Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Bylinky na úzkost a deprese

dotaz

Přítelkyně dlouhodobě trpí úzkostí, stresem a stavy psychického vyčerpání. Dlouhou dobu chodila k lékařům, kteří do ní tlačili vrchem spodem antidepresiva. Myslím si, že jsou lepší volby než chemie. Myslím, že se dají léky nahradit bylinkami, alespoň to většina lidí doporučuje. Z toho co jsem se dočetl, mi jako nejlepší řešení přijde třezalka. Často se lidé zmiňují o vedlejších účincích snižování spolehlivosti antikoncepce, tak by mě zajímalo jak to je a v jakém množství třezalku užívat, aby se nenarušila spolehlivost hormonální antikoncepce. Taky jsem párkrát zahlédl zmínku o tom, že by se třezalka neměla užívat v případě, že člověk bere léky na cholesterol. Jako další řešení se mi nejvíc líbila meduňka nebo kozlík lékařský. U těchhle bylinek jsou taky nějaká rizika? V případě doporučte ještě nějaké jiné bylinky které užívat, aby co nejvíce nahradili antidepresiva.

22.10.2015, 10:57
odpověď lékárníka

Z bylinek má antidepresivní účinky často používaná třezalka tečkovaná - pije se buď ve formě čaje, nebo se užívá v kapsli. To, že třezalka ovlivňuje metabolismus mnoha léčiv, je pravda - např. antidepresiv (nesmí se společně kombinovat a to ani minimálně 4 týdny po vysazení antidepresivních léků), snižuje účinnost hormonální antikoncepce, léků podávaných při léčbě HIV, na cholesterol, antiepileptik, některých léků na dýchací potíže aj., také zcitlivuje kůži na sluneční záření (je nutné vyhýbat se přímému slunci a používat opalovací přípravky s vysokým faktorem).

Meduňka i kozlík se používají spíše na uklidnění a pro lepší spánek (metabolismus ostatních léků jako třezalka neovlivňují, rizika jsou podstatně menší), lze je kombinovat s třezalkou. Výborný uklidňující účinek má levandule (čaj, kapky k inhalaci k provonění bytu), heřmánek (čaj) apod. Další možností léčby je homeopatie (léčbu by zvolil homeopat) či akupunktura.