Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Náhrada Rivaroxabanu při otocích nohou

dotaz

Půl roku jsem užívala Rivaroxaban, ale noha mi stále otéká (jen v chodidle) a cítím požád tlak v lýtku. Byl mi proto doporučen Detralex a Anopyin. Čeká mě hematologické vyšetření. Chtěla bych vědět, jak dlouho působí Rivaroxaban v těle a zda mohou zmíněné léky ovlivnit výsledky krevních testů. Kdy by bylo ideální podstoupit tyto krevní testy? Je možné užívat Detralex a Anopyrin současně? Jak dlouho se užívají?

16.10.2016, 23:55
odpověď lékárníka

Rivaroxaban (Xarelto) lze kombinovat s Detralexem proti otokům a bolestem nohou (na zpevnění cévní stěny), nicméně neměl by být užívaný společně s Anopyrinem kvůli zvýšenému riziku krvácení. Tím, že Anopyrin i Xarelto ředí krev (i když každý z nich zcela jiným způsobem), mohou ovlivnit výsledek hematologického vyšetření (záleží, co přesně všechno Vám budou v testech sledovat), Detralex nikoliv.

Kdy byste měla testy ideálně podstoupit a kdy vysadit léčbu, aby výsledek testů nebyl případně zkreslený je nutné, aby Vám určil přímo Váš lékař. Detralex i Anopyrin můžete užít současně, ale vzhledem k riziku, že mohou způsobit bolest žaludku, doporučuji si užívání léků rozdělit. Detralex užít ráno po jídle a Anopyrin po obědě. Délka jejich podávání je individuální dle míry a trvání potíží pacienta. Anopyrin může být v některých případech podáván i celoživotně, Detralex pár dní, měsíců, půl roku, rok i déle.