Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Prestance a krvácení z dásní

dotaz

Na základě změny léku Prestance 5 mg / 5 mg, ve kterém mi vadí složka Amplodipin - blokátor vápníkových kanálů a to z důvodu, že mi zřejmě způsobuje onemocnění dásní (otok, odchlipování a krvácení ). Toto mi sdělil můj zubní lékař. Bylo mi doporučeno změnit lék. Byl mi nabídnut na vyzkoušení lék Prestarium Neo + Indapamidu PMCS 0,625 mg nebo lék Prestarium Neo Combi 5 mg/1,25 mg, kde je diuretikum Indapamid PMCS ještě ve větším množství. Také je možné zachovat užíváni léku Prestance 5 mg / 5 mg a zvýšit návštěvy zubního lékaře a ještě zlepšit dentální hygienu.

Já mám na Vás 2 otázky: 1. Bude pro mě močopudnější Indapamid PMCS 0,625 mg ve srovnání s Amlodipinem 5 mg? 2. Co je více škodlivé / co má více vedlejších účinků / Amlodipin nebo Indapamid ?

20.4.2017, 8:09
odpověď lékárníka

Amlodipin patří mezi blokátory kalciových kanálů, kdežto Indapamid přímo mezi diuretika, čili ten má znatelný močopudný účinek. Na Vaši druhou otázku se neodpovídá snadno, protože pacienti nereagují na stejnou léčbu totožně. Co jinému nevyhovuje, si jiný nemůže vynachválit apod. Co se počtu nežádoucích účinků týká, dá se říct, že v tomto jsou léky srovnatelné. Na Vašem místě bych na doporučení lékaře byla pro vyzkoušet nejdříve kombinaci Prestarium Neo + Indapamid a ústní hygienu ještě více vylepšit v každém případě. K rychlejší léčbě a prevenci odchlipování a krvácení dásní Vám doporučím doplnit vitamin C (250 - 500 mg denně) a určitě Koenzym Q 10 (60 - 100 mg denně) po dobu alespoň 3 měsíců.