Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpovědi na Vaše dotazy | leky-poradna.cz

Léky na bolest

dotaz

Mohu prosím během těhotenství používat léky na bolest? Případně které? Občas trpím bolestí hlavy a než jsem otěhotněla, používala jsem Brufen. Předem děkuji za odpověď.

3.8.2014, 14:57
odpověď lékárníka

Brufen můžete užívat v prvním a ve druhém trimestru jen s velkou opatrností a výjimečně. Po celou dobu těhotenství můžete bez obav (v doporučených dávkách a jen po nezbytně dlouhou dobu) užívat léky s obsahem paracetamolu (např. Paralen, Panadol, Panadol Novum, Paramegal). Brufen (ibuprofen) se potom upřednostňuje v období kojení.

dotaz

Jaký lék na snížení bolesti u artrozy by byl nejvhodnější pro dlouhodobé užívání. Apo-diclo mi opravdu nedělá moc dobře a vždy tak po 3 dnech musím vysadit, ale pro bolest se k němu zase zhruba po 3 dnech vrátím - nedá se to vydržet. Vím, že je artroza neléčitelná, jen se dá snížit bolestivost, ale u všech těchto léků je psáno, že se nemá brát dlouhodobě. Co je tedy podle Vás nejvhodnější? Děkuji za radu, jsem ještě relativně mladá a k injekcím přímo do kloubu se zatím vyhýbám, ty prý v častějším používání ničí chrupavku.

27.2.2015, 6:20
odpověď lékárníka

Je dobře, že Apo-diclo neužíváte denně. Bohužel dlouhodobé podávání takřka jakéhokoliv léku s sebou nese určitá rizika a nežádoucí účinky, ale vzhledem k onemocnění a kvalitě života nemocného je potřeba volit "menší zlo", u artrózy to znamená tlumení bolesti, podávání protizánětlivých látek a chondroprotektiv, zde je těžké se dlouhodobému podávání vyhnout. Místo diclofenacu můžete proti bolesti kloubů zkusit léky s paracetamolem (rychle zabírá např. Panadol Novum a bolest tlumí na 4-6 hodin). Výhodou paracetamolu oproti diclofenacu je, že nedráždí žaludek a neovlivňuje účinek antihypertenziv. Naproti tomu nevýhodou je, že nemá protizánětlivou aktivitu, ale tu má Piascledine, který máte předepsaný. Navíc na podporu tlumení bolesti kolene lze lokálně nanášet gel s analgetickým a protizánětlivým účinkem - např. Indobene gel, Ibalgin gel aj.

Pokud by paracetamol bolest netlumil dostatečně, můžete místo diclofenacu vyzkoušet lék s účinnou látkou naproxen (Nalgesin S, volně prodejný). Naproxen patří do stejné skupiny jako diclofenac, takže má protizánětlivé účinky, tlumí bolest, ale lépe se snáší s léky na vysoký krevní tlak, účinkuje po dobu 8-12 hodin a i riziko podráždění žaludku by mělo být o něco menší, ale je to u každého pacienta individuální. Jen pozor na dávkování, časové rozestupy a kombinace (je nevhodné současné užívání naproxenu a diclofenacu, je to buď to nebo ono).

dotaz

Mohu si vzít na Doxyhexal Ibalgin při bolesti hlavy?

26.3.2015, 3:46
odpověď lékárníka

Při bolestech hlavy si lék s ibuprofenem (např. Ibalgin) k antibiotikům Doxyhexal vzít můžete v případě, že neužíváte léky na vysoký krevní tlak, na ředění krve (např. Warfarin, Anopyrin aj.) a nemáte žaludeční obtíže jako jsou např. vředy, pálení žáhy apod.

dotaz

Již několik let beru Citalec, Trittico a Rivotril. Trpím silnými bolestmi hlavy od krční páteře. Beru na to jen Panadol. Vyzkoušela jsem i Novalgin a Diclofenac. Nic nezabírá. Co mohu při této kombinaci léků brát, abych se bolesti zbavila?

23.4.2015, 17:37
odpověď lékárníka

Léky, které jste si na bolest zkoušela brát se liší účinnou látkou, Novalgin (vázaný na lékařský předpis) je z nich nejsilnější a bez receptu si silnější nepořídíte. Pokud jsou bolesti skutečně způsobené od krční páteře, lze svalstvo v jejím okolí pravidelně masírovat a uvolňovat (hřejivými prokrvujícími mastmi, kostivalovou mastí, apod.), aby nedocházelo "ke skřípnutí" nervu a následné bolesti hlavy.

Jestliže ale trpíte bolestmi hlavy dlouhodobě, jsou stále silnější a léky nezabírají, určitě tento problém řešte se svým ošetřujícím lékařem.

dotaz

Dostala jsem od revmatologa lék Apo-Diclo (na zkoušku) kvůli možné počínající artritidě. Jak můžu ochránit žaludek? Doporučili byste mi nějaký volně prodejný lék na ochranu žaludku?

21.4.2015, 21:31
odpověď lékárníka

Apo-Diclo s účinnou látkou diclofenac se předepisuje za účelem odstranění bolesti a ke snížení projevů zánětu, artritidu jako takovou zcela neléčí, proto se většinou kombinuje v případě potvrzené artritidy s dalšími léky. Volně prodejný lék na ochranu žaludeční sliznice není, bolestem a podráždění žaludku je možné předejít nejlépe krátkodobým užíváním Apo-Dicla (jen po nezbytně nutnou dobu - tzn. pár dní) v co nejnižší dávce, užívat ho těsně před jídlem nebo s ním a více jej zapíjet.

dotaz

Prosím o radu, zda je Nalgesin S vhodný k léčbé bolestiveho zánětu dásní a jestli ho lze použít, i když je místo zarudlé a oteklé.

9.6.2015, 13:24
odpověď lékárníka

Mezi projevy zánětu patří mimo jiné otok, bolest i zarudnutí - Nalgesin S působí jak proti bolesti (analgeticky), tak silně protizánětlivě, k léčbě zánětu dasní jej tedy použít můžete. K léčbě Vám rovněž doporučím i dezinfekční a protizánětlivě působící ústní vodu např. Curasept nebo Corsodyl (výplach provést 2x denně po dobu 10 dní), dásně můžete rovněž potírat gelem Herbadent.

dotaz

Jaký lék na bolest např. zubů, hlavy, zad? Užívám léky Asentra 50 a Neurol?

26.9.2015, 13:37
odpověď lékárníka

K uvedeným lékům je možné na bolest užívat léky obsahující paracetamol (např. Panadol, Paralen), ibuprofen (např. Nurofen, Ibalgin), diclofenac (Voltaren), naproxen (Nalgesin S), ale z důvodu zvyšujícího se rizika poškození trávicího systému ne déle jak 5 dní.

dotaz

Mohu užívat Nolpaza 40 mg a Panadol Novum 500 mg (při nachlazení a bolestech).

25.9.2015, 8:27
odpověď lékárníka

Ano, k Nolpaze můžete bez obav na bolesti a teplotu užívat léky s obsahem paracetamolu (např. Panadol Novum, Paralen, Paralgil apod.).

dotaz

Nesnáším Tramal, mohu užívat na bolest Tralgit?

11.10.2015, 10:57
odpověď lékárníka

Tralgit obsahuje totožnou účinnou látku jako Tramal, takže je velká pravděpodobnost, že nebudete snášet ani ten.

dotaz

Mohu užívat lék proti bolesti Nalgesin S, když mám ředěnou krev Warfarinem?

23.1.2016, 16:16
odpověď lékárníka

Ne, k Warfarinu Nalgesin S není vhodný. Na bolest můžete bez vědomí lékaře pouze léky obsahující paracetamol (např. Paralen, Panadol Novum).

dotaz

Je nebezpečné používat v těhotenství a době kojení mast Thermolka. Mám bolest v koleni, ortoped mi mohl předepsat pouze rehabilitace, ale ty mi moc nepomohly. Teď jsem používal mast Ibuprofen, ale to mi také nepomohlo. Teď chci zkusit mast Thermolka a nenašla jsem, zda ji mohou užívat těhotné nebo kojící ženy.

28.12.2015, 19:21
odpověď lékárníka

Thermolka není určena pro těhotné ani kojící ženy (nejsou studie), lze ji ale použít na doporučení lékaře. Na druhou stranu Ibalgin gel se rovněž doporučuje v 1. a 2. trimestru pouze v závažných případech a ve 3. trimestru se nedoporučuje vůbec. Thermolka má dle mého názoru co se složení týče rizika menší. Všechny lokálně působící masti, krémy a gely by se na jedno a to samé místo neměly používat déle jak 14 dní (nezávisle na těhotenství a kojení, platí pro všechny). Na bolest kolene Vám doporučím kostivalovou mast Traumaplant, kde nejsou známé rizika během používání u těhotných a kojících žen. Nanášejte 2-4x denně, ale opět ne déle, než 10-14 dní.

dotaz

Uživám léky Ingy, Zyllt, Prenesu a Concor. Je možné k těmto lékům užívat Ketonal Retard?

21.2.2016, 16:01
odpověď lékárníka

Lék na bolesti Ketonal Retard se nedoporučuje k lékům na ředění krve (užíváte lék Zyllt), jelikož tato kombinace zvyšuje riziko krvácivosti. A ani podání k betablokátorům (lék Concor) není doporučovano, jelikož Ketonal Retard může snížit jeho účinek.

dotaz

Mám silné bolesti zad v kříži, mohu kombinovat léky Aulin a Tramal?

19.2.2016, 8:25
odpověď lékárníka

Ne, léky dohromady neberte. Můžete jeden den užívat Tramal, druhý den Aulin, ale společně léky neužívejte.

dotaz

Mohu brát zároveň na bolest Diclofenac a Nimesil?

9.2.2016, 22:33
odpověď lékárníka

Ne, léky společně neužívejte. Pokud budete užívat Nimesil, můžete maximálně 1 sáček 2x denně po co nejkratší dobu (nelze užívat déle jak 2 týdny) a jiné léky na bolesti k němu přidat nelze.

Pokud byste užívala Diclofenac AL 25 mg (a ne retard 100 mg), pak byste jej mohla se 4-6 hodinovým rozestupem (po poradě s lékařem, protože užívání těchto léků se běžně nedoporučuje kombinovat z důvodu vyššího rizika podráždění a poškození trávicího traktu) prostřídat s Novalginem, jinak to možné není.

dotaz

Je možné užívat Diclofenac AL Retard na bolest 3x denně a současně Novalgin 3x denně po dvou tabletách?

9.2.2016, 21:54
odpověď lékárníka

Dospělí užívají Diclofenac AL Retard (tj. 100 mg diclofenacu v jedné tabletě) pouze jedenkrát denně, nelze ho užít třikrát. Kombinace s Novalginem není možná - buď užívejte 1x denně Diclofenac Al Retard 100 mg nebo Novalgin 1-2 tablety 3-4x denně ve 4-6 hodinových intervalech.

dotaz

Je možné při léčbě fentanylovými náplastmi na silné bolesti souběžně užívat konopný olej?

8.2.2016, 14:22
odpověď lékárníka

Ano, můžete, kontraindikace pro užívání potravinového konopného oleje nejsou známé.

dotaz

Dlohodobě trpím bolestí ramene (od krční páteře) i když cvičim doporučené cviky na krční páteř. Doktorka mi řekla, že mám brát na bolest Nimesil, ale vůbec nezabírá. Vloni jsem na bolest zad brala Zaldiar, který mi pomohl. Naposled mi v lékárně dali místo Zaldiaru Tramal. Mohu ho brát? Tramal i léčí nebo jen tiší bolest?

12.3.2016, 15:36
odpověď lékárníka

Tramal i Zaldiar (léky nemají totožné složení, takže v lékarně bez domluvy s lékařem nelze Zaldiar zaměnit za Tramal) jsou silnějšími léky na bolesti než Nimesil. Všechny zmíněné léky ale bolest pouze tlumí, její příčinu neodstraňují.

dotaz

Užívám druhý týden Esoprex a současně trpím bolestmi zad. Lékaž mi na ně napsal Meloxican Mylan a Nimesil, ale u obou léků je v letáčku psáno, že se nesmí brát s antidepresivy účinkujícím vychytáváním zpětného serotoninu.

21.3.2016, 17:04
odpověď lékárníka

Nimesil ani Meloxicam skutečně nejsou vhodnými léky na bolesti k antidepresivu Esoprex. Doporučím tuto kombinaci znovu konzultovat s lékařem.

dotaz

Na trhu je mnoho gelů na snížení bolesti kolen. Já trpím artrózou druhého stupně, ale každý lékárník má svůj oblíbený gel. Který považujete vy za nejúčinnější?

25.3.2016, 18:15
odpověď lékárníka

Na bolesti kolene při artróze druhého stupně Vám za sebe doporučím gel, který dobře tlumí bolest, ale působí také silně protizánětlivě a to Aulin gel s úč. látkou Nimesulid. Dobrou službu by ale také udělaly gely obsahující Diclofenac (např. Voltaren, Olfen, Veral, Flector aj.). Nevýhodou všech těchto přípravků ale je, že se nedají používat děle jak 2 týdny.

dotaz

Podle informace lékaře jsem se domnívala, že Lyrica je určena k léčbě, v mém případě polyneuropatie dolních končetin. Dnes mi ale byla prezentována jako pouze lék na bolest nahrazující analgetika. Prosím o upřesnění určení léku.

2.5.2016, 16:17
odpověď lékárníka

Ano, Lyrica je lék tišící bolesti neuropatických příčin nahrazující běžná analgetika.

dotaz

Mohu kombinovat Ramipril Actavis 5 mg s lékem Nimesil? Ten beru pouze při bolestech kloubu ramene, cca 2-3 za týden.

30.3.2016, 15:13
odpověď lékárníka

Nimesil, jelikož může ovlivnit (snížit) účinek léku na snížení krevního tlaku (Ramipril), se k tomuto léku nedoporučuje. Navíc se Nimesil nesmí užívat dlouhodobě, doba podávání nesmí překročit 14 dní.

dotaz

Mám velmi nepříjemnou zkušenost s léky proti bolesti, konkrétně Novalginem a Algifenem, po požití jsem měla velmi silnou alergickou reakci. Dnes mi můj gynekolog napsal na silné menstruační bolesti Voltaren Rapid 50 mg. Nemůže se mi stát, že budu mít reakci i na tyto léky?

4.4.2016, 13:36
odpověď lékárníka

Voltaren Rapid obsahuje jinou účinnou látku než Algifen i Novalgin. Pokud si nejste jistá (nemáte vyloučenou alergii), na léky obsahující diclofenac (účinná látka Voltarenu, který Vám byl předepsán), nikdo Vám bohužel dopředu nezaručí, že ji mít nebudete ani po tomto léku.

dotaz

Je možné užívat Nimesil (na zmírnění menstruačních bolestí) současně s kalciovým sirupem a Paralenem? Jsem nemocná s teplotami a jiný lék, než Nimesil mi na bolest nepomáhá.

12.4.2016, 19:22
odpověď lékárníka

Kalciový sirup společně s Nimesilem užívat smíte, ale Paralen a Nimesil společně rozhodně ne! Nimesil Vám ztlumí jednak menstruační bolest (bolest obecně) a teplotu zároveň.

dotaz

Manžel užívá Pradaxu a bolí ho zuby. Může užít Brufen proti bolesti? Nebo jaký doporučujete lék proti bolesti v případě užívání Pradaxy?

19.4.2016, 18:34
odpověď lékárníka

Léčivá látka Ibuprofen (např. Brufen) společně s lékem Pradaxa zvyšuje riziko podráždění trávicího traktu (nevolnost, pálení žáhy apod.) a jeho krvácení. Nejvhodnější by na bolest bylo užít lék obsahující paracetamol (např. Panadol Novum).

dotaz

Bral jsem na bolest Diclofenac 50 retard 3 tablety týdně, lékař mi jej zaměnil za Partramec (3x denně), ale ten nepomáhá. Jak nahradit Diclofenac? Nebo je bezpečné, když jsem užíval Diclofenac 50, 3 tabletky za týden?

19.5.2016, 6:28
odpověď lékárníka

Diclofenac AL retard 50 mg může dospělý užívat každý den jednu tabletu, pokud Vám stačila 1 tableta 3x týdně, tím líp, snižuje se tak riziko poškození trávicího traktu (v závislosti také na délce užívání). Lékař Vám lék změnil na Partramec, který obsahuje v kombinaci dvě jiné účinné látky oproti Diclofenacu a používá se na silnější bolesti. Pakliže Vám Partramec na bolesti nezabírá, obraťte se znovu na předepisujícího lékaře, on ví, co Vás bolí, jak dlouho bolesti máte, jakého jsou původu, jak dlouho jste užíval Diclofenac apod.

dotaz

Užívám lék Clexane 4000. Mohu k tomu užívat léky proti bolesti?

26.5.2016, 15:06
odpověď lékárníka

Mnoho léků proti bolestem zvyšuje při současném podávání injekcí Clexane k naředění krve riziko vnitřního krvácení, proto tyto kombinace patří ke kontraindikovaným. Na bolest můžete užít bez vědomí lékaře pouze léky s obsahem čistého paracetamolu (např. Panadol Novum, Paralen), ostatní typy jsou ve zmiňované kontraindikaci.

dotaz

Které volně dostupné léky na bolesti hlavy, zad a kloubů mohu občas užívat, když užívám tyto léky: ráno - Letrox 50, Tenoretic 1/2 a Prenessa 1/2, poledne - Cardilan a Godasal 100, večer - Torvacard Neo 20 mg?

30.5.2016, 10:48
odpověď lékárníka

Vzhledem k tomu, že se léčíte s vysokým krevním tlakem (léky Tenoretic, Prenessa) a berete také léky na ředění krve (Godasal) je pro Vás nejvhodnější lék s obsahem čistého paracetamolu (např. Panadol Novum), protože jiné látky tlumící bolest mohou jednak zvyšovat krevní tlak a jednat interagovat s lékem na ředění krve. Jiné léky na bolesti proto můžete užít jen po předchozí konzultaci s lékařem (tím myslím léky obsahující např. diclofenac, ibuprofen, naproxen aj.)

dotaz

Může můj 82 let starý otec používat lék Doreta na bolest kyčle, když má cirhózu jater?

2.6.2016, 8:48
odpověď lékárníka

V tomto případě je hodnotícím hlediskem stupeň pokročilosti jaterní cirhózy a výsledky jaterních funkcí z krve pacienta. Podle výsledků a po zvážení rizik a přínosu, může lékař lék Doreta na středně silné a silné bolesti předepsat i pacientům s cirhózou jater, ale musí mu individuálně upravit dávkování a řádně jej poučit o správném intervalu a maximální době užívání. Pokud by poškození jater bylo velmi závažné, pak se lék Doreta podávat nesmí vůbec.

dotaz

Jsem rok po operaci ledviny, byl tam zhoubný nádor a ledvina proto byla celá odebrána. Nyní mám problemy se žaludkem, na které dvaktrát denně beru Omeprazol 20. Mám také bolesti zad - pravá strana, bolest mě jde od žaludku po pravé straně mezi žebry do zad k lopatce. Chtěla bych se zeptat na nějaké léky které mě pomůžou od bolesti a přitom mě nezničili ledvinu. Na bolesti zad jsem brala Ibalgin, různé obstřiky a teď jsem dostala Novalgin. Je možné že bolesti zad mohou mít vliv na bolesti žaludku? Gastro vyšetření bylo v pořádku.

26.6.2016, 16:30
odpověď lékárníka

Je nám líto, Váše potíže nemůžeme zhodnotit, vyžadují si posouzení a vyšetření lékařem. Nicméně bolest žaludku může souviset s podáváním léků na bolest, protože ty obzvlášť, pokud jsou podávané dlouhodobě, poškozují sliznici trávicího traktu, které se může projevovat právě např. bolestivostí žaludku, dále pocitem plnosti žaludku, nevolností, pocitem na zvracením, pálením žáhy apod.

dotaz

Jedu do zahraničí a pravidelně jsem si bral na cestu do lékárničky na bolest Brufen a Ibalgin na bolest (páteř, hlava...) a na sražení teploty popř. při podezření na virózu modafen. Nově užívám 2x Eliquis po 5 mg a Concor 5. Je možné kombinovat (jen mimořádně), popř. jak?

29.6.2016, 10:58
odpověď lékárníka

Ani Brufen (popř. Ibalgin - léky jsou stejné, tj, obsahují totéž) ani Modafen nejsou vhodnými léky do kombinace k léku Eliquis a Concor (hrozí riziko zvýšeného krvácení, náhlé zvýšení krevního tlaku a s ním spojená nevolnost apod.). Bez doporučení a konzultace s lékařem můžete užít lék, který obsahuje čistý paracetamol - ten působí jak proti bolesti, tak sráží teplotu (např. Panadol Novum, Paralen).

dotaz

Mám dotaz ohledně kombinace léků Pradaxa a léků od bolesti. Po natrženém lýtkovém svalu, jsem dostala hlubokou žilní trombozu a byla mi předepsána na ředění krve Pradaxa (150 mg, 1 tableta 2x denně). Jaké léky na bolest z volně dostupných je možné užívat?

4.8.2016, 14:52
odpověď lékárníka

Mnoho léků od bolesti ovlivňuje účinek Pradaxy na ředění krve. Bez doporučení lékaře neužívejte jiné léky na bolesti než ty, které obsahují pouze paracetamol (např. Panadol Novum, Paralen). Léky na bolest, které obsahují např. diclofenac, ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovou apod. zvyšují riziko vnitřního krvácení a poškození trávicího traktu.

dotaz

Boli mě zub a vzala jsem si Nalgesin, ten mi vůbec nepomáhá a tak chci zkusit Aulin, je tato kombinace v pořádku?

5.8.2016, 11:05
odpověď lékárníka

Pokud Nalgesin netlumí bolest zubu dostatečně, můžete ho vyměnit za Aulin, pokud ho lékař dříve předepsal přímo Vám a jeho užívání tak pro Vás není z nějakého zdravotního hlediska v kontraindikaci. Mezi Nalgesinem a Aulinem by ale měla být dodržena pauza minimálně 8 hodin.

dotaz

Užívám Warfarin a chtěla bych se zeptat jaké masti mohu používat na bolesti svalů a kloubů.

9.8.2016, 22:59
odpověď lékárníka

Při užívání Warfarinu můžete ve formě krému nebo gelu na bolesti zad použít např. Traumaplant mast (3-4x denně po dobu 10 - 14 dní). Lokální léčivé přípravky jako je např. Aulin, Olfen, Flector, Ibalgin aj. se bez konzultace s lékařem mohou nanášet v tenké vrstvě maximálně 2x denně po dobu 5 - 7 dnů.

dotaz

Už třetí den mám silné bolesti v páteři a vystřelují mě do břicha na levé části. Navíc k tomu jsem dost nadmutá, břicho je jak když bych byla v 8měsíci těhotenství - a to fakt nejsem! Byla jsem v neděli na pohotovosti, kde doktor mi břicho ani nepromačkal, nezeptal se jaké beru léky a jen od stolu mi dal recept na Diclofenac Al retard 2x denně a zinkásnul mě o 90 Kč. Bolestí nemohu vůbec spát, bolí to i v klidu. Beru na vysoký krevní tlak Moxostad a Tolucombi a Detralex na žíly. Nasadila jsem si sama Espumisan na to nadýmání a mírně to uleví. Prosím poraďte mi, zda vůbec ten Diclofenac Al retard mohu brát na ty prášky s vysokým tlakem, popřípadě co mám brát jiného?

23.8.2016, 11:33
odpověď lékárníka

Diclofenac AL retard k lékům na snížení krevního tlaku brát krátkodobě smíte (nedoporučuje se užívání přesahující 5 - 7 dní, protože v některých případech může tento lék způsobit zvýšení krevního tlaku). Diclofenac sice tlumí bolest, ale protože neřeší příčinu potíží, kterých může být opravdu mnoho, doporučím Vám raději ještě další konzultaci s jiným lékařem.

dotaz

Jaké volně dostupné léky na bolest (při menstruaci) mohu užívat, když trvale užívám Godalasal 100?

25.8.2016, 11:15
odpověď lékárníka

Ke Godasalu si na menstruační bolest můžete vzít léky s paracetamolem (např. Panadol Novum) nebo zesílenou variantu proti bolesti paracetamol + kofein (např. Paralen Extra, Panadol Extra). Obzvlášť nevhodné jsou léky obsahující ibuprofen (např. Brufen, Ibalgin, Apo-ibuprofen).

dotaz

Jdu na operaci kýčelního kloubu a 10 dní před operací nesmím užívat nesteroidní antiflogistika. Mívám bolesti krční páteře do hlavy a pomáhá mi Ataralgin nebo Indometacin čípky. Občas musím na infuze 2 ampule Mezocain + 1 ampule Guajacuran, ale nevím jestli je to před operací vhodné. Pokud ne, co byste mi poradili na bolesti?

2.9.2016, 10:44
odpověď lékárníka

Indometacinové čípky patří mezi nesteroidní antiflogistika, ty byste tedy na bolest před operací použít rozhodně neměla. Ataralgin obsahuje tři účinné složky (paracetamol, kofein a guaifenesin), sice ani jedna z nich nepatří mezi nesteroidní antiflogistika, ale guaifenesin před operací rovněž není doporučovaný. Nejvhodnější by bylo užití léku, který obsahuje pouze paracetamol jako je např. Panadol Novum či Paralen 500. Pokud Vám tyto léky na bolest krční páteře nezabírají dostatečně, potom se s lékařem poraďte o možnosti a vhodnosti užití Ataralginu.

dotaz

Moje maminka velmi trpí bolestmi v křížích a kloubů. Bohužel má taky cirhozu jater po lécích. Ze silných léků zvrací. Chtěla by si alespoň ulevit běžně dostupnými lehkými léky. Občas na noc vezme Paralen, který pomůže. Ale dlouhodobě vhodný asi není. Mohla byste mi prosím, poradit nejvhodnější lék, který nemá hromadu nežádoucích účinků?

1.9.2016, 15:49
odpověď lékárníka

V podstatě neexistuje šetrný a "lehký" lék, který by tlumil bolest, protože všechny léky, ať už jsou volně prodejné či vázané receptem, podané do organismu ústy procházejí filtrací přes játra, proto je problém, když jsou játra nemocná. Výběr vhodného léku pro Vaši maminku proto výrazně komplikuje cirhóza jater. Některé tipy léků se při cirhóze jater mohou pacientům podat, ale lékař musí určit striktně jejich dávkování anebo se nesmí podat vůbec. Důležité je znát míru poškození jater (dle výsledků jaterních testů) a podle toho posoudit možnosti. I Paralen je pro pacienty s vážným poškozením jater kontraindikován. Volba léku je tedy na lékaři podle toho, jak moc jsou játra poškozená a podle celkového stavu pacienta. Pro úlevu však lze bolestivá místa potírat krémy nebo gely proti bolesti (např. Traumaplant mast, Flector gel, Ibalgin krém, Aulin gel aj.). Přípravky se ale nedají používat déle jak 14 dní.

dotaz

Léčím se na migrény už asi 6 let, teď užívám pravidelně Topimark 100 mg a na bolesti Relpax. Přesto mívám migrény i 4x do měsíce a dost silné. Vždy při změně počasí a mívám i menstruační migrénu. Jak mám tyto bolesti hlavy řešit?

2.9.2016, 16:32
odpověď lékárníka

Vaše problémy s bolestí hlavy a migrénami i přes určenou medikaci spadají do rukou lékaře, ne lékárníka. Pokud na silné migrény stále trpíte, požádejte o další vyšetření, pokuste se změnit životní styl, vyzkoušet můžete také homeopatické léky (vhodná homeopatika zvolí homeopat), akupunkturu apod.

dotaz

Je mi 79 let a pro mé obtíže beru tyto léky: Nolpaza, Betaloc ZOK, Ezetrol, Mertenil, Prestarium NEO, Solifenacin, Eliquis. Nyní mě čeká výměna kyčelního kloubu až v lednu 2O17 a mám už bolesti do celé nohy. Na bolest mi lékař doporučil Foxis, který moc nezabírá. Mohlo by být něco jiného?

8.9.2016, 9:13
odpověď lékárníka

Vzhledem ke všem Vašim zdravotním potížím a lékům, které z těchto důvodů užíváte, Vám bohužel nemůžu na bolest žádný lék doporučit, je nutné, aby jej zvolil Váš ošetřující lékař. Už jen fakt, že na ředění krve užíváte lék Eliquis je bez porady s lékařem většina léků na bolest vyloučena. A Foxis patří ostatně mezi silnější léky na bolest, pokud Vám nezabírá dostatečně, je opravdu zapotřebí se znovu poradit s lékařem.

dotaz

Mám velkou a dlouhodobou bolest zad. V současné době mi byly aplikovány 3 injekce Dolmina a na noc si mám brát Zaldiar a Dorsiflex, ale zatím nic nepomáhá. Záda se chvíli po injekci sice rozhýbou, ale jen na krátkou dobu. Večer mě bolí záda znovu a léky rovněž nezabírají. Poraďte prosím, jak se té bolesti zad zbavit.

14.9.2016, 17:05
odpověď lékárníka

Dolmina ani Zaldiar příčinu bolesti zad bohužel neřeší, jsou to léky pouze na tlumení bolesti. Dorsiflex je lék, který pomáhá uvolnit svaly (za předpokladu, že jsou stažené a tímto následkem došlo ke skřípnutí nervu, což způsobuje bolest). Příčin bolestí zad je ale příliš, pokud bolest neustupuje, doporučuji další vyšetření u lékaře, případně konzultaci s neurologem. Obecně lze pro rychlejší úlevu doporučit klid a tzv. suché teplo, tj. aplikací hřejivých náplastí či mastí / krémů s hřejivým účinkem (např. Allga-San Mobil krém hřejivý, Koňská mast hřejivá apod.).

dotaz

Užívám dlouhodobě léky: Formoterol, Miflonid 400, Spiriva 2,5, Euphyllin 200, dále Lozap H50 a Fenofix. Mohu občas užít na bolest léky NO-SPA, Ibalgin a Rowatinex.

19.9.2016, 9:50
odpověď lékárníka

Léky na bolest NO-SPA a Ibalgin se liší indikací. Nicméně NO-SPU na bolest a křeče hladkého svalstva ke zmíněným lékům užít smíte (pakliže Vám ji lékař předepíše). Ibalgin je lék na bolesti a na snížení teploty s protizánětlivým účinkem, ale neuvolňuje křeče (spasmy) a není příliš vhodný pro pacienty s onemocněním průdušek jako je astma, CHOPN a jiné. Jelikož se s některým tímto onemocněním léčíte (léky Formoterol, Miflonid, Spiriva, Euphyllin) je zapotřebí zvýšená opatrnost a o vhodnosti jeho užití se poradit s lékařem. Rowatinex je indikován v případě zánětu močových cest, k rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Interakce s léky, které užíváte nebyly zjištěny.

dotaz

Je možné užívat lék Diclofenac Al retard 100 mg a léky proti bolesti např. Dexoket?

26.9.2016, 9:57
odpověď lékárníka

Diclofenac Al retard je lék tišící bolest s protizánětlivým účinkem stejně jako Dexoket. Léky se sice liší účinnou látkou, ale oba dva je užívat nelze. Pokud Vám dávka 100 mg diclofenacu denně na bolest nestačí, může Vám ji lékař zvýšit maximálně na 150 mg denně, ale mělo by se zůstat u diclofenacu a nekombinovat ho s dalšími tipy léků na bolest.

dotaz

Jaký lék mohu užívat dlouhodobě na silné bolesti páteře, které jdou do nohy. Mám degeneraci disku - posun obratle vpřed, který často utlačuje nervy. Jsem často na Ibalginu a Aulinu, abych mohla vykonávat pracovní činnost.

22.9.2016, 14:28
odpověď lékárníka

Nepotěším Vás, žádné léky na bolest nelze bez rizik (nejčastěji se jedná o poškození sliznice trávicího traktu a vznik žaludečních či duodenálních vředů) užívat dlouhodobě. Být Vámi Aulinu se pokusím vyhnout úplně, při častém užívání ještě navíc poškozuje játra (ostatně se nesmí brát déle než 14 dní a neměl by se ani kombinovat s jinými léky tišící bolest). I Ibalgin doporučuji zaměnit za např. Panadol Extra (obsahuje jiné účinné látky, které nedráždí žaludek). Další možností by byla výměna za lék Diclofenac Al 25 mg, ale pro něj platí ta samá rizika jako u Ibalginu či Aulinu. Bolesti by mohly také zmírnit pravidelné masáže a akupunktura.

dotaz

Každé ráno užívám Zoloft 50 mg. Včera mi lékař předepsal lék Prenessa 4 mg a dále užívám Diomax a Cardiomax. Ty jsou psané jako doplňky stravy. Můžu všechny tyto léky užívat dohromady? A ještě v případě bolesti můžu užít například Panadol nebo Ibuprofen?

14.10.2016, 8:55
odpověď lékárníka

Ano, k Zoloftu smíte užívat jak Prenessu, tak doplňky stravy Diomax a Cardiomax. Na bolest je k těmto lékům vhodnější užít Panadol, u kterého oproti Ibuprofenu nehrozí zvýšení krevního tlaku a nezesiluje nežádoucí účinky antidepresiv (Zoloft).

dotaz

Jakou dobu mohu užívat lék na bolest Voltaren. Mohu ho užívat dlouhodobě?

22.10.2016, 15:42
odpověď lékárníka

Doporučená a bezpečná doba (abyste předešla výrazným vedlejším účinkům, hlavně na zažívací trakt) užívání tablet Voltarenu by neměla přesáhnout cca 2 týdny.

dotaz

Mám bolavé rameno. Mohu si jeden den pouze večer vzít na bolest Veral 100 mg a druhý den 2x Aulin?

24.10.2016, 7:56
odpověď lékárníka

Veral 100 mg jsou retardované tablety, tzn. že obsah jedné tablety se v organismu uvolňuje postupně po dobu až 24 hodin, proto je doporučené tuto tabletu brát 1x denně. Když si tedy večer vezmete Veral, Aulin byste si měla vzít druhý den večer, pokud Vám lékař nezvolí dávkování jinak (např. v rozestupu "pouze" 12 hodin).

dotaz

Mám několik let problémy po vytržení zubu, který byl celý ukrytý v levé horní části dásně, bohužel to zatím neúspěšně řeším s lékaři. Mám pocit neustálého podráždění nervu, brnění, pálení v místě vytržení, dle odborníka případ fantomovy nemoci, tedy bolest něčeho co už nemám, poradíte mi něco, nejlépe nějakou mast, kterou bych si mohl mazat pokud možno zevnitř úst, aby mě to pokud možno dané místo znecitlivělo nebo alespoň nějak umrtvilo? Bylo mi řečeno, že zákrokem byla možná poškozena nějaká větev nervu, prášky od neurologa mi nepomohli.

31.10.2016, 14:22
odpověď lékárníka

Dle Vašeho popisu obtíží usuzuji, že problém nebude na povrchu dásně, obávám se tedy, že aplikace ústních gelů za účelem znecitlivění s lokálním anestetikem bude neúčinná, vyzkoušet to však můžete (např. Kamistad gel). Takové přípravky nelze ale používat déle než 14 dní. Doporučím Vám užívání léku Milgamma N - jedná se o lék, který je indikován pacientům s poškozením nervů různé příčiny. Užívá se 1 tobolka 3x denně po jídle.

dotaz

Od nepřetržitých bolestí páteře a nohou mi po operaci páteře (stenoza - před třemi lety) pomůže jen Zaldiar 37,5/325 mg, ale musím ho užívat nepřetržitě po 12 hodinách. Čemu jinému tím v těle Zaldiar škodí? Je tato trvalá hladina přípustná?

8.11.2016, 2:49
odpověď lékárníka

Dlouhodobé užívání jakéhokoliv léku na bolest není bez rizik. Vedlejší účinky Zaldiaru se negativně projevují hlavně na orgánech trávicího traktu.

dotaz

Mám bolesti ramen a kloubů. Lékař mi předepsal Ultracod. Pomůže mi?

28.3.2017, 18:55
odpověď lékárníka

Ano, Ultracod tlumí silné a středně silné bolesti. Neléčí však příčinu bolestí.

dotaz

Užívám pravidelně pravidelně Warfarin 2 mg, Pantoprazol 1 tbl., Verospiron, Bisoprolol 1 tbl. a Furosemid 20 mg. Jaké analgetikum je vhodné při těžké arthróze kolen? Stav po flebitidě. Zevní mazání a perorální.

7.4.2017, 4:02
odpověď lékárníka

Na bolesti kolen si při uvedené medikaci nemůžete bez doporučení lékaře vzít jiné léky než s obsahem paracetamolu (např. Panadol Novum, Paralen). Lokálně proti bolesti kolen můžu k mazání doporučit buď Aulin gel nebo s jiným složením např. Flector gel (levnější varianta Voltarenového gelu, složení totožné). Tyto gely lze použít za předpokladu, že se nanášejí maximálně 3x denně v doporučeném množství a ne déle jak 10 dní v kuse (opatření kvůli Warfarinu).

dotaz

Dnes jsem dostala léky na zablokovaný krk a paní v lékárně se divila, že oba dva jsou na bolest. Mohu je brát současně? Jedná se o Mydocalm a Doreta. Mám dávkování 1-0-1 u obojího.

22.6.2017, 16:58
odpověď lékárníka

Mydocalm uvolňuje zvýšený tonus svalů (tj. uvolňuje svaly, které když jsou stažené, mohou např. skřípnout nerv a tím vzniká bolest) a Doreta je lékem vyloženě tlumícím bolest. Nejde tedy říct, že oba dva léky jsou analgetika a smí se tak kombinovat.

dotaz

Užívám léky Eliquis 2x5 mg denně a rytmonorm 2x denně. Mohu proti senné rýmě používat lék Zyrtec a při bolesti hlavy Brufen 400?

30.6.2017, 10:41
odpověď lékárníka

Zyrtec k Eliquisu ani k Rytmonormu není problém. Za to se ale vyhněte užívání Brufenu. Při bolestech hlavy si vemte lék, který obsahuje paracetamol (tj. Paralen, Panadol Novum). Pokud by Vám takový lék nezabíral dostatečně, je nutné, abyste ohledně jiného léku na bolesti poradil se svým lékařem.

dotaz

Mohu užívat Nurofen proti bolesti, když 2x denně užívám Eliquis 5 mg na ředění krve?

1.7.2017, 19:23
odpověď lékárníka

Ne, Nurofen na bolest (obecně léky obsahující ibuprofen) k Eliquisu nesmíte.

dotaz

Užívám denně 1 tabletu Prenessa 4 mg a nyní mám bolesti kolena z běhu a ortoped mi předepsal 3x denně Ibalgin 400. Je možné tyto léky kombinovat?

20.7.2017, 16:21
odpověď lékárníka

K Prenesse lze Ibalgin užívat, ale pouze krátkodobě (po dobu nezbytně nutnou), protože může zvyšovat krevní tlak.

dotaz

Mohu kombinovat Ibalgin a Zoldiar na bolest zubu?

27.8.2017, 18:18
odpověď lékárníka

Kombinace těchto dvou léků na bolest není příliš vhodná a nedoporučuji ji. Pokud ale i přesto léky chcete kombinovat, je nutné je střídat a to minimálně v 8 hodinových intervalech.

dotaz

Mohu kombinovat Novalgin a Paralen?

10.9.2017, 13:41
odpověď lékárníka

Jelikož se jedná o analgetika, není vhodné je brát současně. Lze je maximálně po 6 - 8 hodinách střídat.

dotaz

Mohu k tabletám Tramal, které beru na bolesti zad, užívat i Olfen gel?

14.9.2017, 17:40
odpověď lékárníka

Olfen gel na podporu léčby bolesti zad použít smíte, pokud budete dodržovat doporučené aplikační množství gelu, nanášet jej budete 1-2x denně a ne déle jak 10 dní.

dotaz

Užívam na zánět sedacího nervu lék Voltaren Rapid 2x denně. Pokud budu mít silné menstruační křeče, nevím, zda tento lék bude pomáhat. Doposud mi zabíral Ibuprofen 400. Je možné k Voltarenu užívat i jiný lék, pokud by křeče byly nesnesitelné?

14.10.2017, 15:28
odpověď lékárníka

Nemějte strach, Voltaren Rapid Vám zmírní i menstruační křeče a bolesti.

dotaz

Jaký lék proti bolesti mohu užít když jsem si vzala Panadol Femina a po 2 hodinách mám opět silné menstruační bolesti? Mohu Panadol kombinovat s Diclofenakem?

19.11.2017, 20:27
odpověď lékárníka

S Diclofenacem můžete Panadol Femina střídat, ale pauza mezi jednotlivými dávkami by měla být minimálně 4-6 hodin.

dotaz

Mohu použít lék Ketonal Forte na hodně bolestivou menstruaci? Žádné jiné léky neberu.

22.1.2018, 16:20
odpověď lékárníka

Ano, Ketonal forte je vhodný také na silnější bolesti spojené s menstruací.

dotaz

Co je lepší od bolesti zad, Aulin nebo Nimesil?

22.2.2018, 14:49
odpověď lékárníka

Aulin a Nimesil mají stejný účinek, jsou to totiž totožné léky, oba obsahují nimesulid 100 mg, liší se výrobcem a výrobním názvem. Jde o léky tlumící bolest, nikoliv o léky, které by řešily a léčily příčinu bolesti zad.

dotaz

Třináctiletá dcera má silnou anginu. Třetí den užívá Penicilin, jenže ji bolí pořád hlava. Můžu jí podat prášek na bolest hlavy? Paralen, Nurofen nebo Ibalgin?

28.3.2018, 9:16
odpověď lékárníka

Dceři k Penicilínu smíte podat Paralen i Nurofen / Ibalgin (ne současně samozřejmě) v síle a v dávkování k příslušnému věku a váze.

dotaz

Užívám lék Eliquis 2,5 mg na ředění krve. Jaký lék můžu užívat při bolestech zad, svalů nebo horečce?

2.4.2018, 11:50
odpověď lékárníka

Bez vědomí lékaře smíte na snížení horečky a na bolesti různého původu užít pouze léky s účinnou látkou paracetamol (př. Panadol Novum, Paralen 500) a to v běžném dávkování podle Vaší hmotnosti.

dotaz

Můžu při užívání léku Pradaxa 110 použít Olfen gel na bolest kloubů?

26.4.2018, 20:12
odpověď lékárníka

Na bolest kloubů smíte Olfen gel použít za předpokladu, že budete nanášet pouze nutné (doporučené) množství gelu, nebudete jej nanášet na velké plochy a nebudete ho používat déle než 7 - 10 dní.

dotaz

Můžu si vzít na bolest zubů Valetol a potom hned Ibalgin nebo Paralen?

1.5.2018, 19:28
odpověď lékárníka

Valetol, Ibalgin i Paralen smíte prostřídat, nikoliv užít ve stejný čas. Mezi jednotlivými léky a jejich dávkami musí být dodržena alespoň 4 - 6 hodinová pauza.

dotaz

Užívám Augmentin po vytržení zubu, můžu si vzít Ibalgin na bolest hlavy? Ještě užívám pravidelně léky Letrox a Tritace.

1.6.2018, 22:09
odpověď lékárníka

Nárazové užití Ibalginu ke zmíněným lékům není nemožné. Nicméně vzhledem k faktu, že se léčíte i s vysokým krevním tlakem a ibuprofen (účinná látka např. Ibalginu) může způsobit zadržování vody v organismu a následně tím přispět ke zvýšení tlaku, doporučuji jiné analgetikum a to na bázi paracetamolu (př. Panadol Novum, Paralen).