Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Cukrovka a diabetes

dotaz

Černucha pomáha diabetikům ke snížení hladiny cukru. Je možné se předávkovat, tj. chorobně snížit hladinu cukru?

22.1.2015, 12:43
odpověď lékárníka

Není možné, aby černucha setá (černý kmín) takto snížila hladinu krevního cukru. Tu totiž pomáhá udržovat jiným mechanismem, než veškerá antidiabetika, u kterých riziko hypoglykémií hrozí.

dotaz

Moje přítelkyně je vážně zdravotně postižená. Je kardiak a silný diabetik 2. stupně na inzulinu. Před třemi roky prodělala vážnou operaci trojnásobného by-pasu srdce. Má třetí stupeň slepoty a zrak se jí zhoršuje. Má problémy z trojklaným nervem.

Poslední dobou jí dost otékají nohy. Má veliké bolesti a má problém si dojít i na záchod. Podle lékařů to může být limfatický problém. Teď jí dělaly krevní testy na ledviny, játra a štítnou žlázu. Vše je v pořádku. Krevní obraz je také v pořádku. Ještě jí čeká echo srdce. Má i bolesti páteře. Dlouhodobě bere tyto léky na srdce: Aspirin Protect 100 (1-0-0), Betaloc ZOK 50 mg (1-0-1/2), Ramil 2.5 mg (0-0-1/2), Rosucard 20 mg (0-0-1), Portora 35 mg (1-0-1). Dále bere léky: Nolpaza 20 mg (1-0-1), Sorbifer Durules (1-0-0), Furon 40 mg (1-1-0), Neurol 1.0 mg (1-0-1/2). Na bolesti hlavy bere Grimodin 300 mg (2-2-2). A na cukrovku má inzulin Novo Mix 30 FlexPen a léky Metformin Mylan 1000 mg (1-0-1).

Chtěl bych se zeptat, jestli mezi těmito léky nemůže vznikat kontraindikace a vzniknout nějaký problém, (třeba s těma nohama)?

27.2.2015, 16:29
odpověď lékárníka

Mezi vypsanými léky není žádná kontraindikace, která by byla zodpovědná za bolesti a otoky dolních končetin. Otokem dolních končetin se nejčastěji projevuje nedostatečná funkce srdce, ledvin nebo cév. Obávám se, že v tomto případě je na vině nejen otoků nohou samotné onemocnění a to cukrovka. Cukrovka s sebou časem, není-li správně kompenzována, přináší mnoho druhotných komplikací, jednou z nich je nevratné poškození cév a nervů, tzv. diabetická neuropatie. Na vině je hlavně dlouhodobě (obvykle několik let trvající) zvýšená glykémie (hladina krevního cukru), dále vyšší hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, špatný životní styl (např. kouření, nadváha, nedostatek pohybu, strava s vysokým obsahem nevhodných tuků a cukrů apod.).

Postižení cév se obvykle projeví nejdříve na těch nejslabších a nejcitlivějších na výkyvy glykémií - na očích - a to zhoršením zraku, vznikem glaukomu, postupně hrozí až jeho ztráta. Dále na větších cévách - např. těch zásobujících srdce a dalších, následkem jsou různé srdeční problémy, vysoký krevní tlak apod. (s obojím se paní také léčí). Podle toho, jak problémy popisujete, si myslím, že otoky a bolesti nohou jsou dalším znamením poškození cév (které se díky tomu stávají propustnějšími pro vodu a další látky, ztrácejí pružnost) a nervů, tentokrát dolních končetin, ale problém s lymfatickým systémem taky není zcela vyloučen. Bolesti páteře nejspíš také souvisí s poškozením nervů.

dotaz

V poslední době mi není dobře a hodně jsem zhubla. Proto jsem se chtěla zeptat jestli léky které užívám nejsou nějak spolu příčinou mých potíži. Užívám tyto léky: Amesos, Salazopyrin, Leflunopha, Tramylpa, Pantoprazol, Glucophage. A ještě si píchám inzulin Humulín 4x denně v dávkach 4-3-6-6.

28.4.2015, 16:30
odpověď lékárníka

Léky, které užíváte mohou způsobovat různé nežádoucí účinky (od bolestí hlavy, žaludku, pocitů nevolnosti, trávicích obtíží, závratí, malátnosti až po ztrátu chuti k jídlu, je jich mnoho). Také je důležité, jak máte jednotlivé dávky léků rozdělené časově (např. od Pantoprazolu a Salozopyrenu je nutný značný časový odstup). Jedním z cílů léčby cukrovky druhého typu je obvykle snížení hmotnosti, je možné, že dávky inzulínu, perorálních antidiabetik a dietu Vám lékař stanoval schválně a hubnutí je žádoucí, svoje potíže ale se svým diabetologem určitě konzultujte.

dotaz

Cca 1 týden užívám chia semínka. Jsem diabetik 1. stupně na inzulínu, beru Forxiga. Mela jsem těžkou hypoglykemii a nejsem schopna objasnit proč. Je možné, že hypoglykemii způsobily chia seminka? Údajne zpomalují vstřebávání sacharidů do krve.

13.5.2015, 18:55
odpověď lékárníka

Lék Forxiga se používá k léčbě diabetu výhradně 2. typu a jde o tablety s obsahem jiné látky, než je inzulin (ten se aplikuje pouze podkožně). Chia semínka skutečně obsahují látky, které svým účinkem mohou příznivě ovlivnit hladinu krevního cukru tím, že zpomalí rozklad složitých sacharidů přijatých stravou na cukry jednoduché (sníží glykemický index potravy), takže inzulin a/nebo perorální antidiabetika působí dříve, než je v krvi připravený využitelný cukr (glukóza). Hypoglykémii však mohla zapříčinit celá řada (souhra) jiných faktorů.

dotaz

Jsem diabetička 2. stupně a začala jsem brát kromě inzulínu i nové léky Stadomet a Forxiga. Je možné, abych měla problémy jít na stolici?

7.7.2015, 20:34
odpověď lékárníka

Lék Stadamet i Forxiga mohou (zejména na začátku léčby) způsobit přechodně zažívací obtíže, častěji než zácpa se však vyskytuje průjem. Na svoje potíže určitě upozorněte svého lékaře.

dotaz

Jsem cca jeden rok v péči diabetologie. Zatím bez léků, poslední měření 1. 7. letošního roku jsem měl hodnotu cukru v krvi 6,88. Mám pozvání na Moravu do sklípku na večer s čerstvým burčákem. Před cca dvěmi lety jsem tam byl a bylo to moc pěkné, v rodinném kruhu. Sdělte mi prosím, zda mohu bez obav o zvýšení cukru tento večer absolvovat.

12.8.2015, 23:45
odpověď lékárníka

Z Vaší zprávy to chápu tak, že léky sice neužíváte, ale jste na dietě (hlídáte si obsah sacharidů ve stravě). Burčák obsahuje mimo alkoholu, kyselin a jiných látek také cukr, takže ovlivnění hladiny cukru v krvi (glykémie) zavisí na tom, kolik ho vypijete. Takže pijte s mírou, glykémii Vám burčák zvýšit může.

dotaz

Mám diabetes druhého typu, glykémie 7. Beru Eucreas 1000 ráno a večer. Byla by pro mne vhodná Forxiga? Láká mě na tom to, že se po ní hubne. Bohužel se mi nedaří hubnout ani při dodržování diety.

7.10.2015, 8:52
odpověď lékárníka

Léčbu diabetu vždy volí diabetolog. Léky Eucreas a Forxiga se liší ve složení, navíc Eucreas, který užíváte, je dvousložkový a účinné látky se vzájemně doplňují a pomáhají udržovat glykémie v mezích normálu, je tedy také otázkou, zda by Forxiga byla dostačující. Při dodržování diety za účelem zhubnutí nestačí "pouze" kontrola příjmu sacharidů pro správnou kompenzaci diabetu, ale pro zhubnutí je také důležité nejen množství potravy, které sníte, ale hlavně to, co sníte, čili volit správné potraviny. Doporučím zaměřit se na stravu s nízkým glykemickým indexem, jíst pravidelně po 3-4 hodinách, dostatečně pít a pravidelný pohyb alespoň 2x týdně (stačí procházka).

dotaz

Brala jsem lék Forxiga asi 3 týdny a začala jsem mít potíže jako nespavost, buzení v noci kvůli močení, bolest zad, pocit hladu, bolest hlavy, pocity zmatenosti a pálení při močení. Jsem diabetik typu II, stoupl mi cukr na 17,6 a tlak 200/110. Obvodní lékař mi diagnostikoval infekt a druhý den užívám Cotrimoxazol AL forte. Můžete mi říct, co je to za infekt a jestli se ho navždy zbavím? Nejhorší jsou bolesti zad a kyselost v ústech.

21.11.2015, 7:59
odpověď lékárníka

Cotrimoxazol AL forte jsou antibiotika (chemoterapeutika) používaná např. k léčbě infekcí horních a dolních močových cest, současně k nim byste neměla jíst a pít nic kyselého (např. vitamin C, kyselé ovoce aj.). Infekce mohla vzniknout následkem zhoršení kompenzace cukrovky, zmíněné potíže jako buzení se v noci, časté močení, zmatenost, bolest hlavy, pocit hladu apod. jsou běžné při zvýšené hladině krevného cukru. Svoje zdravotní potíže byste měla konzultovat také s diabetologem, bylo by vhodné vyšetřit moč na přítomnost ketonů a dát hladiny krevního cukru co nejdříve do normálu.

dotaz

Jsem diabetik a beru lék Glyclada 30 mg. Byl jsem u obvodního lékaře s kašlem. Prý to mám na průduškách a tak mi napsal antibiotika Ricefan 500 mg brát po 12 hodinách. Po dobrání antibiotik jsem si měřil cukr v krvi a zjistil jsem, že mám 22,6 mmol/l. Je možné, že mi antibiotika tak rozhodily cukr? Diabetožka mi předepsala píchat inzulin 4-6-4 denní a 8 noční a k tomu mám brát každé ráno ještě Glyclada 30 mg. Po týdnu užívání mám stále cukr od 12,6 do 18 mmol/l. Hodně se potím a jsem z toho už ve stresu. Prosím, poraďte jak snížit cukr a dát to zase do pořádku.

16.2.2016, 9:06
odpověď lékárníka

Antibiotika za vysokou hladinu krevního cukru v krvi nemůžou. Každou nemoc vnímá organismus jako další stres a podle toho na ni reaguje - dochází k vyplavování jistých hormonů, které znesnadňují kompenzaci diabetu. Po dobu nemoci se upravuje (obvykle zvyšuje) dávkování inzulínu (zaleží také na množství snědené stravy) a je nutné také častěji kontrolovat nejen glykémie, ale i moč na přítomnost ketonů pomocí proužků DiaPhan (pokud ketony v moči jsou, ukazují opět na vyšší potřebu inzulínu (jsou-li současně glykémie nad 10 mmol/l).

Jak přesně postupovat, aby se cukr v krvi vrátil zpět do normálních hodnot by Vás měl podrobně informovat Váš diabetolog (o volbě potravin s nízkým glykenickým indexem, četnosti jídel, o dávkování léků a inzulínu a četnosti měření glykémií, dostatečném pitném režimu a v neposlední řadě o pohybové aktivitě).

dotaz

Mám dotaz ohledně léku Eliquis, který užívám ráno a večer kvůli problémům ze srdcem. Mohu souběžně s ním užívat Chia semínka kvůli snížení váhy a cukrovce?

6.2.2016, 12:01
odpověď lékárníka

Pokud jste kompenzovaný, tak užívání Chia semínek v doporučených dávkách by neměl být k léku Eliquis problém, nicméně se zeptejte ještě také svého ošetřujícího lékaře.

dotaz

Včera jsem byla na OGTT a byla mi zjištěna porucha tolerance na glukózu během těhotenství. První odběr byl 6,2 po vypití roztoku za 2 hodiny odběru to bylo 8,2. Lékeř mi doporučil dietu. Mohu ještě nějak (kromě pohybu a diety) nějakými vhodnými přípravky ovlivnit, abych se dostala do rovnovážného stavu nebo je již jasné, že se diabetu neubráním?

22.3.2016, 14:19
odpověď lékárníka

Kromě řádné diety (také menší a častější porce jídel) a pohybu mě nenapadá další způsob, jak zlepšit hladiny cukru v krvi, protože veškeré podpůrné doplňky stravy jsou v těhotenství kontraindikované. Dodržováním těchto pravidel se stav zlepší, ale obávám se, že ne úplně vymizí.

dotaz

Užívám Siofor 500, Loristu h, Bisoprolol-ratiopharm 5 mg, Rosucard 10 mg a byl mi předepsán také Esoprex 10 mg. Mám strach, aby se mi nezvedla cukrovka (hladina krevního cukru).

31.3.2016, 19:28
odpověď lékárníka

Esoprex může ovlivnit účinek perorálních antidiabetik (Siofor), ať už snížením krevního cukru nebo naopak jeho zvýšením (obvykle je nutné na počátku léčby častější monitorování glykémií a na základě nich Vám lékař případně upraví dávkování léků). Stejně tak je zapotřebí zvýšená opatrnost v kombinaci s lékem Bisoprolol-ratiopharm, proto je zapotřebí, aby předepisující lékař věděl o všech lécích, které denně užíváte a o onemocněních, které máte.

dotaz

Mohu užívat Detralex a Wobenzym, když mám cukrovku 2.typu?

25.4.2016, 13:15
odpověď lékárníka

Ano, kombinaci léků Detralex a Wobenzym užívat můžete, ani diabetes II. typu není překážkou.

dotaz

Letos mi v lednu při preventivní prohlídce naměřili cukr nalačno 9,6. Dle doporučení obvodního lékaře jsem začal držet dietu. Nyní po třech měsících v odběrech na lačno 4,9 a dlouhý cukr 4,5. Lékař mi doporučil držet dál dietu a kontrolu za půl roku. Je pravděpodobné, že mám cukrovku nebo za zvýšení v lednu mohlo něco jiného?

27.4.2016, 19:23
odpověď lékárníka

Váš stav se neoznačuje jako diabetes, ale jako porucha glukózové tolerance (tzv. prediabetes), tzn. že Váš organismus si neumí dostatečně poradit s metabolismes cukru glukózy. Tento stav často cukrovce předchází, pokud se ale budete řídit radami svého obvodního lékaře (je třeba řádně zaléčit i případná další onemocnění, případně provést redukci hmotnosti, změnu životního stylu apod.), cukrovka vzniknout nemusí.

dotaz

Přítel měl již jednou vyšší hladinu cukru v krvi a na doporučení bral výtažek z houby Resihi - Lesklokorky, která má hladinu cukru snižovat. Skutečně se mu hladina upravila na dlouhoudobu na normální hodnoty. Nyní se to bohužel opakovalo a pani doktorka radí nasadit léky. Bylo mu naměřeno na kontrole cca 8,8, mám ale pocit, že zapoměl den před odběrem nejíst sladké. Jiný lékař radí počkat na další test kdy se bude měřit glukóza i po jídle a do té doby držet dietu,změnit styl. Můj dotaz je právě ohledně přípravku z Reishi, věřím, že by mu měla pomoci, bere ale po operaci ráno Godasal 100. Nyní jsem někde četla, že se Reishi zcela nedoporučuje s léky na ředění krve, jelikož má mít také i takový účinek, jinde ale v dotazu na stejnou otázku pani doktorka říká, že se paní užívání bát nemusí. Nevyznám se ani v síle Godasalu, tuším, že existuje i silnější než1 100,myslím 500. Doufám, že by Reishi mohl opět užívat,když dříve nevadila.

10.5.2016, 12:07
odpověď lékárníka

Jakmile je jednou naměřena vyšší hladina cukru v krvi nalačno a doposud se nejedná o diabetika, je nutná změna životního stylu ihned a striktní dodržování diety doporučené lékařem - tj. hlídat si denní příjem sacharidů ve stravě a jejich časové rozložení, ale co hlavně - úplný zákaz platí zejména pro sladkosti a sladká jídla, nemá smysl je běžně jíst, mít vysoké hladiny glykemií, které organismus poškozují a pouze den před odběrem sladké nejíst, aby to vypadalo, že je cukr v pořádku. Uvědomte si, že tím ubližujete sami sobě a né lékařce.

Vyšší hladina glykémie nalačno značí pravděpodobně poruchu glukózové tolerance, pokud se již zmíněná opatření nedodržují, hrozí vznik cukrovky 2. typu a léčba v podobě užívání tablet, ovšem dieta a změna životního stylu tím ale neodpadá.

Výtažek z houby Reishi nemá studie společně s léky na ředění krve, proto se doporučuje podávání pouze po konzultaci s lékařem. Na snížení cukru v krvi může pán užívat doplněk stravy přímo určený ke snížení hladiny cukru v krvi, který je volně prodejný - GURMAR od firmy Brainway. Užívá se 1 kapsle vždy s jídlem 1-3x denně.

dotaz

Naměřila jsem si testem na cukrovku 7,9 bylo to odpoledne. Byla to nahoda, byla jsem u znamé. Musim kvůli této zvýšené hladině krevního cukru k lékaři?

29.6.2016, 13:40
odpověď lékárníka

Nepíšete, jestli jste byla odpoledne po jídle anebo kdy a co jste jedla naposledy, v závisloti (nejen) na tom se totiž glykémie několikrát během dne mění. Glykémie nalačno se u zdravých pacientů pohybují v rozmezí 3,3 - 5,0 mmol/l a po jídle hladina cukru obvykle nepřesáhne hodnotu 7,8 - 8,0 mmol/l. Pokud byste minimálně 2-3 hodiny před měřením glykémie vůbec nic nejedla a naměřila si 7,9 mmol/l, pak by návštěva lékaře byla vhodná.

dotaz

Mám cukrovku a beru insulin NovoMix 30 a nechci jej navyšovat. Je možné k němu užívat přípravky, tedy doplňky stravy, např. Gurmar, Diaben a podobně?

8.7.2016, 0:14
odpověď lékárníka

Pokud si Novomix aplikujete v rámci léčby diabetu 2. typu, potom doplňky stravy jako je např. Gurmar, Diaben či jiné v jeho léčbě mohou být nápomocné. Pokud se ale léčíte s diabetem 1. typu, tyto doplňky význam bohužel nemají. V obou dvou případech ale lze kompenzaci cukrovky zlepšit častějším a pravidelným pohybem, snížením množství snědené stravy obsahující sacharidy a jezením tzv. správných sacharidů (tj. potravin s nízkým glykemickým indexem).

dotaz

Může lék Forxiga na léčbu diabetu II. typu předepsat také ošetřující obvodní lékař, nebo pouze diabetolog? Forxigu jsem užívala a velmi mi vyhovovala. Nyní mě diabetolog tento lék zrušil s odůvodněním, že je příliš drahý. Nahradil jej lékem Glibomet. Bohužel tento lék mi nepomáhá. Hladina cukru se mě zvedla na hodnoty 10 - 17 mmol!

26.10.2016, 17:54
odpověď lékárníka

Diabetolog by neměl léčbu měnit z důvodu ceny léku a už vůbec ne v případě, kdy tato změna vede ke zhoršení Vaší kompenzace. Forxiga má preskripční omezení, obvodní lékař Vám ji předepsat nemůže. Musí jít o interního lékaře, diabetologa nebo endokrinologa.

dotaz

Může Condrosulf 800 ovlivnit hladinu cukru v krvi?

21.6.2017, 16:39
odpověď lékárníka

Condrosulf 800 neovlivňuje hladinu krevního cukru.

dotaz

Je možné přibrat na váze při užívání Sorbifer Durules?

23.8.2017, 18:30
odpověď lékárníka

Ne, železo (Sorbifer Durules) nezpůsobuje váhový přírůstek.

dotaz

Jak je možné získat lék Dapagliflozin? Jaká je jeho cena?

5.9.2017, 14:25
odpověď lékárníka

Dapagliflozin je účinná látka léků (např. Forxiga) pro léčbu diabetu II. typu a je vázaná lékařským předpisem, bez něj není možné lék v lékarně dostat. Doplatek na balení po 30 tabletách je cca 62 Kč (plná cena léku 1077 Kč) a na balení po 90 tabletách cca 172 Kč (plná cena 3390 Kč).

dotaz

Lze tyto léky: Warfarin, Betaloc, Tritace, Rosucard, Metformin (dlouhodobě vzhledem k cukrovce) užívat současně. Nevyrušují se účinkem, popř. Nezpůsobují nějaké vedlejší účinky, krvácení apod.?

16.11.2017, 22:04
odpověď lékárníka

Každý z léků, který užíváte může mít vedlejší účinky, jejichž seznam najdete sepsaný v příbalové informaci. Co se týče jednotlivých kombinací léků, jedná se o možné varianty. Pouze upozorním na fakt, že v některých studiích vyšlo najevo riziko, že Rosucard může zvyšovat hladinu glukózy v krvi, což se dá při diabetu 2. typu, jeli to nutné, řešit úpravou dávkování Metforminu. Dále může Rosucard, zejména na počátku léčby či při zvýšení jeho dávky, zvýšit protrombinový čas (INR hodnotu), což je vhodné aby lékař hlídal a dle výsledků Quickova testu upravil dávkování Warfarinu.

dotaz

Mám cukrovku a vážím asi 96 kg. Chci se rychle dostat do letní formy, ale tuk na břiše zatím nejde dolů. Můžu užívat salbutamol nebo clenbuterol na podporu hubnutí?

4.4.2018, 19:53
odpověď lékárníka

Jsou mnohem lepší a bezpečnější způsoby hubnutí, než užívání salbutamolu nebo clenbuterolu za tímto účelem. V obou dvou případech se jedná o nebezpečné a zakázané látky s nemalými riziky pro zdravé lidi, natož pro pacienty trpící cukrovkou.

dotaz

Mám od doktorky předepsané léky Macmiror kvůli vaginální infekci. Co se týče složení, tak kromě té léčivé látky je tam i rýžový škrob, kukuřičný škrob, mastek, sacharóza a tak. Musím to užívat 3 krát denně. Může to způsobit zvýšení hmotnosti? Dá se z toho přibrat na váze, když to obsahuje ty cukry?

22.6.2018, 21:38
odpověď lékárníka

Vzhledem k malé gramáži jednotlivých pomocných látek, které umožňují zformování tablety a její podání, se přírůstku hmotnosti bát opravdu nemusíte. Tableta má zanedbatelnou kalorickou hodnotu.

dotaz

Chtěl bych se zeptat, zda si může diabetik druhého typu vzít Paralen s Glucophage?

3.1.2019, 19:22
odpověď lékárníka

Ano, může, kombinace je bezpečná.

dotaz

Může Detralex zvýšit hladinu cukru v krvi?

21.08.2020, 16:40
odpověď lékárníka

Kdepak, Detralex nezvyšuje hladinu krevního cukru, tablety tak mohou užívat také např. diabetici.

dotaz

Lze kombinovat lék na snížení cukru Janumet a Dia Gurman?

24.02.2021, 17:18
odpověď lékárníka

Potravní doplňky upravující hladinu cukru v krvi mohou ovlivnit celkovou hladinu cukru při léčbě antidiabetiky. Proto by o současném podávání léků a doplňků stravy měl vědět ošetřující lékař. Spíše bych se zaměřila na zdravý životní styl, dostatek pohybu, dietní opatření apod. než užíání doplňků stravy (Gurman).

dotaz

Je přípustná kombinace léku na cukrovku Glucophage a Stacyl na krev?

08.04.2021, 19:17
odpověď lékárníka

Ano, je, mezi léky není významnější léková interakce.