Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Detoxikace organismu a hubnutí

dotaz

Je mi 31 let, asi před dvěma měsíci jsem si trochu upravila jídelníček, protože chci trochu zhubnout. Začala jsem jíst hodně zeleniny, ovoce a místo slazené perlivé vody piju jen vodu s vymačkaným citronem a zelený čaj. Vody vypiju tak minimálně 2 litry a čaje asi 3 denně. Výrazně jsem omezila sýry, salámy a sladkost si dám tak 1x týdně. A každý den dělám cca 150 sedu lehu. Sice jsem zhubla zatím asi 1,5 kg podle váhy, ale na oblečení to vidět jde výrazněji. Cítím se ale lépe, jen se mi strašně zkazila pleť. Vždy jsem ji měla jako miminko, ale teď mám jednoho beďara za druhým a strašně dlouho se hojí. Nevím co s tím, a zda to může mít spojitost s tím jídlem.

8.1.2015, 21:23
odpověď lékárníka

Tvorba akné může být doprovodným jevem detoxikace organismu a měla by po určité době odeznít. Také by však akné mohlo být spojeno s nadměrným pocením během cvičení (je třeba si důkladně vyčistit pleť ihned po cvičení a cvičit bez make-upu). Další přičinou by mohla být intolerance, pokud jste do svého jídelníčku zařadila dříve nevyzkoušenou potravinu.

dotaz

Je mi 26 let, již 10 let mě trápí akné (teď po dlouhodobém užívání, respektive vysazení HA se mi pleť o dost zhoršila). Navštívila jsem i doktora čínské medicíny, který mi sdělil, že problém může být s ledvinami. Chtěla bych se poradit, jak celkově mohu pleť či tělo pročistit, příznaky zřejmě nasvědčují, že je problém opravdu s ledvinami a celkově s hormonální nerovnováhou. Existuje nějaký dobrý "detoxikační" přípravek?

25.5.2015, 17:08
odpověď lékárníka

Při potížích s akné se může jednat o "problém" jak s játry, tak střevy či ledvinami - pokud tyto orgány nestíhají z těla vylučovat "jedy", organismus je začne vylučovat také přes kůži a po vysazení antikoncepce se tělo čistí bez pochyb o to víc. Na podporu očisty těla Vám kromě úpravy životosprávy doporučím Enterosgel - gel se užívá vnitřně (3x denně 1 polévková lžíce po dobu 1 měsíce) a zároveň ho můžete večer (před spaním) nanášet na pokožku s akné za účelem lokálního vyčištění. Pročištění ledvin můžete podpořit pitím kopřivového čaje (3x denně alespoň 14 dní). Základem zevní péče o pleť je její čištění (gelem, micelární vodou nebo tonikem) a následné použití vhodného krému, v lékárnách je takových dermokosmetických přípravků spousta (mohu doporučit značky jako např. Bioderma, Avene, La Roche-Posay, Eucerin).

dotaz

Užívám chlorellu cca do 10 tablet denně, občas k tomu i jeden nápoj z mladého ječmene. Začalo mě pobolívat v oblasti okolo jater. Může to být způsobeno užíváním právě chlorelly a mladého ječmene? Užívám je přibližně měsíc.

3.8.2015, 9:48
odpověď lékárníka

Je velmi nepravděpodobné, že by Vaše potíže souvisely s užíváním chlorelly a zeleného ječmene.

dotaz

Je možné v lékárně sehnat clenbuterol jako lék na hubnutí? Slyšel jsem, že je velmi účinný. Jsou s užíváním clenbuterolu spojená nějaká rizika, případně mohu jej užívat dlouhodobě?

10.9.2015, 10:14
odpověď lékárníka

Clenbuterol je účinná účinná látka vázaná pouze na lékařský předpis a užívá se převážně pro rozšíření průdušek při astmatu a CHOPN. Za účelem hubnutí užívání clenbuterolu nedoručujeme, přečtěte si náš článek o zneužívání clenbuterolu k hubnutí zejména mezi sportovci a kulturisty.

dotaz

Je mi 50 a pomalu začínám přibírat na váze. Doporučíte mi užívat nějaký doplněk stravy pro muže?

10.10.2015, 14:30
odpověď lékárníka

Udržení si hmotnosti je čistě na správném výběru potravin, časovém rozložení příjmu potravy, dostatečném spánku, příjmu tekutin a pravidelném pohybu. K redukci snězeného množství lze před jídlem užít vlákninu (např. Psyllium).

dotaz

Mohu užívat přípravek Maliny Slim komplex, když užívám léky na snížení tlaku Prestarium A Concor? Přípravek Maliny Slim komplex totiž obsahuje výtažek z grapefruitu.

28.11.2015, 0:39
odpověď lékárníka

Užívání těchto tablet na hubnutí Vám nedoporučím, nejen kvůli obsahu grapefruitu, ale také proto, že v tabletách je obsažený kofein a zelený čaj (mohou zvyšovat krevní tlak). Případně se o vhodnosti užívání poraďte ještě se svým lékařem.

dotaz

Jak přinutit otce, aby změnil své stravovací návyky a celkově životní postoj a režim? Je mu 55 let, má DM2, trombofílii-Leidenskou mutaci, špatná kolena, v jednom má artrozu 4. stupně, čeká na částečný kloub, prodělal lehkou mozkovou příhodu. Stav cholesterolu nevím. Pohybuje se jen, když jde se psem na procházku (velmi pomalu). Jinak leží a kouká na televizi. Myslím, že je z toho psychicky špatný, ale asi nemá dost síly něco změnit. Stále jí kopu bílého pečiva, existuje pro něj jen maso a uzeniny. Ze zeleniny jí jen okurek, z mléčných věcí sní občas jen pribináčka. Tuky živočišné nepoužívá (máslo,sádlo). Snažíme se do něj hučet, přesvědčovat to, ale on jen mávne rukou, nebo řekne, že ví, ale nic s tím nedělá. Už vážně nevím, jak ho přesvědčit. Děkuji Vám mnohokrát.

14.11.2015, 9:22
odpověď lékárníka

Souhlasím s Vámi, bylo by bez pochyb vhodné, kdyby tatínek svoje návyky a životosprávu upravil, ale tady se těžko radí. Na každého zabírá něco jiného, důležitý je způsob, jak se to člověku podá. Neměla by se používat slova, která cokoliv zakazují - jako "nesmíš", "musíš", "bez toho to nepůjde" - to vyvolává nechuť, zoufalství a k ničemu to nevede, člověk to vzdá dřív, než to zkusí, protože si myslí, že na to nemá. Takovým lidem se doporučuje na celé situaci poukazovat na pozitiva a vyvolávat pozitivní emoce - jako "budeš se cítit líp", "tvůj zdravotní stav se zlepší, nebude ti špatně", "uděláš mi radost, když.." apod., a najít zálibu, která ho bude naplňovat. Napadá mě, že by tatínkovi pomohlo, kdyby zvyky změnili všichni v domácnosti (nepíšete, že by chodil na nákupy, takže nekupovat mu bílé pečivo, uzeniny a jiné nevhodné potraviny, k jídlu mu nakrájet talíř zeleniny). Nezkazíte nic, když tatínkovi koupíte detoxikaci v podobě tabletek chlorelly, aloe vera nebo zeleného ječmene.

dotaz

Na hubnutí jsem vyzkoušela doporučené směsi bylinek, ale hodně odvodňují, poté jsem vyzkoušela i jablečný ocet, ten nezapůsobil. Dočetla jsem se o náplastech transdermální technologii, a přečetla jsem velmi dobré ohlasy, nevím zda tomu můžu věřit.

25.8.2016, 20:50
odpověď lékárníka

S náplastmi na hubnutí nemám bohužel žádné zkušenosti, nicméně i tak bych (já osobně) do nich peníze neinvestovala.

dotaz

Je možné užívat přípravek Enterosgel na detoxikaci organismu zároveň s probiotiky?

12.2.2018, 9:33
odpověď lékárníka

Ano, užívání probiotik a Enterosgelu zároveň není překážkou, jen doporučuji mezi užitím jednotlivých doplňků minimálně dvouhodinovou pauzu.

dotaz

Dobrý den, poraďte mi prosím jaké doplňky stravy, čaje nebo léky použít pro jarní detoxikaci organismu a které léky by mi mohly pomoci při hubnutí. Na trhu je spousta prostředků a je těžké se v nich vyznat. Předem děkuji.

20.3.2014, 9:58
odpověď lékárníka

Dobrý den, pokud organismus zbavíte těžkých kovů a dalších nečistot, určitě pro Vás bude jednodušší zhubnout. Doporučit Vám můžu sladkovodní řasu Chlorellu, konkrétně Chlorellou Japan od firmy Health Link. Jedná se totiž o čistou chlorellu bez příměsí a mám s ní dobrou zkušenost. Tato řasa je bohatá na spoustu potřebných vitaminů, enzymů, minerálů, antioxidantů, aminokyselin a dalších látek, které si tak zároveň doplníte.

Máte pravdu, na trhu je neuvěřitelné množství doplňků na hubnutí za různé ceny, nicméně podle mého názoru nefungují. Důležitá je úprava životosprávy a výběr potravin, zaměřit se na to, jak často a především CO jíte. Dávejte přednost zásadotvorným potravinám a potravinám s nízkým glykemickým indexem (luštěniny, těstoviny, zelenina, některé druhy ovoce, tmavé pečivo, jáhly, ovesné vločky) a omezte příjem těch kyselinotvorných (tavené sýry, eidam, bílé pečivo, pizza, uzeniny, chipsy, červená masa, veškeré sladké potraviny a nápoje, káva, ovocné čaje, alkohol...). Jezte 3 hlavní jídla denně a dopřávejte si malé svačiny vždy po 2-3 hodinách po hlavním jídle. Nezapomínejte se nasnídat, tím "nastartujete" metabolismus na celý den a naopak naposledy si dejte něco malého nejpozději 2 hodiny před spaním. Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také fyzická aktivita - stačí rychlejší chůze či plavání. Věřím, že při dodržení těchto pravidel půjdou kila dolů sama, držím palce!