Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Lék na bolest při artróze

dotaz

Jaký lék na snížení bolesti u artrozy by byl nejvhodnější pro dlouhodobé užívání. Apo-diclo mi opravdu nedělá moc dobře a vždy tak po 3 dnech musím vysadit, ale pro bolest se k němu zase zhruba po 3 dnech vrátím - nedá se to vydržet. Vím, že je artroza neléčitelná, jen se dá snížit bolestivost, ale u všech těchto léků je psáno, že se nemá brát dlouhodobě. Co je tedy podle Vás nejvhodnější? Děkuji za radu, jsem ještě relativně mladá a k injekcím přímo do kloubu se zatím vyhýbám, ty prý v častějším používání ničí chrupavku.

27.2.2015, 6:20
odpověď lékárníka

Je dobře, že Apo-diclo neužíváte denně. Bohužel dlouhodobé podávání takřka jakéhokoliv léku s sebou nese určitá rizika a nežádoucí účinky, ale vzhledem k onemocnění a kvalitě života nemocného je potřeba volit "menší zlo", u artrózy to znamená tlumení bolesti, podávání protizánětlivých látek a chondroprotektiv, zde je těžké se dlouhodobému podávání vyhnout. Místo diclofenacu můžete proti bolesti kloubů zkusit léky s paracetamolem (rychle zabírá např. Panadol Novum a bolest tlumí na 4-6 hodin). Výhodou paracetamolu oproti diclofenacu je, že nedráždí žaludek a neovlivňuje účinek antihypertenziv. Naproti tomu nevýhodou je, že nemá protizánětlivou aktivitu, ale tu má Piascledine, který máte předepsaný. Navíc na podporu tlumení bolesti kolene lze lokálně nanášet gel s analgetickým a protizánětlivým účinkem - např. Indobene gel, Ibalgin gel aj.

Pokud by paracetamol bolest netlumil dostatečně, můžete místo diclofenacu vyzkoušet lék s účinnou látkou naproxen (Nalgesin S, volně prodejný). Naproxen patří do stejné skupiny jako diclofenac, takže má protizánětlivé účinky, tlumí bolest, ale lépe se snáší s léky na vysoký krevní tlak, účinkuje po dobu 8-12 hodin a i riziko podráždění žaludku by mělo být o něco menší, ale je to u každého pacienta individuální. Jen pozor na dávkování, časové rozestupy a kombinace (je nevhodné současné užívání naproxenu a diclofenacu, je to buď to nebo ono).