Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Tlumení bolesti hlavy v těhotenství

dotaz

Trpím velmi silnými bolestmi hlavy, v prvním těhotenství jsem při takovýchto bolestech zvracela i 10 hodin a omdlévala, paraleny mi vůbec nezabírají. Jsem právě z toho zoufalá, i z užívání bylinek mám strach. Existuje nějaká možnost jak si pomoci?

21.4.2015, 8:44
odpověď lékárníka

Bez porady s lékařem je paracetamol (např. Paralen) na bolesti z hlediska bezpečnosti v těhotenství pro krátkodobé užívání nejbezpečnější. Bolesti hlavy mohou mít spoustu příčin, žádnou z nich ale léky na bolest bohužel neřeší, jen ji pár hodin ztlumí. V případě těhotenství je bolest hlavy způsobena nejčastěji velkými hormonálními výkyvy (mohou být doprovázené i zvracením) a stresem, ale psala jste, že jste tyto potíže měla i před otěhotněním (a užívala Novalgin), takže předpokládám, že teď se Vaše potíže "jen" zhoršily.

Tyto stavy ve většině případů pomáhají upravit režimová opatření jako jsou přiměřený (ale pravidelný) pohyb, úprava životosprávy - minimum stresu, dostatečný spánek a odpočinek, pitný režim, konzumace lehčích jídel a zeleniny (určité nedoporučím konzumaci sladkého, uzenin, plísňových sýrů a samozřejmě ne alkoholu a kofeinových nápojů) a přísun hořčíku (v 1. a 2. trimestru 500 mg 1-3x denně), ve 3. trimestru je jeho užívání vhodné po poradě s lékařem.