalgin), který ale často dráždí trávicíc trakt (a není tak vhodný k tišení bolesti žlučníku), druhou volbou je paracetamol (např. Paralen, Panadol Novum) - doporučím Vám užít na bolest ten, samozřejmě dodržujte doporučené dávkování (1 tabletu v 4-6 hodinových intervalech, bude-li to nezbytné).

dotaz

Mohu brát megabrusinky, když kojím?

23.8.2016, 8:11
odpověď lékárníka

Ano, Megabrusinky mohou bez obav užívat i kojící ženy.

dotaz

Užívám nyní antibiotikum Cifloxinal 500 mg, kdy po užití poslední tablety mohu začít kojit, popř. je nutno mléko nejdříve odsát?

27.2.2017, 12:56
odpověď lékárníka

Antibiotikum Cifloxinal se do mateřského mléka vylučuje, což je důvod, proč by jej neměly kojící ženy užívat, neměl by jim být předepsán. Odsátí mléka a následné kojení situaci neřeší. Doporučuji znovu kontaktovat lékaře.

dotaz

Nemáte zkušenosti s užíváním Jodidu 100 v průběhu kojení? Léčím se se štítnou žlázou a užívám Euthyrox 75, teď mi dětská doktorka říkala, že je zapotřebí abychom já, nebo malý brali jodid. Co je podle Vás lepší, když ho budu užívat já, nebo ho budu podávat malému? Popravdě bych byla radši kdybych ho brala já.

20.4.2017, 18:08
odpověď lékárníka

Jodid se vylučuje do mateřského mléka, čili by mělo stačit, pokud budete Jodid užívat Vy. Na druhou stranu mohou jej užívat i kojenci, takže ani jedna varianta není špatná. O výši dávky se ale poraďte jak se svým endokrinologem, tak s pediatrem.

dotaz

Dnes jsem měla velké bolesti hlavy a neprozřetelně jsem užila lék Aulin. Až poté jsem se bohužel podívala na příbalový leták, že se lék nesmí užít během kojení. Kojím částečně a zbytek dokrmuji umělým mlékem. Po jak dlouhé době mohu začít kojit, aby se lék Aulin nedostal do mateřského mléka? Mám po této době první mléko odstříkat a až potom dítě přiložit?

8.6.2017, 14:39
odpověď lékárníka

Mléko je vhodné odstříkat v intervalech, kdy byste normálně kojila. Znovu můžete dítě s naprostým klidem k prsu přiložit cca po 6-8 hodinách poté, co jste Aulin užila.

dotaz

Včera se nám stala nehoda, ale kojím a nevím zda můžu užít prášek proti otěhotnení během kojení. Ještě se chci zeptat do kolika hodin ho můsím si vzít, stalo se to včera ve 21:40.

13.6.2017, 8:05
odpověď lékárníka

Tabletu proti otěhotnění si vzít smíte, ale minimálně 10 hodin poté byste kojit neměla. Tableta se musí užít do 72 hodin po styku.

dotaz

Chtěla bych se zeptat, zda je možné při kojení aplikovat Fenarovu mast na bradavici na plosce nohy. Pokud ne, tak jaké přípravky lze při kojení používat?

9.7.2017, 13:30
odpověď lékárníka

Fenarova mast se k léčbě bradavic při kojení nedoporučuje (chybějí studie), na druhou stranu je vázaná předpisem a pokud lékař přihlédne k faktu, že kojíte a zváží veškerá pro a proti léčby, smí být po určitou dobu použita. Jinak lze při kojení na bradavice bezpečně použít např. Wartner bradavičník na nohy, Duofilm či Kolodium forte.

dotaz

Trpím na silné bolesti hlavy a užívám Aulin v prášku. Je to jediné co mi zabere a dostala jsem ho i přesto, že kojím. Vždy mi stačí si vzít jen jeden. Po jaké době po užití Aulinu mohu kojit? Popřípadě, co se může stát, když jsem užila Aulin a následně kojila půlroční dceru?

7.10.2017, 13:21
odpověď lékárníka

Užívání Aulinu je během kojení kontraindikováno. Není totiž jasné, zda se do mateřského mléka vylučuje nebo ne. Nelze tedy s jistotu říct, co by se mohlo stát, kdybyste kojila hned po jeho užití. Nedoporučuji kojit min. 12 hodin po užití Aulinu, případně se poradit s lékařem (pediatrem).

dotaz

Po jak dlouhé době můžu kojit, když užiju na migrénu Sumatriptan?

12.2.2018, 12:40
odpověď lékárníka

Sumatriptan se bohužel vylučuje do mateřského mléka, tudíž po jeho užití není vhodné kojit. Kojení by mělo být přerušené alespoň na jeden den, tj. 24 hodin, po tuto dobu doporučuji mléko odsávat a vylévat.

dotaz

Mám 10 dní po porodu a udělal se mi hemoroid. Můžu si vzít Detralex, když kojím?

18.3.2018, 22:53
odpověď lékárníka

Detralex v době kojení po poradě s lékařem užívat lze, během studií (na zvířatech) nebylo prokázáno, že by látky přecházely do mateřského mléka a měly tak vliv na kojence. Zcela bezpečně však lze k léčbě hemoroidů při kojení provádět několikrát denně koupele v odvaru z dubové kůry či postižené místo mazat gelem s obsahem látek z dubové kůry (např. Altermed gel z dubové kůry) či gel z dubové kůry v kombinaci s dalšími bylinkami, které mají protizánětlivý a hojivý účinek (např. Hemostop gel).

dotaz

Jaké konkrétní negativní účinky může mít puškvorcová tinktura na dítě při kojení? A dále bych se chtěla zeptat, zda je možné pít při kojení sedmiměsíčního miminka kontryhelový čaj?

18.12.2018, 21:50
odpověď lékárníka

Problém u mnoha bylinek je, že u nich není známé, jestli a případně jak negativně ovlivňují vývoj plodu, nebo jestli jejich obsahové látky přestupují do mateřského mléka, a proto se jejich užívání těhotným a kojícím ženám raději nedoporučuje. Ostatně u tinktur je zapotřebí vzít v potaz ještě i obsah alkoholu (samozřejmě zálěží na užitém množství, ale alkohol přestupuje do mateřského mléka a negativní účinky na kojence má). Závěrem - puškvorcové tinktuře bych se během kojení vyhnula, v pití kontryhelového čaje v doporučených dávkách problém nevidím, ostatně podporuje i tvorbu mléka.

dotaz

Lékařka mi napsala na zánět v prsu antibiotika Amoksiklav 2x denně. Zatím jsem měla 2 tablety. Stoupá mi teplota, ráno 36,9 večer už 38.1. Můžu prosím přidat i Paralen? Momentálně kojím.

25.9.2019, 20:03
odpověď lékárníka

Určitě ano, při horečče nad 38°C můžete užít Paralen v dávkování 1 - 2 tablety (podle Vaší hmotnosti, rozepsáno v příbalové informaci) po 4 - 6 hodinách. V případě, že zánět způsobilo kojení a kojíte nadále, je vhodnější než Paralen užít lék s ibuprofenem (např. Nurofen, Apo-Ibuprofen, Ibalgin aj.)

dotaz

Mám pásový opar a musím brát antivirotikum Zovirax v tabletách, mám je na 7 dní. Za jak dlouho můžu začít opět kojit?

12.03.2020, 14:50
odpověď lékárníka

Po dobu léčby Zoviraxem mléko několikrát denně alespoň odstříkávejte, aby se jeho tvorba významně neredukovala. S kojením můžete opět začít 2 dny po dobrání Zoviraxu.

dotaz

Krátkodobě (cca týden) musím užívat lék Betaserc 24 1-0-1 kvůli hydropsu vnitřního ucha. Mám 2 měsíčního syna, kterého kojím a dokrmuji - asi půl na půl. Mohu ho dále i s léky kojit? Ráda bych vydržela alespoň do půli roku s částečným kojením, bojím se, že při přerušení se laktace sníží či ztratí.

05.03.2021, 12:21
odpověď lékárníka

Betaserc můžete užívat s jídlem nebo bez něj. Betaserc však může způsobit mírné podráždění zažívacího traktu, proto doporučuji užívat s jídlem, nebo po jídle. V případě otázky kojení není známo že by účinná složka betahistin přecházela do mateřského mléka. Můžete kojit jedině v případě, že o tom rozhodne lékař.

dotaz

Je možné při kojení užívat nějaký CBD olej? Nebo co jiného je možné užívat na dlouhodobě špatnou náladu?

06.04.2021, 9:12
odpověď lékárníka

U většiny doplňků stravy nejsou dělané klinické studie u kojících žen, proto jejich používání v době kojení se nedá bezpečně doporučit. Bezpečně lze však při kojení užívat homeopatika, na špatné nálady konkrétně Sedatif PC v doporučeném dávkování 1-2 tbl. 3x denně, tablety nechte volně rozpustit v ústech (půl hodiny řed a po užití homeopatik se nesmí nic s mentolem a kofeinem - ruší to jejich účinek). Z bylin je v období kojení vhodná například meduňka – je na uklidnění a pomáhá při nespavosti. Dále k lepší náladě prospívá pestrá a pravidelná strava, pohyb v přírodě, dostatek odpočinku a spánku, ale to chápu, že s malým dítětem může být náročnější.