Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Preventivní užívání Prostenalu a Prostamolu

dotaz

Je vhodné užívat preventivně lék Prostamol či doplněk stravy Prostenal, aby se zabránilo v budoucnu zbytnění prostaty či aspoň snížení pravděpodobnosti? Nebo jaké je jiné preventivní řešení? Slyšel jsem o selenu a zinku.

13.10.2016, 10:41
odpověď lékárníka

Jako prevenci před zvětšením prostaty je důležité dodržovat zdravý životní styl, tzn. nekouřit, hlídat si optimální váhu, vyhýbat se stresu, snažit se sportovat a konzumovat takové potraviny, které co nejméně zakyselují organismus. Bohužel k nezanedbatelným faktorům, které negativně ovlivňují činnost prostaty a nemůžete je ovlivnit, patří věk, hormonální a dědičné faktory.

Nicméně ano, doplněk stravy Prostenal forte mohou muži užívat také v rámci prevence před zbytněním prostaty kdežto Prostamol Uno, coby registrovaný lék, je indikovaný již při potížích s prostatou, není tedy doporučené jeho preventivní užívání. Zinek je v prevenci před zbytněním prostaty také důležitý, mimo jiné je obsažený právě v Prostenalu forte. Selen, coby silný antioxidant, účinek zinku doplňuje. Doporučit můžu také konzumaci dýňových semínek (cca hrst denně) nebo Indonal Man (přírodní kapsle, které pomáhájí udržovat normální hladinu mužských hormonů).