Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Hojení ran a prevence tvorby jizev

dotaz

Nedávno mi vyřezávali vystouplé pihy laserem. Krásně se mi po používání Bactrobanu zahojily a strupy již odpadly. Teď už je kůže zacelená a samozřejmě zůstává stále ještě růžová skvrna v místech, kde byly pihy odstraněny a malý ďolíček, který se každým dnem zatahuje. Protože těchto pih mám větší množství a plánuji ve vyřezávání pokračovat, chci aby se co nejlépe zahojily a nezůstala po nich pigmentová skvrna či jizva. Mohu používat Contractubex gel, který mi doporučili v lékárně jako vhodný? Čtu teď na příbalovém letáku, že zabraňuje tvorbě nové tkáně a moc tomu nerozumím v jakém smyslu.

14.1.2015, 20:47
odpověď lékárníka

Contractubex gel potlačuje tvorbu kolagenu a aktivitu buněk zvaných fibroblasty, čímž pozitivně ovlivňuje a formuje elasticitu a strukturu jizvy, můžete jej bez obav používat. Abyste zabránila vzniku pigmentových skvrn, je potřeba jizvy nevystavovat slunečnímu záření (a to po dobu 6 až 12 měsíců), případně místa chránila krémem s vysokým UV faktorem (tj. SPF 50+). Dalšími osvědčenými přípravky k péči o jizvy jsou např. Hemagel, Strataderm aj. Čím dříve se začne gel na jizvy nanášet, tím se zvyšuje šance na lepší výsledek zhojení.

dotaz

Před více než měsícem jsem byl napaden a utrpěl zlomeninu nosu. Dnes je to již přes 2 měsíce, nos mám v pořádku, ale zůstala mi na něm menší červená jizva. Chci se vás proto zeptat, co byste mi doporučili, aby se jizva co nejlépe zahojila a byla co nejméně vidět.

15.8.2015, 11:32
odpověď lékárníka

Nejen z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit na hojení jizev silikonový gel Strataderm. Gel je bezbarvý, nanáší se pravidelně 1-2x denně v tenké vrstvě a nechá se zaschnout.

dotaz

Dělají se mi na tvářích a zádech svědivé vodnaté pupínky. Zkoušela jsem toho už hodně, ale zatím nic nepomáhá. Začala jsem užívat vnitřně ostropestřec, může to mít souvislost? Na obličeji už mám od toho i malé jizvičky.

1.6.2018, 18:06
odpověď lékárníka

Svědivé vodnaté pupínky na kůži mohou mít mnoho příčin, nejlepší bude, když navštívíte kožního lékaře a poradíte se o vhodné léčbě s ním. Může se jednat o alergickou reakci (kopřivku), o plísňové onemocnění kůže, o akné, o nějaký typ oparu atd. S užíváním ostropestřce to také může mít souvislost, tělo se "čistí" a škodlivé látky odcházejí přes kůži.