Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Jak dlouho užívat Clexane

dotaz

Maminka má 71 let a prodělala minulý měsíc oboustrannou plicní embolii menšího rozsahu. Příčina nezjištěna. bere léky na vysoký krevní tlak Prestarium. Po embolii dostávala Clexane, poté léčba Warfarinem, který neúčinkoval správně, Quick pouze 1,6 krvácení dásní, krev ve stolici. Poté nasazen lék Xarelto 20 mg 1-0-0 a znovu se opakovalo krvácení, téměř 4 hodiny trvající krvácení z jazyka bez jakéhokoliv předchozího poranění, krev ve stolici, nezvyklá barva moči, padání vlasů. Nyní hospitalizace a podáván opět Clexane, který má být poté doma podáván injekčně i po delší období. V příbalovém letáku je užívání Clexane pouze v řádu dní. Je správná indikace dlouhodobě? Nebo by mohl pomoci jiný lék na ředění krve (Pradaxa)? Doplatek v jakékoliv výši není problém, cílem je co nejšetrnější léčba.

19.10.2016, 23:40
odpověď lékárníka

Léky na ředění krve jsou velkou a rozsáhlou skupinou léčiv. Je více možností, jakým způsobit narušit krevní srážlivost, tj. "naředit" krev. Vhodný způsob volí pro pacienta lékař dle několika faktorů (diagnóza, věk, celkový zdravotní stav, přínos a rizika léčby, aj.). S nežádoucím krvácením se však můžeme setkat u všech typů těchto léků. Podávání nízkomolekulárních heparinů (např. injekce Clexane) je skutečně doporučené v rámci dní (8 - 12), ale individuálně může být jejich podávání upraveno / prodlouženo.

Léky Pradaxa či Eliquis jsou dalšími možnostmi, jak krev naředit (mají jiné účinné látky), sice mají oproti Warfarinu či Xareltu o trochu nižší riziko krvácení, ale že se to nestane, to vyloučené bohužel není. Důležitý je fakt, že ne všechny léky na ředění krve jsou vhodné pro všechny diagnózy, kdy je vhodné krev ředit, proto způsob a tip léčby volí vždy a pouze jen zkušený lékař. Když je jiná antikoagulační léčba z nějakého důvodu neúspěšná nebo nemožná a krev je zapotřebí ředit, aby se embolie neopakovala, pak se v délce podávání injekcí Clexane přistupuje individuálně. A ano, v lékárně jsme se s tímto postupem lékařů, kdy je Clexane podáván v řádu několika měsíců již nejednou setkali.