Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Přírodní přípravky na nespavost

dotaz

Přeji dobrý den, mám problémy se spaním - těžko usíná a často se budím. Dříve jsem spala dobře, nevím, čím to může být. Je mi 38 let a nemám jiné zdravotní problémy. Doporučíte mi prosím nějaké šetrné léky na spaní? Existují nějaké přírodní alternativy? Předem moc děkuji za odpověď.

26.3.2014, 20:42
odpověď lékárníka

Dobrý den, problémy s usínáním nemusí vždy souviset s nějakým onemocněním (různé typy bolestí, hyperfunkce štítné žlázy, svědivé onemocnění kůže aj.), ale příčiny mohou být také psychické - stres, řešení problémů, následné přemýšlení, neklid, nervozita. Mezi další příčiny se řadí např. práce na směny (střídáních denních a nočních), spaní přes den, atd.

Přípravky, které si v lékárně můžete zakoupit bez lékařského předpisu jsou na rostlinné bázi a není třeba se obávat, že by byly návykové. Nejčastěji obsahují meduňku, kozlík, třezalku, mučenku, chmel. Látky v těchto bylinkách obsažené mají účinek jednak zklidňující a jednak pomáhají navodit spánek. Je třeba počítat s tím, že jejich nástup účinku nebývá okamžitý jako je tomu u chemických látek, které jsou vázané pouze na lékařský předpis. Chce to trpělivost a zhruba 5-7 dní pravidelného užívání. Většinou se užívá 1 tableta 0,5 - 1 h před spaním a zapíjí se sklenicí vody. Pokud dáváte přednost čajům před tabletkami, je tu možnost zakoupení čajové směsi.

Další možnou alternativou je homeopatický sirup (Sedalia), který se rovněž užívá večer 0,5 - 1 h před spaním v dávce pěti mililitrů. Účinek homeopatických léků ale ruší mentol, proto je důležité dávku užít nejdříve 20 minut před anebo po vyčistění zubů, případně si zakoupit zubní pastu bez mentolu. Doba užívání by neměla být delší než 3 týdny.

Pro další informace se podívejte na náš článek o nespavosti a problémech s usínáním.