Otoky nohou v důsledku cukrovky
Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Otoky nohou v důsledku cukrovky

dotaz

Moje přítelkyně je vážně zdravotně postižená. Je kardiak a silný diabetik 2. stupně na inzulinu. Před třemi roky prodělala vážnou operaci trojnásobného by-pasu srdce. Má třetí stupeň slepoty a zrak se jí zhoršuje. Má problémy z trojklaným nervem.

Poslední dobou jí dost otékají nohy. Má veliké bolesti a má problém si dojít i na záchod. Podle lékařů to může být limfatický problém. Teď jí dělaly krevní testy na ledviny, játra a štítnou žlázu. Vše je v pořádku. Krevní obraz je také v pořádku. Ještě jí čeká echo srdce. Má i bolesti páteře. Dlouhodobě bere tyto léky na srdce: Aspirin Protect 100 (1-0-0), Betaloc ZOK 50 mg (1-0-1/2), Ramil 2.5 mg (0-0-1/2), Rosucard 20 mg (0-0-1), Portora 35 mg (1-0-1). Dále bere léky: Nolpaza 20 mg (1-0-1), Sorbifer Durules (1-0-0), Furon 40 mg (1-1-0), Neurol 1.0 mg (1-0-1/2). Na bolesti hlavy bere Grimodin 300 mg (2-2-2). A na cukrovku má inzulin Novo Mix 30 FlexPen a léky Metformin Mylan 1000 mg (1-0-1).

Chtěl bych se zeptat, jestli mezi těmito léky nemůže vznikat kontraindikace a vzniknout nějaký problém, (třeba s těma nohama)?

27.2.2015, 16:29
odpověď lékárníka

Mezi vypsanými léky není žádná kontraindikace, která by byla zodpovědná za bolesti a otoky dolních končetin. Otokem dolních končetin se nejčastěji projevuje nedostatečná funkce srdce, ledvin nebo cév. Obávám se, že v tomto případě je na vině nejen otoků nohou samotné onemocnění a to cukrovka. Cukrovka s sebou časem, není-li správně kompenzována, přináší mnoho druhotných komplikací, jednou z nich je nevratné poškození cév a nervů, tzv. diabetická neuropatie. Na vině je hlavně dlouhodobě (obvykle několik let trvající) zvýšená glykémie (hladina krevního cukru), dále vyšší hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, špatný životní styl (např. kouření, nadváha, nedostatek pohybu, strava s vysokým obsahem nevhodných tuků a cukrů apod.).

Postižení cév se obvykle projeví nejdříve na těch nejslabších a nejcitlivějších na výkyvy glykémií - na očích - a to zhoršením zraku, vznikem glaukomu, postupně hrozí až jeho ztráta. Dále na větších cévách - např. těch zásobujících srdce a dalších, následkem jsou různé srdeční problémy, vysoký krevní tlak apod. (s obojím se paní také léčí). Podle toho, jak problémy popisujete, si myslím, že otoky a bolesti nohou jsou dalším znamením poškození cév (které se díky tomu stávají propustnějšími pro vodu a další látky, ztrácejí pružnost) a nervů, tentokrát dolních končetin, ale problém s lymfatickým systémem taky není zcela vyloučen. Bolesti páteře nejspíš také souvisí s poškozením nervů.