Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Vypadávání vlasů při onemocnění štítné žlázy

dotaz

Dobrý den, bojuji 3 roky s padáním vlasů. Padají od té doby co mi lékaři dali Euthyrox. S nemocí jsem před tím žila minimálně rok, nevěděla jsem o ní a vlasy nepadly - měla jsem je krásné až do pasu. Teď mi padají nové vlasy, které mi dorůstají, ale nedorostou a vypadnou 2 až 3 cm dlouhé. Vlasy se mi ztenčují a po čase kořínek odumírá. Jsem kadeřnice a zkoušela jsem vše - návštěvu kožního oddělení, trichology, velmi zdravě jíst, vitamíny, ampule... nepomáhá nic. Bylo mi řečeno, že to dělají ty syntetické hormony. Mám tey čekat, že přijdu o vlasy úplně? Teď beru jiný lék na štítnou žlázu Novothyral. Stejně padají a už mi prosvítá i kůže. Moje nemoc je autoimunitní zánět, snížená funkce štítné žlázy - hodně lidí má tuhle nemoc a vlasy jim nepadají.

28.1.2015, 21:52
odpověď lékárníka

Vypadávání vlasů bude patrně způsobené jednak samotným onemocněním štítné žlázy (spíše než užíváním substitučních hormonů) a jednak je dost často na vině tzv. překyselení organismu, které je dáno nevhodným životním stylem. Překyselený organismus nemůže dlouho správně fungovat a jako následek přichází zdravotní potíže či nemoc.

Doporučujeme Vám proto celkovou detoxikaci organismu a jeho odkyselení - omezit kyselinotvorné potraviny (zejména maso, jednoduché cukry - cukr, bílé pečivo, alkohol atd.) a zaměřit se na konzumaci zásadotvorných a neutrálních potravin. Dalším faktorem, který organismus významně překyseluje a tím tak zatěžuje, je také stres, snažte se proto odpočívat a spát min. 7 hodin denně.

Jestli máte organismus překyselený zjistíte poměrně snadno pomocí indikátorových papírků na moč (sledujte pH moči několikrát za den). Přípravky, které napomáhají snížit kyselost jsou např. BIO mladý ječmen (prášek k přípravě nápoje), Schindeleho minerály, Ph minerals aj. (v případě užívání minerálů dodržte minimálně dvouhodinový odstup od léku na štítnou žlázu). Na posílení, zlepšení kvality a růstu vlasů doporučuji pít navíc 3x denně ajurvédský čaj Bhringaraj.