Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Užívání léku Detralex

dotaz

Jsem asi dva roky po operaci křečových žil a užívám lék Detralex dvakrát denně. Můj dotaz zní, jak dlouho musím lék užívat?

12.1.2015, 19:42
odpověď lékárníka

Délka užívání udržovací dávky Detralexu záleží na míře Vašich obtíží (bolesti nohou, otoky) a stavu krevních cév. O nutnosti dalšího užívání se poraďte se svým lékařem (nejlépe angiologem).

dotaz

Jsem 2,5 roku po onkologické operaci prsu a uzlin v podpáždí. Po roce od operace mi začala otékat ruka (lymfatický otok). Onkoložka mě odeslala do lymfoporadny, kde mi byl předepsán lék Detralex. Nikde jsem se nedočetla, že by to byl lék na tento problém. Je tedy v pořádku, že mám Detralex užívat?

9.8.2015, 20:07
odpověď lékárníka

Ano, Detralex se hojně využívá také ke snížení otoků lymfatických cév a kapilár (tyto účinky jsou studiemi prověřené), můžete své lékařce důvěřovat.

dotaz

Chtěla jsem se zeptat, zda je možné, že by Detralex způsobil přírust tělesné hnotnosti.

26.10.2015, 7:54
odpověď lékárníka

Ne, Detralex nezpůsobuje nárůst hmotnosti.

dotaz

Mám dotaz, jestli mohu na léky Ciralec a Trittico užívat Detralex. Bojím se, aby mi to nerozbouřilo psychiku.

17.12.2015, 20:41
odpověď lékárníka

Ano, k lékům Citalec a Trittico můžete Detralex užívat.

dotaz

Mohu užívat dohromady Detralex 2 denně, Superželezo a Magne B6. Teď jsem navíc nemocná a mám doma Coldrex tablety, Preventan Akut. Mohu je bez obav užívat?

14.1.2016, 8:51
odpověď lékárníka

Ano, k Detralexu, Superželezu, Magne B6 můžete užívat Coldrex v tabletách i Preventan Akut.

dotaz

Dnes mi paní doktorka předepsala Detralex na posílení žil. Mohu k tomu pokračovat v užívání hormonální antikoncepce Lindynette 20?

7.3.2016, 20:27
odpověď lékárníka

Ano, můžete, užívání antikoncepce a Detralexu na posílení žil se vzájemně nevylučuje.

dotaz

Způsobuje Detralex zadržování vody v těle?

14.3.2016, 19:53
odpověď lékárníka

Ne, Detralex v těle vodu nezadržuje.

dotaz

Už několik let beru Detralex na křečové žíly, co mám na obou končetinách. Jsem i po sklerotizaci. Od kamarádky - zdravotní sestry jsem se dozvěděla, že by se Detralex měl užívat s pauzami. Já ho beru kontinuálně již několik let. Můžete mi prosím napsat,zda je lepší dát třeba 2 měsíce pauzu, nebo nevadí kontinuální užívání?

24.3.2016, 8:33
odpověď lékárníka

Délka podávání Detralexu závisí na potížích. Lék se obvykle užívá po dobu 2-6 měsíců, po zlepšení se přestane zcela užívat, anebo se v případě potřeby užívání po 1-2 měsících zopakuje. Pokud jsou potíže neustálé a vysazení Detralexu by vedlo ke zhoršení stavu a funkce cév, lze lék na doporučení lékaře užívat kontinuálně.

dotaz

Užívám Detralex každé ráno 2 tablety. Otékají mi nohy a mám křečové žíly. Vybral jsem si balení 120 tablet. A teď nevím, jestli to mám využívat celé, nebo jen do té doby, dokud mi otok nohou nezmizí a nohy nepřestanou bolet. A nebo je dobré Detralex využívat preventivně celych 120 tablet?

26.3.2016, 8:03
odpověď lékárníka

Po zlepšení stavu Detralex nevysazujte a dovyužívejte celé balení. Lék se totiž neužívá jen při potížích, ale pomáhá jim zároveň také předcházet.

dotaz

Mohu si na Detralex občas dát pivo?

26.3.2016, 19:45
odpověď lékárníka

Ano, pivo si k léku Detralex příležitostně dát můžete.

dotaz

Je možné místo Detralexu užívat Diorex? Prý má stejné složení a navíc je levnější.

8.6.2016, 11:25
odpověď lékárníka

Ano, Diorex má stejné složení jako Detralex. Rozdíl spočívá v tom, že Detralex je registrovaný léčivý přípravek, čili má kód Státního ústavu pro kontrolu léčiv, provedené klinické studie, ověřené účinky a obsah účinných látek v tabletách je kontrolovaný na jakost a množství. Diorex je doplněk stravy schválený hlavním hygienikem Ministerstva zdravotnictví na zdravotní nezávadnost. Doplňky stravy jsou levnější než léky z toho důvodu, že na ně nejsou kladené takové nároky jako na léky a jejich cesta ke konečnému spotřebiteli není tak náročná a zdlouhavá.

dotaz

Užívám Detralex dlouhodobě, cca 1,5 roku a nikdy jsem ho nevysadila. Nemá se občas udělat pauza?

15.6.2016, 16:57
odpověď lékárníka

Pokud potíže s bolestivostí a s otoky dolních končetin trvají dlouhodobě nebo přetrvává jiné cévní onemocnění, je možné Detralex užívat v kuse bez pauzy. Pokud ale i při dlouhodobém podávání se stav nelepší, měl by lékař zvážit, zda je vhodné v podávání léku pokračovat.

dotaz

Smí se po transplantaci jater užívat Detralex, až 6 tablet denně?

23.6.2016, 20:03
odpověď lékárníka

Záleží jak dlouho po transplantaci jater jste, nicméně pokud je vše v pořádku, Detralex na doporučení lékaře může být pacientovi předepsán a podáván i v tomto dávkování.

dotaz

Může Detralex spustit krvácení z dělohy? Jsem bez periody již několik měsíců, po 2 dnech braní Detralexu (2 tablety denně) se mi spustilo krvácení,Detralex beru na otok lýtka po natažení a natržení vláken svalu.

27.6.2016, 8:45
odpověď lékárníka

Z provedených studií není takový účinek Detralexu známý. Případně svůj stav konzultujte s gynekologem.

dotaz

Čeká mě deset hodin dlouhý let a trpím tzv. těžkými nohami. Poraďte mi prosím jak mám dávkovat užívání Detralexu před cestou, během cesty a při pobytě v templém klimatu?

4.7.2016, 15:47
odpověď lékárníka

Dávkování Detralexu se z tohoto důvodu obvykle nezvyšuje a užívají se nejčastěji nadále 2 tablety denně ráno po jídle, pokud tedy ošetřující lékař nezvolil jiné dávkování léku. Jako doplňkovou léčbu o těžké nohy doporučím mazání gelem Lioton 100 000 (2 - 4x denně) a v teplejším pásmu koupel / sprchování nohou v chladnější vodě několikrát denně.

dotaz

Užívám lék Detralex, poslední dobou mne trápí bolesti kloubů nebo šlach. Nejprve kotník na pravé noze, potom levé koleno a nyní se ještě ke všemu přidaly bolesti levého loktu. Je možná souvislost těchto bolestí s užíváním tohoto přípravku? Jsem též 1,5 roku po operaci nezhoubného nádoru pravého prsu, při narkoze byla zjištěna alergie na fyziologický roztok, byla mi aplikována místo něho plazma. Po operaci se poprvé objevily zmíněné bolesti. Hledám příčinu, zatím aplikuji olfen gel, ale to je pouze částečná úleva. Dříve jsem pravidelně cvičila a teď nemohu, cítím se omezena.

1.8.2016, 18:38
odpověď lékárníka

Z provedených studií není známá skutečnost, že by Detralex způsoboval bolesti kloubů a šlach. Na Vašem místě bych se obrátila na svého lékaře a požádala o podrobný rozbor krve, popřípadě svoje bolesti kloubů a šlach konzultovala s ortopedem. Olfen gel sice tlumí bolesti a tím Vám přináší částečnou úlevu, ale neřeší a neléčí jejich příčinu.

dotaz

Jaký je rozdíl mezi léky Detralex, který je na předpis a Priessnitzeho tobolkami - žilní a cévní výživa?

28.8.2016, 22:54
odpověď lékárníka

Detralex je receptem vázaný lék, který má účinky na podporu funkce a zdraví cév prověřené studiemi a obsah tablet na množství uvedených účinných látek (flavonoidů - diosmin a hesperidin) se při výrobě pečlivě hlídá a kontroluje. Priessnitz tobolky žilní a cévní výživa jsou volně prodejným doplňkem stravy, tzn. že se nejedná o lék a jeho účinnost není studiemi podložená, veškeré doplňky stravy jsou schvalované na zdravotní nezávadnost. Stejně jako Detralex obsahují tyto tobolky flavonoidy diosmin a hesperidin, navíc pak vit. B12, vit. B6, kyselinu listovou, resveratrol a beta-glukany.

dotaz

Je Detralex vhodný na léčbu lymfedému?

14.3.2017, 15:40
odpověď lékárníka

Ano, Detralex se podává i k léčbě lymfedému.

dotaz

Užívám Tezeo na vysoký tlak, mohu k tomu užívat Citricidal (kapky s koncentrovanou grepovou štávou), popřípadě i v kombinaci s Detralexem?

8.6.2017, 9:10
odpověď lékárníka

Citricidal smíte užívat spolu s Detralexem i s lékem Tezeo. Grapefruitová šťáva se nesmí k jiným skupinám léků, které snižují krevní tlak a mezi ně telmisartan (účinná látka v léku Tezeo), nepatří.

dotaz

Mohu i nadále darovat plazmu (daruji cca půl roku), když beru týden 2x denně lék Detralex? Lékař mi ho předepsal na unavené nohy a křeče v noci.

8.6.2017, 11:06
odpověď lékárníka

Užívání Detralexu by dle mého názoru nemělo být v darování plazmy překážkou. Nicméně jeho užívání určitě před odběrem krve nahlašte.

dotaz

Je možno používat Detralex a současně si aplikovat injekce na ředění krve (Clexane, Fraxiparin...)?

27.6.2017, 17:15
odpověď lékárníka

Ano, je. Detralex neovlivňuje účinek injekcí na ředění krve.

dotaz

Je nutné užívat Detralex s jídlem nebo po jídle? Je pro mne jednodušší vzít Detralex doma na lačno, snídám cca za hodinu až v práci.

20.7.2017, 13:12
odpověď lékárníka

Detralex může podráždit žaludek, proto je lepší tablety užívat během jídla nebo po něm a pořádně zapít.

dotaz

CHtěl bych se zeptat, zda lék Detralex může vyvolávat suchý dráždivý kašel.

24.8.2017, 8:55
odpověď lékárníka

Detralex nezpůsobuje suchý dráždivý kašel.

dotaz

Mohu užívat léky Betaloc ZOK, Prestarium Neo, Eliquis a Kalnormin společně s Detralexem?

26.8.2017, 15:22
odpověď lékárníka

Ano, můžete, uvedené léky nejsou s Detralexem v kontraindikaci.

dotaz

Lékař na chirurgii mi předepsal Detralex na hemoroidy 3x denně 2 tablety. Po užití se mi snížil tlak na 110/60, což mi dělé problémy, protože se léčím s vysokým tlakem a beru Prestarium a Rivocor. Může Detralex v kombinaci s tabletami na tlak snižít tlak?

15.9.2017, 14:51
odpověď lékárníka

Samotný, ani v kombinaci s léky na vysoký krevní tlak, Detralex nezpůsobuje snížení krevního tlaku.

dotaz

Mohu užívat zároveň Euphyllin a Detralex?

17.9.2017, 19:15
odpověď lékárníka

Můžete, Euphyllin a Detralex se vzájemně neovlivňují.

dotaz

Ráda bych se zeptala, zda je možné, aby mi lékařka předepsala lék Detralex na dlouhodobé krvacení po styku? Není to hloupost?

14.12.2017, 8:16
odpověď lékárníka

Krvácení po styku může mít mnoho příčin. Pokud jste prošla vyšetřením u gynekologa, nemáte např. cystu na vaječníku či jiný nález, pak se i na takovéto krvácení dá Detralex užívat.

dotaz

Mohu užívat Dulseviu 60 mg společně s Detralexem? Mám z této kombinace trochu obavy.

19.12.2017, 21:17
odpověď lékárníka

Z kombinace léků Dulsevia a Detralex obavy mít nemusíte.

dotaz

Jsem pravidelný a dlouhodobý dárce krve i plazmy. Mohu darovat plazmu, když budu, pro potíže s hemeroidy, užívat Detralex?

17.1.2018, 18:00
odpověď lékárníka

Myslím si, že by to neměl být problém, ale určitě před odběrem na užívání Detralexu upozorněte.

dotaz

Mohu užívat Detralex spolu s léky Alendronat, Caltrate a Vigantol?

25.1.2018, 17:27
odpověď lékárníka

Ano, smíte, Detralex neovlivňuje účinek ani jednoho zmíněného léku.

dotaz

Beru 3x denně Detralex a trápí mě bolest kloubů. Můžu si potírat bolavá kolena Dolgitem?

25.1.2018, 8:59
odpověď lékárníka

Dolgit můžete používat, na účinek Detralexu nemá žádný vliv.

dotaz

Mohu Detralex užívat ráno a v poledne (1-1-0)?

23.3.2018, 15:09
odpověď lékárníka

Ano, takové dávkování Detralexu je možné. Nezapomínejte však tablety užívat po jídle a zapíjet sklenicí vody.

dotaz

Beru krátkodobě Detralex. Je možné, že vyvolává bolest hlavy?

4.4.2018, 13:35
odpověď lékárníka

Ano, ze studií vyplývá, že Detralex vzácně, tj. u jednoho pacienta z deseti tisíců, způsobuje bolest hlavy.

dotaz

Je možné současně užívat Detralex a Eliquis? Oteklo mi náhle lýtko a následně na sono vyšetřeními byl nalezen trombus. Žádný z léků jsem dříve neužívala.

3.9.2018, 16:14
odpověď lékárníka

Ano, smíte, kombinace Detralexu s Eliquisem není kontraindikována.

dotaz

Užívám tyto léky: Zorem, Rosucard, Zoxon, Betahistin, Dasselta a Prednison 1/2 tablety ob den.

11.12.2018, 11:03
odpověď lékárníka

Nebylo ve studiích zjištěno, že by Detralex ovlivňoval účinky Vámi uvedených léků. Kombinovat jej s nimi tak smíte.

dotaz

Beru Detralex a zároveň chodím na obstřiky paty, mám ostruhu. Doktor se ptal, zda neberu léky na ředění krve, patří tam Detralex?

1.2.2019, 10:05
odpověď lékárníka

Detralex užíváte na cévní potíže, jedná se o lék, který krev neředí.

dotaz

Smí se užívat Pycnogenol spolu s Detralexem?

3.2.2019, 19:46
odpověď lékárníka

Ano smí, účinky Pycnogenolu a Detralexu se vzájemně negativně neovlivňují, ale naopak doplňují.

dotaz

Protože v práci stojím 11 hodin, začal jsem užívat Detralex a jsem s ním velice spokojen. Bolest ustoupila a nohy neotékají. Jak dlouho se smí Detralex užívat při dávkování 2 tablety denně?

27.9.2019, 14:28
odpověď lékárníka

Udržovací dávka Detralexu je 2 tablety denně, což je Vás případ. V tomto dávkování je možné Detralex užívat několik týdnů až měsíců, dle potřeby a posouzení předepisujícího lékaře.

dotaz

Užívám Stacyl na ředění krve a Detralex na žíly. Jde to dohromady?

23.02.2020, 19:32
odpověď lékárníka

Ano, léky Detralex a Stacyl se mohou kombinovat.

dotaz

Existuje prosím stejný lék jako Detralex?

21.09.2020, 21:20
odpověď lékárníka

Ano, na trhu jsou i další registrované léky s obsahem diosminu a to Flebazol, Diozen a Osmigen.

dotaz

Můžu kombinovat Detralex na žíly a Doxyhexal?

28.09.2020, 17:58
odpověď lékárníka

Ano, smíte, mezi těmito léky nejsou interakce.

dotaz

Může sa kombinovat Detralex na žíly s Algifenem Neo na bolest?

03.01.2021, 12:19
odpověď lékárníka

Ano, léky se neovlivňují, čili jejich kombinace je možná. Jen upozorním, že se u citlivějších pacientů může objevit přechodné mírné tlačení nebo bolest žaludku.

dotaz

Začal jsem užívat Detralex, 2 tobolky při snídani. Chtěl bych vědět, zda-li není snížen účinek léku mléčnými výrobky, např. sýr Lučina, který věšinou snídám.

02.03.2021, 13:27
odpověď lékárníka

Lék Detralex nemá potravinové interakce, můžete tedy jíst a pít vše a to v množství takovém, jak jste zvyklý.

dotaz

Je složení Detralexu přírodní? Eventuálně, jaké obsahuje chemické látky?

05.03.2021, 14:11
odpověď lékárníka

Detralex je registrovaný léčivý přípravek, tedy má kód SÚKLU (státní ústav pro kontrolu léčiv), provedené příslušné klinické studie a kontrolovaný obsah účinných látek. Doplňky stravy jsou schvalovány na zdravotní nezávadnost. Detralex obsahuje flavonoidy. Mikronizovaný diosmin a mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce jsou přírodního původu. Dva nejvýznamnější zástupci této skupiny, mikronizovaný diosmin a mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce, jsou si v mnohém podobné.

dotaz

Mohu Detralex užívat společně s léky Kapidin, Concor, Hydrochlorothiazid a Norethisteron?

12.03.2021, 16:09
odpověď lékárníka

Ano, smíte, mezi Vámi uvedenými léky a Detralexem nejsou známé žádné interakce. Detralex užívejte po jídle a zapíjejte minimálně sklenicí vody, ať snížíte riziko podráždění žaludku.

dotaz

Mohu používat lék Detralex společně s lékem Vessel Due F, který jsem dostala po operaci křečových žil a následné tromboze.

05.04.2021, 13:28
odpověď lékárníka

Ano, můžete, této kombinace léků není třeba se obávat.

dotaz

Dlouhodobě užívám Detralex. Jelikož mám problémy s klouby, chtěla bych užívat přípravek MSM. Je prosím tato kombinace možná?

10.04.2021, 10:10
odpověď lékárníka

Můžete, mezi Detralexem a doplňky stravy s MSM nebyly zjištěny žádné interakce.

dotaz

Užívám lék Tanyz, mohu užívat i lék Detralex?

03.05.2021, 10:47
odpověď lékárníka

Léky Tanyz a Detralex se vzájemně neovlivňují, můžete je tedy bez obav kombinovat.

dotaz

Užívám trvale Detralex proti velmi silnému menstruačnímu krvácení (zřejmě kvůli přerostlé děložní sliznici) a opravdu mi to zabírá, ale teď mě čeká operace a některé léky je třeba 14 dní před operací vysadit. Je nutné vysazovat i Detralex?

12.05.2021, 21:12
odpověď lékárníka

Myslím si, že to nebude nutné, ale nepíšete o jaký zákrok jde a stejně o nutnosti vysazení či nevysazení Detralexu musí rozhodnout ošetřující lékař, protože on zná nejlépe Váš zdravotní stav.

dotaz

Beru lék Anopyrin na ředění krve, můžu začít brát Detralex? Začala mi otékat noha, konkrétně chodidlo.

27.05.2021, 14:09
odpověď lékárníka

K Anopyrinu Detralex užívat smíte, ale pokud Vám noha začala otékat zničehonic (nedošlo k úrazu), chtělo by to najít příčinu. Doporučuji pravidelný pohyb, nohu odlehčovat (dávat nohy několikrát za den na pár minut úplně nahoru), střídat ve sprše teplou a studenou vodu, dostatečně pít). Pokud by noha začala otékat více, přidala se bolest nebo brnění, mravenčení končetiny apod. určitě vyhledejte lékaře.

dotaz

Ve kterou dobu během dne je nejlepší užít tablety Magnesii lactici? Dopoledne užívám Detralex.

25.05.2021, 22:49
odpověď lékárníka

Denní doba užití magnesiových tablet nehraje v účinku významnou roli. Doporučuji brát je po jídle, které neobsahuje příliš tuků a zapít sklenicí čisté vody. S Detralexem neinteragují, tj. neovlivňují se. Pokud je však berete kvůli nočním křečím, pak má větší smysl si hořčík v tabletách vzít navečer (např. po večeři).

dotaz

Chtěla bych se jen zeptat, jestli si mohu vzít Detralex i večer, pokud si ho zapomenu vzít ráno.

12.9.2014, 23:54
odpověď lékárníka

Nevadí, Detralex můžete užívat ráno nebo večer, vždy v průběhu jídla nebo po něm a dostatečně zapít.