Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Kombinace a kontraindikace léků

dotaz

Je přípustná kombinace léků Lozap 50 na tlak (beru 1-0-0) a Diosminol (ekvivalent Detralexu) na žíly, jeden až dva denně?

16.12.2014, 11:29
odpověď lékárníka

Ano, kombinace léků Lozap 50 a Diosminol je bez obav možná.

dotaz

Internista mi předepsal léky, které beru více jak deset let. Chodím na kontrolu 2x za rok a výsledky jsou v normě. Přesto si myslím, že polykání tolika léků se muselo podepsat na játrech apod. Beru tyto medikamenty: Rivocor 10 1-0-0, Lusopress 1-0-0, Verospiron 25 1-0-0, Godasal 100 0-1-0, ApoAlopurinol 100 1-0-0 a Sortis 20 0-0-1.

26.9.2014, 18:25
odpověď lékárníka

Vše co podáme do organismu přes ústa, je metabolizované a filtrované v játrech, takže to platí nejen pro veškeré přijaté léky, ale i pro potravu. Dlouhodobé užívání medikamentů játrům rozhodně neprospívá, ale je potřeba zvážit rizika spojená s léčbou versus přínos pro organismus. Při dodržení doporučených dávek žádný z uvedených léků vyloženě hepatotoxický (játra poškozující) není, ale snížená funkce jater jejich metabolismus může výrazně ovlivnit. V tomto případě je potřeba léčbu upravit a stanovit individuální dávkování. Jaterní testy Vám lékař může kdykoliv nechat zkontrolovat.

dotaz

Mám vysoký krevní tlak na který dlouhodobě beru Atenolol AL 25. V říjnu mi byl přidán lék Ramipril 10 mg. Od listopadu trpím silnými záchvaty suchého dráždivého kašle. Nyní mi lékař vyměnil Ramipril za lék Sangona 50 mg a kašel zatím stále přetrvává. Dále ještě beru Letrox na štítnou žlázu. Je tato trojkombinace léků vhodná?

3.1.2015, 20:29
odpověď lékárníka

Ano, tato trojkombinace léků možná je. Zároveň doporučujeme si pravidelně měřit krevní tlak a nechávat si kontrolovat hladiny hormonů štítné žlázy v krvi (i z důvodu, že Atenolol může snižovat přeměnu tyroxinu (T4) na trijodtyronin (T3), tak aby se případně včas upravilo dávkování). Po vysazení léku Ramipril (a výměně za lék Sangona) by měl kašel odeznít, pokud potíže přetrvávají, obraťte se na svého lékaře.

dotaz

Užívam léky Concor 2,5mg Prenessa 4,5 mg Inegy 10-20 Zylt 75 a ješte Gabanox. Je možna kmbinace těchto leků?

25.2.2015, 8:32
odpověď lékárníka

Ano, léky lze užívat současně, doporučujeme ale pravidelné měření krevního tlaku, vyhýbat se alkoholu a to nejen kvůli léku na epilepsii (Gabanox), ale také vzhledem k lékům na vysoký krevní tlak (Concor, Prenessa), dále se vyhýbejte grapefruitu a grapefruitovým šťávám kvůli užívání léku na snížení cholesterolu v krvi (INEGY). Pokud by se u Vás vyskytla svalová slabost, křeče svalů apod., co nejdříve o tom informujte svého lékaře.

dotaz

Užívám na nespavost lék Trittico. Dnes jsem dostal na gastro potíže lék Emanera, který mám brát 1x ráno nalačno. Trittico beru 1x před spaním. Je možná kombinace těchto léků?

24.2.2015, 18:37
odpověď lékárníka

Ano, kombinace léku Trittico a léku Emanera je možná.

dotaz

Beru léky na vysoký tlak Perindopril, Nitresan, Loradur a Tyrez. Mohu kombinovat s Mobivevenolem?

4.4.2015, 7:59
odpověď lékárníka

Patrně máte na mysli doplněk stravy Mobivenal micro a ten se zmíněnými léky užívat dohromady můžete.

dotaz

Vnukovi jsou 2 roky a 8 měsíců. Má diagnostikovanou epilepsii a PAS. V současné době užívá Keppru 3x denně á 2 ml a Tegretol 2x denně 1/4 tbl. Po zahájení medikace Tegretolem v 12/2014 se u něj projevila nespavost, občasné halucinace a zmatenost, lékařem byl doporučen Prothazin 25 mg 1/4 tbl. event. Dithiaden 1 tbl. před spaním. Myslíte si, že je tato kombinace vhodná?

30.3.2015, 7:59
odpověď lékárníka

Nespavost může být způsobena oběma užívanými léky. Prothazin ani Dithiaden příčinu nespavosti neřeší, používají se zejména k tlumení následků způsobených alergií, ale protože ovlivňují centrální nervový systém, způsobují ospalost a toho se v tomto případě využívá. Doporučuji Vám se obrátit na lékaře a případně zvážit nejdříve homeopatickou léčbu (např. Sedalia sirup, Sedatif apod.) nebo bylinnou léčbu (meduňkový čaj) apod.

dotaz

Na spaní mám předepsané Trittico AC 150 1/3. Bohužel jsem si trochu nachladil záda a bolí mne. Mohu si vzít Panadol Novum? Je tedy možná kombinace Trittico / Panadol Novum?

26.3.2015, 19:23
odpověď lékárníka

Ano, Trittico a Panadol Novum můžete užívat současně.

dotaz

Chtěl jsem se zeptat, zda je možná kombinace léků Foxis, Movalis a Trittico. V příbalovém letáku léku Movalis se píše, že se nedoporučuje s léky na deprese. Trittico užívám na nespavost, ale píše se o něm, že se jedná o antidepresivum.

6.5.2015, 17:07
odpověď lékárníka

Účinná látka v léku Trittico se používá v hlavní indikaci skutečně jako antidepresivum, ale ano, má také jiné použití - např. k léčbě poruch spánku. Všechny tři léky jsou vázané na lékařský předpis, to znamená, že o jejich užívání (i kombinaci) rozhoduje lékař. Lék Movalis a Foxis se výrazně liší v důvodu použití (mají jiné účinné látky a indikace, tj. záleží, co máte za potíže). Nicméně kombinace léku Trittico s lékem Movalis se nedoporučuje z důvodu zvýšeného rizika podráždění a poškození trávicího traktu, kombinace s lékem Foxis se také nedoporučuje, protože hrozí celkem závažný nežádoucí účinek zvaný serotoninový syndrom.

dotaz

Je možná kombinace léků Letrozol, Nimesil, Osagrand, Condrosulf a metamizol?

9.5.2015, 23:12
odpověď lékárníka

Současné užívání léků Letrozol, Osagrand a Condrosulf (dle dávkovacího schématu stanoveného lékařem) možné je. Souběžné podávání léků na bolest Nimesil a Metamizol se nedoporučuje (obvykle se podává buď Metamizol nebo Nimesil), léky se liší jednak účinnou látkou a jednak v důvodu použití.

Nimesil se podává po dobu pouze nezbytně nutnou a to po dobu maximálně 14 dní, protože je tzv. hepatotoxický (hrozí poškození jaterních buněk) a není vhodný v případě, že není vyloučené jakékoliv poškození trávicího traktu (které může způsobit lék Osagrand - jedná se např. poškození jícnu, vznik vředů). Všechny Vámi vypsané léky jsou vázané na lékařský předpis a než Vám lékař předepíše lék další, je nezbytně nutné, aby byl obeznámen nejen s Vaším celkovým zdravotním stavem, ale také se všemi léky, které užíváte.

Bez předchozího vyšetření či důkladného zvážení by neměl lékař lék Nimesil předepsat.

dotaz

Chtěla bych se zeptat, zda mohu užívat kombinaci léků Robitussin Antitussicum a Calcium chloratum - TEVA. Jakou mají snášenlivost a lze je užívat najednou?

24.6.2015, 20:19
odpověď lékárníka

Současné užívání léků Robitussin Antitussicum a Calcium chloratum je bez obav možné.

dotaz

Lze prosím spolu užívat Litalir, Neurontin a Milgammu N?

18.6.2015, 19:16
odpověď lékárníka

Ano, vyjmenované léky lze užívat současně.

dotaz

Je možné kombinovat užívání léku Diclofenac AL Retard s Ibalginem?

20.7.2015, 19:19
odpověď lékárníka

Ne, kombinace těchto léků se běžně nedoporučuje a to zejména z důvodu zvýšeného rizika poškození jaterních funkcí a sliznice trávicího traktu.

dotaz

Je mi 75 let a chci poradit a hlavně posoudit, jestli léky které užívám nezpůsobují svalovou bolest a slabost. Užívám tyto léky: 1.ráno - Triplixam 5/1,25, Rilmenidin 1mg, Sectral 400 1/4, Euthyrox 50, Citalec 20, Caltrate 600. 2. poledne - Purinol 100 mg. 3. večer - Roxilip 10 mg, Rilmenidin a dále potravinové doplňky - kolagen 2000 activ a hořčík v šumivých tabletách. Připadám si jako chodící lékárna. Děkuji předem za rady a posouzení vhodnosti užívaných léků.

4.9.2015, 9:22
odpověď lékárníka

Ano, hned několik léků, které užíváte mohou mít jako vedlejší účinek křeče. Z uvedených léků křeče nejčastěji způsobuje lék na snížení krevního tlaku Triplixam a Rilmenidin a lék na snížení cholesterolu Roxilip. Pokud se u Vás objevují křeče v končetinách často, máte pocit studených nohou, je důležité na to upozornit lékaře, nemusí se jednat o nedostatek hořčíku v organismu, ale o závažný nežádoucí účinek léku na snížení cholesterolu. Lékař by Vám měl udělat krevní testy a zjistit, zda je vše v pořádku.

dotaz

Je možné užívat spolu Indap a Purinol?

12.8.2015, 12:03
odpověď lékárníka

Jelikož Indap může u osob s vyšší hladinou kyseliny močové v krvi způsobit záchvat dny, je vhodné jeho dávku upravovat podle aktuální hladiny této kyseliny v krvi nebo ji snižovat léky (např. Purinolem).

dotaz

Beru léky Rivocor, Presid 5, Lorista H a Velaxin. Mám po nich pocit třasu. Je to možné?

28.9.2015, 11:13
odpověď lékárníka

Ano, třes a nervozita mohou být nežádoucím účinkem zejména u léků Velaxin a Lorista H.

dotaz

Může dcera, která má 13 let, brát echinacea tablety, zárovneň Tantum verde a Paralen? Neuškodí brát tyto přípravky v jeden den najednou?

24.9.2015, 11:39
odpověď lékárníka

Ano, Tantum verde, Paralen a echinaceové tablety lze užívat současně.

dotaz

Již několik let tyto léky: Siofor, Citalec, Xyzal, hořčík, Zahron, Trittico a Rivotril. Mívám tlak tak okolo 120/70 a teď se někdy stane, že mi vyskočí na 160/100. Chce se mi omdlít a je mi špatně. Mám nyní navíc období, kdy mi začína menopauza. Je možné, že tento stav vyvolávají hormonální změny? A kdybych musela brát léky na tlak, nebylo by to v kontraindikaci s těmi ostatními?

13.10.2015, 16:11
odpověď lékárníka

S hormonálními změnami mohou Vaše potíže souviset, ale náhlé změny krevního tlaku mají mnoho příčin, je nutné lékařské vyšetření. Pokud byste musela užívat léky na vysoký krevní tlak, nebojte se, lékař(ka) zvolí takové, aby bylo možné je se zmíněnými léky užívat dohromady.

dotaz

Chtěl jsem se zeptat, zda je možná kombinace látek na přirozené zvýšení testosteronu. Jedná se o Tongkat Ali extrakt 200:1 500 mg a Indonal man 3x denně, 5 dni se bere, 2 dny pauza.

29.11.2015, 1:48
odpověď lékárníka

S kombinací těchto látek by neměl být problém.

dotaz

Užívám léky Apo-sertral 50, 1-0-1, Helex 50, 1-0-1, Oxazepam 1-0-0, Vasocardin 50, 1/2-0-1/2. Dále užívám Combair 1 vdech ráno a 1 večer, Ventolin při potížích zhruba tak 2x denně. Antidepresiva beru na základě prodělané nemoci, kdy jsem měla v krvi e-coli. Měla jsem silnou otravu a dostávala jsem naráz čtvery antibiotika. Po odeznění otravy jsem měla stavy jako je slabost, třes, průjmy. Měla jsem absolutně odbouranou mikroflóru ve střevech. Léčba byla probiotiky. Imunologie byla v pořádku. Vasocardin mi předepsala obvodní lékařka na bušení srdce, mívám až 90 tepů/min. v klidu. Dále mě poslala na psychiatrii, kde jsem dostala již zmíněné antidepresiva. Mívám v puse, nejvíce v krku plíseň. A tak se ptám, jsou tyto léky, které užívám vzájemně snášenlivé?

8.12.2015, 14:42
odpověď lékárníka

Uvedené léky do kombinace dát lze (Combair se však doporučuje používat s jistou opatrností u pacientů s arytmiemi a zrychleným pulsem). Za plíseň v ústech a krku může patrně lék Combair, který obsahuje kortikoid Beclometason (kortikoidy snižují imunitu sliznice v dutině ústní, která se tak stává náchylnější k těmto infekcím). K léčbě doporučím použít např. Tantum verde roztok a vyplachovat 3-5x denně. A preventivně po aplikaci Combairu je důležité něco sníst (např. kousek pečiva) nebo ústa vypláchnout vodou, aby se snížilo riziko vzniku těchto potíží.

dotaz

Mohu užívat Risperidon Active 1 mg s Paralenem 500?

28.1.2016, 13:26
odpověď lékárníka

K Risperidonu můžete Paralen (na bolest a na snížení horečky) v doporučeném dávkování užívat.

dotaz

Mohu při kombinaci léků Siofor 1000, Telmisartan Sandoz, Accuzide 20,Glimepirid Sandoz, NovoMix 30 Penfill užít Ibalgin proti bolesti? Jedná se o bolesti břicha na levé straně.

25.1.2016, 12:29
odpověď lékárníka

Ibalgin není ideálním lékem na bolesti k lékům na vysoký krevní tlak (Telmisartan, Accuzide), ale krátkodobě (ne déle jak tři dny bez porady s lékařem) se použít dá. Není však vhodné bolesti břicha (pokud jsou neznámého původu) tlumit pomocí léků na bolest. Pakliže bolest neustupuje, doporučuji raději navštívit lékaře.

dotaz

Je možné současně užívat Euthyrox 150 a občas Rivotril 0,25?

13.1.2016, 16:07
odpověď lékárníka

Ano, Euthyrox a Rivotril můžete brát současně.

dotaz

Mohu současně užívat Rivotril a Apo-ipubrofen?

14.1.2016, 5:10
odpověď lékárníka

Rivotril a Apo-ibuprofen můžete užívat současně, mezi léky není interakce.

dotaz

Mohu zárověň užívat Erdomed a Cotrimoxazol AL forte?

11.1.2016, 17:28
odpověď lékárníka

Ano, léky můžete užívat současně.

dotaz

Mohu společně s lékem Mirazen 15 mg užívat Apo-Ibuprofen?

27.2.2016, 12:22
odpověď lékárníka

Tyto léky lze brát současně, ale délka užívání by neměla bez doporučení lékaře přesáhnout pět dní.

dotaz

Je možné užívat současně lék Doxyhexal a léky na deprese Zoloft či Asentra?

19.2.2016, 18:11
odpověď lékárníka

Není známá interakce mezi antibiotikem Doxyhexal a setralinem obsaženým v Asentře a Zoloftu.

dotaz

Maminka užívá Warfarin, Equilock, Citalec a Buronil. Brala i Tiapru, ale začala mít problémy. Často nemůže spát, po operaci zlomeniny krčku se rozjela stařecká demence. Často nespí i 48 hodin a usne až samým vyčerpáním. Mohla by užívat Hypnox forte?

8.5.2016, 22:20
odpověď lékárníka

Vzhledem k lékům, které Vaše maminka užívá, není pro ni Hypnox forte vhodný. V jejím případě je zapotřebí se obrátit na lékaře a nespavost řešit s ním.

dotaz

Může má 18 letá dcera, která pravidelně užívá antidepresivum Zoloft, si vzít na bolest hlavy Ibalgin? A je možné si vzít k Zoloftu na alergii Xyzal?

10.5.2016, 13:38
odpověď lékárníka

Vaše dcera si na bolesti hlavy nárazově v doporučeném dávkování Ibalgin vzít může a se současným užíváním Xyzalu není problém.

dotaz

Je mi 66 let a poprosila bych Vás o zhodnocení následující kombinace: Letrox 75 mg na žtítnou žlázu, Triplixam 10 mg na výsoký krevní tlak, Atorvastatin 20 mg na výsoký cholesterol, Xados 20 mg proti alergii a Magnesium B6 Premium na křeče v nohách.

19.5.2016, 10:36
odpověď lékárníka

Kombinace léků je v pořádku.

dotaz

Chtěla bych se zeptat, jestli léky, které dlouhodobě užívám, jsou v pořádku a neovlivňují se navzájem negativně. Před měsícem jsem měla slabou mrtvičku, byla jsem hospitalizována v nemocnici. Cítím se stále unavená a pobolívá mě hlava. Léky: Tritace Combi 10 mg/10 mg, Detralex, Moduretic, Glucophage 850 mg, Anopyrin.

23.5.2016, 21:59
odpověď lékárníka

Uvedené léky nejsou v kontraindikaci a lze je tedy v doporučeném dávkování od lékaře užívat. Bolest hlavy a malátnost má mnoho příčin, u Vás je důležité, abyste byla sledována a měla v pořádku testy na elektrolytovou rovnováhu (kvůli užívání léku Moduretic), abyste měla v normě krevní tlak i cukr (glykémie) a dále byste neměla zapomínat na dostatečný přísun tekutin, protože dekompenzace všech těchto onemocnění může být příčinou bolestí hlavy.

dotaz

Prosím o posouzení vhodnosti následujících léků: Nebilet, Furon 40, Kalium Chloratum, Godasal 100, Euphyllin CRN 100, Montelukast Actavis 10 mg, Euthyrox 75, Combair 100/6, Spiriva Respimat, Zoloft 50, Pangrol 20000, Rivotril 0,5, Oxazepam, Ecosal inhaler, Tramal kapky, Cholagol, Ibalgin 400, Paralen 250 mg a dále Nitroglycerin, Algifen, Tafen Nasal a výjimečně dle potřeby ophtalmologická medikace: Hyal-Drop multi, Systane Balance, Recugel, Vita-Pos.

4.6.2016, 11:29
odpověď lékárníka

Na Váš dotaz nelze přesně odpovědět, protože Vaše medikace a zdravotní stav vyžadují speciální posouzení přímo od klinického farmaceuta spolupracujícího s lékaři. Co vidíme my jako přísnou kontraindikaci je kombinace antidepresiva Zoloft s lékem proti bolesti Tramal kapky (riziko vzniku serotoninového syndromu). Dále užíváte velké množství léků na bolesti (Ibalgin, Paralen, Tramal a Algifen), u nichž je zapotřebí mít od lékaře přesně a individuálně rozvržené dávky a jednotlivé časy, kdy je smíte mezi sebou užít a lékaři by Vám měli pravidelně kontrolovat krevní tlak, funkce jater, ledvin a elektolytovou rovnováhu. Další ne příliš vhodnou kombinací je lék Ibalgin s lékem na ředění krve Godasal, s léky na snížení krevního tlaku (Ibalgin způsobuje zvýšení krevního tlaku) a s opatrností ho lze podávat pacientům s onemocněním plic (astma, chronická plicní obstrukční nemoc - Spiriva, Combair, Ecosal). Další pečlivé zvážení vyžaduje kombinace beta-blokátoru (Nebilet) s antidepresivy a s léky na uklidnění (Zoloft, Rivotril, Oxazepam) a podávání léků Spiriva a Combair pacientům se srdečními arytmiemi, se srdečním selháním či anginou pectoris (Nitroglycerin, Nebilet) aj.

dotaz

Užívám 1x denně ráno Micardis Plus 80 mg/12,5 mg, Euthyrox 100 mg (po odnětí štítné žlázy), Rivocor 5, Nitrendipin 20 mg, Ebrantil 60, večer Nitrendipin 20 mg, Caltrate 600 mg, Ebrantil 60, Vesicare 5. Problém mívám ráno po užití léků do 2 hodin snížení krevního tlaku i na 99/55/64, únavu, po dalších cca 2 hodinách se krevní tlak upraví na 126/65/67. Prosím o posouzení vhodnosti kombinace těchto léků.

7.6.2016, 22:47
odpověď lékárníka

Ráno užíváte trojkombinaci léků na snížení krevního tlaku a to Micardis Plus, Rivocor a Nitrendipin. Podle potíží, které popisujete je možné, že je na Vás tato kombinace léků příliš silná a bude zapotřebí upravit buď jejich dávkování nebo některý z nich vysadit. O postupu léčby ale rozhoduje lékař, proto se obraťte na něj.

dotaz

Je možné kombinovat Betaloc ZOC s lékem Lyrica?

5.7.2016, 21:28
odpověď lékárníka

Současné podávání leku Betaloc ZOK s lékem Lyrica možné je.

dotaz

Je možná kombinace léků Ebrantil, Lorista H 100 mg / 12,5 mg, Amplodipin Mylan 10 mg, Bisoprolol-ratiopharm 5 mg, Fenofix 200 mg a Helicid 20?

9.7.2016, 21:26
odpověď lékárníka

Pokud o všech Vámi užívaných lécích ví lekař, potom to možná kombinace je (záleží na přesné indikaci, proč Vám byly předepsané). Ale ne příliš doporučovanou kombinací jsou léky Ebrantil - Amlodipin (pro neúplné výsledky studií).

dotaz

Užívám L-tryptofan. Smím k němu užívat lék Geratam? Nic jiného neberu.

29.7.2016, 12:36
odpověď lékárníka

Kombinace L-tryptofanu a léku Geratam je možná, během studií nebyla zjištěna žádná kontraindikace.

dotaz

Je podávání léku Multaq 400 mg a Pradaxa 110 mg kontraindikováno?

19.8.2016, 9:10
odpověď lékárníka

Ano, léky Multaq a Pradaxa jsou ve vzájemné kontraindikaci.

dotaz

Je možné užívat společně Letrox, antikoncepci Mywy a Trittico.

9.9.2016, 10:59
odpověď lékárníka

Ano, léky Letrox, Mywy a Trittico se smí kombinovat.

dotaz

Je mi 40 let a užívám Prestarium na tlak, Letrox, Miflonid a Seropram na úzkost. V lékárně jsem si koupila na kašel Robitussin, ale v letáku je, že se nemá užívat v kombinaci s některými léky na deprese, které obsahují Serotonin. Beru Seropram. Mohu léky zkombinovat?

6.10.2016, 19:09
odpověď lékárníka

Seropram sice neobsahuje jako účinnou látku serotonin, nýbrž citalopram, ale i u tohoto tipu antidepresiva vzrůstá riziko vzniku nebezpečného serotoninového syndromu v kombinaci s dextromethorfanem (předpokládám, že jste si zakoupila tip na suchý kašel - tj. Robitussin antitussicum, jež obsahuje dextromethorfan). Léky byste proto neměla společně užívat. Ostatně Robitussin antitussicum není bez předchozího doporučení lékaře vhodný ani pro pacienty trpící astmatem (užíváte Miflonid).

dotaz

Mohu užívat meduňkový čaj na zklidnění, když se léčím s cukrovkou (užívám Glucophage xr 500 mg po jídle), mám bronchiální astma (užívám Combair 2x denně dva vstřiky), dále se léčím s vysokým tlakem (Prenewel) a endometriózou (beru Depo-Proveru každé tři měsíce), a jestli mohu kombinovat tohle všechno i s kopřivovým čajem. Nebo nebylo by vhodnější místo čajů užívat na psychiku Modin?

10.10.2016, 18:29
odpověď lékárníka

K lékům Glucophage XR 500 mg, Combair, Prenewel a Depo-Provera smíte současně pít kopřivový čaj i na zklidnění meduňkový čaj. Modin se používá spíše k léčbě smutné nálady (deprese), než na zklidnění a i ten byste případně mohla ke zmíněným lékům užívat.

dotaz

Mohu užívat tyto předepsané léky: Micardis 80 mg 1-0-0, Nitresan 20 mg 1-0-0, Corsim 20 mg 0-0-1, Rismyl 35 mg 1x týdně, Caltrate plus nebo Calcichew a Detralex?

19.10.2016, 15:54
odpověď lékárníka

Ano, veškeré uvedené léky je možné kombinovat. Jen doplním, že vápník se doplňuje v případě, kdy jeho hladina v krvi není dostatečná a pouze jeho příjem ze stravy nestačí. V den, kdy užíváte Rismyl byste měla mít mezi jeho užítím a užitím vápníku dostatečnou časovou pauzu (alespoň 6 hodin), protože vápník narušuje vstřebávání účinné látky v Rismylu.

dotaz

Užívám Mirzaten Oro 15 mg 1 tbl. na noc, Eliceu 10 mg 1tbl. ráno, Rivotril 0,5 mg 1tbl. přes den a ještě Euthyrox 150 mg 5x týdně 1tbl., 1 x týdně 2 tbl. a 1 x týdně 1,5 tbl. Ráda bych si koupila doplněk stravy na posílení imunity. Chtěla bych vyzkoušet hlívu ústřičnou nebo echinaceu v tinktuře a láká mě také Prevapis Adults (tableta do vody). Jaký doplněk by byl k mé léčbě vhodný?

19.10.2016, 20:36
odpověď lékárníka

K lékům, které běžně užíváte můžete na posílení imunity brát hlívu ústřičnou či Prevapis Adults. Echinaceu v tinktuře už jen kvůli obsahu alkoholu nedoporučuji.

dotaz

Prosím o sdělení zda se souběžně mohou užívat tyto léky: Loradur, Omeprazol, Alopurinol, Rosucard a dále pak Xarelto spolu s Ultracodem. Vše 1x denně ráno. Dále prosím jaká je možnost užívání doplňků stravy na imutitu?

25.10.2016, 7:41
odpověď lékárníka

Léky se všechny najednou ráno neužívají. Helicid se užívá minimálně 30 minut před snídaní. Loradur 1x denně ráno po snídani, stejně tak je možné užít Allopurinol a Xarelto (tyto léky se užívají obvykle 1x denně ve stejnou denní dobu, je tedy jedno, jestli to bude ráno, v poledne anebo večer) a Ultracod (ten je možné po 6 hodinách užít i víckrát denně, je-li to potřeba). Rosucard je nejvhodnější užít večer v době večeře. Kombinace Loradur - Allopurinol je možná se zvýšenou opatrností (je zde zvýšené riziko poškození ledvin, lékař léky může do kombinace předepsat, ale je nutná zvýšená opatrnost). Stejně tak i v případě kombinace Xarelta a Ultracodu.

dotaz

Má být odstup mezi užíváním Klacidu 500, vitamínem C a mlékem? Mohu kombinovat ACC Long s Euphyllinem?

4.11.2016, 20:14
odpověď lékárníka

Společně s Klacidem smíte užívat jak mléko a mléčné výrobce, tak i vitamin C, není třeba ani časová pauza. Je ale zapotřebí jisté opatrnosti při užití Klacidu a Euphyllinu, stejně tak při užití léku ACC long na vykašlávání při léčbě Euphyllinem. V obou dvou případech musí vhodnost kombinace posoudit lékař.

dotaz

Je mi 70, prodělal jsem mozkovou příhodu a beru léky, ráno Lozap 100 - 1/2x, Sectral 400 - 1/2x, Warfarin 3 mg - 1x a 3. den 1 a 1/2x. Odpoledne beru Caltrate 1x a večer ještě Sortis 40 mg 1x. Mám dojem, že některé léky na můj věk nejsou vhodné.

4.11.2016, 16:32
odpověď lékárníka

Škoda, že nepíšete, co máte za potíže, proč máte dojem, že léky nejsou pro Váš věk vhodné. Pokud máte v pořádku funkci jater a ledvin, Lozap, Sectral, Warfarin, Caltrate ani Sortis nejsou kvůli věku kontraindikované.

dotaz

Mohu najednou užít léky Strattera a Emanera? A je možné kombinovat lék Strattera společně s alkoholem?

5.3.2017, 19:15
odpověď lékárníka

Emanera nemá vliv na účinek Strattery a naopak. Alkohol příležitostně a v přiměřeném množství si dopřát smíte.

dotaz

Můžu užívat Velaxin 150 mg, Klacid a Erdomed na zánět dutin?

17.3.2017, 22:49
odpověď lékárníka

Klacid může zvýšit hladinu Velaxinu v krvi, souběžné podávání je tak možné pouze po předchozím pečlivém uvážení lékaře. Erdomed se kombinovat může jak s Klacidem, tak s Velaxinem.

dotaz

Prosím o kontrolu kombinace léků, je mi 71 let a od listopadu mám problémy s dráždivým kašlem. Byla jsem na krevním laboratorním vyšetření několikrát a vše je v pořádju a rtg plic také. Od listopadu užívám nový lék na tlak Triplixan 5/1 25/5 ráno a večer. Dále užívám každý den Tromboreduktin,Milurit, Godasal, Concor 5 mg, Furon 40 mg, Verospiron 25 mg, Kalnormin 1g, Lanzul 30 mg.

14.5.2017, 12:36
odpověď lékárníka

Úporný suchý dráždivý kašel je ve Vašem případě s největší pravděpodobností způsoben užíváním léku na snížení krevního tlaku - Triplixamu. Jedná se o lék, který suchý kašel způsobuje poměrně často a kašel mizí pouze po ukončení léčby. Pokud je kašel hodně obtěžující, bylo by vhodné lék vyměnit za lék z jiné skupiny antihypertenziv, domluvte se se svým lékařem.

dotaz

Užívám léky Concor cor 10 mg, Valsacor, Rytmonorm 150 mg a Warfarin 5 mg. Můžu v případě nevolnosti užít lék Hylak forte?

22.5.2017, 12:36
odpověď lékárníka

Ano, smíte, léky, které užíváte nejsou s Hylakem forte v kontraindikaci.

dotaz

Dostal jsem předepsané tyto léky: Cifloxinal 500, Klacid 500 a Pamba. Mohu na tyto tablety alkohol (pivo)?

2.6.2017, 12:31
odpověď lékárníka

Jedno malé pivo obden maximálně. Alkohol doporučuji po dobu léčby výrazně omezit, nejlépe vynechat úplně, jelikož alkohol v kombinaci s uvedenými léky by zvýšil zatížení jater.

dotaz

Prosím o Váš názor, zda lze užívat současně tyto léky: denně Simvastatin a Apo Ome. Nyní bych měla současně užívat 1x měsíčně Bonvivu, denně Caltrate a 1x týdně kapky Vigantol.

7.6.2017, 22:07
odpověď lékárníka

Veškeré zmíněné léky smíte brát pospolu. Ostatně pokud Apo-Ome užíváte dlouhodobě (v řádu měsíců, měl být vitamin D a vápník, tj. např. Caltrate a Vigantol, podávaný již dříve, je to běžný postup u pacientů s rizikem osteoporózy, jelikož užívání tohoto léku může zvyšovat riziko zlomenin o 10 - 40 %).

dotaz

Může se užívat Cipralex zároveň s Norethisteronem?

9.6.2017, 12:36
odpověď lékárníka

Může, ale předepisující lékař by měl o léčbě deprese a užívání Cipralexu vědět, aby posoudil nutnost, vhodnost léčby a její délku. Norethisteron totiž může zhoršovat psychický stav.

dotaz

Lze používat dohromady lék Diclofenac DUO 75 mg a Milurit 100?

23.6.2017, 11:02
odpověď lékárníka

Ano, lze, Milurit a Diclofenac Duo nejsou v kontraindikaci.

dotaz

Je možné kombinovat lék Miraklide s Nebiletem (užívám jen 1/4 tablety)?

7.7.2017, 9:03
odpověď lékárníka

Miraklide může ojediněle ovlivnit účinek Nebiletu tak, že zvýší jeho hypotenzní účinek. Může se tedy stát, že bude zapotřebí, aby Vám lékař poupravil dávkování.

dotaz

Mohu současně užívat Ascorutin a Klotrymazol?

23.8.2017, 9:29
odpověď lékárníka

Zavádění vaginálních tablet Clotrimazol nebo aplikace této masti není překážkou v užívání tablet Ascorutinu.

dotaz

Zajímá mě kontraindikace léků Citalec a Tramal.

29.8.2017, 8:37
odpověď lékárníka

Léky Citalec a Tramal jsou v kontraindikaci, nesmějí se tedy užívat zároveň.

dotaz

Mohu si za jeden den vzít Paralen, Ibalgin i Paramax?

15.9.2017, 1:36
odpověď lékárníka

Léky Paralen, Paramax a Ibalgin zkombinovat smíte pod podmínkou, že mezi jednotlivými dávkami budete mít alespoň šestihodinové rozestupy. Jen upozorním, že Paralen a Paramax obsahují tutéž léčivou látku (paracetamol), Ibalgin má jiné složení, obsahuje ibuprofen, který má navíc, oproti paracetamolu, protizánětlivé účinky.

dotaz

Mohu užívat Betaloc ZOK, Prestaruim Neo, Kalnormin (obden), Detralex a Eliquis společně s doplňkem stravy APO Lactobacillusem ?

21.9.2017, 15:37
odpověď lékárníka

Ano, můžete, užívání uvedených léků není překážkou v užívání kapslí Apo-Lactobacillus.

dotaz

Je možné užívat Stanozolol současně s Clostilbegyt?

8.10.2017, 11:47
odpověď lékárníka

Interakce mezi Stanozololem a lékem Clostibelgyt nejsou potvrzené, ani vyloučené, studie neproběhla. Nicméně tuto kombinaci nedoporučuji.

dotaz

Je vhodné současné užívání Pradaxy v kombinaci s Wobenzynem?

4.11.2017, 20:02
odpověď lékárníka

Wobenzym může zvýšit účinek Pradaxy, čímž se zvyšuje riziko nežádoucího krvácení a je tak nutná opatrnost. Léky lze společně užívat pouze na základě konzultace a doporučení lékaře.

dotaz

Je možné užívat Egilok a Fenofix zároveň?

4.11.2017, 17:20
odpověď lékárníka

Ano, Egilok a Fenofix lze užívat současně.

dotaz

Mohou se společně užívat léky: Desloratadin Mylan 5 mg a Montelukast Stada 10 mg? Oba 1x denně.

7.11.2017, 18:29
odpověď lékárníka

Ano, Montelukast a Desloratadin lze užívat společně.

dotaz

Mohu kombinovat Sectral a Ibalgin.

29.11.2017, 11:02
odpověď lékárníka

Sectral s Ibalginem kombinovat s opatrností a krátkodobě lze. Není to však vhodná kombinace pro pacienty s žaludečními vředy či jiným onemocněním trávícího traktu, pro pacienty užívající léky na ředění krve aj.

dotaz

Mohu užívat lék Setralin společně s Diclofenac Duo?

6.12.2017, 14:08
odpověď lékárníka

K Sertralinu smíte Diclofenac Duo užívat za předpokladu, že netrpíte onemocněním trávicího traktu (např. silným pálením žáhy, žaludečními vředy, duodenální vředy, častými nevolnostmi apod.) a nebudete léky kombinovat dlouhodobě (obecně se kombinace nedoporučuje déle než 10 - 14 dní).

dotaz

Mohu k lékům Rosucard 20 mg, Enelbin 100 retard a Valsacor 160 mg brát Paralen 500? Dostal jsem chřipku, mám teplotu a kašel a moje lékařka neordinuje.

17.1.2018, 9:51
odpověď lékárníka

Paralen ani k jednomu uvedenému léku nevadí. Smíte jej tedy na úlevu od bolesti a snížení teploty užívat.

dotaz

Mohu, prosím, současně užívat léky Pyridoxin - 3x denně (Leukopenie), Emanera (na žaludek, 2x denně) a Elli (doplněk na klimakterium, 2x denně) a zelené trio - zelený ječmen, chlorella a spirulina?

16.1.2018, 19:40
odpověď lékárníka

Ano, smíte kombinovat Pyridoxin s Emanerou, s Elli a se zeleným ječmenem, chlorellou a spirulinou. Jen doporučím užití "zeleného tria" pouze večer (a ne i ráno, jak je doporučované) a to vzhledem k tomu, že předpokládám, že ráno nalačno užíváte Emaneru. Mezi užitím Emanery a zeleného tria je vhodná minimálně dvouhodinová pauza (Trio může narušit vstřebávání Emanery) a též by se mělo užívat nalačno.

dotaz

Mohu užívat současně Lexaurin a Paralen?

5.2.2018, 19:06
odpověď lékárníka

Ano, smíte, léky se vzájemně neovlivňují.

dotaz

Užívám Prenessu 4 mg 1x denně a Orcal Neo 5 mg 1x denně, smím i Ascorutin?

13.2.2018, 21:55
odpověď lékárníka

Ano, smíte, užívání léků Orcal a Prenessa není překážkou v nasazení Ascorutinu.

dotaz

Mohu užívat Ibalgin 400 a Stilnox 10 mg?

23.2.2018, 21:56
odpověď lékárníka

Můžete, užívání Ibalginu a Stilnoxu není kontraindikováno.

dotaz

V lěkárně mi dali na kašel Tussical sirup a Tamtum Verde. Mohu užívat obojí společně?

24.2.2018, 15:05
odpověď lékárníka

Ano, můžete, účinky těchto dvou léků se neovlivňují.

dotaz

Chtěla bych se zeptat, zda se mohou kombinovat léky Prenewel a Erdomed?

28.2.2018, 11:17
odpověď lékárníka

Ano, při léčbě Prenewelem smíte na ředění hlenů a podporu jejich vykašlávání užívat Erdomed.

dotaz

Může se kombinovat Brufen s Paralenem?

27.2.2018, 21:53
odpověď lékárníka

Lze, ale pod podmínkou, že mezi tabletou Paralenu a tabletou Brufenu budete mít alespoň 4 hodinový, lépe 6 hodinový interval.

dotaz

Je možné užívat ACC long s Ibalginem ?

1.3.2018, 19:16
odpověď lékárníka

Ano, ACC Long s Ibalginem kombinovat smíte.

dotaz

Mohu k léku Triplixam užít Panadol?

6.3.2018, 19:46
odpověď lékárníka

Ano, Triplixam a Panadol Novum smíte bez obav kombinovat.

dotaz

Je možné při užívání Prednisonu a Ventolinu dávat synovi, který je astmatik, Paralen na snížení teploty?

9.3.2018, 13:56
odpověď lékárníka

Paralen je na snížení teploty pro syna, který se léčí s astma a užívá Ventolin a Prednison, vhodný. Dávkování Paralenu je důležité zvolit správně a dodržovat mezi dávkami časové intervaly (obvykle 4 - 6 hodinové) podle věku a hmotnosti dítěte.

dotaz

Je možné kombinovat léky Brufen a Algifen?

12.3.2018, 16:18
odpověď lékárníka

Brufen s Algifenem nelze brát ve stejný čas, ale pokud mezi léky dodržíte minimálně šestihodinovou, lépe osmihodinovou, pauzu, pak je tímto způsobem střídat a užívat lze.

dotaz

Mohu brát souběžně lék Milgamma N na bolest nohy neurologického původu a Diclofenac Duo na bolest zad?

26.3.2018, 14:59
odpověď lékárníka

Ano, Milgammu N a Diclofenac Duo smíte kombinovat.

dotaz

Může maminka při užívání Xarelta brát také GS Dormian na spaní a Diomax na žíly?

24.4.2018, 14:50
odpověď lékárníka

GS Dormian by maminka neměla užívat bez vědomí lékaře, zatímco Diomax smí užívat bez obav.

dotaz

Beru antibiotika Klacid SR. Dnes jsem dostala i Euphyllin CR N 200. Mohu je brát současně?

23.4.2018, 23:01
odpověď lékárníka

Mezi Klacidem a Euphyllinem probíhá jistá interakce, která může mít za následek potřebu úpravy dávkování Euphyllinu, kontaktujte proto, prosím, svého lékaře a poraďte se s ním.

dotaz

Beru lék Euthyrox 50, mohu si na to vzít lék Ascorutin, aby mi zmírnil menstruaci? Nebude se to tlouct?

31.5.2018, 14:21
odpověď lékárníka

Mezi Ascorutinem a Euthyroxem není žádná interakce, léky tedy lze beze strachu kombinovat.

dotaz

Mohu si vzít k Dithiadenu Ibalgin?

20.6.2018, 22:04
odpověď lékárníka

Pokud Dithiaden neberete k léčbě bronchiálního astmatu, pak si Ibalgin smít můžete.

dotaz

Můžu si vzít po použití Ataralginu Dithiaden na alergii?

24.7.2018, 19:23
odpověď lékárníka

Ano, můžete, kombinace Ataralginu s Dithiadenem nevadí.

dotaz

Mohu současně s Warfarinem používat na otok krém Ibalgin Duo a brát Detralex?

17.8.2018, 8:43
odpověď lékárníka

Detralex s Warfarinem kombinovat smíte. Ibalgin Duo Effect lze použít s opatrností na malou plochu těla za předpokladu, že jej nebudete aplikovat víckrát jak 2x denně a to v malém (doporučeném) množství a ne déle jak 5-7 dní.

dotaz

Užívám dlouhodobě Xarelto 20 mg, mohu při nachlazení užívat vitamín C? >

17.12.2018, 12:37
odpověď lékárníka

Doposud se nezjistilo, že by vitamin C jakkoliv ovlivňoval účinky léku Xarelto. Nicméně nedoporučuji vysoké dávky, užívejte max. 500 mg denně.

dotaz

Lze kombinovat léky Valsacombi, Godasal, Fenofix a Condrosulf?

18.12.2018, 8:56
odpověď lékárníka

Léky kombinovat lze, vhodné však je, aby lékař prováděl kontroly zejména ledvinných funkcí. Upozorním, že zvýšenou hladinou cholesterolu a triglyceridů (berete Fenofix) může způsobovat i užívání látky hydrochlorothiazid, který je jednou ze dvou účinných látek léku Valsacombi.

dotaz

Prosím o radu, lze kombinovat lék Doxyhexal a Oramellox na bolest kloubu?

31.12.2018, 14:38
odpověď lékárníka

Mezi léky není interakce, takže ano, smíte je kombinovat. U některých pacientů se ale může objevit tlačení žaludku, bolest žaludku a pocity na zvracení, někdy i zvracení.

dotaz

Dostala jsem od lékářky na dávivý kašel Codein. Už před tím jsem na bolest v krku začala používat Glimbax sprej. Smím léky kombinovat?

28.1.2019, 21:35
odpověď lékárníka

Ano, smíte, spolu s Codeinem lze lokálně aplikovat diclofenac ve formě spreje do krku (Glimbax).

dotaz

Užívam dlouhodobě Xarelto. Je i přesto možné spolu s ním na cholesterol a podporu jater užívat Lecitin?

28.1.2019, 11:36
odpověď lékárníka

Lecitin účinek Xarelta neovlivňuje, takže ho užívat smíte.

dotaz

Můžu užívat Ambrobene na odkašlávání k antibiotikům Xorimax 500 mg?

30.1.2019, 17:12
odpověď lékárníka

Ano, smíte, kombinace je bezpečná, léky se negativně neovlivňují.

dotaz

Beru Esoprex 10 mg ráno a k němu 3x denně Atarax 25 mg. Můžu si vzít Paralen?

5.2.2019, 20:27
odpověď lékárníka

Ano, léky se vzájemně neovlivňují, tudíž je smíte bez obav kombinovat.

dotaz

Může se užívat Godasal současně s Xarelto 20 mg?

21.2.2019, 14:21
odpověď lékárníka

Kombinace Xarelta a Godasalu představuje vyšší riziko nežádoucího krvácení, užívání obou léků současně je vhodné pouze při některých diagnózách při specializovaných léčebných postupech. A pacient po dobu léčby musí být pod zvýšeným dohledem lékaře.

dotaz

Lze při užívání sirupu Robitussin užívat Panadol nebo Paralen?

6.3.2019, 18:23
odpověď lékárníka

Ano, se sirupem Robitussin smíte bezpečně užívat jak Panadol, tak Paralen (jde o léky obsahující tutéž látku - paracetamol).

dotaz

Mohu současně používat Xorimax 500 mg a Paralen 500 mg?

9.3.2019, 14:36
odpověď lékárníka

Ano, můžete, účinky Xorimaxu a Paralenu se vzájemně neovlivňují.

dotaz

Je možné užít Paralen 500, když beru Prednison 5 mg a léky na tlak, prostatu, Afonilum 250 a léky na CHOPN?

10.4.2019, 9:53
odpověď lékárníka

Ano, s léky, které užíváte smíte Paralen kombinovat.

dotaz

Je možná kombinace léků Milurit a Diclofenac Duo?

22.6.2019, 15:55
odpověď lékárníka

Ano, Milurit lze při bolestech kombinovat s Diclofenacem Duo.

dotaz

Ráda bych se zeptala na užívání Purinolu 300 mg (1-0-0) současně s echinaceou (Echinaceové bylinné kapky), imunoglukanem a vitamínem C, zdali se to může brát dohromady? A jak je to s užíváním Purinolu a alkoholu, zdali se má zcela vynechat nebo stačí omezit.

25.6.2019, 10:56
odpověď lékárníka

Za předpokladu, že máte v pořádku jaterní testy, nevidím problém v příležitostném užívání echinaceových kapek v rizikovém období např. chřipek či angín, ale několikaměsíční užívání echinacey nedoporučuji. Imunoglukan s vitaminem C smíte. Alkohol mění pH moči, které by mělo být při léčbě Purinolem neutrální nebo mírně zasadité, proto doporučuji se mu zcela vyhýbat.

dotaz

Lze kombinovat Barnys Triple blend s Caltrate?

10.11.2019, 19:33
odpověď lékárníka

Ano, lze, není překážka, proč by to nešlo.

dotaz

Mohu užívat spolu Eliceu a Ibalgin?

17.11.2019, 8:49
odpověď lékárníka

Můžete, jen dle příbalové informace dodržujte doporučené dávkování a nepřekračujte jej. Stejně tak se snažte Ibalgin užívat pouze krátce po nezbytně krátkou dobu.

dotaz

Lze při užívání léku Pradaxa používat Clotrimazol vaginální tablety?

04.12.2019, 7:58
odpověď lékárníka

Ano, Clotrimazolové vaginální tablety zavádět smíte, působí lokálně a účinek Pradaxy neovlivňují.

dotaz

Mohu používat Erdomed v kombinaci s Coldrexem?

28.12.2019, 10:53
odpověď lékárníka

Erdomed smíte užívat ke Coldrexovým nápojům, nikoliv k tabletám, které již složku na odkašlávání obsahují.

dotaz

Můžu současně léky Voltaren a Erdomed?

15.01.2020, 12:53
odpověď lékárníka

Ano, smíte, kombinace Voltarenu (tablet proti bolesti) a Erdomedu (na odhlenění) je možná.

dotaz

Lze užívat lék Xarelto spolu s Mucosolvanem v tabletách v síle 30 mg 3x denně?

21.01.2020, 16:00
odpověď lékárníka

Ano, při léčbě Xareltem smíte na vlhký kašel užívat Mucosolvan, interakce nejsou známy.

dotaz

Je možné užívat Xorimax a Paralen?

13.02.2020, 14:22
odpověď lékárníka

Ano, léky smíte bez obav kombinovat, není mezi nimi interakce.

dotaz

Mohu v případě zvýšené teploty na Erdomed tablety a Flonidan tablety užít Nurofen nebo Nalgesin S? Paralen neužívám z důvodu jeho neúčinnosti na můj organismus.

23.03.2020, 18:09
odpověď lékárníka

Můžete užít Nurofen i Nalgesin, kombinace se zmíněnými léky na kašel a alergii nevadí. Samozřejmě je nesmíte užít oba dva, vyberte si, který Vám na teplotu zabírá lépe. Nicméně si myslím, že vhodnější by byl Nurofen, Nalgesin je indikován k tlumení bolestí, které se pojí se zánětem, teplotu ale snížuje také. Nurofen uleví na dobu 4-6 hodin, Nalgesin učinkuje 8-12 hodin.

dotaz

Smím používat Omeprazol Stada a Paralen dohromady?

22.09.2020, 9:59
odpověď lékárníka

Ano, léky si můžete vzít i najednou, ale o něco lepší bude, když si Omeprazol vezmete nalačno (30 až 60 minut před snídaní) a během jídla nebo po něm pak Paralen.

dotaz

Užívám lék Stacyl. Mohu použít na plíseň na nohách krém Canespor?

29.09.2020, 12:37
odpověď lékárníka

Můžete, mezi Stacylem a lokálními přípravky na léčbu plísňových onemocnění kůže není žádné omezení.

dotaz

Mám dotaz na vzájemnou kombinaci těchto léků pro mého přítele, kterému je 80 roků. Furon 1-0-0, Betaloc ZOK 25 1-0-0, Telmisartam 80 1-0-0, Almoratio 10 0-0-1, Kalnormin 1-1-1, Keppra 1000 1-0-1/2, Finpros 5 mg 1-0-0, Milurit 100 1-0-0, Stadamet 500 1-0-1, Warfarin 2-0-0, Letrox 50 1-0-0, Abasaglar 30 j, vitamin D a C. Není nějaká kombinace léků v nepořádku?

30.12.2020, 16:36
odpověď lékárníka

Nevidím žádnou větší interakci v užívání těchto léků. Věřím, že Váš přítel chodí na pravidelné lékařské kontroly. Jen bych vyzdvihla důležitost užívání Letroxu nalačno a nejlépe přítel udělá, když tabletu zapije čistou vodou. Vápník a železo ať užívá alespoň s dvouhodinovým odstupem od Letroxu (snižují jeho vstřebávání). Milurit ideálně užívat po jídle a zvýšit celkový denní příjem tekutin. Stadamet užívat s jídlem nebo po jídle, aby se předešlo gastrointenstinálním problémům vč. průjmu. U Warfarinu je pán pravděpodobně seznámen co si má hlídat - jednak příjem vitaminu K a pozor také na nevhodné kombinace s některými léky na bolest na teplotu (např. ibuprofen, diklofenak, acylpyrin) a při bolesti nebo teplotě užít přípravky s paracetamolem (Paralen, Panadol Novum). Léky nekombinovat s třezalkou (čaj, tablety, apod.). Pokud by se objevilo nadměrné krvácení (z dásní, tvorba modřin a podlitin, krev ve stolici) vše okamžitě hlaste lékaři. Vitamín C brát v rozumné dávce (250-500 mg za den) a vit. D brát po jídle, jedná se o vitamín rozpustný v tucích, tak se lépe vstřebá.

dotaz

Mám aterosklerózu dolních končetin a beru Godasal, Rosucard, dále trpím vysokým tlakem a na ten beru Ramipril 5 a Nitresan 10. Mám rád bylinkové čaje a tak vás prosím o radu jakých bylinek se mám vyvarovat?

17.01.2021, 21:31
odpověď lékárníka

Léky, které užíváte jsou v pořádku. Z potravin/ bylin se ve větším množství vyhýbejte: třezalce tečkované, šťávě z granátových jablek, grapefruitové šťávě, nadměrnému množství zeleného čaje, lékořici lysé. Účinek léků (Nitresan) může být ovlivněn také bylinou šalvějí červenokořennou.

dotaz

Může se užívat kombinace léků Pregabalin a Brintellix?

15.01.2021, 14:28
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace je možná. Vždy záleží na konkrétní diagnóze daného pacienta.

dotaz

Když jsem si vzala Pyridoxin, můžu k tomu nápoj Vicks? Nevadí tahle kombinace?

26.01.2021, 10:03
odpověď lékárníka

Můžete, pyridoxin je vitamin skupiny B a ten účinek Vicksu (lék na potlačení příznaků chřipky a nachlazení) neovlivňuje.

dotaz

Je mi 73 let a beru tyto léky a potřebuji vědět, jestli nejsou kontraindikační a mohou se brát dohromady. Tezen 80 mg/25 mg 1-0-0, Detralex 1-0-1, Controloc 20 mg 1-0-0, Tamalis 10 mg 1-0-1, Apo-atorvastatin 0-0-1, Rivocor 2,5mg 0-0-1, Purinol 100 mg 0-1-0, Magnerot 0-1-0, Calcichew 0-1-0, Furon dle potřeby 1x za týden až za 2 týdny, Preato 75 mg 1-0-1. Na bolest dle potřeby si beru Nimesil sáčky, Nalgesin nebo Metamizol Stada 500 mg.

29.01.2021, 12:14
odpověď lékárníka

Pokud Vám léky předepsal stejný lékař a chodíte pravidelně na kontroly, tak žádnou větší interakci mezi léky nenacházím. Pochopitelně jak uvádíte, léky na bolest užívat jen akutně dle potřeby. K lékům, které užíváte nejsou vhodné ve větším množství grapefruitová šťáva, šalvěj červenokořenná, třezalka tečkovaná, lékořice lysá.

dotaz

Můžu na lék Tulip si vzít Paralen?

09.02.2021, 20:00
odpověď lékárníka

Ano, smíte, mezi tímto typem léků interakce není, kombinace je bezpečná.

dotaz

Mohu kombinovat Pradaxu 159 mg a Nebilet 5 mg/den?

09.02.2021, 23:05
odpověď lékárníka

Ano můžete. Mezi léky není významnější interakce.

dotaz

Moje 90letá maminka bere denně Concor, Atarax, Estan, Euthyrox, Tezefort, Tiapra, Stalevo a Stacyl. Je mezi léky nejaká nesnášenlivost?

21.02.2021, 16:47
odpověď lékárníka

Je zde léková interakce mezi Tiaprou a Stalevem a Tiaprou a Ataraxem. Záleží, jestli paní užívá léky pravidelně, nebo jen při potížích a také záleží na celkovém stavu pacientky. Pokud by se objevily zažívací potíže typu nechutenství, zácpa, zvracení, dále pocit sucha a hořkosti v ústech, nebo příznaky ovlivnění nervového systému jako je ospalost, brnění, halucinace, měla by to maminka sdělit co nejdříve svému lékaři.

dotaz

Je možné užívat tyto léky společně ráno? Letrox, Prenessa, Betaxolol, Omeprazol, Anopyrin, Ewofex, Ecobec a jen večer ještě beru jednu tabletu Sorvasty.

03.03.2021, 18:20
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky není významnější léková interakce. Letrox užívejte ráno nalačno (min. půl hodiny až hodinu před snídani a zapít ideálně čistou vodou, nezapíjet mlékem, vápník a železo alespoň 2 hodiny v odstupu od Letroxu). Pokud užíváte Omeprazol dlouhodobě, můžete jej užít nalačno spolu s Letroxem s tím, že při další návštěvě endokrinologa Vám může být upravena dávka Letroxu. Pokud máte nasazen Omeprazol jen " dočasně" doporučuji užít Letrox nalačno, počkat půl hodiny, poté vzít Omeprazol zase počkat půl hodiny a pak až se nasnídat. Anopyrin užívejte po jídle s dostatečným množstvím tekutin.

dotaz

Mohu kombinovat léky Provera a Brufen?

08.03.2021, 16:12
odpověď lékárníka

Ano, v případě bolesti můžete užít tabletu Brufenu, i když užíváte Proveru.

dotaz

Mohu užívat Anopyrin 100 mg 1-0-0, Zenon 10/40mg 1-0-0, co 3 měsíce Caltrate D3 a Bayflex 1-0-0 a ještě dle potřeby Betaserc 24 1-0-1? Je mi 68 let a nemám žádné chronické onemocnění.

12.03.2021, 17:08
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky nedochází k významnější lékové interakci. Léky můžete užívat jak uvádíte, Anopyrin lépe v poledne, nebo večer po jídle a hlavně dostatečně zapít. Caltrate D3 lepší užívat v odpoledních hodinách po jídle.

dotaz

Můžu používat Betaloc Zok 50 mg a Persen forte?

16.03.2021, 20:19
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Persen užívejte v doporučeném dávkování, čili jednu tobolku 2-3x denně.

dotaz

Mohu kombinovat lék Elicea s lékem Lyrica?

15.03.2021, 18:52
odpověď lékárníka

Ano, můžete, kombinace uvedených léků nepředstavuje riziko.

dotaz

Mohu současně užívat Letrox a Kisqali?

22.03.2021, 21:45
odpověď lékárníka

Letrox se doporučuje užívat nalačno (tj. půl hodiny až hodinu před jídlem) a ideálně tabletku zapít čistou vodou a odděleně od ostatních léků.

dotaz

Můžu kombinovat léky Proktomyl, Lozap, Citalec a Gabapentin?

22.03.2021, 8:54
odpověď lékárníka

Ano, můžete, mezi Vámi uvedenými léky není významnější léková interakce.

dotaz

Lze vzájemně užívat Augmentin a Isoprinosine?

21.03.2021, 11:23
odpověď lékárníka

Ano, lze, mezi uvedenými přípravky nejsou známy žádné interakce.

dotaz

Užívám kombinaci léků od různých lékařů a chtěl by vědět, jestli je jejich kombinace možná? Concor Cor 5, Aspirin Protect 100, Purinol 100, Atoris 10, Urizia 6, Tritico AC 15O a vitamin D3.

28.03.2021, 16:49
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace léků je možná, není mezi nimi významná léková interakce.

dotaz

Můžu si vzít Modafen a Nimesil zároveň?

06.04.2021, 19:59
odpověď lékárníka

Tato kombinace rozhodně není vhodná (riziko poškození jater a ledvin). Pokud Vám byl lékařem předepsán Nimesil, jeho dávkování je maximálně 2x denně 1 sáček rozpustný ve vodě a neměl by se užívat déle než 10-14 dní. K Nimesilu tedy Modafen již neužívejte.

dotaz

Užívám Godasal 100. Mohu brát vitamin D3 + Omega 3?

07.04.2021, 19:16
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Godasal užívejte po jídle a zapijte plnou sklenicí vody a u doplňků stravy s vit. D a omega 3 dodržujte doporučené dávkování.

dotaz

Od roku 2016 beru Citalec 20 mg proti panické atace. Mohu kombinovat s L-Tryptofanem, který se užívá před spaním - 2 tablety?

05.05.2021, 6:52
odpověď lékárníka

K Citalecu L-tryptofan neužívejte, hrozí závažné nežádoucí účinky, které mohou ohrožovat život (viz. serotoninový syndrom).

dotaz

Pan doktor mě předepsal tablety bayflex 1178 mg 0-1-0 a ortoped mě předepsal Videmel 600mg/400UI.1-0-1. Prosil bych o radu jestli tyhle tablety mohu užívat společně.

20.04.2021, 10:23
odpověď lékárníka

Ano, tyto přípravky můžete užívat společně. Bayflex obsahuje glukosamin, což je látka používána při osteoartróze, zmírňuje dlouhodobou bolest a zlepšuje pohyblivost. Videmel je zdrojem vitamínu D a vápníku.

dotaz

Na předpis užívám Caltrate 600mg/400 IU D3 a občas hlavně v létě užívám potravinový doplněk pangamin klasik. Na doporučení lékaře si kupuji umělé slzy. Teď mi byl předepsán na cystitidu Cotrimoxazol AL forte, který budu užívat jeden měsíc a pak ještě 3 měsíce Uro-Vaxom. Je možné uvedené léky užívat současně? V příbalovém letáku 60 cm dlouhém, popsaném po obou stranách jsem se nedočetla ani tak základní informaci, že nesmím kyselé potraviny. Nebo je to skryto ve vyjádření, že užíváním dochází k blokaci syntézy kyseliny listové. Stravuji se zvláště na jaře pestře co se týče ovoce a zeleniny. A to bych se měla zříkat i těchto potravin?

04.05.2021, 9:11
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace léku je možná. Při užívání cotrimoxazolu je vhodné se vyhnout paralelnímu podání látek zvyšující aciditu moči (citrusy, kyselé okurky, vysoké dávky vitamínu C apod.) a také neužívejte ve větším množství nesteroidní antirevmatika (typicky Ibalgin, diklofenak), jako prevence krystalurie. Při léčbě cotrimoxazolem je vhodné zvýšit příjem tekutin (alkalické minerálky, voda) a omezit pobyt na slunci či v soláriu. Uro vaxom poté užívejte tobolku ráno nalačno po dobu 3 měsíců.

dotaz

Lze k léku Xarelto užívat Diozen?

03.05.2021, 13:30
odpověď lékárníka

Ano, mezi těmito léky nebyla popsána žádná leková interakce.

dotaz

Mohu k lékařem předepsaným lékům Gabanox 300 mg a Diclofenac duo PharmaSwiss 75mg brát i "Milgammu N"?

02.05.2021, 15:49
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace je možná. U dlouhotrvající bolesti je určitě namístě doplnit vitamíy ze skupiny B (Milgamma N) či zvýšit přísun hořčíku.

dotaz

Užívám 23 let léky na revmatoidní artritidu Medrol 4 mg denně, Trexan 5 mg týdně a nyní jsem dostala na trombocytomii Litalir 500, který užívám každý den. Jsem velmi unavená, tak mě napadlo, jestli to není t kombinace těchto léků? Smí se kombinovat?

10.05.2021, 18:44
odpověď lékárníka

Léky se smí kombinovat, není mezi nima významnější léková interakce. Únava bude mít patrně jinou příčinu.

dotaz

Není kontraindikace mezi těmito léky: Omeprazol 20 mg 1-0-0, Bisoprolol PMCS 2,5 mg 1-0-0, Citalec 20 mg dopoledne, Lyrica 20-40 mg dle potřeby odpoledne, Isicom 250 mg / 25 mg 0-0-1?

27.05.2021, 17:37
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky nedochází k významnější lékové interakci. Léky lze užívat tak, jak uvádíte.

dotaz

Lze kombinovat lék Sirdalud a Elicea?

25.05.2021, 14:52
odpověď lékárníka

Mezi léky dochází k lékové interakci. Pokud léky předepsal stejný lékař, určitě zohlednil přínos léčby nad riziky a Váš celkový zdravotní stav. Interakce obou léků spočívá v aditivním působení a může docházet k prodloužení QT intervalu na EKG křivce s možným vznikem arytmie.

dotaz

Můžu kombinovat foukačku Combair a prášky Guajacuran?

17.05.2021, 19:10
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace léků je možná. U Guajacuranu opatrně, může způsobit únavu a spavost.

dotaz

Je mi 74 let. Chtěla bych poradit jestli léky které užívám jsou v pořádku a neovlivnují se navzájem negativně. Jsou to: Prestarium Neo, Prestarium Combi, Nitresan, Rilmenidin, Sectral, Euthyrox, Citalec, Caltrate a Tenziomin při zvýšeném tlaku.

28.8.2014, 23:20
odpověď lékárníka

Vypsané léky lze užívat současně. Jen pozor - přípravek Caltrate Plus může ovlivnit vstřebávání hormonů štítné žlázy (Euthyrox), takže tady je důležité dodržet mezi jednotlivými léky minimálně dvouhodinový odstup. Snad víte, že k Citalecu nesmíte pít grapefruitovou šťávu a nebo užívat přípravky s obsahem třezalky tečkované (čaje, některé bylinné přípravky na spaní apod.). V léčbě krevního tlaku je tří až čtyř kombinace léků úplně běžná - Vy máte Prestarium Neo, Prestarium Neo Combi (škoda, že nepíšete sílu), Nitresan, Rilmenidin a Tenziomin.