Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Léčba erozivní bulbitidy

dotaz

Dnes jsem byl na gastroskopii a mám tento nález. Žaludek - fornix, tělo v normě, na angulu a v antrunodularní sliznici, ložiskově zarudlá, na vrcholku některých nodulů eroze (biopsie), odběr RUT H.p z antra a těla. Pylorus volně prostupný. Duodenum: v bulvu vícečetná eroze a v apexu na přechoděhorní a zadní stěny vřed velikosti 5 mm, v D2-4 několik vykousnutí řas. Závěr: Erozivní bulbitida s vředem vel.5 mm Forrest III apexu bulbu. Nodulárně erozivní antrumgastropatie. Inkompetence kardie s drobnou axiální hiátovou hernii.

Doporučení: medikace Helides 40 mg 1-0-1, změny odpovídají nejspíš postižení Crhonovy choroby. Moje otázky jsou: 1. lze erozivní bulbitidu vyléčit 100 % (do zdravého stavu)? 2. můžu užívat na lék Helides malé množství alkoholu nebo je to striktně zakázáno? v příbalovém letáku o alkoholu nic není. 3. můžu lék Helides vysadit po 3 týdnech užívání z důvodu dovolené a potom jej opět nasadit? Přece jenom dovolená bez sklenky vína nebo piva není to pravé.

31.8.2017, 14:14
odpověď lékárníka

Zda se u Vás podaří erozivní bulbitidu zcela vyléčit záleží také hlavně na Vás - bez změn v jídelníčku a dodržování určité diety to jednoduché nebude. Sklenka vína nebo malé množství jiného alkoholu k Helidesu nevadí, ale v léčbě Vám rozhodně nepomůže. Alkohol, káva, silné čaje, smažená či kořeněná a ostrá jídla jsou příkladem nápojů a potravin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv a podílejí se tak na určitém poškození trávicí trubice. Dalším a neposledním viníkem je kouření. Pokud jste nekuřák, tuto informaci ignorujte, ale jste-li kuřák, doporučuji cigarety výrazně omezit, pokud nechcete přestat kouřit úplně, což by bylo samozřejmě nejlepší. Každopádně Helides užívejte bez pauzy po celou dobu i na dovolené, jak Vám naordinoval lékař a alkohol si v malém množství dopřejte.