Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Omlouváme se, poradna je v současné době uzavřena. Děkujeme za pochopení!

dotaz

Je možné při užívání antidepresiv SSRI (escitalopram) současně užívat ENERGY Gynex bylinný koncentrát? Můžete mi poradit s jakými bylinkami se nemohou antidepresiva SSRI užívat?

25.01.2021, 11:50
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými přípravkami doposud nebyla popsána žádná interakce, lze je tedy užívat současně. Při užívání escitalopramu by se neměly užívat preparáty s obsahem třezalky tečkované, rozchodnice růžové. Další interakcí je tryptofan (v doplňcích stravy a pozor i v potravinách).

dotaz

Je mi 73 let a beru tyto léky a potřebuji vědět, jestli nejsou kontraindikační a mohou se brát dohromady. Tezen 80 mg/25 mg 1-0-0, Detralex 1-0-1, Controloc 20 mg 1-0-0, Tamalis 10 mg 1-0-1, Apo-atorvastatin 0-0-1, Rivocor 2,5mg 0-0-1, Purinol 100 mg 0-1-0, Magnerot 0-1-0, Calcichew 0-1-0, Furon dle potřeby 1x za týden až za 2 týdny, Preato 75 mg 1-0-1. Na bolest dle potřeby si beru Nimesil sáčky, Nalgesin nebo Metamizol Stada 500 mg.

29.01.2021, 12:14
odpověď lékárníka

Pokud Vám léky předepsal stejný lékař a chodíte pravidelně na kontroly, tak žádnou větší interakci mezi léky nenacházím. Pochopitelně jak uvádíte, léky na bolest užívat jen akutně dle potřeby. K lékům, které užíváte nejsou vhodné ve větším množství grapefruitová šťáva, šalvěj červenokořenná, třezalka tečkovaná, lékořice lysá.

dotaz

Můžu kombinovat Surgam tablety a Aescin na bolestivé koleno s otokem a mravenčením v oblasti kolene?

02.02.2021, 14:51
odpověď lékárníka

Ano, léky lze kombinovat. Surgam na bolesti užívejte jen co nejkratší dobu (do ústupu akutní bolesti). Aescin lze užívat při otocích delší dobu, např. 1 až 2 měsíce, bude-li třeba.

dotaz

Mohu být očkovaná proti Covidu-19, když užívám Stacyl? Na jak dlouhou dobu bych Stacyl musela vysadit?

01.02.2021, 12:39
odpověď lékárníka

Užívání Stacylu není překážkou v očkování. Jen je třeba počítat s tím, že ranka po vpichu může krvácet o něco déle, než u pacientů, kteří léky na ředění krve neužívají. Nevidím důvod, proč Stacyl před očkováním vysazovat.

dotaz

Jak se dá plynule přejít z Warfarinu na Fraxiparinové injekce, prosím?

31.01.2021, 15:44
odpověď lékárníka

Asi máte na mysli přechod z injekcí na tablety. To možné je, ale pouze krátkodobě. Účinek warfarinu totiž nenastupuje hned, ale nastupuje se zpožděním zhruba 3 dnů. Proto pacient zpočátku užívá Warfarin a zároveň si píchá Fraxiparin. Pacient si aplikuje fraxiparinové injekce cca 3 dny (během kterých nastupuje účinek Warfarinu) a poté se vysazují a pacient dále užívá pouze Warfarin. Pacient užívající Warfarin by měl být seznámen o určitých opatřeních (např. pozor na příjem vitamínu K ve stravě - listovou zeleninu, léky na bolest apod.).

dotaz

Babičce je 89 let, je hodně malá a hubená. Užívá ráno Prestarium neo 5 mg, večer Agen 2,5 mg, 3x týdně v poledne Godasal 100 a 3x týdně Sortis 10 mg, denně Occutein Brillant, Milgammu N, Calcichew a někdy Magnerot. Na bolesti břicha s výraznou pneumatózou tračníku (sono) dostala lék No-spa a na těžkou zácpu (vyzkoušeno mnoho rad) bere 15 kapek Guttalaxu. Je možné vzít Guttalax ve stejný den jako No-spa? Prozože No-spa prý uvolní a tím i ochromí a zpomalí až zastaví střevo a Guttalax střevo zrychluje.

02.02.2021, 0:25
odpověď lékárníka

Ano, možné to je, ne však ideální. Guttalax by se měl používat jen nárazově a krátkodobě. Na dlouhodobější užití by byl pro babičku vhodný sirup Lactulosa, ale píšete, že toho babička zkoušela už hodně. Sirup je bezpečný a na rozdíl od Guttalaxu je nenávykový i při dlouhodobém užívání, jen je víc než důležité k němu dostatečně pít. Dalším šetrnějším řešením by byly glycerinové čípky, u kterých lze předpokládat rychlý nástup účinku - do deseti minut. Ze vzácných nežádoucích účinků No-spy může být skutečně i Vámi zmiňovaná zácpa, proto doporučuji vše konzultovat s lékařem.

dotaz

Mohu užívat současně lék DoxyHexal 100 a Paralen 500 na snížení vysoké teploty?

04.02.2021, 16:05
odpověď lékárníka

Ano, můžete, léky se vzájemně neovlivňují. Paralen dávkujte dle váhy, dodržujte minimálně čtyřhodinový rozestup mezi jednotlivými dávkami, vyhýbejte se alkoholu a nekombinujte ho s dalšími léky na bolest a horečku, zejména ne s těmi, které také obsahují paracetamol (hrozí předávkování a vážné zdravotní problémy).

dotaz

Je možné při současném užívání léků Guajacuran a Tebokan užít občas proti bolesti Ibalgin, když se nedoporučuje paracetamol současně s Guajacuranem?

01.02.2021, 22:11
odpověď lékárníka

Ano, kombinace je možná a velmi běžná, účinky obou léků se totiž dobře doplňují. Při bolesti hlavy, zad nebo krční páteře Guajacuran svaly uvolní a ibuprofen ztlumí bolest.

dotaz

Mohu případě nouze při žlučníkové kolice užívat Algifen Neo kapky a tablety No Spa zároveň?

31.01.2021, 21:45
odpověď lékárníka

Ano, ale Algifen se k No-spě užívá jen na doporučení lékaře (určí vhodnou dávku obou léků pro pacienta individuálně) a to právě zejména při kolikovité bolesti v břišní krajině – žaludku, střev, žlučových a močových cest, při bolestivé menstruaci, při bolestech hlavy apod.

dotaz

Beru Calmolan na Parkinsonovu chorobu a Amesos na tlak. Minulý týden jsem pro potíže pálení při močení navštívila svého lékaře a bez vyšetření moče mi byl nasazen Furolin. Kvůli zažívacím potížím jsem lék cca po 10 tabletách vysadila. A nastalo pravé peklo - prudké zhoršení Parkinsna, psychiky, zárazy až nemožnost chúze. Mohla to způsobit kombinace právě

07.02.2021, 17:36
odpověď lékárníka

Mezi léky nevidím žádnou významnější interakci. V průběhu léčby Furolinem však může nastat zbarvení moči do žluté až tmavě hnědé barvy, což je naprosto fyziologické. Také se mohou objevit zažívací potíže jako uvádíte i vy, nevolnost či zvracení, které mohou být sníženy při podání léčiva s jídlem nebo mlékem. Při podání ve vysokých dávkách, nebo v případě selhání ledvin byla pozorována periferní neuropatie a další neurologické změny. Je možné, že se Váš zdravotní stav zhoršil také v důsledku dehydratace a celkového oslabení organismu zažívacími problémy.

dotaz

Mám předepsané léky Emanera, Euthyrox a Thezeo. Jak mám tyto léky ráno postupně užívat (v jakém pořadí), když Emanera i Euthyrox se mají brát nalačno?

07.02.2021, 0:57
odpověď lékárníka

Euthyrox užívejte ráno půl hodiny před snídaní a nezapíjte tabletu mlékem. Přípravky s vápníkem nebo železem užívejte s rozestupem min. 2hod. od Euthyroxu. Tobolky Emanera je možné užívat v kteroukoli denní dobu s jídlem, nebo nalačno. Tezeo se obvykle užívá 1x denně ve stejnou denní dobu nezávisle na jídle. Lze užít s jídlem i bez jídla.

dotaz

Je možné k antidepresivu Velaxin si vzít Ultracod? Mám Covid a potřebuji něco silnějšího na bolest, abych se mohla vyspat. Lékař mi Ultracod předepsal, ale nejsem si jistá, zda věděl, že beru Velaxin.

05.02.2021, 23:39
odpověď lékárníka

Ultracod obsahuje účinnou složku paracetamol a kodein. Používá se na léčbu středně silné až silnější bolesti. Ano, neměl by být problém s Velaxinem. Ultracod užívejte pokud možno co nejkratší dobu.

dotaz

Je možné kombinovat léky Nimesil a Sirdalud?

02.02.2021, 19:22
odpověď lékárníka

Ano, kombinace je možná. Léky se vzájemně doplňují. Nimesil při bolesti, má protizánětlivý účinek a Sirdalud jako svalový relaxans (lék na uvolnění kosterního svalstva).

dotaz

Je možná kombinace Dorsiflexu 200 s paracetamolem nebo ibuprofenem?

04.02.2021, 20:34
odpověď lékárníka

Ano, je, účinky jsou synergické a často se využívají. Dorsiflex uvolňuje kosterní svalstvo a paracetamol nebo ibuprofen tlumí bolest. Neberte však dohromady paracetamol s ibuprofenem, vyberte si jeden z nich.

dotaz

Mohu užívat lék Diozen k léku Eliquis, který mám po plicní embolii? Někde jsem četla že se nesmí třezalka a nevím zda v Diozenu není. A ještě prosím zda jsou nějaké vitamíny či stopové prvky, které se k Eliquisu nesmí?

04.02.2021, 19:18
odpověď lékárníka

Je to tak, třezalka tečkovaná skutečně není vhodná při léčbě Eliquisem, snižuje jeho účinek. Je důležité hlásit lékařům i v lékárně, že Eliquis užíváte (ať Vám lékař předepisuje další lék či si volně kupujete cokoliv). Diozen brát smíte, interakce u této kombinace zjištěny nebyly. Omezení vitamínů ani minerálních látek potřeba není, to se týká léčby warfarinem (jiné antikoagulans).

dotaz

Můžu na lék Tulip si vzít Paralen?

09.02.2021, 20:00
odpověď lékárníka

Ano, smíte, mezi tímto typem léků interakce není, kombinace je bezpečná.

dotaz

Mohu kombinovat Pradaxu 159 mg a Nebilet 5 mg/den?

09.02.2021, 23:05
odpověď lékárníka

Ano můžete. Mezi léky není významnější interakce.

dotaz

Může se užívat tato kombinace léků? Milurit 1x denně, Micardis Plus 1x denně, Kol 1x denně, Klacid 500 mg 2x denně a Kodein na noc.

07.02.2021, 23:39
odpověď lékárníka

Zde je interakce mezi Klacidem a kodeinem. Doporučila bych Vám užívat antibiotikum Klacid a kodein s časovým rozestupem alespoň 2 hod. Klacid užívat po 12 hodinách jednu tabletu po jídle, dostatečně zapít a kodein užít těsně před spaním (na suchý dráždivý kašel, případně na bolest) a měl by se užívat pouze krátkodobě po dohodě s lékařem.

dotaz

Mohu užívat Seropram a Foxis?

12.02.2021, 20:18
odpověď lékárníka

Poraďte se se svým lékařem. Je zde možnost mírného zvýšení plochy pod křivkou a maximálních plazmatických koncentrací tramadolu a zvýšení rizika vzniku serotoninového syndromu. Možnost prodloužení intervalu QT a velmi vzácně možnost vzniku arytmií typu torsade de pointes. Pokud je současné podávání nezbytné, lze doporučit korekci rizikových faktorů pro vznik arytmie torsade de pointes (hypokalémie, hypomagnezémie, apod.) a sledování pacienta včetně EKG křivky.

dotaz

Beru léky na depresi - Sertralin 100 0-0-1, Agomelatine 25 mg 0-0-1, Quetiapin 100 0-0-1 a na žaludek Helicid 20 mg 0-0-1. Nejdřív mi doktorka na záchvaty úzkosti dala Rivotril 0.50 mg 0-0-1. Jenže teďse mi tyhle stavy zhoršily a mám potíže přes den i v noci, tak jsem dostala Frontin 0.50 mg (při potřebě 1 tabletu, když už nemůžu vydržet), jenže ten je vysoce návykový a to já nechci. Mohu si vzít při potížích zase znova původní Rivotril? A jaký má být odstup od léků, ať se nebijí? Mám pořád strach a nevím už co s tím mám dělat?

11.02.2021, 13:30
odpověď lékárníka

Poraďte se se svým lékařem, který zná nejlépe Váš zdravotní stav. Pokud Vám současná medikace nevyhovuje, měl by o tom lékař vědět, aby mohl případně navýšit dávkování léků nebo léčbu změnit úplně. Je třeba také zohlednit věk pacienta, celkový zdravotní stav apod. Dlouhodobé užívání alprazolamu (Frontin) či Rivotrilu může vést ke vzniku závislosti. Nepíšete, co přesně Vás trápí a z čeho máte obavy, každopádně tablety sice pomohou člověka zklidnit, ale nikdy žádný problém nevyřeší. Je fajn o problémech s někým mluvit, svěřit se, dají se zkusit dechová cvičení, relaxace (hudba, cvičení aj.), aromaterapie (meduňkový či levandulový olej), procházky v přírodě, pravidelné věnování se koníčkům, zkoušení a učení se nových věcí apod. Můžete zkusit třeba i psychologickou poradnu online.

dotaz

Jak mám brát antibiotika, když jsem posunul dávkování o dvě hodiny? Mám je brát po 12h.

14.02.2021, 11:36
odpověď lékárníka

Další tabletu antibiotika užijte tak, aby to odpovídalo dávkování po 12 hod. od té první dávky po posunu. Např. pokud jste měl antibiotikum užít v 8h ráno a vzal jste si ho v 10h, užijte další dávku ve 22h.

dotaz

Tatínkovi lékař napsal Klacid SR 1-0-1, takže jednu tabletu po 12 hodinách. Může to brát takto rozděleně? Má k němu ještě i Erdomed.

14.02.2021, 9:14
odpověď lékárníka

Dospělý člověk obvykle užívá jednu tabletu za 24 hodin, je-li však infekce závažnější, smí lékař dávku zvýšit na dvojnásobek. Ta se užívá buď v jedné denní dávce, nebo se dělí do dvou jako u Vašeho tatínka, není to nic neobvyklého, nemusíte se obávat. Jen ať tatínek tablety nepůlí, nedrtí, nekouše. Doporučuji zvýšit denní příjem tekutin (vzhledem k léčbě Erdomedem).

dotaz

Mohu užít během týdne 2 pohotovostní pilulky.

13.02.2021, 0:03
odpověď lékárníka

Ne, během jednoho cyklu se užívá pohotovostní pilulka pouze jednou. Tato informace je také uvedena v příbalovém letáku, stejně tak to, že po jejím užití se má používat bariérová antikoncepce, aby se další potřebě nouzové kontracepce předešlo. Pokud selhala, poraďte se o dalším postupu se svým gynekologem. Také záleží, v jaké fázi cyklu jste a zda by mělo vůbec význam ji brát.

dotaz

Je možné užívat společně ACC Long 600 mg a Anopyrin 400 mg?

11.02.2021, 21:14
odpověď lékárníka

Ano, je to možné, léky se vzájemně neovlivňují. Jen tato kombinace není vhodná pro osoby s žaludečními či dvanáctníkovými vředy, častými bolestmi žaludku, pálením žáhy apod.

dotaz

Měla jsem s přitelem pohlavní styk, ale praskl nám kondom, zrovna když mám plodné dny. Do hodiny jsem si vzala Navelu. Je nějaká šance, že bych mohla otěhotnět? Menstruaci mám mít až za dlouho.

15.02.2021, 21:49
odpověď lékárníka

Udělala jste správně, že jste Navelu užila co nejrychleji, víc udělat už nemůžete. Vyčkejte 10 dní a zkuste těhotenský test, dřív nemá smysl test dělat. Pokud se nedostaví menstruace plus mínus v očekávaném termínu, zkuste další těhotenský test. Nouzová antikoncepce oddaluje ovulaci, pokud k ní už však došlo, její účinek může být snížený. Je ale spousta faktorů, které ovlivňují, zda žena otěhotní nebo ne, ovlivnit je ale nejde.

dotaz

Je možné užívání Klacid 500 v kombinaci s Neurolem? Nemohu spát (jeden z vedlejších účinků Klacidu 500).

15.02.2021, 19:34
odpověď lékárníka

Při současném užívání Klacidu a Neurolu (alprazolam) může dojít ke zvýšení expozice a zpomalení eliminace alprazolamu, s rizikem závažných nežádoucích účinků včetně excesivní a/nebo prolongované sedace a útlumu dechu. Souběźnému podávání alprazolamu a klarithromycinu je vhodné se pokud možno vyhnout. Je-li souběžné podávání pokládáno za nevyhnutelné, je třeba zvážit snížení dávkování alprazolamu.

dotaz

V roce 1995 mi byla odebrána štítná žláza a od té doby užívám 30 minut před snídaní Euthyrox 100. Na podzim 2020 jsem začala mít potíže se srdcem a od listopadu 2020 užívám Eliquis 5 mg (1-0-1), Propanorm 150 mg (1-1-1),Concor 2,5,mg (1-0-0), Rosumop 10 mg (0-1-0) a do půlky ledna 2021 jsem užívala Ursosan forte 500 mg(0-0-2). Zhruba od podzimu jsem začala být více unavená, večer musím chodit spát už po 21.hodině. Při první letošní kontrole na endokrinologii jsem měla TSH 9,8 U/I, což vypadá na to, že se mi Euthyrox někde ztrácí. Nemohou to způsobovat léky na srdce?

16.02.2021, 14:41
odpověď lékárníka

Ano, některé léky na tlak a na srdce mohou vyvolávat únavu, závratě nebo bolesti hlavy. Taky důležitou roli hraje hormonální rovnováha. Štítná žláza ovlivňuje látkovou výměnu, svalový, nervový, trávicí systém. Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Poruchy štítné žlázy mohou souviset s únavou, přibíráním na váze, nebo i vypadáváním vlasů.

dotaz

Je možná kombinace kapek Iberogast a Hylak forte? Trápí mě bolesti žaludku a zároveň špatné trávení.

24.02.2021, 19:21
odpověď lékárníka

Kapky kombinovat lze. Záleží, jaký je původ Vašich obtíží, možná by stačily jen Kapky Iberogast. Rostlinné léčivé kapky Iberogast upravují funkci jak žaludku, tak střev (zmírňují pálení žáhy, pocity na zvracení, křeče žaludku i střev, nadýmání, apod.). Pokud jste nedávno brala antibiotika, která narušila střevní mikrobiom, nebo měla průjem z jiné příčiny či trpíte zácpou, pak je kombinace s Hylakem forte nebo jinými probiotiky určitě vhodná. Pro jistotu jen upozorním, že k Hylaku se nesmí mléko a mléčné výrobky (resp. smí, ale alespoň s dvouhodinovým odstupem) a kapky se nemají míchat s horkými či naopak chlazenými nápoji (vhodná je pokojová teplota nápoje).

dotaz

Beru Pradaxu 150 mg x2, Nebilet 5 mg x1. Mohu k těmto lékům brát Cipralex 10 mg? Pradaxu beru kvůli embolizaci plic 7/2020, Nebilet 8/2020 nepravidelný krevní tlak a tep. Doktor tvrdi, že léky na sebe vzájemně nepůsobí, ale v příbalovém letáků čtu, že léky mohou mít vzájemné působení (Cipralex-Pradaxa).

21.02.2021, 16:54
odpověď lékárníka

Ano, mezi Pradaxou a Cipralexem je určitá léková interakce, ale nemusíte se bát, pokud léky napsal stejný lékař a chodíte na pravidelné kontroly, pak přínos léčby převažuje nad možnými riziky.

dotaz

Moje 90letá maminka bere denně Concor, Atarax, Estan, Euthyrox, Tezefort, Tiapra, Stalevo a Stacyl. Je mezi léky nejaká nesnášenlivost?

21.02.2021, 16:47
odpověď lékárníka

Je zde léková interakce mezi Tiaprou a Stalevem a Tiaprou a Ataraxem. Záleží, jestli paní užívá léky pravidelně, nebo jen při potížích a také záleží na celkovém stavu pacientky. Pokud by se objevily zažívací potíže typu nechutenství, zácpa, zvracení, dále pocit sucha a hořkosti v ústech, nebo příznaky ovlivnění nervového systému jako je ospalost, brnění, halucinace, měla by to maminka sdělit co nejdříve svému lékaři.

dotaz

Prosím beru Prednison 10 mg (už jen půlku). Mohu si vzít Brufen nebo Paralen na bolesti hlavy?

19.02.2021, 16:27
odpověď lékárníka

Ano, krátkodobě při bolesti hlavy si můžete vzít ibuprofen (př. Ibalgin, Brufen aj.) nebo paracetamol (př. Paralen). Jen dodám, že analgetika se mají brát dle klinického stavu po co nejkratší možnou dobu. Výskyt nežádoucích účinků (zátěž jater, žaludku, kardiovaskulárního systému..) může být minimalizován použitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší čas nezbytný ke zvládnutí příznaků onemocnění.

dotaz

Zhruba 2 měsíce beru 1/2 tablety Elicei 5 mg. Teď jsem dostala od doktorky ATB Klacid 500 mg na léčbu ureoplasmy a do toho jsem onemocněla. Smím používat i Mucosolvan long a Oscillococcinum?

18.02.2021, 13:18
odpověď lékárníka

Ano, na léčbu vlhkého produktivního kašle si můžete vzít tabletu Mucosolvanu long effect (ideálně v dopoledních hodinách s dostatečným množstvím tekutin) a Oscillococcinum na podporu obranyschopnosti. Není zde žádná interakce.

dotaz

Chtěla bych se zeptat, zda nevadí, že jsem si vzala Aulin a po hodině Ibalgin. Stále mám bolesti. Nechci si však již brát nic jiného a bojím se, abych z toho neměla nějaké problémy, ale bolesti mi ještě neustoupily. Teď je to tak 3 a půl hodiny, co jsem si vzala ten Aulin. Jsem po gynekologickém zavedení hormonalniho tělíska. Bylo mi po zákroku opravdu špatně, velmi nízký tlak, studený pot, motání hlavy, pocit na zvracení a pocit potřeby na velkou. Postupně se to zlepšilo, i když mezitím přišla zimnice, což už také pominulo, ale bolesti v podbříšku stále trvají. Jsem velmi citlivá na bolest. Nejspíš jsem z toho měla šok. Proto ta prvotní reakce.

18.02.2021, 15:20
odpověď lékárníka

Aulin by se měl užívat při středně silných bolestech. Maximální denní dávka jsou dvě tablety denně (po cca 12 hod.), užívejte po jídle a dostatečně zapít. Ibalgin si v tak krátkém časovém rozpětí již neberte. Pokud máte v pořádku eliminační orgány (játra, ledviny) můžete užít Aulin a za 12 hodin Ibalgin nebo naopak. Maximální délka léčby u Aulinu je 15 dní.

dotaz

Mám problémy s křečovými žilami a dlouhodobě (roky) užívám lék Detralex. Momentálně jsem onemocněla koronavirem a dozvěděla jsem se, že vir může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Je tedy při varixech vhodné zároveň užívat nějaký lék na ředění krve (Stacyl)? Nyní ještě užívám lék na kašel a Coldrex. m lék na kašel a codrex. Děkuji za odpověď

26.02.2021, 13:24
odpověď lékárníka

Venofarmaka (Detralex) jsou přípravky zpevňující žílní stěnu, zlepšují odtok krve z dolních končetin a snižují otoky. Vhodnou prevencí vzniku křečových žil je dostatečná pohybová aktivita, snížení tělesné hmotnosti, případně nošení elastických kompresivních punčoch. Vhodné je omezit dlouhé stání a spíše sedět se zvednutýma nohama, to zjednoduší odtok krve. Z lokální aplikace lze použít gely (př. Reparil gel, Lioton gel apod.). Stacyl bych bez porady s lékařem rozhodně neužívala.

dotaz

Začínám s užíváním léku Asentra 50. Mohu nadále užívat Algifen na menstruační bolesti a migrény?

25.02.2021, 16:23
odpověď lékárníka

Ano, ojediněle na akutní bolest hlavy, nebo menstruační bolesti lze užít algifen. Významnější interakce mezi Asentrou a Algifenem se nemusíte bát.

dotaz

Manžel užívá Trombex, Baclofen, Citalec, Omeprazol a Sortis může k tomu brát Prostenal.

24.02.2021, 20:04
odpověď lékárníka

Ano, manžel může k této medikaci užívat Prostenal. Prostenal se užívá 1 tableta denně, nejlépe po jídle a to pravidelně dlouhodobě (3 měsíce), pokud by ho problémy s prostatou i nadále trápily, nebo by se potíže zhoršily, informujte svého lékaře.

dotaz

Lze kombinovat lék na snížení cukru Janumet a Dia Gurman?

24.02.2021, 17:18
odpověď lékárníka

Potravní doplňky upravující hladinu cukru v krvi mohou ovlivnit celkovou hladinu cukru při léčbě antidiabetiky. Proto by o současném podávání léků a doplňků stravy měl vědět ošetřující lékař. Spíše bych se zaměřila na zdravý životní styl, dostatek pohybu, dietní opatření apod. než užíání doplňků stravy (Gurman).

dotaz

Mohu užívat De-press s antidepresivem Zoloft?

21.02.2021, 22:58
odpověď lékárníka

K antidepresivu Zoloft De-press neužívejte. De-press obsahuje mimo jiné třezalku tečkovanou, tryptofan, které působí na úpravu náladu podobným mechanismem jako antidepresivum. Mohlo by dojít k vystupňování nežádoucích účinků až ke vzniku serotoninového syndromu ( bolesti hlavy, třesavka, pocení, hypertenze, halucinace..)

dotaz

Začal jsem užívat Detralex, 2 tobolky při snídani. Chtěl bych vědět, zda-li není snížen účinek léku mléčnými výrobky, např. sýr Lučina, který věšinou snídám.

02.03.2021, 13:27
odpověď lékárníka

Lék Detralex nemá potravinové interakce, můžete tedy jíst a pít vše a to v množství takovém, jak jste zvyklý.

dotaz

Na vysoký krevní tlak užívám Loristu 25, mohu k ní brát Ibalgin?

16.02.2021, 19:03
odpověď lékárníka

Krátkodobě je užívání ibuprofenu (např. Ibalgin) k antihypertenzivu Lorista možné, ale jeho užívání by nemělo trvat déle jak 5-7 dní. Ibuprofen totiž může krevní tlak zvyšovat, čímž působí protichůdně než antihypertenziva. Ibalgin smíte užít v dávkování 1 tabletu 400 mg po 6-8 hodinách, tj. maximálně 3 tablety za den, tabletu berte po jídle a zapijte celou sklenicí vody. Lepší než na Ibalgin by vzhledem k užívání Loristy byl paracetamol (Panadol, Paralen), pokud však na bolesti nestačí, tak jak píšu výše, i užití ibuprofenu možné je.

dotaz

Moje 94letá maminka bere dlouhodobe Rivotril 2-2-4. Může si navýšit dávku? Je psychicky zhoršená ze současné situace.

03.03.2021, 12:50
odpověď lékárníka

Dávku by si maminka rozhodně sama zvyšovat neměla, alespoň ne bez konzultace s lékařem. Lékař může navíc zvolit i jiný postup, předepsat další lék, apod.

dotaz

Krátkodobě (cca týden) musím užívat lék Betaserc 24 1-0-1 kvůli hydropsu vnitřního ucha. Mám 2 měsíčního syna, kterého kojím a dokrmuji - asi půl na půl. Mohu ho dále i s léky kojit? Ráda bych vydržela alespoň do půli roku s částečným kojením, bojím se, že při přerušení se laktace sníží či ztratí.

05.03.2021, 12:21
odpověď lékárníka

Betaserc můžete užívat s jídlem nebo bez něj. Betaserc však může způsobit mírné podráždění zažívacího traktu, proto doporučuji užívat s jídlem, nebo po jídle. V případě otázky kojení není známo že by účinná složka betahistin přecházela do mateřského mléka. Můžete kojit jedině v případě, že o tom rozhodne lékař.

dotaz

Může se spolu s antibiotiky užívat Isoprinosine?

05.03.2021, 18:18
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými přípravky není známá žádná významnější léková interakce. Oba přípravky jsou vázány na lékařský předpis, proto o jejich užívání rozhoduje lékař, který nejlépe zná váš zdravotní stav. Isoprinosine se používá jako imunomodulátor, zvyšuje obranyschopnost, posiluje imunitní systém zejména proti virovým infekcím (jako jsou opary na rtech, pásový opar apod.) Má řádu kontraindikací jako je například dna, oslabená funkce orgánů (jater, ledvin) atd.

dotaz

Je složení Detralexu přírodní? Eventuálně, jaké obsahuje chemické látky?

05.03.2021, 14:11
odpověď lékárníka

Detralex je registrovaný léčivý přípravek, tedy má kód SÚKLU (státní ústav pro kontrolu léčiv), provedené příslušné klinické studie a kontrolovaný obsah účinných látek. Doplňky stravy jsou schvalovány na zdravotní nezávadnost. Detralex obsahuje flavonoidy. Mikronizovaný diosmin a mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce jsou přírodního původu. Dva nejvýznamnější zástupci této skupiny, mikronizovaný diosmin a mikronizovaná purifikovaná flavonoidní frakce, jsou si v mnohém podobné.

dotaz

Můžu brát Detralex na žíly v těhotenství?

11.03.2021, 20:38
odpověď lékárníka

Detralex je hojně předepisován i těhotným a kojícím ženám s žilními problémy. Během klinických studií nebylo zjištěno, že by lék ovlivňoval vývoj plodu a ani nejsou hlášené z praxe, takže se jeho užívání pokládá za bezpečné. Obecně však platí, že je-li to možné, je lepší se jakýmukoli podávání léků vyhnout v období prvního trimestru.

dotaz

Čtu, že téměř každý užívá na ředění krve Stacyl, někdo Pradaxu, Anopyrin, Warfarin, ale mě lékař předepsal Carzaxu. V příbalovém letáku jsem si všimla, že tento lék může způsobit krvácení do žaludku a já mám problémy s Helicobakterem a mám i střeně silný zápal žaludeční sliznice. Čím je Carzaxa jiná např. od Anopyrinu nebo Pradaxy na ředění? A proč pojišťovny nechtějí hradit Xarelto a pacienti si ho mají platit sami?

03.03.2021, 11:14
odpověď lékárníka

Carsaxa obsahuje stejnou účinnou látku jako Stacyl, Godasal nebo Anopyrin, čímž jsou tyto přípravky vzájemně zaměnitelné. Ano, Carsaxa může zvýšit riziko krvácení do zažívacího traktu (žaludku, střev a tvorba vředu). Užívejte tyto léky vždy po jídle s dostatečným množstvím tekutin. Přípravek Xarelto je hrazen na základě preskripce internisty, neurologa, kardiologa, angiologa, hematologa, ortopeda, chirurga a geriatra.

dotaz

Je možné užívat tyto léky společně ráno? Letrox, Prenessa, Betaxolol, Omeprazol, Anopyrin, Ewofex, Ecobec a jen večer ještě beru jednu tabletu Sorvasty.

03.03.2021, 18:20
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky není významnější léková interakce. Letrox užívejte ráno nalačno (min. půl hodiny až hodinu před snídani a zapít ideálně čistou vodou, nezapíjet mlékem, vápník a železo alespoň 2 hodiny v odstupu od Letroxu). Pokud užíváte Omeprazol dlouhodobě, můžete jej užít nalačno spolu s Letroxem s tím, že při další návštěvě endokrinologa Vám může být upravena dávka Letroxu. Pokud máte nasazen Omeprazol jen " dočasně" doporučuji užít Letrox nalačno, počkat půl hodiny, poté vzít Omeprazol zase počkat půl hodiny a pak až se nasnídat. Anopyrin užívejte po jídle s dostatečným množstvím tekutin.

dotaz

Včera jsem začala užívat 1/2 tbl. Asentry. Dnes se mi celý den motá hlava, jsem unavená a buší mi srdce. Je možné, aby to byly po dvou dnech užívání vedlejší účinky?

03.03.2021, 17:59
odpověď lékárníka

Nástup účinku sertralinu (účinná látka přípravku Asentra) je zhruba za 4-6 týdnů pravidelného užívání. Nemyslím si, že by to byly nežádoucí účinky asentry po tak krátké době. Nemůžou být Vámi uvedené příznaky psychického původu ( zhoršení nálady, panická úzkost, zvýšené napětí, stres apod.) ? Většina vedlejších účinků trvá 2 - 4 týdny po zahájení léčby, poté většinou postupně vymizí. Pokud by obtíže přetrvávaly vyhledejte lékaře.

dotaz

Je možné současně užívat Neurol a Zovirax?

26.02.2021, 19:46
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky není významnější léková interakce. Léky užívat můžete. Neurol užívat jen při potížích (zvýšené napětí, úzkost, panika).

dotaz

Manžel má rakovinu tenkého střeva, nyní jsme ve stádiu morfinových injekcí. Začínám zjišťovat, že je to pro mě těžší. Denně brečím, pečuji o muže doma, máme ještě dva synky 11 a 6 let. Někdy nemám vůbec energii na cokoliv. Můj obvodní lékař mi předepsal Neurol, mě ale připadá, že mi moc nepomáhá. Můžu požádat obvodního lékaře o antidepresiva?

07.03.2021, 17:19
odpověď lékárníka

Ano, antidepresiva může napsat i obvodní lékař. Nástup účinku antidepresiv však není ihned, ale projeví se zhruba za 4-6 týdnů. Doporučuji vše konzultovat s vaším lékařem, zda by nebylo vhodné upravit dávkování a nebo vybrat jiné anxiolytikum.

dotaz

Jsem po extrakci osmiček (zubů moudrosti) a dostala jsem antibiotika Dalacin C 300mg, mám problém s polykání prášků a chci se zeptat, zda se možné vysypat si z tobolek jen ten prášek a dát do vody.

08.03.2021, 16:47
odpověď lékárníka

Tobolka u léčiva má vždy nějaký význam (maskuje nepříjemnou chuť, chrání léčivo před žaludečními kyselinami apod.). V tomto případě se má tobolka užívat po jídle, spolknout a dostatečně zapít. Zřejmě kvůli riziku podráždění jícnu a možné zátěži na gastrointestinální trakt. Pokud Vám polykání tobolek dělá problém, požádejte lékaře o změnu medikace, která Vám bude lépe vyhovovat.

dotaz

Lze užívat Xorimax 500 mg a Erdomed společně?

11.03.2021, 19:52
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Xorimax užívejte v pravidelných intervalech po jídle s dostatečným množstvím tekutin po dobu určenou lékařem. Erdomed užívejte dle pokynů lékaře, ne však těsně před spaním (poslední dávku max. do 17.00 hod.) s dostatečným množstvím tekutin, tím se podpoří účinek a usnadní se vykašlávání.

dotaz

Léčím se na vysoký tlak, beru Agen 5 mg, Betaloc a Hydrochlorothiazid vždy ráno. V noci mezi 2 a 5 hodinou mě tlak vyskočí i na 160/100 a to i přesto, že si vezmu ještě večerní dávku tj. Agen 5 mg. Beru ještě léky Januvia, Detralex. Obvodní lékař mě zatím další léky na tlak nechce napsat, prý to mám týden sledovat. Co mám ale dělat, když tlak k ránu takhle stoupá. Přes den po lékách celkem v normě max do 140/80.

10.03.2021, 20:31
odpověď lékárníka

Pokud i po týdnu pravidelného užívání léků budete mít v noci krevní tlak stále vyšší, pak Vám s největší pravděpodobností lékař přidá antihypertenzivum na noc. Krevní tlak se mění v závislosti na mnoha faktorech. Všechny léky na vysoký krevní tlak je lepší užívat spíše večer (kromě léků, které odvodňují - Hydrochlorothiazid), doporučuji si tlak pravidelně měřit a zaznamenávat si naměřené hodnoty pro Vašeho lékaře, který následně stanoví medikaci, kdy které léky užívat, aby byl Váš tlak nejlépe kontrolovaný.

dotaz

Mohu kombinovat léky Provera a Brufen?

08.03.2021, 16:12
odpověď lékárníka

Ano, v případě bolesti můžete užít tabletu Brufenu, i když užíváte Proveru.

dotaz

Začala jsem brát Euthyrox 50 mg. Bylo mi řečeno, že lék mám užívat 25 mg ráno a 25 mg večer. Poslední 3 dny trpím na nespavost. Může to být lékem, který užívám večer? Popřípadě mohu užívat celých 50 mg ráno?

12.03.2021, 12:14
odpověď lékárníka

Euthyrox se obvykle užívá ráno nalačno (půl hodiny až hodinu před jídlem), zapíjí se čistou vodou, nezapíjet mlékem. Minerály, vápník, železo a mléčné výrobky by měly být alespoň s 2hod. odstupem. Užívání Euthyroxu ráno nalačno nejlépe napodobuje přirozený proces štítné žlázy. Potíže jako častá únava, nesoustředěnost, nespavost nebo neklid mohou souviset se štítnou žlázou. Ta má pro organismus zásadní význam. Vyrábí hormony, které ovlivňují rychlost látkové přeměny, spotřebu kyslíku a vývoj organismu. Večerní dávka je neobvyklá, pokud Vám lékař dávkování z nějakého důvodu takto rozepsal, konzultujte změnu v dávkování prosím s ním.

dotaz

Musím při očkování do svalů (konkrétně vakcína na covid) vysadit Warfarin?

05.03.2021, 10:01
odpověď lékárníka

Před očkováním se Warfarin nevysazuje, je ale třeba mít před aplikací vakcíny hodnoty INR v pořádku a výsledky Quicku by neměly být starší jak 48-72 hodin (informujte se u lékaře či v očkovacím centru, kde Vás budou očkovat, požadavky se mohou trochu lišit).

dotaz

Minulý měsíc jsem po pohlavním styku užila tabletu Postinor. Následně jsem dostala menstruaci, která měla zpoždění cca 2 dny. Nyní bych měla dostat již další menstruaci, která má ale již 5 dní zpoždění. Pohlavni styk jsem měla, avšak s ochranou a žádná nehoda se nám nestala. Je možné, aby Postinor takto ovlivnil již druhý cyklus, i přes to, že jsem to minulý měsíc dostala menstruaci prakticky normálně? Ještě jsem tento měsíc užívala tablety Luivac, ty by na cyklus však neměly mít vliv.

13.03.2021, 17:02
odpověď lékárníka

Nouzová antikoncepce způsobí v těle změny, které mohou doznívat déle, než jeden měsíc (cyklus), je to individuální, každá žena reaguje jinak. Takže ano, může to být užitím Postinoru. Neuděláte chybu, když provedete těhotenský test (pro jistotu) a v případě negativního výsledku když by se menstruace nedostavila dalších 3-5 dní, kontaktujte lékaře.

dotaz

Mohu Detralex užívat společně s léky Kapidin, Concor, Hydrochlorothiazid a Norethisteron?

12.03.2021, 16:09
odpověď lékárníka

Ano, smíte, mezi Vámi uvedenými léky a Detralexem nejsou známé žádné interakce. Detralex užívejte po jídle a zapíjejte minimálně sklenicí vody, ať snížíte riziko podráždění žaludku.

dotaz

Od naší paní doktorky jsme dostali kontakt na doktora z Českých Budějovic, který nám sežene ze zahraničí lék pro syna, který má poruchu řeči, je nepozorný, lék je od firmy Zinzino a jmenuje se Balance Oil. Prosím Vás o informaci tohoto léku.

15.03.2021, 16:57
odpověď lékárníka

Vyvážená kombinace DHA A EPA se podává k podpoře léčby ADHD (hyperaktivity, nesoustředěnosti, roztěkanosti apod.) u dětí i dospělých. Na trhu je takových přípravků poměrně dost, liší se množstvím a poměrem EPA a DHA, případně přidanými dalšími vitamíny či minerálními látkami aj. Na trhu je Vámi zmiňovaný Balance oil, Eye Q sirup i tobolky, Esprico tobolky atd.). Podotknu, že se nejedná o léky (registrované léčivé přípravky, které prošly klinickými studiemi a mají ověřenou účinnost a kod SÚKLu), ale o doplňky stravy (jsou schvalované na zdravotní nezávadnost ministerstvem zemědělství), což je podstatný rozdíl. Jsou volně prodejné jak v lékárnách, tak na českých e-shopech.

dotaz

Mám inkompetenci kardie, užívám Zulbex tablety 20 mg pravidelně každý den ráno půl hodiny před prvním jídlem. Dělá mi to dobře. Prosím, může tento lék při dlouhodobém užívání způsobit nějaké závažné problémy?

13.03.2021, 12:57
odpověď lékárníka

Pokud užíváte Zulbex ve vyšších dávkách a dlouhodobě může dojít ke snížení hladiny hořčíku v krvi, což se může projevit únavou, křečemi, závratěmi. Dále může dojít ke snížení hladiny vitamínu D a vápníku. To je nebezpečné hlavně u starších osob kvůli zvýšenému riziku zlomenin. Riziko fraktur podporují i jiné rizikové faktory (osteoporóza apod.), proto je vhodné při užívání Zulbexu doplňovat především tyto minerály.

dotaz

Tři měsíce beru Citalec na deprese (půl ráno a půl večer). Mohu si k němu nasadit Foxis na bolesti zad?

12.03.2021, 20:45
odpověď lékárníka

Tato kombinace se nedoporučuje. Současnému podávání tramadolu (účinná látka Foxisu) a serotoninergních léčiv (jako je citalopram - úč. látka Citalecu) je vhodné se vyhnout pro zvýšení rizika vzniku serotoninového syndromu, který může být i životu nebezpečný. Pokud je současné podávání nezbytné, lze doporučit korekci rizikových faktorů pro vznik arytmie torsade de pointes (hypokalémie, hypomagnezémie, apod.) a sledování pacienta včetně EKG křivky a to vše samozřejmě pod dohledem lékaře.

dotaz

Mohu užívat Anopyrin 100 mg 1-0-0, Zenon 10/40mg 1-0-0, co 3 měsíce Caltrate D3 a Bayflex 1-0-0 a ještě dle potřeby Betaserc 24 1-0-1? Je mi 68 let a nemám žádné chronické onemocnění.

12.03.2021, 17:08
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky nedochází k významnější lékové interakci. Léky můžete užívat jak uvádíte, Anopyrin lépe v poledne, nebo večer po jídle a hlavně dostatečně zapít. Caltrate D3 lepší užívat v odpoledních hodinách po jídle.

dotaz

Přes 3 roky beru Betaloc zok 25 na mnohočetné extrasystoly a vyšší tep. Nyní jsem těhotná v 7 tt. Mohu léky užívat dále? Neuškodí miminku?

14.03.2021, 20:51
odpověď lékárníka

Přípravek by neměl být podáván v těhotenství a u kojících žen, pokud to není nezbytně nutné, proto co nejdříve kontsktujte svého lékaře a sdělte mu, že jste těhotná. Podobně jako jiné beta-blokátory metoprolol omezuje placentární perfuzi a může narušit růst plodu. Pokud se léčba nedá přerušit či zamenit za jinou, má se ukončit alespoň 48-72 hod. před předpokládaným termínem porodu (riziko bradykardie, hypotenze a hypoglykemie u novorozence), není-li to možné, nebo se to nestihne, je třeba novorozence pár dní po narození pečlivě sledovat.

dotaz

Beru antibiotika Doxyhexal na hlasivky, protože nemohu mluvit. Beru je od pátku a ve čtvrtek mám jít na očkování proti žloutence. Mohu se nechat naočkovat?

14.03.2021, 8:37
odpověď lékárníka

Očkování byste neměla podstoupit při akutním závažném a horečnatém onemocnění. Pokud antibiotika zabrala a cítíte se dobře, neměl by to být problém, ale stejně se domluvte s lékařem, zda by nebylo vhodnější vakcinaci provést později za plného zdraví.

dotaz

Mohu kombinovat prášky proti bolesti bederní páteře Doretu se Zaldiarem?

15.03.2021, 13:59
odpověď lékárníka

Doretu a Zaldiar určitě neberte společně, mají stejné složení (obsahují léčivé látky tramadol a paracetamol), snadno by tak došlo k předávkování. Doporučuji kombinaci tablet Dorety NEBO Zaldiaru s lokálně působícími analgetiky např. Voltarenovým gelem či náplastmi, Ibalginovým gelem či krémem, apod.

dotaz

Můžu používat Betaloc Zok 50 mg a Persen forte?

16.03.2021, 20:19
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Persen užívejte v doporučeném dávkování, čili jednu tobolku 2-3x denně.

dotaz

Můžu užívat lék na plíseň Conisor se Zoloftem?

16.03.2021, 10:36
odpověď lékárníka

Ano, můžete, tato kombinace léků na plísňová onemocnění a deprese nepředstavuje větší rizika či problémy.

dotaz

Mohu kombinovat lék Elicea s lékem Lyrica?

15.03.2021, 18:52
odpověď lékárníka

Ano, můžete, kombinace uvedených léků nepředstavuje riziko.

dotaz

Už jsem objednaná na očkování proti covidu a někde jsem četla, že je dobré 2 hodiny před očkováním si vzít lék na alergii. Momentálně beru Zenaro 5 mg. Mám doma Xados 20 mg. Dostala jsem ho, když mě štípla medůza a měla jsem problémy i teploty. Moc mi pomohl. Prosím o váš názor.

17.03.2021, 18:35
odpověď lékárníka

Vámi zmíněné léky patří do skupiny antihistaminik, tj. jsou to léky na alergii. Liší se však účinnou látkou. Chybu neuděláte, když si pro jistotu před očkováním vezmete Zenaro, stejně tak neuděláte chybu, když zvolíte Xados. Případně se poraďte s lékařem, který zná nejlépe Váš zdravotní stav, Vaše alergické potíže, jejich projevy a četnost atd.

dotaz

Mohu současně užívat Letrox a Kisqali?

22.03.2021, 21:45
odpověď lékárníka

Letrox se doporučuje užívat nalačno (tj. půl hodiny až hodinu před jídlem) a ideálně tabletku zapít čistou vodou a odděleně od ostatních léků.

dotaz

Můžu kombinovat léky Proktomyl, Lozap, Citalec a Gabapentin?

22.03.2021, 8:54
odpověď lékárníka

Ano, můžete, mezi Vámi uvedenými léky není významnější léková interakce.

dotaz

Lze vzájemně užívat Augmentin a Isoprinosine?

21.03.2021, 11:23
odpověď lékárníka

Ano, lze, mezi uvedenými přípravky nejsou známy žádné interakce.

dotaz

Užívám kombinaci léků od různých lékařů a chtěl by vědět, jestli je jejich kombinace možná? Concor Cor 5, Aspirin Protect 100, Purinol 100, Atoris 10, Urizia 6, Tritico AC 15O a vitamin D3.

28.03.2021, 16:49
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace léků je možná, není mezi nimi významná léková interakce.

dotaz

Beru Eliquis na ředění krve kvůli trombóze levé dolní končetiny. Je možné k tomuto léku užívat urologický čaj či brusinky jako doplněk stravy?

25.03.2021, 12:02
odpověď lékárníka

Ano, k Eliquisu můžete současně užívat brusinky i urologický čaj. Není zde žádná významnější potravinová interakce. Z doplňků stravy se raději vyhýbejte preparátům s obsahem třezalky tečkované.

dotaz

Je možné současně užívat Erdomed a Euphyllin?

27.03.2021, 15:39
odpověď lékárníka

Ano, můžete užívat uvedené léky současně. Erdomed lépe po jídle s dostatečným množstvím tekutin. Erdomed na vlhký kašel/odkašlávání by se měl užívat jen krátkodobě. O dávkování a době užívání Erdomedu se poraďte se svým lékařem.

dotaz

Je možné brát Eromed dlouhodobě?

27.03.2021, 16:32
odpověď lékárníka

Erdomed na vlhký kašel a odkašlávání by se měl užívat jen krátkodobě, ale jsou i taková onemocnění dýchacího systému, kdy je potřeba ho užívat déle, takže možné to za určitých podmínek je. O dávkování a době užívání Erdomedu se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

dotaz

Mohu si vzít Valetol a Ibalgin hned po sobě na bolest zubů?

04.04.2021, 3:46
odpověď lékárníka

Ne, léky určitě neberte naráz nebo hned po sobě, ale udělejte mezi nimi alespoň šestihodinovou pauzu.

dotaz

Mohu používat lék Detralex společně s lékem Vessel Due F, který jsem dostala po operaci křečových žil a následné tromboze.

05.04.2021, 13:28
odpověď lékárníka

Ano, můžete, této kombinace léků není třeba se obávat.

dotaz

Užívám Valetol na bolesti hlavy. Po cévním vyšetření mi lékař předepsal Anopyrin. Mohu tyto léky užívat současně?

08.04.2021, 11:58
odpověď lékárníka

Ano, k Anopyrinu krátkodobě na akutní bolest hlavy můžete užít Valetol v doporučeném dávkování.

dotaz

Je přípustná kombinace léku na cukrovku Glucophage a Stacyl na krev?

08.04.2021, 19:17
odpověď lékárníka

Ano, je, mezi léky není významnější léková interakce.

dotaz

Mohu uzivat Biosil plus na padání vlasů, když užívám Warfarin 5 mg a Euthyrox 50?

08.04.2021, 21:22
odpověď lékárníka

Biosil Plus je doplněk stravy s obsahem vitamínů a minerálních látek. Obsahuje biotin, kyselinu pantothenovou, zinek a oxid křemičitý, které přispívají k udržení normálního stavu vlasů, pokožky a sliznic. Zinek snižuje účinky Warfarinu, když se polyká současně s Warfarinem. Při léčbě Warfarinem je nutné užívat Warfarin a produkty obsahující železo, hořčík a zinek nejméně dvě hodiny od sebe. K warfarinu tedy Biosil plus užívat můžete, ale užívejte jej v doporučeném dávkování a jak už jsem zmiňovala - alespoň s 2 hodinovým odstupem od Warfarinu.

dotaz

Můžu si vzít Modafen a Nimesil zároveň?

06.04.2021, 19:59
odpověď lékárníka

Tato kombinace rozhodně není vhodná (riziko poškození jater a ledvin). Pokud Vám byl lékařem předepsán Nimesil, jeho dávkování je maximálně 2x denně 1 sáček rozpustný ve vodě a neměl by se užívat déle než 10-14 dní. K Nimesilu tedy Modafen již neužívejte.

dotaz

Je možné při kojení užívat nějaký CBD olej? Nebo co jiného je možné užívat na dlouhodobě špatnou náladu?

06.04.2021, 9:12
odpověď lékárníka

U většiny doplňků stravy nejsou dělané klinické studie u kojících žen, proto jejich používání v době kojení se nedá bezpečně doporučit. Bezpečně lze však při kojení užívat homeopatika, na špatné nálady konkrétně Sedatif PC v doporučeném dávkování 1-2 tbl. 3x denně, tablety nechte volně rozpustit v ústech (půl hodiny řed a po užití homeopatik se nesmí nic s mentolem a kofeinem - ruší to jejich účinek). Z bylin je v období kojení vhodná například meduňka – je na uklidnění a pomáhá při nespavosti. Dále k lepší náladě prospívá pestrá a pravidelná strava, pohyb v přírodě, dostatek odpočinku a spánku, ale to chápu, že s malým dítětem může být náročnější.

dotaz

Užívám Godasal 100. Mohu brát vitamin D3 + Omega 3?

07.04.2021, 19:16
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Godasal užívejte po jídle a zapijte plnou sklenicí vody a u doplňků stravy s vit. D a omega 3 dodržujte doporučené dávkování.

dotaz

Užívám Trittico prolog 150 mg/den, mohu současně užívat doplněk De-Press?

11.04.2021, 16:51
odpověď lékárníka

Kombinace antidepresiv a podpůrných přírodních bylinných preparátů k léčbě depresí vhodná není. Byliny interagují s antidepresivy a negativně ovlivňují jejich účinky.

dotaz

Dlouhodobě užívám Detralex. Jelikož mám problémy s klouby, chtěla bych užívat přípravek MSM. Je prosím tato kombinace možná?

10.04.2021, 10:10
odpověď lékárníka

Můžete, mezi Detralexem a doplňky stravy s MSM nebyly zjištěny žádné interakce.

dotaz

Mohu užívat společně s antidepresivy (Asentra, Trittico) lék Lanzul a přípravek obsahující ženšen pravý?

07.04.2021, 7:10
odpověď lékárníka

Ano, k antidepresivům Lanzul užívat můžete. Ovšem sertralin (účinná látka Asentry) ze skupiny antidepresiv SSRI interaguje s některými bylinami a hrozí riziko rozvoje serotoninového syndromu. Mezi tyto byliny patří třezalka, ženšen, rozchodnice, šafrán aj. Proto se určitě nedá pravidelné užívání ženšenu doporučit.

dotaz

Můžu dát dítěti čípek nebo sirup na snížení horečky, pokud teď jsem začala dávat i antibiotikum?

20.04.2021, 18:34
odpověď lékárníka

Ano, samozřejmě můžete, samotné antibiotikum horečku nesníží, proto se nebojte dítěti ulevit i vhodným analgetikem / antipyretikem. Dávkování zvolte dle hmotnosti dítěte a dodržujte cca 6 hodinové intervaly (podle typu léku, který jste dítěti vybrala a pokynů v příbalovém letáku).

dotaz

Lze užívat L-tryptofan při depresích a úzkostech v kombinaci s antidepresivy Fevarin a Mirtazapin?

30.04.2021, 12:34
odpověď lékárníka

Antidepresiva společně s L-tryptofanem nekombinujte, dochází k interakci.

dotaz

Mohu kombinovat léky Tezeo na vysoký tlak, Glucophage na vysoký cukr a lék Hydrochlorothiazid na odvodnění?

14.04.2021, 10:40
odpověď lékárníka

Při současném podávání hydrochlorothiazidu a metforminu je třeba opatrnosti, zejména při zahájení nebo ukončení terapie, či v případě změny dávky hydrochlorothiazidu, protože můźe dojít ke změnám glykémie, které si mohou vyžádat úpravu dávky metforminu. Jinak je kombinace v pořádku.

dotaz

Mohu kombinovat léky Biofenac, Mydocalm a Novalgin na bolest zad? Každý den beru ještě i léky na cholesterol, je mi 70 let.

13.04.2021, 13:56
odpověď lékárníka

Obecně se analgetika mají užívat co možná nejkratší dobu a v co nejmenší dávce, protože zatěžují játra, ledviny a žaludek. Biofenac se používá na bolesti obvykle dvakrát denně a při silnější bolesti lze doplnit novalginem- podpoříte analgetický účinek.

dotaz

Dlouhodobě užívám Citalec 20 mg. Smí se kombinovat s antibiotikem Biseptol na zánět močového měchýře?

13.04.2021, 17:36
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace po dohodě s lékařem možná je. Biseptol užívejte dle rady lékaře, obvykle tabletu po 12 hodinách, nechoďte na slunce a omezte kyselé.

dotaz

Beru Rytmonorm 325 1-0-1, Concor 5 1-0-0, Triplixan 5 1-0-1, Monosan 20 1-1-0, Agen 5 0-0-1, Warfarin 5 0-1-0, Condrosulf 800 1x1, Afonilum 250 1-0-1. Ovlivňují se nějak vzájemně účinky těchto léků?

15.04.2021, 13:25
odpověď lékárníka

Triplixam je kombinovaný léčivý přípravek na vysoký krevní tlak a obsahuje stejnou účinnou látkou jako Agen. Proto nejspíše užíváte Triplixam ráno (kvůli odvodňující složce) a Agen navečer. Při užívání Amlodipinu by se neměla ve větším množství pít grapefruitová šťáva, neboť může dojít k ovlivnění účinku amlodipinu. Pokud léky předepsal stejný ošetřující lékař, pravděpodobně přínos léčby převažuje nad možným rizikem a tato kombinace je v pořádku. Jen doplním omezení k Warfarinu - vyhněte se nesteroidním antiflogistikům (ibalgin, diklofenak), při bolesti můžete bezpečně užít přípravky s obsahem paracetamolu. Z potravinových interakcí pozor na třezalku a listovou zeleninu k Warfarinu.

dotaz

Může se kombinovat Klacid a Buronil?

17.04.2021, 22:16
odpověď lékárníka

Účinné látky těchto léku, melperon i klarithromycin mohou vést k prodloužení intervalu QT (arytmie). Mechanismus lékové interakce spočívá v aditivních nebo supraaditivních účincích na interval QT. Je třeba korigovat případně přítomné rizikové faktory vzniku torsade de pointes včetně poruch elektrolytové rovnováhy (zejména hypokalémie a hypomagnezémie). Před zahájením souběźné léčby se doporučuje vyšetřit EKG, a EKG je pak nutno sledovat po celou dobu souběžné léčby.

dotaz

Beru Warfarin 7 mg denně a píchám si inzulín Insuman Basal Solostar. Můžu brát na zápal Cedrox 500 mg 1 tbl. po 12 hod.?

18.04.2021, 1:32
odpověď lékárníka

Pokud léky předepsal stejný lékař, pak přínos léčby převažuje nad možným rizikem. Popřípadě bude nutno častěji kontrolova hodnoty INR a podle toho upravit dávky warfarinu.

dotaz

Od roku 2016 beru Citalec 20 mg proti panické atace. Mohu kombinovat s L-Tryptofanem, který se užívá před spaním - 2 tablety?

05.05.2021, 6:52
odpověď lékárníka

K Citalecu L-tryptofan neužívejte, hrozí závažné nežádoucí účinky, které mohou ohrožovat život (viz. serotoninový syndrom).

dotaz

Užívám lék Tanyz, mohu užívat i lék Detralex?

03.05.2021, 10:47
odpověď lékárníka

Léky Tanyz a Detralex se vzájemně neovlivňují, můžete je tedy bez obav kombinovat.

dotaz

Je možné občas užívat Guajacuran před cestou, před spaním "jsem tak trochu nerváček" když beru každé ráno léky na sníženou funkci štítné žlázy 1x Euthyrox 75. Na tlak 1x Prestarium neo combi 5mg/1,25mg. Hormony po odstranění vaječníků 1x Activelle 1mg/0,5mg. Zda léky můžu užívat současně. Je mi 46 let.

01.05.2021, 12:14
odpověď lékárníka

Ano, Guajacuran je účinný při stavech úzkosti, nervozity, emočního napětí, nebo trémy. Zároveň může trochu ovlivnit pozornost, což byste pocítila zvýšenou únavou, ospalostí apod. K dočasné medikaci co užíváte můžete Guajacuran občas (při potřebě) užít.

dotaz

Mohu kombinovat Betaloc ZOK 25 mg s léky na alergii a astma? Jde o Relvar, Afonilum SR 125 mg, Monkasta 10 mg, Deslarotadin k tomu občas lék Imunor?

27.04.2021, 21:29
odpověď lékárníka

Před užitím přípravku Betaloc ZOK se poraďte se svým lékařem. Zvláštní opatrnosti je třeba právě u pacientů, kzeří mají: astma, pískoty na průduškách nebo jiné dýchací obtíže nebo se u nich objevila alergie na štípnutí hmyzu, na potraviny nebo jiné látky. Pokud Vám léky předepsal stejný lékař, a Betaloc ZOK budete užívat pravidelně každý den, můžete užít léky současně ve stejnou dobu.

dotaz

Mohu užívat Acerolu při užívání antibiotik Klacid 500?

24.04.2021, 11:27
odpověď lékárníka

Acerola je zdrojem vitamínu C, minerálních látek apod. Nejsou známy žádná potravinová omezení při užívání antibiotika Klacid, tudíž během léčby Klacidem můžete užívat vitamin C. V případě střevních potíží (bolest břicha, průjem) je vhodné užívat probiotika na ochranu střevní mikroflóry, a to s min. 2 hod. odstupem od Klacidu.

dotaz

Přítelkyně bere léky na ředění krve Anopyrin. Registrovala se na očkování proti covidu. Má před očkováním vysadit Anopyrin a když, tak jak dlouho před očkováním?

23.04.2021, 12:17
odpověď lékárníka

Není důvod proč vysadit před očkováním Anopyrin. Informujte zdravotníky v příslušném očkovacím centru o medikaci Vaší přítelkyně.

dotaz

Beru rok antidepresiva, prvně zoloft 50 mg, přešla jsem na mirtazapin 15mg. Za rok jsem přibrala kolem 8 kg. Měřím 160 cm a původně jsem měla kolem 49 kg. Po domluvě s lékařem budu za dva měsíce snižovat dávku o polovinu s cílem vysadit pak úplně. Chci se zeptat, zda se metabolismus a s tím i váha upraví postupně a bude mít člověk určitou možnost více ovlivnit svou váhu? A zda je nějaká i podpůrná medikace k zmírnění těchto vedlejších účinků. Pravidelně cvičím, nepiju a nekouřím, snažím se celkově nemlsat a pít hlavně čistou vodu a dobře spát. Ale nedokážu zhubnout. Cítím v tomto určitou bezmoc. Ale snažím se být trpělivá a snad je to něco zvratného, co se dá pak časem zase změnit a upravit.

20.04.2021, 22:11
odpověď lékárníka

Ano, bohužel některá antidepresiva mohou přispívat k přibírání na váze, zvyšovat chuť k jídlu apod. Neléčená, nebo špatně kontrolovaná deprese však také může v těle vyvolávat řadu metabolických odchylek, jejichž výsledkem je také přibírání na váze. Po dohodě s lékařem je možno přejít na antidepresivum, které tyto nežádoucí faktory nemá, nebo má, ale minimální. Samozřejmostí je stále udržování zdravého životního stylu, jak Vy sama uvádíte - dostatek pohybu, pestrou vyváženou stravu bohatou na vlákninu apod.

dotaz

Pan doktor mě předepsal tablety bayflex 1178 mg 0-1-0 a ortoped mě předepsal Videmel 600mg/400UI.1-0-1. Prosil bych o radu jestli tyhle tablety mohu užívat společně.

20.04.2021, 10:23
odpověď lékárníka

Ano, tyto přípravky můžete užívat společně. Bayflex obsahuje glukosamin, což je látka používána při osteoartróze, zmírňuje dlouhodobou bolest a zlepšuje pohyblivost. Videmel je zdrojem vitamínu D a vápníku.

dotaz

Dobrý den,mohu se nechat naočkovat na covid-19 když jsem právě niní dobral dvě balení antibiotik amoksiklav?

20.04.2021, 9:10
odpověď lékárníka

Ano, ale záleží na jakou infekci jste antibiotika užíval a zda už jste zdráv. Kontraindikací očkování vakcínou na onemocnění covid-19 by bylo akutní hořečnaté onemocnění nebo akutní zánětlivé onemocnění v těle.

dotaz

Manžel po opakované mozkové příhodě dostal Trombex 75 mg. Již před tím bral Betaserc 24 mg a Ketilep 25 mg 2x denně a Cipralex 10 g ráno. Ovlivňují se ty to léky a může je brát společně?

18.04.2021, 22:12
odpověď lékárníka

Jestli manžel užíval Cipralex + Ketilept již dříve a léky napsal stejný lékař, pak v pořádku. Menší interakci nacházím právě mezi cipralexem a ketileptem, ale vždy musíme zohlednit individualitu pacienta, přínos léčby apod. Jinak léky může užívat společně, nemusíte se obávat významnější lékové interakce. Trombex by se měl užívat pravidelně, pokud možno vždy ve stejný čas.

dotaz

Lze brát prosím antidepresiva Velaxin 75 a Procorolan 7,5?

09.05.2021, 11:16
odpověď lékárníka

Současné užívání Procoralanu a Velaxinu vyžaduje sledování pacienta včetně EKG křivky (možnost vzniku arytmie, prodloužení QT intervalu na EKG apod.) Pokud je tato kombinace nutná, je třeba opatrnosti a sledování pacienta (riziko vzniku hypomagnezemie, hypokalemie apod.)

dotaz

Může se užívat večer společně Zaldiar 1-2 tbl. a Sanval 1/2 tbl?

06.05.2021, 20:13
odpověď lékárníka

Současné užívání Zaldiaru a Sanvalu bych Vám nedoporučila vzhledem k tlumivému účinku obou léků a zvýšenému riziku vzniku dalších vedlejších účinků.

dotaz

Chci se zeptat na užívání léku Brintellix 10 mg s léky na bolest zad Brufen a na léky na uvolnění svalů (třeba Dorsiflex nebo Mydocal). Jestli se můžou takové léky kombinovat?

06.05.2021, 19:40
odpověď lékárníka

Ano, kombinace léku na bolest a léku uvolňující kosterní svalstvo je celkem běžná. Ano, můžete tyto léky občas užít při bolesti zad i pokud užíváte Brintellix. Jen doplním během léčby Ibalgin-Dorsiflex nekonzumujte alkohol.

dotaz

Na předpis užívám Caltrate 600mg/400 IU D3 a občas hlavně v létě užívám potravinový doplněk pangamin klasik. Na doporučení lékaře si kupuji umělé slzy. Teď mi byl předepsán na cystitidu Cotrimoxazol AL forte, který budu užívat jeden měsíc a pak ještě 3 měsíce Uro-Vaxom. Je možné uvedené léky užívat současně? V příbalovém letáku 60 cm dlouhém, popsaném po obou stranách jsem se nedočetla ani tak základní informaci, že nesmím kyselé potraviny. Nebo je to skryto ve vyjádření, že užíváním dochází k blokaci syntézy kyseliny listové. Stravuji se zvláště na jaře pestře co se týče ovoce a zeleniny. A to bych se měla zříkat i těchto potravin?

04.05.2021, 9:11
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace léku je možná. Při užívání cotrimoxazolu je vhodné se vyhnout paralelnímu podání látek zvyšující aciditu moči (citrusy, kyselé okurky, vysoké dávky vitamínu C apod.) a také neužívejte ve větším množství nesteroidní antirevmatika (typicky Ibalgin, diklofenak), jako prevence krystalurie. Při léčbě cotrimoxazolem je vhodné zvýšit příjem tekutin (alkalické minerálky, voda) a omezit pobyt na slunci či v soláriu. Uro vaxom poté užívejte tobolku ráno nalačno po dobu 3 měsíců.

dotaz

Lze k léku Xarelto užívat Diozen?

03.05.2021, 13:30
odpověď lékárníka

Ano, mezi těmito léky nebyla popsána žádná leková interakce.

dotaz

Trpím často na celodenní migrény. Včera jsem si bohužel musela dát Algifen Neo kapky - ovšem 3x 35 kapek už po 4 hodinách vždy, místo po 6-8, jak se píše. Dnes mě bolí břicho a migrénu mám opět. Chci se zeptat, prosím, je nějaký problém, pokud ten časový odstup takto nedodržím?

02.05.2021, 19:33
odpověď lékárníka

Dávkování Algifenu u dospělé osoby je 20 až 54 kapek a dle intenzity bolesti lze po 6-8 hod. zopakovat. Samovolně si dávkování nezvyšujte. Případně se poraďte s lékařem o jiné alternativě. Vhodné je pro podporu léčby migrény doplňovat hořčík (např. Magne B6 forte) a/nebo zkusit alternativní postupy jako levandulový olej, bylinky, relaxace apod.

dotaz

Mohu k lékařem předepsaným lékům Gabanox 300 mg a Diclofenac duo PharmaSwiss 75mg brát i "Milgammu N"?

02.05.2021, 15:49
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace je možná. U dlouhotrvající bolesti je určitě namístě doplnit vitamíy ze skupiny B (Milgamma N) či zvýšit přísun hořčíku.

dotaz

Je možné užívat současně léky Rosucard a Aulin?

01.05.2021, 15:22
odpověď lékárníka

Ano, je. Aulin užívejte jen při akutní bolesti v maximální denní dávce jedna tableta ráno a jedna tableta večer. Aulin neberte déle než 10-14 dní.

dotaz

Používám Warfarin a lékař-urolog mi nyní na prostatu předepsal Dutrozen a Doxazoxin. V příbalových letácích u těchto léků jsem ale vyčetl, že se s Warfarinem vylučují. Prosím, kde je pravda? Co mám dělat?

01.05.2021, 11:53
odpověď lékárníka

Pokud Vám léky předepsal stejný lékař, nemusíte mít obavy. Warfarin má mnoho jak lékových tak potravinových interakcí. Lékař si pohlídá Vaše hodnoty INR (Quickův test) a popřípadě Vám upraví dávkování Warfarinu, aby byly hodnoty v normě.

dotaz

Je možné, že se mi po užití Detralexu spustila silná rýma, bolesti hlavy, a následně zánět dutin? Mohu mít takovou alergickou reakci či obdobnou reakci organismu ? V hlavě pozoruji i po cca 1 měsíci užívání obrovskou přecitlivělost (nosní sliznice, oči, dutiny, únavu apod.) Nikdy jsem na žádné alergie netrpěl, v minulosti podezření na Cronovu chorobu. Dentalex mi ale jinak na zánět žil dolních končetin pomohl.

29.04.2021, 23:38
odpověď lékárníka

Pokud jste zaznamenal přecitlivělost organismu ve spojitosti s užíváním Detralexu, oznamte tuto skutečnost lékaři, který určí další postup. Je možné, že u Vás proběhla alergická reakce na některou ze složek přípravku.

dotaz

Co udělá tabletka po s třítýdenním plodem? Nevěděla jsem, že nám s přítelem selhala ochrana, a otěhotněla jsem. Miminko se v tuhle krizovou chvíli opravdu nehodí. Na potrat jít nechci.

11.05.2021, 2:44
odpověď lékárníka

Pilulka "po" není potratovou pilulkou, může však narušit a poškodit vývoj plodu. Její užití v těhotenství je kontraindikováno.

dotaz

Užívám lék na štítnou žlázu Letrox a antidepresiva Seropram (Citalopram). Mám strach, že jdou účinky léků proti sobě, nebo mám strach zbytečně?

10.05.2021, 7:51
odpověď lékárníka

Letrox a Seropram neužívejte ve stejnou dobu. Letrox užívejte ráno nalačno (půl hodiny až hodinu před jídlem) a ideálně zapít čistou vodou, ne mlékem a Seropram užívejte až poté, tabletu ráno, pravidelně po jídle.

dotaz

Mohu brát současně Pregabalin Teva a Aulin?

10.05.2021, 13:05
odpověď lékárníka

Ano, tyto léky můžete užít ve stejnou dobu. Aulin však užívejte jen akutně na bolest max. dvě tablety (popř. pokud máte předepsané sáčky) za den (1 tabletu nebo sáček po 12 hod.) po jídle a ne dlouhodobě - nesmí se déle než 10-14 dní.

dotaz

Užívám 23 let léky na revmatoidní artritidu Medrol 4 mg denně, Trexan 5 mg týdně a nyní jsem dostala na trombocytomii Litalir 500, který užívám každý den. Jsem velmi unavená, tak mě napadlo, jestli to není t kombinace těchto léků? Smí se kombinovat?

10.05.2021, 18:44
odpověď lékárníka

Léky se smí kombinovat, není mezi nima významnější léková interakce. Únava bude mít patrně jinou příčinu.

dotaz

Užívám trvale Detralex proti velmi silnému menstruačnímu krvácení (zřejmě kvůli přerostlé děložní sliznici) a opravdu mi to zabírá, ale teď mě čeká operace a některé léky je třeba 14 dní před operací vysadit. Je nutné vysazovat i Detralex?

12.05.2021, 21:12
odpověď lékárníka

Myslím si, že to nebude nutné, ale nepíšete o jaký zákrok jde a stejně o nutnosti vysazení či nevysazení Detralexu musí rozhodnout ošetřující lékař, protože on zná nejlépe Váš zdravotní stav.

dotaz

Může se Flonidan sirup podat současně s Nurofenem v sirupu tříletému dítěti?

13.05.2021, 19:04
odpověď lékárníka

Ano, může, mezi Vámi uvedenými přípravky není významnější léková interakce. Lze užít dle potřeby v doporučeném dávkování. Nurofen po nutnou (co nejkratší) dobu pouze v případě bolesti, horečky,nebo zánětu.

dotaz

Prosím o informaci kdy užívat vitamíny skupin B, zda ráno či večer? A co použít na svědění velkých stydkých pysků (dělohu mám vyoperovanou, žádnou infekcí netrpím).

14.05.2021, 9:46
odpověď lékárníka

Vitamíny skupiny B se doporučují užívat ráno. Lze je užít i nalačno. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě. Nicméně doporučím Vám je užívat ráno během jídla. Je třeba jen hlídat dávky vitamínu B, protože vyšší dávky se sice vyloučí močí, ale zbytečně se zatíží játra a ledviny (což poznáte tak, že barva moči bude výraznější). Na svědění intimních partií vyzkoušejte Clotrimazol krém určený na kvasinkové infekce doprovázející svědění, pálení zarudnutí apod. Pokud by potíže infekcí skutečně způsobené nebyly, doporučím zkusit jinou intimní hygienu např. mýdlo Chilly intima, Lactacyd aj.).

dotaz

Mohu používat Neurol 0,25 mg čtvrtku ráno a večer půlku v kombinaci s bylinným čajem na uklidnění? (Šišák bajkalsky, mučenka, maliník, kontryhel, přeslička, vřes) + tinkturu Eleutherokok - oboji 3x denně?

14.05.2021, 12:48
odpověď lékárníka

Ano, můžete. Neurol by se měl užívat jen při potížích (úzkost, napětí, neklid), aby nedošlo k návyku. Upozorňuji, že může vyvolávat únavu, ospalost. Opatrně pokud řídíte auto, při práci ve výškách apod.

dotaz

Píchám si injekce Clexane forte 12, můžu si vzít proti bolesti Ibalgin 400?

15.05.2021, 19:08
odpověď lékárníka

Obecně se má při injektáži Clexanem upustit od současného podávání nesteroidních antiflogistik jako je Dexoket, Brufen, Ibalgin, Diclofenac aj.) protože tato léčiva mohou zvyšovat riziko krvácení. Na bolest je nejvhodnější použít lék s paracetamolem (např. Panadol Novum).

dotaz

Beru lék Anopyrin na ředění krve, můžu začít brát Detralex? Začala mi otékat noha, konkrétně chodidlo.

27.05.2021, 14:09
odpověď lékárníka

K Anopyrinu Detralex užívat smíte, ale pokud Vám noha začala otékat zničehonic (nedošlo k úrazu), chtělo by to najít příčinu. Doporučuji pravidelný pohyb, nohu odlehčovat (dávat nohy několikrát za den na pár minut úplně nahoru), střídat ve sprše teplou a studenou vodu, dostatečně pít). Pokud by noha začala otékat více, přidala se bolest nebo brnění, mravenčení končetiny apod. určitě vyhledejte lékaře.

dotaz

Chtěla bych se zeptat na ředení krve (Stacyl), který mi doporučila lékařka při užívání antikoncepce, v souvislosti s prvním očkováním proti covidu. Doporučila 3 dny před a 14 dní po a to samé na druhém očkování. A ještě půjdu na trhání zubu v době, kdy budu Stacyl užívat a zdali mám na to upozornit zubařku.

26.05.2021, 8:54
odpověď lékárníka

Doporučuji se se zubařkou telefonicky spojit a domluvit se, jelikož Anopyrin bývá před některými typy zákroků potřeba vysadit a to 10 dní dopředu.

dotaz

Ve kterou dobu během dne je nejlepší užít tablety Magnesii lactici? Dopoledne užívám Detralex.

25.05.2021, 22:49
odpověď lékárníka

Denní doba užití magnesiových tablet nehraje v účinku významnou roli. Doporučuji brát je po jídle, které neobsahuje příliš tuků a zapít sklenicí čisté vody. S Detralexem neinteragují, tj. neovlivňují se. Pokud je však berete kvůli nočním křečím, pak má větší smysl si hořčík v tabletách vzít navečer (např. po večeři).

dotaz

Mohu užívat Citalec 20 a Neurol 0,25 společně? Začala jsem brát jen citalec, ale je mi po něm zle a lékařka mi napsala ještě i Neurol s tím, že ten budu brát jen krátce a pak ho vysadím.

25.05.2021, 17:59
odpověď lékárníka

Můžete, jedná se o často předepisovanou a užívanou kombinaci. Citalec (léčí depresi) začne řádně působit za 2 - 4 týdny pravidelného užívání a do té doby Vám bude pomáhat se zklidněním Neurol. Nebojte se, zvládnete to, Citalec bude za pár týdnů působit naplno a Neurol vysadíte. Upozorním jen, že při užívání Neurolu je nevhodné řídit či dělat jinou práci, která vyžaduje zvýšenou pozornost.

dotaz

Není kontraindikace mezi těmito léky: Omeprazol 20 mg 1-0-0, Bisoprolol PMCS 2,5 mg 1-0-0, Citalec 20 mg dopoledne, Lyrica 20-40 mg dle potřeby odpoledne, Isicom 250 mg / 25 mg 0-0-1?

27.05.2021, 17:37
odpověď lékárníka

Mezi Vámi uvedenými léky nedochází k významnější lékové interakci. Léky lze užívat tak, jak uvádíte.

dotaz

Léčím se na fibrilaci síni a štítnou žlázu, užívám Euthyrox 50, Betahistin 16, Micardis plus 80/12,5, Warfarin 5, Sotahaxal 80, Trittico 75. Lékař mi doporučil užívat ještě Vitamin D3, Omega 3 a Chitosan od firmy Starlife. Mohu všechno tohle kombinovat? Na kontrolu krve chodím jednou za měsíc.

25.05.2021, 17:23
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace nepředstavuje větší problém. Rizikové by byly k Warfarinu užívat nesteroidní antiflogistika (brufen, diklofenak), vit. K, třezalka a další bylinky, ale o tom jste jistě již seznámena od svého lékaře.

dotaz

Lze kombinovat lék Sirdalud a Elicea?

25.05.2021, 14:52
odpověď lékárníka

Mezi léky dochází k lékové interakci. Pokud léky předepsal stejný lékař, určitě zohlednil přínos léčby nad riziky a Váš celkový zdravotní stav. Interakce obou léků spočívá v aditivním působení a může docházet k prodloužení QT intervalu na EKG křivce s možným vznikem arytmie.

dotaz

Můžu kombinovat foukačku Combair a prášky Guajacuran?

17.05.2021, 19:10
odpověď lékárníka

Ano, tato kombinace léků je možná. U Guajacuranu opatrně, může způsobit únavu a spavost.

dotaz

Mohu kombinovat lék na silnou bolest kloubů Tramal a protizánětlivý lék Diclofenac AL retard?

17.05.2021, 17:37
odpověď lékárníka

Analgetika by se měla užívat v co nejnižší dávce a pokud možno co nejkratší dobu. Doporučím Vám užívat Diclofenac přes den a případně na noc užít tabletu Tramalu (ten může mít sedativní účinky - spavost, únava).