Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Léky proti zácpě

dotaz

Narodila jsem se s rozštěpem páteře, mám ochrnutí svěračů. Beru lék Detrusitol. Trpím chronickou zácpou, roky proto beru různá projímadla. Jsem z toho zoufalá, projímadla přestávají účinkovat. Můžete mi prosím poradit nějaké přírodní projímadlo nebo bylinou směs, která není návyková?

2.9.2015, 22:35
odpověď lékárníka

Projímadla mají tu nevýhodu, že při častém a dlouhodobém užívání se snižuje jejich účinnost, vzniká určitá forma návyku a aby účinkovala, je nutné postupně zvyšovat jejich dávku a projímadla střídat tak, aby měly jiné účinné látky, ale ani to časem nemusí zabírat.

Z bylin má projímavý účinek např. lékořice či list nebo lusk senny, ale ani ty se nesmí užívat déle jak 14 dní. Z nenávykových projímadel, které lze užívat dlouhodobě Vám můžu doporučit vyzkoušet (pokud jste už nezkoušela) např. Fructolax tablety (1 tabletu užít večer před spaním) nebo Lactulosu sirup (15-45ml denně ve 2-3 dávkách) a dostatečně pít po celý den. Dále je důležitá kompletní úprava životosprávy, příjem potravy bohaté na vlákninu i s laktobacily (také doporučím lněné semínko, švestky, meruňky), ale opět je potřeba dostatečný přísun tekutin, aby nedocházelo k opačnému účinku! Lékař Vám může rovněž doporučit a předepsat k snazšímu vyprazdňování klystýry.