Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Léčba cukrovky 2. typu

dotaz

Chtěla bych vědět více podrobností o léčbě cukrovky typu 2, jeikož jsme se včera dozvěděli že můj přítel má tento tip cukrovky. Teď mu bude 40let a nikdo v jeho rodině cukrovku 2. typu neměl. Jsem z toho docela vyplašená a nevím, jak v léčbě pomoci a být oporou.

4.10.2016, 9:43
odpověď lékárníka

Léčba cukrovky 2. typu spočívá především v dodržování vhodné životosprávy, kdy si pacient ve svojí stravě hlídá příjem cukrů (sacharidů) a pokud hodnoty cukru přesáhly jistou mez a lékař předepsal léky, tak samozřejmě také v jejich svědomitém užívání. Pacienti s cukrovkou by měli jíst menší porce jídel 4-6x denně vždy s dvou až tří hodinovou pauzou (3 hlavní jídla a 2-3 menší svačiny), denně vypít cca 2,5 l neslazených nápojů (voda, čaj) a spát 6-8 hodin (diabetici by neměli mít povolání vyžadující práci v noci, je nutné, aby touto dobou spali). Lékař obvykle doporučí denní dávku sacharidů a tu si pacient rozloží adekvátně na celý den.

Doporučuji si pořídit tabulku s přehledem sacharidů v potravinách a váhu, díky které si bude přítel potraviny odvažovat do doby, než se naučí porce jídla a dávku sacharidů v nich odhadnout. Nejvhodnější je konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem a úplné vyřazení jednoduchých cukrů (slazené nápoje, bonbony, sušenky, čokolády, zákusky, zkrátka veškeré sladkosti), pozor ale také např. na chipsy, hranolky, pizzu, bílé pečivo apod., mají (stejně jako sladkosti) vysoký glykemický index, tj. způsobí rychlé zvýšení a výkyvy glykémie. V léčbě cukrovky také prospívá jakákoliv, ideálně pravidelná, pohybová aktivita.