Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
Odpověď na Váš dotaz | leky-poradna.cz

Užívání antibiotik a hodnoty CRP

dotaz

Otec byl v polovině listopadu na operaci totální edndoprotéza. Po operaci dostal v kapačkách první antibiotika. Měl pořád horečky, noha vpořádku, po týdnu teplot udělali CRP a nasadili Augmentin (druhé antibiotika). Asi 5 dní po dobrání antibiotik opět teplota, tj. asi měsíc po operaci konečně vyšetření z krve, dostal Biseptol (třetí antibiotika). Mezi tím se z krve zjistil zánět močových cest, dostal jiná antibiotika (čtvrtá). Na kontrolu šel na urologii, tam na základě kontrolního odběru moče dostal další antibiotika (patá). Když se zdálo, že snad už bude vše dobré, měl kašel, praktická lékařka mu dva dny před dobráním antibiotik z urologie, přestože měl hodnotu CRP 8, bez plicního vyšetření předepsala Augmentin (šestá antibiotika) na bronchitidu. Před dobráním týdenního balení šel na kontrolu, CRP pod 8, rentgen plic v pořádku a ona mu napsala další balení Augmentinu na týden.

Přijde Vám v pořádku, že sedmdesátiletému muži, který je po operaci a bere 2,5 měsíce antibiotika nonstop, pořád mu na bronchitidu napíše antibiotika Augmentin na 14 dní? Co je dobré po takové antibiotické náloži kromě laktobacylů užívat?

30.1.2016, 20:09
odpověď lékárníka

Chápeme, že se Vám nelíbí, že tatínek užíval tolik antibiotik, nicméně Vám nedokážu přesně odpovědět, je to spíše dotaz pro lékaře, protože ti dokáží posoudit pacientův stav z celkových výsledků spousty vyšetření a podle toho rozhodnout, zda je léčba antibiotiky nutná. Je však obvyklé, že po takovýchto operačních výkonech se antibiotika pacientům dávají. Na infekce močových cest jsou účinné jiné tipy antibiotik (každá skupina antibiotik se liší v tom, na jaké bakterie a jakým způsobem působí a je proto nutné také vyšetření moči, aby se zjistil tip bakterie infekci způsobující).

Je pravda, že při hodnotách CRP 8 se při bronchitidách obvykle antibiotika nepředepisují, normální hodnota CRP je do 6, zvýšené CRP do 35 se bere jako virová infekce (a na ty antibiotika nemá smysl předepisovat), od hodnot nad 50 se předpokládá bakteriální infekce a zahajuje se léčba antibiotiky.

Doporučím určitě laktobacily v kombinaci s brusinkami (kvůli prodělané infekci močových cest) - můžete je pořídit od různých firem zvlášť nebo např. Apo-laktobacillus obsahuje vše v jednom. Na posílení imunity a regeneraci potom buď Wobenzym (enzymy) nebo hlívu ústřičnou (imunoglukany).