Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Kouření a užívání betakarotenu

dotaz

Chtěla bych poradit s výběrem potravinového dolňku obsahujícím betakaroten. Každý rok od dubna do konce září si kupuji doplněk stravy s betakarotenem, protože mám světlou pokožku, která se snadno spálí do červena a sloupe. Dále se mi objevují pigmentové skvrny. Betakaroten mi pomáhá na snadnější opálení, nespálím se a mám lepší odstín (do hněda).

Dříve jsem si kupovala Betakaroten od firmy Walmark, který obsahuje 6 mg betakarotenu. Loni mi poradili, že je vhodné si kupovat doplněk, který kromě betakarotenu obsahuje i jiné vitamíny, takže jsem si koupila GS Intensun, který obsahuje i biotin, selen a měsíček lékařský. Na druhou stranu uvádějí obsah karotenu 9,5 mg (komplex karotenoidů BELL karoten - betakaroten 7 mg, lykopen 1 mg, lutein 1,5 mg).

Dostala se ke mě informace, že bych jako kuřák neměla užívat více než 6 mg betakarotenu za den. Nevím proto, zda mám v užívání pokračovat, nebo jaký přípravek s betakarotenem by pro mě, jako pro kuřáka, byl nejlepší.

3.4.2016, 14:59
odpověď lékárníka

Výsledky z různých studií jsou různé - v některých vyšlo, že kuřáci užívající betakaroten si jeho užíváním zvyšují riziko vzniku rakoviny plic, jiné studie toto tvrzení zase nepotvrdily. V praxi se betakaroten kuřákům proto raději spíše nedoporučuje a když, tak v nižších dávkách (nikde není ale jasně napsané a doporučené, kolik by jeho dávka měla nebo naopak neměla být) a ne na dlouhou dobu. GS Intensun si koupit můžete a užívat ho např. obden. Přírodní formu betakarotenu nehledejte v tabletách, ale v potravinách jako je především mrkev, brokolice, špenát, meruňky, broskve, nektarinky a jiné.