Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Vliv antibiotik na hladinu krevního cukru

dotaz

Jsem diabetik a beru lék Glyclada 30 mg. Byl jsem u obvodního lékaře s kašlem. Prý to mám na průduškách a tak mi napsal antibiotika Ricefan 500 mg brát po 12 hodinách. Po dobrání antibiotik jsem si měřil cukr v krvi a zjistil jsem, že mám 22,6 mmol/l. Je možné, že mi antibiotika tak rozhodily cukr? Diabetožka mi předepsala píchat inzulin 4-6-4 denní a 8 noční a k tomu mám brát každé ráno ještě Glyclada 30 mg. Po týdnu užívání mám stále cukr od 12,6 do 18 mmol/l. Hodně se potím a jsem z toho už ve stresu. Prosím, poraďte jak snížit cukr a dát to zase do pořádku.

16.2.2016, 9:06
odpověď lékárníka

Antibiotika za vysokou hladinu krevního cukru v krvi nemůžou. Každou nemoc vnímá organismus jako další stres a podle toho na ni reaguje - dochází k vyplavování jistých hormonů, které znesnadňují kompenzaci diabetu. Po dobu nemoci se upravuje (obvykle zvyšuje) dávkování inzulínu (zaleží také na množství snědené stravy) a je nutné také častěji kontrolovat nejen glykémie, ale i moč na přítomnost ketonů pomocí proužků DiaPhan (pokud ketony v moči jsou, ukazují opět na vyšší potřebu inzulínu (jsou-li současně glykémie nad 10 mmol/l).

Jak přesně postupovat, aby se cukr v krvi vrátil zpět do normálních hodnot by Vás měl podrobně informovat Váš diabetolog (o volbě potravin s nízkým glykenickým indexem, četnosti jídel, o dávkování léků a inzulínu a četnosti měření glykémií, dostatečném pitném režimu a v neposlední řadě o pohybové aktivitě).