Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Antibiotika Doxybene a Doxyhexal

dotaz

Užívám Warfarin, a kvůli kousnutí klíštěte mi lékařka předepsala (k přeléčení) Doxybene. Ve fakultní nemocnici mi jako náhradu dali Doxyhexan (Doxybene se prý nevyrábí). Je to vhodná záměna? Po asi hodinovém pobytu na slunci se mi na rpředloktí ruky udělala červená vyrážka.

10.7.2016, 17:25
odpověď lékárníka

Antibiotika Doxybene a Doxyhexal jsou totožné, tj. obsahují tu samou účinnou látku ve stejném množství, kterou Vám lékař předepsal, proto pokud v lékárně neměli Doxybene (pozn. stále se vyrábí), mohou Vám jako náhradu nabídnout a vydat Doxyhexal. Léky se liší zejména firmou, která lék vyrábí a pomocnými látkami v tabletě.

Antibiotika výrazně zcitlivují kůži na sluneční záření, vlivem toho dochází ke snadnějšímu spálení a podráždění pokožky, ke vzniku vyrážky apod. Je tedy důležité se při jejich užívání a dále ještě alespoň 14 dní po ukončení léčby pobytu na slunci vyhýbat nebo kůži chránit opalovacími krémy s vysokým faktorem (SPF 50). Doxyhexal lze společně s Warfarinem užívat, ale je možné, že bude zapotřebí dávku Warfarinu snížit (dle výsledků INR hodnot z krve, tzv. Quickův test).