Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Otékání nohou

dotaz

Dobrý den, co byste mi poradili na otékání nohou? Je mi 35 let, nadváhu nemám, křečovými žilami netrpím. Občas mívám křeče, hlavně v noci. Slyšela jsem, že pomáhají přípravky gingo biloba, je to pravda? Moc děkuji.

28.4.2014, 10:46
odpověď lékárníka

Dobrý den, mezi nejběžnější příčiny otoků dolních končetin patří dlouhé stání nebo naopak sezení (obzvlášť ve stísněném prostoru - např. při cestování), nevhodná (těsná) obuv, kouření, nedostatečný pitný režim, hormonální výkyvy (užívání antikoncepce, menstruace, těhotenství, období po porodu, aj.). Otoky mohou také poukazovat na jiné onemocnění (poškození lymfatických cév, zánět žil, špatná funkci srdce, jater nebo ledvin).

Co vím, tak se ginkgo biloba v hlavní indikaci na otoky nepoužívá. Doporučila bych Vám užívat venofarmaka (látky, které pomáhají snížit propustnost a praskání kapilár, zpevňují cévní stěnu, snižují otok a zlepšují průtok krve). Jedná se o přírodní či polosyntetické látky především ze skupiny flavonoidů a glykosidů (např. Diosminol, Mobivenal Micro, Venoruton forte, Glyvenol, apod.). Z lokálně působících přípravků můžete vyzkoušet přípravky s obsahem heparinu (Lioton 100 000 gel, Viatromb forte sprej). V případě bolesti přípravky s obsahem nesteroidních protizánětlivých látek - gel s obsahem ibuprofenu (např. Ibalgin gel, Dolgit gel) nebo diclofenacu (např. Voltaren gel, Flector gel). Křeče mohou poukazovat a souviset se zánětem žil, ale mohou být způsobené také nedostatkem hořčíku. Pokud ho doplníte, určitě nic nezkazíte. Pokud by Vás tyto potíže trápily i nadále, konzultujte je se svým lékařem.