Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Užívání léku Neurol

dotaz

Je možné k Asentře (50 mg zatím) a Neurolu používat Rhodiolin, nebo výtažek z mučenky, aby nebylo potřeba vyšší dávkování Neurolu?

22.9.2015, 16:59
odpověď lékárníka

Neurol neřeší příčinu potíží, užívá se pouze při akutních stavech nervozity, paniky, při stresu apod. po dobu maximálně 6-8 týdnů, aby nevznikl návyk. Rhodiolin (rozchodnice růžová), ani mučenka neovlivňují případnou potřebu zvýšení dávky. O vhodnosti jejich užívání se poraďte se svým lékařem, já osobně doporučím jejich nasazení až po vysazení Neurolu.

dotaz

Loni jsem měla úzkostné stavy, deprese a tak mi lékař dal antidepresiva, po kterých mi bylo ještě hůř. Teď beru Neurol 5 mg, stav se zlepšil a tak beru půl ráno a půl večer. Nyní mi lékaž navrhl užívat Zolpid, je to dobrá volba?

2.2.2016, 21:23
odpověď lékárníka

Patrně máte na mysli lék Zolpidem (Zolpid neexistuje) a ten se používá k léčbě krátkodobé nespavosti, nikoliv k léčbě úzkostných a depresivních stavů jako Neurol. Záleží tedy na typu potíží, jaké máte.

dotaz

Pracuji jako manager, je mi 45 let. Asi 2 měsíce mě při koncentrování se po cca 15 minutách začne silně bolet hlava s pocitem jako po otřesu mozku. Neurologická vyšetření mám negativní (CT, EEG, Rtg dutin). Obvodní lékař mi předepsal Neurol 0,5 dvakrát denně. Při fyzické zátěži (i u delší chůzi) mě hlava začne též bolet. Jedině v klidu je to dobré. S Neurolem bolest odezní ale na úkor celkového utlumení.

1.3.2016, 17:02
odpověď lékárníka

Vypadá to, že potíže jsou způsobené náročným zaměstnáním a psychickým vypětím. Doporučím Vám pravidelně odpočívat, spát alespoň 7 hodin denně, dostatečný (min. 2,5l) příjem neperlivých a neslazených tekutin denně, vyhýbat se kávě a alkoholu a současně po dobu alespoň 2 měsíců užívat tablety s obsahem hořčíku (např. Magne B6, Magnesii lactici aj.), protože tyto potíže mohou s jeho nedostatkem souviset. Jako náhradu Neurolu na zklidnění a odeznění potíží lze brát lék na uklidnění obsahující bylinné extrakty Persen forte (1 kapsle až 3x denně), u kterého je riziko ospalosti a celkového útlumu nižší.

dotaz

Beru antidepresiva Citalon 10 mg a nevím zda mi to pomáhá. Jsem velice přecitlivělá, když jdu k lékaři třeba jen na prohlídku, tak trpím úzkostnými stavy. Loni v únoru se mi najednou zvýšil tlak a já jsem se dostala do stavu, kdy jsem měla velký pocit strachu a úzkosti, přestala jsem jíst, chodit ven a i vstavat z postele. Zhubla jsem za 14 dni přes 4 kg. Potom se mi tlak srovnal a vše bylo v pořadku. Tento stav strachu a úzkosti skončil. Letos, před třemi týdny, jsem měla nastoupit do nemocnice na vyšetřeni, byla mi doporučena operace chlopně srdeční. Znovu jsem se uplně sesypala a opakoval se stav z loňského února. Musela jsem si nasadit Neurol, jinak bych nebyla schopna vyšetřeni podstoupit. Prosím o radu, jestli vůbec ta antideprasiva mám brát a jestli by mi nepomohl jiný lék na mé problémy.

2.4.2016, 22:38
odpověď lékárníka

Antidepresiva (Citalon) fungují jiným způsobem, než léky na uklidnění (Neurol). Pacienti antidepresiva často užívají dlouhodobě a při vypjatých, těžce psychicky zvladatených situacích jim lékaři obvykle nasazují na přechodnou dobu také lék na uklidnění. Citalon rozhodně nevysazujte a se svými potížemi se svěřte co nejdříve svému lékaři, který rozhodne o Vaší další léčbě.

dotaz

Po menším otřesu mozku před dvěma lety trpím nepravidelnými depresemi, bolestmi hlavy a úskostí, hlavně ve vypjatých situacích. Tyto situace se u mě bohužel vyskytují často - mohu užívat Neurol 0,25-0,5 nebo nějaký jiný lék?

9.4.2016, 22:08
odpověď lékárníka

Lékař Vám buď může předepisovat léky na zklidnění, které budete brát nárazově podle potíží (jako např. Neurol) nebo potom přímo antidepresiva, která se užívají pravidelně každý den. Druh léčby a typ léků ale zcela závisí na volbě specializovaného lékaře, proto se poraďte s ním.

dotaz

Beru dlouhodobě Neurol 0,25, někdy jeden denně a někdy dva, ale až tak po osmi hodinách. Chci se zeptat jestli si na Neurol mohu vzít Brufen 400.

24.6.2016, 22:06
odpověď lékárníka

Ano, k Neurolu je možné v doporučeném dávkování užívat Brufen.

dotaz

Jsem závislý na Neurolu, do toho si každý den vezmu Lexaurin, ale chci se závislosti zbavit. Co mám dělat? Psychiatr mi předepsal Tiapridal, ale bylo mi po něm opět špatně.

19.7.2016, 14:36
odpověď lékárníka

Je dobře, že se chcete ze závisloti na Neurolu dostat. Odvykací terapie však spadá plně do kompetence lékařů.

dotaz

Dobrý den, můžu k Neurolu brát Magne B6?

29.3.2017, 6:22
odpověď lékárníka

Můžete, Neurol a Magne B6 se vzájemně neovlivňují.

dotaz

Je mi 18 let mám psychické problémy - napíše mi můj lekař Neurol, nebo musím k psychiatrovi?

8.11.2017, 23:35
odpověď lékárníka

Neurol Vám může předepsat také obvodní lékař, pokud však jsou Vaše psychické problémy většího rázu, patrně Vás odkáže na vyšetření a pomoc psychiatra.

dotaz

Smím si vzít Augmentin spolu s Neurolem?

17.2.2018, 15:55
odpověď lékárníka

Ano, Augmentin s Neurolem kombinovat smíte.

dotaz

Můžu si k léku Lozap H na tlak vzít tabletu Neurol v síle 0,25 mg na uklidnění? Mám nyní velký stres a potřebuji se uklidnit.

29.3.2018, 9:43
odpověď lékárníka

Kombinace Lozapu H a Neurolu není kontraindikována, tudíž si Neurol v dávce doporučené lékařem vzít smíte.

dotaz

Nemůže mi uškodit, když si vezmu Neurol večer na uklidnění, i přesto, že jsem během dne spolkla 3 tablety léku Valetol na bolest zubů?

4.10.2018, 22:55
odpověď lékárníka

Valetol nemá vliv na účinek Neurolu, léky nejsou kontraindikované.

dotaz

Beru Citalec 20 mg a Neurol 0,25 mg. Smím brát také Paralen?

9.11.2018, 13:11
odpověď lékárníka

Ano smíte, Paralen účinky Citalecu ani Neurolu neovlivňuje.

dotaz

Je možná kombinace léků Nebilet a Neurol?

10.1.2019, 11:08
odpověď lékárníka

Kombinace Nebiletu a Neurolu může zvýšit antihypertenzní účinek (dojde k výraznějšímu poklesu krevního tlaku). To se u pacienta může projevit závratí, změnou srdeční frekvekce, mdlobami a bolestmi hlavy. Léky kombinovat lze, ale lékař musí zvolit správnou dávku. Pacient by se měl vyvarovat činnostem, které vyžadují zvýšenou pozornost (řízení auta, obsluha strojů, práce ve výškách apod.).

dotaz

Můžu zkombinovat Neurol s Pyridoxinem?

26.5.2019, 9:52
odpověď lékárníka

Ano, k Neurolu smíte užívat Pyridoxin.

dotaz

Dostal jsem předepsaný Neurol na úzkostné stavy. Rád bych se zeptal, jestli si mohu vytvořit závislost a postupnou toleranci, pokud ho budu užívat 1x za 14 dní?

21.6.2019, 20:31
odpověď lékárníka

K toleranci a následné závislosti dochází zejména při každodenním užívání. Čím vyšší dávky Neurolu a čím častěji se užívají, tím jsou rizika vyšší. Pokud budete užívat jednu tabletu Neurolu jednou za 14 dní, riziko vzniku závislosti a tolerance jsou zanedbatelná.

dotaz

Beru Helex retard a Neurol. Mohu si k nim vzít Aspirin?

21.9.2019, 18:29
odpověď lékárníka

Helex retard a Neurol mají stejnou léčivou látku a s Aspirinem se kombinovat smějí.

dotaz

Beru lék Serlift 50 mg ráno a Neurol 0,25 mg a lékař mi předepsal ještě antikoncepci Maitalon. Prosím Vás, můžu tyto léky současně užívat?

27.01.2021, 19:22
odpověď lékárníka

Ano můžete, mezi léky není závažnější interakce.

dotaz

Je možné současně užívat Neurol a Zovirax?

26.02.2021, 19:46
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky není významnější léková interakce. Léky užívat můžete. Neurol užívat jen při potížích (zvýšené napětí, úzkost, panika).

dotaz

Mohu používat Neurol 0,25 mg čtvrtku ráno a večer půlku v kombinaci s bylinným čajem na uklidnění? (Šišák bajkalsky, mučenka, maliník, kontryhel, přeslička, vřes) + tinkturu Eleutherokok - oboji 3x denně?

14.05.2021, 12:48
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Neurol by se měl užívat jen při potížích (úzkost, napětí, neklid), aby nedošlo k návyku. Upozorňuji, že může vyvolávat únavu, ospalost. Opatrně pokud řídíte auto, při práci ve výškách apod.